U Alušky bylo od začátku jasný o co jde, kůže byla odtržená a přišitá, už se vědělo, že se asi nechytne, pak zase odstranená , podle fotek se vůbec nerozvinul zánět a bylo to na zádech. Dobře se to obvazozovalo a byl to jiný typ pacienta. Jsem Alušce moc vděčná, že to dokumentovala, protože dodala lidem odvahu nezaleknout se takové děsivé rány a ta léčba medem byla pro mě úplně zázračná.
U Hachiho se dlouho nevědělo, co se stalo, postupně se rozvíjel zánět, dlouho to nebylo ohraničené, pak, když už bylo, veterinář tam nechtěl udělat živou ránu,která by byla jednak bolestivá a nedala se obvázat, a druhak by se stala další branou infekce. Je to na opravdu blbým místě. Pumin doktor je chirurg, operuje rád,asi měl nějaký důvod zvolit konzervativní léčbu. A Hachi je jiný typ pacienta.
Hodně lidí si představuje, že medicína má vždycky taková pěkná, čistá a rychlá řešení, ale ono to tak není.
Obdivuju Pumu, že sem pořád dává fotodokumentaci a doufám, že vydrží.
No ono to začalo hnisat, proto se to odstřihlo. Nemám úplně první fotku po tom odstřižení, první 3 dny to obvazovali a čistili na veterině. Měl dvoje antibiotika podle kultivace bordelu v ráně. Taky jsem pokaždý otírala takovej žlutej šlem. Jasný že to nebylo úplně to samý. Tady na fotce je vidět, jak to teče okolo šití a nekrotizuje tkáň. A měl ve 12ti letech 4 narkózy během 5ti dnů, to jsem se taky bála, srdíčko už má mírnej šelest….teď při tý kastraci pátá narkóza…je to tvrďák, lítá po lese jakoby nic 😀
Před necelými 9ti lety, OZ Levice, viděla jsem lidožravku na fb,napsala zprávu, za týden jí vezli. Tak jednou za rok si vzpomenu a pošlu fotku, vždy poděkují
No jenže právě u bezpapíráků klidně může nakrýt jednobarevným, který je skrytý merle a je tam kde byl. Ono tohle uhlidat chce fakt už nějaký znalosti a nebo jako u některých plemen v PP chovu zákaz křížení merle s některými barvami, u kterých se ví, že se ta skrytá merle objevuje a blbě poznává.
Právě, i ti, kteří množí bez PP na psech s PP ale neuchovněných a nemají genetickej test na merle gen, protože je jim to úplně jedno a nebudou za to dávat prachy…..V zahraničí už dávaj štěňata s tím, že mají CORD1/PRA a test jestli nesou merle, nebo že nesou hnědej gen atd. U nás se to nedělá, nově zpřísnili podmínky uchovnění a to že CORD1/PRA už musí mít každý, test DNA a jednobarevnej jedinec po merle rodiči test na merle, jinak psa/fenu neuchovní.
No jedna moje známá si bude brát fenku po Mirečkovi a už mi rovnou řekla, že tohle oni už podstupovat nebudou ( 3 výstavy + genetický testy ) , ale že 1-2 x štěňata chtěj…….
Snažím se čistit obden kartáčkem a enzymatickou pastou. Kosti jsem dřív také dávala, ale teď co Idorkovi chybí horní stoličky , tak by kosti nepokousal a ostatním by záviděl a chtěl by jim je brát. Zatím byli geronti 1x u vetky na odstranění cca kolem 10tého roku každý, dřív nebylo potřeba.
Nemám, brala jsem si jí víc než půlroční, tenkrát se o merle moc nevědělo, akorát jsem věděla že máma červená a táta černej merle, ale že existuje červený merle jsem vůbec netušila. Je bez PP, samo kastrovaná. Je to už skoro 16 let
Kamarádka má basenjíka, cca roční. Kupovali ho rodičům jako štěně, rodičům se nelíbil, tak si ho nechali. Kamarádka ho nemá ráda, protože ten jejich pes vůbec neprojevuje žádný emoce. Nevítá, nemazlí se, prostě nepoznají na něm nic. Je to tak u všech basenji ? Venčí ho jenom manžel na vodítku. Předtím měla 2 tibetský španěly.
