Aktuálně: 4 399 inzerátů187 362 diskuzních příspěvků17 922 uživatelů
trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 14:59:23 xxx.xxx.3.37

Jen bych dodal, že kdyby lidi nedělali věci který by nemuseli a kolikrát dříve mysleli a pak jednali. Mnoho zákonů by nebylo ani zapotřebí a právničina by byl pomalu mrtvej obor. Třeba zodpovědnost za volantem. Kdyby se nenašli nějací experti co chtějí být před kamarády drsní nebo se nepředvádět. Pak by se někde ve vesnici nemuseli vyflákat a třeba by maximální rychlosti byly trošku vyšší nebo by pokuty by nebyly tak vysoké. Vysoké jsou, protože hodně lidí to neřeší a porušují rychlosti pořád dokola. Ne, že by chtěli zvýšit zisky z pokut.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 14:52:57 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.06.2024, 12:52:37

A myslíte si, že mě to nevadí takový konec zvířat? Ano je to hnusný, ale co s tím chcete dělat? Chodit po ulici s cedulka kde bude “starejte se o kočky hezky a nechávejte si je kastrovat a nepouštejte je ven”? Po 10 meterech to zas hodí do koše a nic se stane. Jsou věci který se jen tak nezmění a prostě se musí přijmou, že to tak je. Dost lidí má povahu, že si nenechá do svých věcí kecat.

V ideálním světě nežijeme a kdyby byla nulová srážka kočky s autem, nikdo je nestřílel, neotravoval atd… a lidi by je i tak pouštěli a množily se. Pak by tady bylo tak nehorázně přemnožený, že by to byl i reální problém a kdo ví co by se dělo. 

Ač to zní hnusně možná je to lepší, že se to “samo” reguluje třeba nechtěnou srážkou s autem, protože dopady extrémního přemnožení by byly třeba horší než mrtvá kočka na krajnici.

Já asi 2 měsíce zpátky cuknul s volantem abych nepřejel šneka (ještě dobře vidím a stihnul jsem zareagovat) a to, že jsem skoro skončil mimo a vymlátil by byl můj problém. Už vidím jak by to bylo v novinách, že byla autonehoda a lidi by se vyjadřovali různě. Stylem “no jo, zas nějaký feťák se vymlátil” či nějaký aktivista “kdyby jezdil na kole tak by se mu to nestalo”. Pravdu, že jsem se uhýbal jen šnekovi na silnici by mi už nikdo nevěřil. 

Taky bych chtěl aby se lidi vyjadřovali slušně, dodržovali pravidla slušného chování a tak. Přál bych světový mír jako modelky Miss, ale to mám ject do Moskvy za Putinem a říct mu, že to co dělá není hezký a měl by se ukrajincům omluvit? Já osobně se snažím ovlivnit jen to co můžu, co nemůžu - neřeším. Pokud můžu něco podpořit - rád podpořím, ale tím končím. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 13:21:23 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 20.06.2024, 12:56:59

To by bylo taky hezké je nechávat v přírodě a nebrat je vůbec. Jenže to pak narážíme na pytláky nebo lovce kteří chtějí ulovit nějakého papouška aby měli jen jeho peří a zbytek vyhodí nebo někde prodat zbohatlíkovi. Každý zvíře v exotickém prostředí má nějaký vliv na fungování a každý má svůj úkol. Když se něco vyhubí v zájmu vlastního užitku (kůže, černý trh,…) tak se ta příroda může rozhodit a potom se to nedá vrátit. Proto se udržují se v zajetí v ochraně občas se to označuje jako “rezerva” pro případ kdyby se měl nějaký druh obnovit v přírodě. Například když pytláci vymizí tak pak se to může vrátit zpátky do přírody a nemusí se brát. 

Hodně zvířat které jsou v Zoo nebo u soukromých chovatelů pochází buď z rukou pytláků / pašeráků nebo od nich zabavených. Z přírody se legálně bere poměrně málo, až zanedbatelně. Když se dělají výzkumy tak se provádějí v přírodě kdy při chycení dojde k odběru třeba krve a následně se vrací zpátky. Někdy není úplně možné to zabavené zvíře od toho pašeráka vrátit, protože kolikrát bývají v hrozném stavu a už to bývá spíše na dožití a případný pokus o rozmnožení v zajetí.

Tahle problematika je hodně složitá a blbě se řeší. Každopádně můžeme být rádi, že ty Zoo aspoň existují a těžko říct jak by to vypadalo bez nich. Soukromý chovatelé by asi nebyli. 

