Přesně tak. 😉 Ti chovatelé kteří se tím už momentálně živí tak mají svoje stránky a stačí se podívat do kolonky “O nás”. Snad v 99% začne příběh stylem “No, začalo to tím, že jsme chtěli zvířátko domů, když jsme si ho pořídili tak jsme chtěli páreček a tím to všechno začalo”. 😃😃 Vždycky srdcem a pak se z toho nezáměrně vyklubala práce na plný úvazek.
Příspěvky uživatele
trojAAAcko
Jo, křepelky se taky pěkně točí. To vidím na svých prarodičích a osobně bych neřekl, že by na ně byl velký odbyt, ale očividně je. 😃 Hold se musí pohybovat v takových kruzích kde je poptávka jako snad ve všem.
Začínat se zájmovým chovem za účelem finančního zisku je špatně. Už právě třeba kvůli opomínání nutných potřeb chovaného jedince - pokud teda se chce mít fakt mít všechno v pohodě tak to zabere dost času si to nastudovat a bude to stát i nemalou investici. Taky je dobré si říct, že takový hobby nebo koníček je něco co chce člověk dělat aniž by z toho něco měl a za mě není dobrý to kombinovat.
Kdybychom teda toto moralizování vynechali tak dojdeme k tomu, že je možný mít takový přivýdělek klidně i 15 tisíc / měsíc, ale teď z hlavy mě napadly dva háčky. První je to, že ten “přivýdělek” bude z prodaných mláďat a jinak to vlastně nejde. Jenže ty mláďata jsou nárazový zisk a třeba můžou být jen jednou ročně. Tudíž to mít pravidelně každý měsíc tak úplně nejde. Druhý háček je zas v tom, že takový druhy co by měly tak velkou hodnotu existují, ale buď je chov tak náročný, že to potrvá hodně dlouho než se dostanete na takovou “úroveň” chovu nebo podléhá třeba ochranou a do chovu to jen tak nedostanete.
Kdybych se zaměřil teda na konkrétní druhy tak asi rovnou vynechám psy - jsou časově náročný a řekl bych, že byste chtěla spíše co má malou náročnost na čas. Když si vezmem papoušky, tak jako jo. Finančním ziskem byste toho dosáhla spíše s velkými papoušky, jenže jsou dost hlasití, vyžadují spoustu práce a čištění. Prostě málokdo to zvládne a ikdyž se to nezdá, tak jsou nároční a je potřeba mít zkušenosti aspoň se středními papoušky a to chvíli potrvá. S hmyzem to asi úplně nepůjde a když by to šlo, tak musíte toho mít hodně a je to mravenčí práce. Jako je prodávání v krabičkách za 30Kč. Lidi to budou kupovat, ale komu by se chtělo třeba cvrčky třídit podle velikosti a pak někde počítat drobný po dvackách jestli jsem na svých vysněných 10 tisících. Hlodavci (spíš teď myslím laborstorní myšky, potkany,…. na zkrm) - ten samý problém + smrad. 😃 Akvaristika asi bude mít podobné problémy - v akvaristice se vůbec nevyznám, ale myslím si, že tam je nulový úspěch. Pokud teda nebudete mít nějakou super vzácnou zlatou rybku. Co se týče třeba teraristiky. Tam se dá najít nějaké druhy, ale zas opakující se problém. Buď náročnost nebo čas na řádné nastudování. U hadů jako jsou barevný mutace to půjde, ale chce to mít nastudovaný jak ta genetika funguje (jak kombinovat rodiče) což nemusí být jednoduchý pro začátečníka který o tom nic neví. Pokud se vyhneme mutacím tak u nějakých obyčejných korálovek atd… to nedáte. Zas ten samý problém - dá se to dát u náročných druhů, ale to chce mít zkušenost. Takovou Krajtu Zelenou hodně málokdy vidím, že by šla pod 12 tisíc/ kus. Složte si dva páry a pak by to na odchovech mohlo udělat přes 10 tisíc / měsíc (když se jednorázový zisk z odchovu rozpočte na měsíc), ale na začátek si připravte aspoň 50 tisíc aby jste si je pořídila + nějaký peníz na zařízení kde je chovat atd… 😉 Jsem ještě slyšel, že mají agresivnější povahu a rádi si kousnou. Viděl jsem pár fotek i videí kdy se Krajta Z. zakousla a není to nic hezkého. Stačí se podívat i na fotku jejich zubů. Viz foto.