Blbé je, že i kdyby to náhodou množitel hlásil (nebo se i snažil vysvětlit), že štěně bez PP je skryté merle, nebude to kupující zajímat. Stejně jako nepotřebují PP a klidně si koupí parodie na dané plemeno. A dovedu si představit, že …. jé, moje Fifinka bude mít krásná “plesnivá” štěňátka. A protože stále spousta veterinářů dle diskusí na FB radí fenky nakrýt aspoň jednou za život, bude super, když ta plesnivá miminka pojistím plesnivým tatínkem. A neštěstí je na světe. Nezabírá osvěta PPxbezPP a merle se do povědomí stále nedostalo.
Jo, už jsem se s tím setkala, revizák hasičáků a požární bezpečnosti, připadal mi docela chytrej. Mají merle fenu a kryjí merle psem, protože oni jsou tak stejní…..snažila jsem se mu vysvětlit co to znamená a co se může stát, aby si i vygůglil, odpověď byla, že ty první štěňata jsou zatím zdravý, tak další budou zase merle x merle…..měla jsem co dělat, abych ho tím hasičákem nepraštila
Problém je skrytá merle, díky které se pak vytváří double merle nechtěně a nelze se tomu v podstatě vyhnout, jedině snad nařízenými genetickými testy a prostě myslím, že ty postižený štěňata nestojí za to.
To jde ale jenom v PP chovu. Pochybuju že by množky upozorňovali budoucí majitele, že jeden z rodičů jejich jednobarevného štěněte je merle a to jednobarevné štěně může být nositel merle genu. U jezevčíků ještě červená merle, která v dospělosti vypadá jako červená s příměsí a pokud si někdo vezme štěně třeba až v půl roce, nemusí vůbec tušit, že je červený merle. Na fotce moje teď 16ti letá jezevčice, která je červená merle .
Odpověď na příspěvek uživatele Arosek z 26.06.2024, 13:13:46
Ty kráso, ve tři ráno, to by mě jeblo. Já vstávám v 6.45 a i to je na mě brzo 😀. Nahážu do sebe vločky, vyšoupnu psy počuchat zahradu, rychlá koupelna a mažem do lesa.U soustruhu nemusím být přesně v 8,00, protože šéf chodí až po devátý 😀. Takže kolem osmý skáču na kolo a hurá do kanclu. Jinak mám taky šéfa v pohodě, kdykoliv potřebuju na veterinu ( což normálně chodím až odpo, ale teď s Idorkem) Taky mě pustí bez mrknutí oka. Hned po práci, do lesa, pak psí večeři, Aluška se něčím odflákne a maže posekat zahradu, vyluxovat bazén, umejt auto, vyplejt, něco ostříhat , prořezat, přišroubovat, zabetonovat …..a ještě po sedmý večer na další hoďku do lesa, už na mě vyčítavě koukaj, že je sedm. Když jsem připravovala Mirďu, tak jsem s ním chodila ještě v mezipauze mezi odpo a večer venčením, to jsme cvičili poslušnost, následování, odložení a na stopy jsme jezdili o víkendu do lesa .
Jste úžasní oba! ☺️👏 tak pak dejte vědět až se vyhajá po narkóze, prosím 🍀
Budou volat hned po zákroku a pak tam ještě bude než se vyspí a pak hned pro něj pojedu. A doufám, že teď když bude po kompletní generálce, bude mít už pokoj 🙂
Tak já jsem převazovala i s Alaptidem, ale zase jak to měl na zádech, tak by si to otřel do pelíšku a moh by si tu ránu třeba válením v trávě poškozovat. Ale furt jsem vymejšlela, aby to neslejzalo, bodýčka, kšandu kolem krku a stejně to jelo dolů…pak jsem to tahala nahoru aby ho ta kšanda neškrtila. No ještě že je Idorek tááák trpělivej. Dneska ráno než si ho převzali na tu kastraci, tak říká pan doktor, že by si rád udělal ještě znovu krve, že měl posledně horší jaterní testy. Říkala jsem mu, že mu už 14 dnů dávám ostropestřec, tak ať si krvičku vezme, že jsem taky zvědavá. Po chvíli přišel a povídá, paní Vopelková, on má ty testy úplně super 😀