Jedna organizace sídlící v New Yorku (myslím, že se jmenuje Panther) tak se zabývá třeba tím, že v Brazílii vykupuje obrovské plochy přírody za účelem oplotit to a nechat přírodu přírodou. Ta příroda je takové turistické centrum a spoustu američanů tam jezdí na dovolenou. Takže tahle organizace to úmyslně vykoupí, zablokuje a zakáže vstup.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 12:21:24 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 20.06.2024, 11:50:46

Krásně vytržené z kontextu. 😉

Není to jediný aspekt proč to nejde je vracet do přírody. Když se budeme bavit konkrétně jen o kácení pralesů a ničení přirozeného prostředí. Jestli je to zničený v přírodě, kam je pak chcete vracet? Na mýtinu bývalého pralesa? Pak tu Zoo potřebujete kde jim to můžou při nejmenším aspoň nasimulovat to prostředí a postarat se o ně. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 11:45:50 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 20.06.2024, 09:28:36

Na co je Zoo? Zoo zdaleka není jen kvůli tomu aby měly rodiny kam chodit o víkendu za krásného letního počasí. To je spíš takovej bonus pro veřejnost a Zoo aby měla nějaký příspěvek na provoz.

V Zoo se dělají různý výzkumy a mnoho studií přišlo práve z těchto organizací. Dále udržují zdravou genetickou stránku zvířat. Proč myslíte, že se věčně se převážejí mezi Zoo Žirafy, Sloni, lidoopy a další? Jeden z dalších důvodů je také udržet nějaký druh aby nevymřel (a taky se to historicky povedlo u několika druhů). 

Ono vypouštění zvířat do přirozeného prostředí je hezká myšlenka jenže ne vždy to taky jde. Dost často jejich prostředí je buď ničeno člověkem (například kácení pralesů,…) anebo jsou chytáni pytláky či zabití kvůli získání nějaké složky. Ono něco odchovat, pak to vypustit do přírody aby je chytli pytláci a nedej bože při chycení i zabili není moc efektivní pro záchranu ohroženého druhu. Některé druhy už byli navráceni a úspěšně se i množí a prosperují, ale v Zoo či u soukromých chovatelů stále zůstávají.

Nedávno na téma pozitivních seznamů bylo zasedání parlamentu kde byl ředitel Jihlavské Zoo. Ten i nastínil, že Zoo není schopná zdaleka pokrýt celý spektrum všech zvířat a proto je vyžadující i spolupráce se soukromými chovateli která funguje za mě skvěle. Třeba Zmije Pavoučí která je v Zoo Plzeň tak jí mají od chovatele ze Švýcarska a byla objevená nedávno (myslím 2008) a v nikdo neví kolik jich ve skutečnosti je. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 10:45:51 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.06.2024, 10:17:42

Já myslel, že se tady řeší jak se má nějak lidsky zbavit koťat. Pak se řešilo jestli veterinář může utratit zdravou kočku, zákony týraní zvířat a tak. Proběhlo tu spoustu různých témat. 😉 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 19.06.2024, 16:20:18 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 19.06.2024, 15:45:30

Já jen občas sleduji poptávku a nabídku a v různých skupinách je občas poptávka po kočkách. Jestli chcete tak je budu odkazovat na Vás jestli s tím nemáte problém. Jen si nemyslím, že někdo bude chtít třeba cestovat přes půl republiky kvůli kočce zadarmo (pokud to chápu dobře to “udání”) když nemají třeba možnost dopravit se autem a tak. 

Kolik lidí by to bylo ročně to fakt netuším, nepočítám poptávku ročně na každý druh zvířete.

Neříkám, že jsou kočky blbé, ale pokud se ten člověk dobře trefí (což po pár ran se dá dobře nacvičit) tak na první dobrou to bude mít za sebou. Za dva dny se klidně objeví druhá atd… Problém je když se netrefí, to už se jen tak neobjeví, ale to je zase otázka času kdy se neobjeví znova.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 19.06.2024, 15:35:44 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 19.06.2024, 14:42:52

Tak já neříkal, že mi to přijde normální. Jen bych se zas kvůli tomu tak nevzrušoval. Kdyby každej člověk byl slušný, ohleduplný a dával pozor za volantem, věčně netelefonoval nebo neřídil unavený. Tak by mnoho vypadalo taky jinak a pak by ty kočky byly počtově úplně někde jinde. Vzhledem k tomu, že nežijeme v ideálním světě tak to beru trošku realisticky. To by se pak muselo řešit i drastickým způsobem jako je poviná kastrace u určitých typů koček atd… Jenže v takový situaci nejsme.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 19.06.2024, 14:37:58 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 19.06.2024, 13:52:07

Ikdyž se kočky množí rychleji tak počet lidí je a bude pořád větší. Nechápu souvislost ohledně dětí a co tím chcete naznačit. Je pravda, že už je to tady nějak zamotané a už sám nevím co se vlastně tady řeší.