Takže na závěr - je možný mít zájmový chov jako hobby s měsíčním přivýdělkem 10 tisíc / měsíc? Ano, je to možný když se roční celkový zisk rozpočte na měsíc a vynechá se náročnost, čas atd…
Jak bylo zmíněno, hlavně to potrvá než se z toho bude moc něco vydělat. Než se dostanete na nulu aby se chov sám zaplatil (prvotní investice atd..) tak si počkáte pár let snad ve všech případech. 😉
Upřímně jak pořád nad tím přemýšlím a když uvažuji z různých úhlu pohledů tak mě taky nenapadá víc méně žádný problém. Proto jsem se chtěl zeptat.
Samozřejmě už mám nějak vymyšlený rozměry + si to chci nakreslit všechno i v AutoCADu ve 3D, protože bych to rád měl všechno přesně a lépe představil jak by to reálně všechno vyšlo.
Veškerý materiál bych právě bral z aluhobby a vím, že to umí přesně nařezat. Ono to dělá více firem jenže nemají třeba přesně typ toho profilu. Tudíž pro terárka budu brát z aluhobby a regál kde budou terárka bude taky hliník, ale klasický profil 30x30 (teď si nepamatuju firmu) a terárka nebudou ležet na sobě. Takže by neměl být problém s větráním. Zatím to mám to vymyšlení na dvě patra pro zemský druhy a nad nima by byly stromový druhy.
Komplet regál by byl na kolečkách. První patro by začalo cca v 15cm od země. Výšku terárek zemských druhů mám momentálně 35cm, ale spíš bych to zvětšil na 40cm nebo 45cm. Takže bych byl na cca 60cm + 10cm (mezera na odvětrávání a profil 3cm) druhý patro 70cm až 115cm a terárka se stromovými druhy by začaly v cca 125cm od země a výška by byla cca asi 90cm. Vzhledem k tomu, že mám 190cm tak by výška 215cm neměla být problém, ale ještě to nemám finálně vymyšlený. Ještě si musím vzít úvahu, že mám jedovatý hady a od příštího roku vyjdou v platnost tabulky s minimálními rozměry terárek pro DVZP. Tudíž bych to rovnou udělat tak abych splňoval ty tabulky, protože si je budu muset zavolat na kontrolu a aktualizaci seznamu.
Takže přestože “nemám” cenový limit tak to chci mít hned na poprvé abych nemusel řešit záseky a zbytečně utrácet další peníze. Takže už nějakou chvíli vše vymýšlím. 😃
Jenže ze zvyku, tak všude musí být nějaká nevýhoda nebo háček a zrovna na tyto terárka jsem jakoby nic nenašel / nenapadlo.
Následné vybavení pak bude taky velkolepá akce. 😃
Jinak díky moc a asi teda to bude super volba. Mně si líbí hliníkové terárka i esteticky.
Zdravím,
hledám někoho kdo má nějakou zkušenost nebo ví něco o hliníkových terárkách (zajímají mě jen možné nevýhody). Viz link.
https://www.terarijni-potreby.cz/hlinikove-terarium-50x50x100-cm-reptieye/
Už jsem měl skoro všechny typy terárek (jako skleněné, lamino, OSB) jenže lamino / OSB terárko pro tropický druhy není úplně nejlepší volba a radši jsem to nepokoušel a už mám všechno ve skle. To jak pouštní tak tropiky.
Momentálně předělávám místnost (chov mám přestěhovaný v obýváku), dělám hydroizolaci a další potřebné věci, protože jsem tam měl problémy s vlhkostí a se zdí.
Pak chci předělat celý chov - vyměnit ty klasický regály z Hornbachu za hliníkový profily (je lehký, má slušnou nosnost a netrpí na vyšší vlhkost jako klasický železo) a chtěl jsem tam dát zase sklo. To jsem před pár měsíci přehodnotil a chci tam dát hliníkový terárka. Zatím mi to přijde jako super volba a nevidím žádnou nevýhodu a proto by mě zajímalo kde by mohl být problém, jaký jsou nevýhody popřípadě na co dát pozor (myslím si, že mám “růžové brýle” a něco opomínám).
