Pokud by byly osiřelé, tak by brečely a to lze snadno poznat. Přiložte ucho ke stěně úlu a uslyšíte.
Příspěvky uživatele
M.S.
Zhroucení včelstva může mít celou řadu příčin. To jen někdo vymyslel terminus technicus (CCD), když včelaři zjistili, že jim v USA hromadně mizela včelstva z úlů. Jenže příčiny jsou zřejmé. Od mizerného zacházení se včelami, chemizaci, kočování do monokultur, kde jsou u sebe desetitisíce včelstev, přes varroózu, viry, NC atd.. prostě už to vše nedávají, tak se vytratí. A konkrétní příčina může být pokaždé jiná.
Když píšete o sebevražedném chování, existuje třeba virus akutní paralýzy. To se včely hromadně řinou z úlu ven, třesou se a hynou někde daleko v trávě. Viděl jsem to dvakrát přímo ve skutečnosti. Ale ani to nemusí znamenat konec včelstva. V roce 2023 jsem měl takové včelstvo, ale očistilo se, zbytek včel si odchoval novou matku a dnes patří k nejlepším.
Sebevražedný instinkt na individuální úrovni je tedy základním mechanismem, který umožňuje přežití včelstva. Nemocné včely samy páchají sebevraždu a odlétají nebo odchází z úlu, aby zamezily šíření nákazy ve včelstvu.
Při pohledu seshora jsou na plástech vidět věnce zásob.
Sleduju to dost dlouho a byl jsem osobně přítomen na některých akcích, takže vím co zaznělo a že šíříte pomluvy. Je to nebezpečná kombinace nedostatku informací, neznalosti a nepochopení. Smutné, i s tím kváskem a jeho původem. Myslel jsem, že by Vám to mohlo docvaknout ☹️
Pokud vím, tak LD nikde netvrdil, že by vyšlechtil varroatolerantní včelu, takže přestaňte s pomluvami. Já ho vždy slyšel mluvit o tom, že genetika dělá tak 20 % a 80 % je způsob včelaření. Ostatně je to komické zrovna tady ve vlákně o “ kvásku” (odkudpak asi tato informace k Vám doputovala). Že se nestydíte ☹️
Mně zní lysenkovsky představa, že včely s vlohou chlebového kvásku předávají tuto vlohu geneticky nepříbuzným jedincům.
Javali, nechci Tě strašit, ale Tvé myšlení se podle mě ubírá nesprávným směrem. Dezinfekce spolehlivě zničí i mikrobiom. Já to dělám přesně naopak. Každé nové včelstvo ihned očkuji starým dílem.
S tou knihou by to nemusel být špatný nápad. Pokud máte vydavatele, tak by bylo škoda to nezvěčnit.
Lípa má oproti smrku výhodu, že se neštípe při sbíjení.
Už mám skutečný absťák. Každý den si chodím zaběhat do lesa a tak se vždy zastavím u některého ze stanovišť, přiložím ucho a naslouchám tichému vrnění v úlech. Zatím to vypadá optimisticky, ale do jara daleko. Dny se však již prodlužují a zima to má spočítané. Únor je u nás měsíc prvních významných proletů. Nakonec to zase uběhne rychle a na jaro nebudem vědět kam dřív skočit.
Nedávejte nic, je to k ničemu. Jediná skutečná dezinfekce, která má smysl (u MVP a HVP) je oheň, ale tu jsem zatím nikdy nepotřeboval. Jak psal tom.50, včely ve skutečnosti různé plísně a houby potřebují, rozhodně jim nevadí. Dutina ve stromu je vždy na spodní straně tvořena provlhčeným ztrouchnivělým dřevem plným plísní, hub a “bordelu” že včelstva, rozkládajících mrtvolek různých živočichů, no zkrátka je to prostředí plné života. Naopak strůpek je suché zapropolisované (parozábrana) dřevo. Z toho bych vycházel. Dno zjara oklepu do trávy a víc nikdy neřeším. Pokud dno prohnije, tak se vymění, je to spotřební záležitost. Ale nejstarší mám 15 let a stále jsou použitelná.
Já nevím, ale přijde mi to jako slušný námět na horror.
Pro relevanci je třeba doplnit, že na Alandech je chováno cca 900 včelstev. Kleštík se tam opakovaně objevil před rokem 2013 a naposledy byl detekován v roce 2021 (na 2 stanovištích):
Infestation found in 2021 • Routine surveillance revealed one infected apiary in the municipality of Brändö • Another infected apiary found when inspecting and sampling the apiaries near the 1st positive apiary • Boths apiaries emptied: bees killed and hives destroyed in one apiary and hives including the bees transferred to the continental Finland from the other infected apiary • No other infected apiaries found • The origin of the infection is not known • Probably some infected bees have managed to travel by a ferry from the continent.
Ono to bylo myšleno s nadsázkou, což nevím nakolik bylo pochopeno. Já se ptám jak je možné, že po 30 letech likviduje kleštík včelstva, aniž by se početně přemnožil. Nejspíš to bude tím co jsme 30 let dělali. A co jsme dělali? “Léčilo” se hlava nehlava a včely neustále prodejem oddělků cestovaly po celé republice. Co to způsobilo? Vznikly a vznikají neustále nové populace kleštíků se smrtící náloží virového koktejlu pro včelstva přírodou nevyselektovaná k vyšší odolnosti (množí a zachraňuje se vše bez nějaké vize) a utlumená chemoterapií. Je dávno známé, že včelám zkrátí život virus injektovaný kleštíkem, neboť imunitní reakce včely likviduje vitellogenin zodpovědný za dlouhověkost. Proto je dobré mít v úle “zdravé” kleštíky. Jaká je přesně souvislost mezi viry přenášenými kleštíkem a jeho zdravotním stavem nevím, ale obvykle se oslabený organismus stává snadněji terčem patogenů.