Jinak bych nějak neřešil množení koček. Ono to jen tak neskočí přes nějakou mez kdy by to byl už opravdový problém. Jsou tu okolní vlivy kdy se to zas zreguluje například silniční provoz. Či třeba soused který bude naštvaný, že mu přes zahradu pořád chodí kočky a začne je střílet vzduchovkou a pak na zahradě zakope. Pokud je se jedná o kočku “bez majitele” tak jí nikdo hledat nebude. Právě i s tou kombinací s nárůstem počtu lidí bude o kočky zájem pořád. Jak jste nastínila, o lidské děti bude postaráno a počet se nezreguluje zatímco u koťat se to zreguluje díky vlivům okolí a vše se vyrovná. Už z principu když kočka se bere jako domací zvíře a i jako domestikované tak musí být nárůst koček. Zvýší se počet lidí → zvýší se počet mazlíčků. Přímá úměrnost a ne nepřímá. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 19.06.2024, 13:45:44 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 19.06.2024, 10:41:04

Krásně vytržené z kontextu. 😃 Zkuste si to přečíst celý a pointu toho textu. Což bylo, že stejně než ty nechtěná koťata vyrostou a dostanou se do stavu kdy můžou být březí tak se objeví další lidi (čerstvé páry, čerstvě po rozchodu,…) kteří si kočku pořídí. Vzhledem k tom, že lidi se množí taky pěkně rychle tak se vše vyrovná. Začarovaný kruh je uzavřen. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 19.06.2024, 06:51:19 xxx.xxx.8.20

(3) Utracení smí provádět pouze veterinární lékař nebo zletilá osoba, tato však pouze pod odborným dohledem veterinárního lékaře; v rámci schváleného projektu pokusů smí utracení provádět také osoba odborně způsobilá k navrhování pokusů nebo projektů pokusů nebo osoba odborně způsobilá k provádění pokusů na pokusných zvířatech, péči o pokusná zvířata a usmrcování pokusných zvířat.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 18.06.2024, 22:46:55 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 18.06.2024, 21:22:09

Ono se to nezdá, ale více méně může. Vyhláška je směrovaná spíše na majitele než na veterináře. Jako majitel nesmíte dopustit aby zvíře trpělo, nemělo vyhovující podmínky, nechat bezdůvodně usmrtit atd… Veterinář má právo ten úkon odmítnout pokud uzná za nevhodný, ale udělat ho může a následky / postih ponese majitel.

Teď jsem se podíval do vyhlášky, protože si to fakt nepamatuju celé. Vyberu jen část toho.

https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/vap39964-6135

Odstavec předpisu 246/1992 Sb. Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 5

(1) Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře.

(2) Důvodem k usmrcení je:

g) regulování populace zvířat v lidské péči a volně žijících zvířat; tím nejsou dotčena ustanovení zvláštních právních předpisů,2a), 2e) regulováním populace zvířat se rozumí soubor soustavně prováděných preventivních opatření, která mají přispět k udržení populace v určité zdravotní a genetické kvalitě, zejména omezením nepřirozené nabídky potravních zdrojů a možností rozmnožování populace, a jejichž cílem je omezit rizika, která mohou vzniknout nárůstem populace v jejím teritoriu nebo rizika ohrožení populací volně žijících zvířat, a zabránit vzniku utrpení zvířat a nadměrných škod, zejména šíření nákaz nebo jiných nežádoucích vlivů,

(5) Nestanoví-li tento zákon jinak, zakazují se následující metody usmrcování zvířat: 

a) utopení a jiné metody udušení včetně použití farmak typu myorelaxantů, 

b) použití takových látek a přípravků2i), jejichž dávkování neuvede zvíře do hlubokého celkového znecitlivění a bezpečně nezpůsobí následnou smrt, 

c) ubití, ubodání nebo jiné metody, které zvířeti způsobí nepřiměřenou bolest nebo utrpení, d) použití elektrického proudu, pokud nenastane okamžitá ztráta vědomí, 

e) použití lepů a jiných podobných prostředků, které dlouhodobě omezují pohyb zvířete tak, že k usmrcení zvířete dochází v důsledku nedostatku potravy nebo tekutin anebo v důsledku jiných metabolických poruch, 

f) zmrazení, s výjimkou postupného zmrazování u hadů.