Jen bych dodal, že si vědom jen jedné “nevýhody” a to je cena. Jenže mám na celou rekonstrukci a komplet nový typ chovu pěkný rozpočet a jednoduše řečeno mě cena nezajímá i včetně možnosti prosazení pozitivního seznamu. Přestože by to byly vlastně “vyhozené peníze”, ale stejně většina druhů co mám tak se dožívá i 20 let takže by to stejně sloužilo ještě klidně 15 let (mám poměrně mladý jedince) a jde mi hlavně o kvalitu a né o finanční návratnosti.
Díky moc. 😉
To samozřejmě máte pravdu, jenže pokud se chcete něco ve větším změnit tak potřebujete velkou podporu a velký množství lidí.
Jinak se omlouvám jestli to tak znělo, že je to zbytečná snaha. Z mého pohledu z velké části jo, radši ten čas vynaložím jinak - buď aby moji svěřenci se měli co nejlépe nebo řešil své záležitosti v osobním životě.
Určitě se nějací jednotlivci nechají ovlivnit a dají na Vaši edukaci. Jenže z vlastní zkušenosti když jsem se o to aktivně snažil tak je to jen menšina a dají na Vás. Jenže zbytek si pojede svoje. Tahle problematika je hodně obsáhlá, složitá, že dojít k ideálnímu řešení není jednoduché.
Někdy je dobré nechat věci dojít až do extrému aby se to konečně a finálně vyřešilo i za cenu, že hold spoustu koček bude trpět. Dovolím si jedno přirovnání jak to vnímám já - pokud bude hořet dům a vy ho budete hasit vodou z kýble. Něco uhasíte, ale ne celý dům a musíte počkat na hasiče. Tím nechci zhazovat Vaši práci a úsilí aby nedošlo k nedorozumění. 😉 Osobně bych toto téma ukončil.
Je hezké šířit osvětu lidem, že je tu takový problém, že by lidi měli dělat to a to. Jenže stejně víc bude zajímat křehké vztahy mezi celebrity atd… Když se to dostane do zpráv tak se hned objeví druhá strana jak kastrování je hnusný vůči zvířatům a máme další nekonečný boj. Jestli na to máte sílu na to přimět lidi aby mysleli na takové věci tak máte jen mojí úctu a klidně a rád něco takového podpořím, ale já se do toho už angažovat nějak nechci.
Je spoustu nařízeních z EU který se mě týká a ovlivnit se nedají - leda že bych dojel osobně do Bruselu je tam třeba vystřílet. 😃 Já jen můžu před Vámi smeknout jestli se snažíte a máte sílu / odhlodlání ovlivnit i to co nemůžete. 😉
To jo. Může být pak obviněna a tak, ale i tak jim to jen tak vysvětlíte. Viz. to video. Článek s nadpisem “U rozpadlé maringotky živoří 40 koček, majitelka se jich nechce vzdát”. Tich lidí je hodně a nikdy jim to nevysvětlíte. Dokud to neohlásíte na KVS a nebudou konkrétní případy řešit úřady tak s majitelem nehnete.
Ano, měla, ale udělá to reálně? Přece si nebude nechávat kastrovat svoje milované kočičky. Jen tak nějakou babičku k tomu nepřesvedčíte, zas bohužel.
Ohledně rozmyšlení před pořízení zvířete (a to není jen u koček) jako jsou náklady na krmení, zjištění podmínek chovu atd… je velkej a za mě i dlouhodobej problém. Kdy člověk si chce něco pořídit tak si to prostě koupí. Dnešní doba tohle umožňuje tak proč nekupovat co chci když můžu. Ono se opravdu stačí podívat na bazos v kategorii teraristiky a kolikrát v jakým stavu ty zvířata, to je hrozný.
Ano, je to častý důvod psů v útulkách. Na druhým míste bych hned zařadil, že to byl dárek pro dítě, ale dítě se už nestará a rodiče se toho zbaví. Zas problematika jak v teraristice tak v akvaristice. V teraristice je to za mě často chameleon, protože dítě chce zvíře které mění barvy jako v pohádkách. Popřípadě v akavaristice Klaun Očkatý z filmu Nemo, ten samý problém.