Ano, myslím si, že kleštíka se snažíme všemožně hubit a tak měníme jeho vlastnosti i zdravotní stav oproti běžnému stavu populace neovlivněné chemickým bojem (on se přizpůsobuje). Možná jsou takoví kleštíci nositeli virulentnějších kmenů virů. Jak přesně to funguje nevím, je to selská úvaha na základě toho jak to funguje všude v přírodě. Máme oslabené včely a nějak patogenně infikované kleštíky, to je vše co vím. Nezbývá než pokračovat v boji (různé kys. clony atd…), dokud to tedy bude fungovat (metoda vyrážení klínu klínem aneb když to nejde malým kladivem, tak vezmu větší kladivo - co na tom že velkým kladivem mlátím s kleštíkem i včelu) a nevznikne nový netušený problém (ale on už evidentně vznikl a vzniká), nebo to zkusit jinak.
drvodelkafialova:V tom určitě máte hodně pravdu. Jenže i kdybych se rozhodla neléčit - pěstovat zdravého roztoče, ty nemocné si včely přinesou z okolí.
Já jsem i tak trochu uvažovala , jak Tom50 zmiňuje že mu pár úlů klempíruje, jestli to trochu nesouvisí s mírnou změnou v chovu. Někde tu psal, že poměrně pravidelně část nejlepších včelstev zjara prodá a nechá si ty slabší. Letos to tak neudělal. Není tedy možné, že problém mají právě ta tvz nejlepší včelstva, co letos zůstala doma? Protože právě ta slabší - rok předtím založená včelstva bývají vůči varoáze a problémům s ním spojených, odolnější?
Moje zkušenosti nepotvrzují, že by docházelo k tak masivním reinvazím jak se všude píše, tedy pokud včelař necpe včely tam, kde je již extrémně zavčeleno. Vždy se snažím dodržet vzdálenost 1 km, ale raději 2, pokud to jde.
Ještě k předešlému. Je lépe problémům předcházet, žít zdravě, než pak být nucen chemoterapií ničit třeba s rakovinou i zdravé buňky, prospěšné bakterie a vůbec mikrobiom a vyvolat sekundární onemocnění.
Zkusím se zamyslet trošku kacířsky. Víme, že VD sám o sobě včelstvo nezahubí, alespoň ne během 1 roku. V devadesátkách byly běžné spady v tisícich ks a včely byly prakticky v pohodě. Co se změnilo a proč, že v posledních letech padají včelstva jakoby bez roztočů, nebo s jejich relativně nižším počtem? VD je organismus jako každý jiný. Já si myslím, že je rozdíl mezi zdravým a nemocným roztočem. Neustálý chemický boj neprospívá ani včele ani kleštíkovi. Zdravý roztoč neinfikovaný mixem virů není pro včely hrozbou, nemocný oslabený roztoč ano. Potřebujeme v úlech zdravé, vitální roztoče. Proto tvrdím: Pěstujte zdravé roztoče, budete mít zdravé včely. Pár desítek až stovek zdravých roztočů nemůže včelstvo ohrozit a je snadné nenechat je přemnožit nad únosnou míru i bez chemie. Furt se bavíme o správném úle, léčení, jak co nejlépe kleštíka vyhubit každý rok na “nulu”, ale třeba je klíč úplně někde jinde. Alespoň podle mých poznatků to tak vypadá.
Jako u všech látek jde o to najít hranici, rozmezí snesitelnosti pro včelu a pro kleštíka. Umím si představit řízené použití CO2 u farem, kde se zimují včelstva v klimatizovaných halách s řízenou atmosférou a teplotou. Ostatně v Kanadě , co jsem tak brouzdal po netu, už to někde využívají. Vyšší hladina CO2 prokazatelně kleštíkům nesvědčí. Neumím si ale představit jak by se podobný mechanismus dal uplatnit v klasických nástavkových úlech ve venkovním prostředí.
Většinou je tekutý, protože většina lidí chce tekutý a proto většina včelařů rozehřívá, aby med prodali. No a vy jako zákazník na první pohled nepoznáte, zda byl ztekucený šetrně na 42 °C nebo třeba na 80 °C a tím byl zcela znehodnocen. Je to bludný kruh, ze kterého lze vystoupit jen když budete se zákazníky mluvit a dělat osvětu. Já nyní prodám většinu medu zkrystalizovaného nebo pastovaného. Vždy dávám zákazníkovi na výběr. Chcete med ztekucený nebo přirozeně zkrystalizovaný? Divili byste se, ale to jedno slůvko dělá divy.
Zvykly jsme si všechno svádět na VD, o tom to je! Jakýkoliv problém se včelama a hned za ním vidíme VD. Přitom možných příčin je celá řada, ať už jde o vlivy z přírody nebo atropogenní (způsobené člověkem/včelařem, respektive jeho hloupými zásahy). VD slouží jako univerzální obětní beránek a včelaři jsou slepí a hluší k tomu dalšímu. Vládne temnota, lenost, nevědomost!