Dále:

https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/vap39964-3145

Odstavec předpisu 246/1992 Sb. Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 4

(1) Za týrání se považuje

t) opustit zvíře s výjimkou zvířete volně žijícího s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat,

Jinak celý soubor toho najdete zde.

https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/uplna-zneni/zakon-1992-246-ochrana-zvirat-puvodni

Veterinární zákon:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-166

Soukromí veterinární lékaři 

§ 60 Soukromí veterinární lékaři jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost podle § 58, pokud jsou 

a) odborně způsobilí podle § 59 a 59b a 

b) členy Komory, a to na základě osvědčení podle zákona o Komoře veterinárních lékařů České republiky32). 

§ 61 (1) Soukromý veterinární lékař je povinen

b) uvědomit neprodleně krajskou veterinární správu o podezření z výskytu nebezpečné nákazy nebo podezření z týrání zvířete, jakož i o jiných skutečnostech důležitých z hlediska veterinární péče a veřejného zájmu na plnění jejích úkolů,

(3) Soukromý veterinární lékař je povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s výkonem odborné veterinární činnosti, pokud jí nebyl zproštěn. Tím není dotčena povinnost oznamovat určité skutečnosti orgánům příslušným podle tohoto zákona a podle zvláštních právních předpisů.33)

Nikde jsem se nedočetl, že by veterinář něco takového nemohl udělat. Zatímco majitel nesmí dopustit trpění, zbavení zvířete, vypouštění zvířete do nepřirozeného prostředí atd… 

Nic méně si vše můžete přečíst na odkazech. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 18.06.2024, 21:07:57 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 18.06.2024, 20:27:05

No a během tý doby pár let než se to stane a přijdou na svět další bezprizorní koťata tak se objeví další lidi / páry který by si tu kočku pořídili. Přece jenom lidi se také množí rychle jak králíci takže se to krásně vyrovná a začarovaný kruh se opět uzavře. Pokud někdo přežije lezení po záclonách a kočku / kocoura nedá ven. Tak si budou chtít třeba pořídit druhou kočku. Za mě bude ta poptávka pořád. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 18.06.2024, 20:19:46 xxx.xxx.110.193

Jinak k této problematice. Ikdyž bazoš je přeplněnej koťaty na darování, stejně inzerát dlouho není. Spoustu lidí si rádo pořídí kočku a když je ještě zadarmo tak to berou všemi deseti. Na fb mi z různých skupin s názvem který obsahuje “daruji” nebo “nechtěné” vyskakují spíše přispěvky na poptávku kočky než na to, že by se někdo kočky zbavoval. Z morálního hlediska bych aspoň to zkusil udat na internetu když už ho máme skoro všichni. Pokud zájem nebude tak pak bychom se mohli bavit o nějakém krutější stylu například poptat se na veterině a tak. Nejdřív věci zkouším po dobrém a pak po zlém abych aspoň měl svědomí čisté, že jsem to aspoň zkusil. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 18.06.2024, 20:02:27 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 01.06.2024, 20:07:19

Jaký porušování zákona myslíte? Ono se to nezdá, ale veterináři jsou docela “mimo” zákon. Často se mě ptají jestli jedáky co mám, jestli jsem jim nechal vyoperovat jedové žlázy a zuby. Pak jsem začal zjišťovat jestli je to možné si to nechat udělat. Zjistil jsem, že veterinář může udělat spoustu věcí které jsou třeba nelegálné, ale pokud si to majitel přeje ikdyž by se jednalo o bezsmyslnou útratu zvířete tak to veterinář udělá. Potrestaný bude majitel a ne veterinář. Když se vrátím k těm odstranění jedových zubů. V republice by to udělalo několik veterinářů legálně, ale já bych z toho měl problém jakožto týrání zvířat. Někde ve vyhlášce KVS / SVS se to dá myslím dohledat. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 18.06.2024, 19:53:20 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 01.06.2024, 16:27:03

Šíleného hadaře? Riskoval zdraví svého zvířete? Jestli to kotě je ještě malý a nemá otevřený oči tak v tom problém určitě není. Pokud už by bylo kotě starší a bylo by schopné se bránit tak už tam nějaké riziko bylo. Jestliže hadí jedinec je dost akční a silný tak to kotě je schopný zabít dřív než by se udusilo právě třeba rozmáčknutím těla. Tím stiskem (omotáním) tak z 99% končentiny tak “zajistí”, že kotě nebude schopný se ani bránit. 😃