U těch psů ať se to nezdá, ta výchova taky není tak snadná jak si mnozí myslí a hodně velký procento psů ani správně vycvičená není.
A ano, je to napsáno v legislativě (v jednom z linků co jsem posílal výše), že majitel má povinnost zajistit aby zvíře netrpělo - aby krmil, cvičil, vychovával atd… Jak jsem psal, bohužel nežijeme v ideálním světě a můžeme být jen rádi, že tu aspoň někdo je kdo si tu zodpovědnost uvědomuje a snaží se o své chovance postarat co nejlépe, ať už jste to Vy nebo já.
Jestli je v nějaké oblasti (obci) hrazená tak je super. O tom já už nic nevím.
Každopádně si nemyslím, že jsme ve při. Já to pořád beru jen jako diskuzi s tím, že máme jen rozdilní úhel pohledu. Toť vše. Kdybych si myslel, že píšete kraviny tak bych Vám to napsal rovnou. 😉
Nechtěl jsem říct a neříkal jsem, že chodíte, ale spíš jsem se ptal jestli to chcete ovlivnit chozením s cedulkami. Ve výsledku je to jedno.
Ono je to taky hrozná problematika a prostě někdy bez obětí není vítězství. Některé věci se neřeší dokud to není závažný problém. Pokud by byly opravdu extrémně přemnožení a byl by problém, tak by se nařídila kastrace anebo na podporu by třeba stát hradil kastrace. Pak by lidi k tomu taky přistupovali jinak, ale když je i typ lidí kteří nedají dýško v restauraci nebo nedají o korunu víc za nějakej produkt v obchodě a musí to být jen ve slevě. Tak kastrace může být levná jak chce. Jenže pokud to nějak funguje tak se nic měnit nebude kvůli pár tisícům lidem z několika miliónu lidí jen kvůli tomu, že se jim nelíbí koukat na vyhladověné kočky na ulici.
Ikdyž někde je to za hezký peníze tak stejně nějaká babička co sotva vyžije s důchodem si nenechá své venkovní kočičky jen tak kastrovat. Já třeba nesnáším když vidím psy v hrozným stavu v doprovodu nějakýho bezdomovce, ale co s tím mám dělat? Vzít si toho psa domů do bytu a ještě když nemám zas tolik času abych ho venčil.
Když mi někdo přivedl nějaké zvíře tak jsem ho nikdy neodmítnul a nějak se o něj postaral. Před nějakou dobou jsem dostal Agamy na zkrm, ale nepřišly mi tak v hrozným stavu tak jsem se o ně postaral, vykrmil a pak našel nového majitele. Já se snažím mít své svědomí mít co v nejlepších stavu a to, že někdo se o to neumí starat tak neřeším. Po špatných zkušenostech jak z práce tak z chovatelství jsem zjistil, že je to často ztráta času někomu něco vysvětlovat. Bohužel no.
Jen bych dodal, že kdyby lidi nedělali věci který by nemuseli a kolikrát dříve mysleli a pak jednali. Mnoho zákonů by nebylo ani zapotřebí a právničina by byl pomalu mrtvej obor. Třeba zodpovědnost za volantem. Kdyby se nenašli nějací experti co chtějí být před kamarády drsní nebo se nepředvádět. Pak by se někde ve vesnici nemuseli vyflákat a třeba by maximální rychlosti byly trošku vyšší nebo by pokuty by nebyly tak vysoké. Vysoké jsou, protože hodně lidí to neřeší a porušují rychlosti pořád dokola. Ne, že by chtěli zvýšit zisky z pokut.
A myslíte si, že mě to nevadí takový konec zvířat? Ano je to hnusný, ale co s tím chcete dělat? Chodit po ulici s cedulka kde bude “starejte se o kočky hezky a nechávejte si je kastrovat a nepouštejte je ven”? Po 10 meterech to zas hodí do koše a nic se stane. Jsou věci který se jen tak nezmění a prostě se musí přijmou, že to tak je. Dost lidí má povahu, že si nenechá do svých věcí kecat.
V ideálním světě nežijeme a kdyby byla nulová srážka kočky s autem, nikdo je nestřílel, neotravoval atd… a lidi by je i tak pouštěli a množily se. Pak by tady bylo tak nehorázně přemnožený, že by to byl i reální problém a kdo ví co by se dělo.
Ač to zní hnusně možná je to lepší, že se to “samo” reguluje třeba nechtěnou srážkou s autem, protože dopady extrémního přemnožení by byly třeba horší než mrtvá kočka na krajnici.
Já asi 2 měsíce zpátky cuknul s volantem abych nepřejel šneka (ještě dobře vidím a stihnul jsem zareagovat) a to, že jsem skoro skončil mimo a vymlátil by byl můj problém. Už vidím jak by to bylo v novinách, že byla autonehoda a lidi by se vyjadřovali různě. Stylem “no jo, zas nějaký feťák se vymlátil” či nějaký aktivista “kdyby jezdil na kole tak by se mu to nestalo”. Pravdu, že jsem se uhýbal jen šnekovi na silnici by mi už nikdo nevěřil.
Taky bych chtěl aby se lidi vyjadřovali slušně, dodržovali pravidla slušného chování a tak. Přál bych světový mír jako modelky Miss, ale to mám ject do Moskvy za Putinem a říct mu, že to co dělá není hezký a měl by se ukrajincům omluvit? Já osobně se snažím ovlivnit jen to co můžu, co nemůžu - neřeším. Pokud můžu něco podpořit - rád podpořím, ale tím končím.
To by bylo taky hezké je nechávat v přírodě a nebrat je vůbec. Jenže to pak narážíme na pytláky nebo lovce kteří chtějí ulovit nějakého papouška aby měli jen jeho peří a zbytek vyhodí nebo někde prodat zbohatlíkovi. Každý zvíře v exotickém prostředí má nějaký vliv na fungování a každý má svůj úkol. Když se něco vyhubí v zájmu vlastního užitku (kůže, černý trh,…) tak se ta příroda může rozhodit a potom se to nedá vrátit. Proto se udržují se v zajetí v ochraně občas se to označuje jako “rezerva” pro případ kdyby se měl nějaký druh obnovit v přírodě. Například když pytláci vymizí tak pak se to může vrátit zpátky do přírody a nemusí se brát.
Hodně zvířat které jsou v Zoo nebo u soukromých chovatelů pochází buď z rukou pytláků / pašeráků nebo od nich zabavených. Z přírody se legálně bere poměrně málo, až zanedbatelně. Když se dělají výzkumy tak se provádějí v přírodě kdy při chycení dojde k odběru třeba krve a následně se vrací zpátky. Někdy není úplně možné to zabavené zvíře od toho pašeráka vrátit, protože kolikrát bývají v hrozném stavu a už to bývá spíše na dožití a případný pokus o rozmnožení v zajetí.
Tahle problematika je hodně složitá a blbě se řeší. Každopádně můžeme být rádi, že ty Zoo aspoň existují a těžko říct jak by to vypadalo bez nich. Soukromý chovatelé by asi nebyli.
Jedna organizace sídlící v New Yorku (myslím, že se jmenuje Panther) tak se zabývá třeba tím, že v Brazílii vykupuje obrovské plochy přírody za účelem oplotit to a nechat přírodu přírodou. Ta příroda je takové turistické centrum a spoustu američanů tam jezdí na dovolenou. Takže tahle organizace to úmyslně vykoupí, zablokuje a zakáže vstup.
Krásně vytržené z kontextu. 😉
Není to jediný aspekt proč to nejde je vracet do přírody. Když se budeme bavit konkrétně jen o kácení pralesů a ničení přirozeného prostředí. Jestli je to zničený v přírodě, kam je pak chcete vracet? Na mýtinu bývalého pralesa? Pak tu Zoo potřebujete kde jim to můžou při nejmenším aspoň nasimulovat to prostředí a postarat se o ně.
Na co je Zoo? Zoo zdaleka není jen kvůli tomu aby měly rodiny kam chodit o víkendu za krásného letního počasí. To je spíš takovej bonus pro veřejnost a Zoo aby měla nějaký příspěvek na provoz.