 Jedna slečna na fb tvrdila (při diskuzi krmení koťat) jak je to špatný typ krmení a chlubila se tím jak to má vystudovaný atd…. Když jsem vyžádal nějakou odbornou studii která by to potvrzovala tak jsem nedostal odpověď. Pokud se podíváme trošku do historie tak před 20 lety to byla bežná praxe kdy se velcí hadi dost často krmili koťaty. Hlavně ne každý měl internet a pamatuju si jak můj otec měl Užovky Tenkoocasé a v okruhu třeba 20km jiný chovatel hadů nebyl. Běžně koťaty krmil, ale bral si to menším počtu aby to stihnul zkrmit než to vyroste. Jednou padlo i morče, protože dítě se o něj nestaralo a rodiče nevěděli kam ho dát. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 17.06.2024, 14:50:35 xxx.xxx.8.20

Rád bych pomohl kdybych nebyl z druhýho konce republiky.

Jestli si dotyčný návštěvník všimnul, že ho “pustil” ikdyž nechtěně tak škoda, že to hned nenahlásil. Mohli ho odchytnou téměř okamžitě. Takhle během dne už může být nějaký ten kilometr daleko a plocha hledání se nesmírně zvýší.

Vím, že hodně lidí dělá “mrtvého” když se mu stane taková věc. I já samozřejmě mám tuto tendenci jenže si vždycky vzpomenu jak mi mamka říkala, že když něco provedu tak to musím hned říct a pak budou menší následky. Což se mi i v osobním životě několikrát vyplatilo. 

Upřímně pochybuji, že kdyby ho odchytli hned po nahlášení tak by Zoo po návštěvníkovi něco chtěla. Pokud dojde k úhynu a najdou si toho návštěvníka tak si myslím, že by mohli požadovat nějaké odškodné minimálně za nenahlášení.

Kdo ví jak to teda ve skutečnosti bylo samozřejmě. Jinak je to krásná Zoo a letos plánuji, že jí opět návštívím. Doufám, že do tý doby Aru najdou. 😃

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 16.06.2024, 20:24:22 xxx.xxx.8.20

Ono taky záleží jaký velikosti. 😃 Cvrčky už kupuji výjimečně a zrovna dnes jsem kupoval mikro cvrčky v ZooshopXXL (který jsem si v poslední době velice oblíbil) a cena byla 53Kč. Jinak mám svůj chov cvrčků který není náročný a používá se doma jako takovej “ bio odpadkový koš”. Kam přítelkyně hazí takový ty zbytky vaření. 

Pokud je nechcete chovat, ale jde Vám o cenu tak asi nejlepší volba je kupovat je na burzách (zaměřené na teraristiku samozřejmě). Tam jsem je kupoval asi za 30Kč. Jenže musí se zaplatit vstupné který se může pohybovat kolem 70Kč když vynechám ty velký burzy jako je Živá Exotika. Jsou také jednou do měsíce a myslím, že přes prázdniny kolikrát ani nejsou. Jestli Vám jde jen o jednu krabičku měsíčně tak nemá smysl chodit na burzu kvůli tomu a ve výsledku zaplatit za to stovku (i SuperZoo by je mělo levnější). V takové situaci bych doporučil zrovna ZooshopXXL (mají pravidelně i mikro cvrčky). Jestli byste na burzách kupoval rovnou další krmivo nebo vybavení tak se Vám vstupné zaplatí a ještě ušetříte. 

Mikro cvrčci můžou být problém a v SuperZoo jsou na objednávku, standartně je nemají. Popřípadě si najít specializovaného chovatele který Vám je prodá taky za zlomek ceny.

Poslední možnost (se kterou nemám zkušenost) je objednávka na internetu. Jsou specializované stránky na prodej krmného hmyzu též za rozumnou cenu a do dvou dnů je máte doma. Slyšel jsem, že spoustu lidí to takhle dělá a jsou spokojeni, ale jak jsem řekl - já s tím nemám zkušenost tak nemůžu úplně doporučit. Každopádně když takové stránky dlouhodobě fungují a objektivní recenze jsou uspokojivé tak bych se nebál ani téhle varianty. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 13.06.2024, 21:20:31 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 13.06.2024, 20:53:38

Nic z toho co jste napsal nebudu určitě rozporovat. Jak jsem na konci psal případ s těmi Ary, v přírodě jsou hnízda opravdu malé, že by člověk řekl, že se tam nemůže vejít. Zmiňoval jsem, že mi to přijde spíš jak horní limit ne jako ideální. 

Samozřejmě, že pokud se chová v celoročních voliérách a jsou i venku odchovy tak je tam riziko zastuzení vajec. Ne každý je má ve venkovních volierách a ve vnitřních prostorách už by to riziko nemělo být skoro žádné.

Přeji hezký večer a úspěšný chov.