V Zoo se dělají různý výzkumy a mnoho studií přišlo práve z těchto organizací. Dále udržují zdravou genetickou stránku zvířat. Proč myslíte, že se věčně se převážejí mezi Zoo Žirafy, Sloni, lidoopy a další? Jeden z dalších důvodů je také udržet nějaký druh aby nevymřel (a taky se to historicky povedlo u několika druhů).
Ono vypouštění zvířat do přirozeného prostředí je hezká myšlenka jenže ne vždy to taky jde. Dost často jejich prostředí je buď ničeno člověkem (například kácení pralesů,…) anebo jsou chytáni pytláky či zabití kvůli získání nějaké složky. Ono něco odchovat, pak to vypustit do přírody aby je chytli pytláci a nedej bože při chycení i zabili není moc efektivní pro záchranu ohroženého druhu. Některé druhy už byli navráceni a úspěšně se i množí a prosperují, ale v Zoo či u soukromých chovatelů stále zůstávají.
Nedávno na téma pozitivních seznamů bylo zasedání parlamentu kde byl ředitel Jihlavské Zoo. Ten i nastínil, že Zoo není schopná zdaleka pokrýt celý spektrum všech zvířat a proto je vyžadující i spolupráce se soukromými chovateli která funguje za mě skvěle. Třeba Zmije Pavoučí která je v Zoo Plzeň tak jí mají od chovatele ze Švýcarska a byla objevená nedávno (myslím 2008) a v nikdo neví kolik jich ve skutečnosti je.
Já myslel, že se tady řeší jak se má nějak lidsky zbavit koťat. Pak se řešilo jestli veterinář může utratit zdravou kočku, zákony týraní zvířat a tak. Proběhlo tu spoustu různých témat. 😉
Já jen občas sleduji poptávku a nabídku a v různých skupinách je občas poptávka po kočkách. Jestli chcete tak je budu odkazovat na Vás jestli s tím nemáte problém. Jen si nemyslím, že někdo bude chtít třeba cestovat přes půl republiky kvůli kočce zadarmo (pokud to chápu dobře to “udání”) když nemají třeba možnost dopravit se autem a tak.
Kolik lidí by to bylo ročně to fakt netuším, nepočítám poptávku ročně na každý druh zvířete.
Neříkám, že jsou kočky blbé, ale pokud se ten člověk dobře trefí (což po pár ran se dá dobře nacvičit) tak na první dobrou to bude mít za sebou. Za dva dny se klidně objeví druhá atd… Problém je když se netrefí, to už se jen tak neobjeví, ale to je zase otázka času kdy se neobjeví znova.
Tak já neříkal, že mi to přijde normální. Jen bych se zas kvůli tomu tak nevzrušoval. Kdyby každej člověk byl slušný, ohleduplný a dával pozor za volantem, věčně netelefonoval nebo neřídil unavený. Tak by mnoho vypadalo taky jinak a pak by ty kočky byly počtově úplně někde jinde. Vzhledem k tomu, že nežijeme v ideálním světě tak to beru trošku realisticky. To by se pak muselo řešit i drastickým způsobem jako je poviná kastrace u určitých typů koček atd… Jenže v takový situaci nejsme.
Ikdyž se kočky množí rychleji tak počet lidí je a bude pořád větší. Nechápu souvislost ohledně dětí a co tím chcete naznačit. Je pravda, že už je to tady nějak zamotané a už sám nevím co se vlastně tady řeší.
Jinak bych nějak neřešil množení koček. Ono to jen tak neskočí přes nějakou mez kdy by to byl už opravdový problém. Jsou tu okolní vlivy kdy se to zas zreguluje například silniční provoz. Či třeba soused který bude naštvaný, že mu přes zahradu pořád chodí kočky a začne je střílet vzduchovkou a pak na zahradě zakope. Pokud je se jedná o kočku “bez majitele” tak jí nikdo hledat nebude. Právě i s tou kombinací s nárůstem počtu lidí bude o kočky zájem pořád. Jak jste nastínila, o lidské děti bude postaráno a počet se nezreguluje zatímco u koťat se to zreguluje díky vlivům okolí a vše se vyrovná. Už z principu když kočka se bere jako domací zvíře a i jako domestikované tak musí být nárůst koček. Zvýší se počet lidí → zvýší se počet mazlíčků. Přímá úměrnost a ne nepřímá.