Aktuálně: 4 415 inzerátů187 052 diskuzních příspěvků17 916 uživatelů
trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 18:58:08 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 02.07.2024, 17:37:03

S Vámi se bavit na tohle téma asi nemá cenu, ale zkusím to ještě jednou a jednodušeji. 😃

Jeden produkt stojí 10 000Kč a za rok při 25% inflaci bude stát ten produkt 12 500Kč. Pokud si odložíte ten samý moment 10 000 přesně jako stojí původně ten produkt tak za rok při zhodnocení 25% (který momentálně mám já) budete mít 12 500Kč. 12 500 - 12 500 = 0 a tudíž inflace Vás nezasáhne. Vaše peníze mají pořád poměrově stejnou hodnotu s tím, že při valorizaci mzdy dostanete třeba jen ubohých 5% kterým jsou podle Vás k ničemu, ale i tak tu rozdílnou částku třeba jen 1000 máte k dobru každý měsíc (v závislosti na mzdě atd…) a za to si pak to dříví jednou za rok koupíte. 😉 Samozřejmě tahle problematika je mnohem složitější, ale pokud chcete tak se dá s penězi tak pracovat, že inflace Vás trápit už tolik nemusí. Při velkém pádu a extrémně velké inflaci to ustojíte mnohem snadněji a mnohem snáze se dostanete zpět kde jste byla.  😉 Pokud nic z toho neuděláte tak ten produkt po inflaci Vás bude stát vlastně o 2500 tisíce víc (a to je jenom jeden produkt).  Hlavně jde o to, že ty svoje rezervy udržujete poměrově ve stejný hodnotě. To zhodnocení je samozřejmě podmíněno dlouhodobým vkládáním tich peněz, jaký typ zhodnocení zvolíte atd… 

Jinak na toto řešení nemusíte být ani finančně gramotná, protože snad každá banka má bankovní poradce kde se dá takový témata probrat a udělat tak aby Vám to vyhovovalo / líbilo - podle toho kde je Vaše prefence. 

Takže pokud mám zhodnocení 25% a vyberu to tak neklesnu na 7%. 😃😃 Nevím jak jste na to číslo přišla. Pokud to dřevo by stálo 20 000Kč a tu částku si vyberu tak částka je zhodnocená o 25% tak tich 20 000 je složeno z mých 16 000 (které jsem tam skládal) + 4 000 zhodnocení. Takže reálně to dříví stálo jen 4000 tisíce méně než kdybych to takhle nedělal. 😉 Taková věda to není. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 17:18:25 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 02.07.2024, 16:34:56

Proč by mi neseděly? 😉 Za covidu to bylo horší, ale teď je to už poměrně v pohodě. 😉

Asi Vám pořád uniká ta pointa tak to zkusím jednodušeji.

Pořád lepší vliv inflace a zdražování snížit právě “točením peněz” než si to zakopávat na zahradě. Neříkám, že se to dá v rámci půl roku porazit, ale v rámci několika let ano. 😉 Jak jsem zmiňoval - je to křivka a ne růstající přímka takže už se dostáváme do stavu když už to prodávat dál úplně nebude a je šance si ty “ztracené peníze” zas získat zpátky. Stěžováním na internetu si ty peníze zpátky nevrátíte.

Já vkládám každý měsíc peníze na investiční fondy a za tich pár let mám průměrné zhodnocení 25% což na šesticiferný částce není zanedbatelná částka. Jak zmiňujete tak za covidu bylo 20-30% (kde se počítá i zdražování potravin) a není to úplně tak, že inflace + zdražení potravin. Inflace zahrnuje komplet zdražování a ne jenom nějakou část produktů. Jenže teď ta inflace není tak vysoko takže mě už reálně ta inflace moc netankuje. 😉 A do toho platím hypotéku kterou jsem bral 2022 při růstu úrokové sazby. Musím si živit chov atd… Kdybych si náhodou teď udělal dítě tak mě to finančně nerozhodí. Takže to chce dát trošku snahy v zaměstnání abyste během valorizace mzdy místo (pro Vás nedostačujících 10%) nedostala jen 5%, dát snahu aby jakýkoliv peníz byl využit jak to jen jde.

Jak jsem zmínil, každý strůjce svého štěstí. 😉

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 15:20:40 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 02.07.2024, 15:13:08

Samozřejmě je to každýho věc jak si pracuje se svými penězi, ale osobně nehodlám litovat lidi kteří na to kašlou a pak si stěžují, že nemají peníze nebo lidí co nemají na jídlo, protože šli do něčeho kde ledajaká kravina je může zničit.

Co je podle Vás lepší? Nic nedělat a z rezervy jako stodola nemít ani tu stodolu anebo něco dělat, trošku nad tím přemýšlet a místo rezervy jako stodola mít aspoň tu půlku stodoly? 😉

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 15:11:42 xxx.xxx.110.193

Ještě bych dodal, že ikdyž by se jednalo jen “1,2 tisíce” tak pořád je lepší něco dělat a “bojovat” proti inflaci jak to jen jde než nedělat nic. Jen odkládat našetřené penízky do zakopané truhličky na zahradě to tím moc neporazíte. Tím “točením peněz” ta inflace na Vás nemá takový dopad a vlastně ikdyž to ne vždy nemusíte inflaci porazit tak přece se nenechám tím zničit a zminimalizuji to riziko a vliv na svoje peníze. Nemusíte za každou cenu to rvát do investičních fondů a tak. Je mnoho způsobů a pořád obyčejnou tisícovku na zemi jen tak nenajdete. Nemusíte ani pak hrotit přesčasy v práci abyste si nějak vydělali něco na víc když už tu možnost máte. Potom máte i víc času na práci doma či svoje melouchy. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 14:54:21 xxx.xxx.4.185
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 02.07.2024, 13:46:49

Samozřejmě, že tu ledničku jsem bral jako nějaký příklad a ne každý si taky tu ledničku dokáže po domácku vyrobit.

Jen bych dodal ohledně toho kuchaře, že ten ten finanční skok (50%) byl v tu dobu před nějakými 2-3 roky a mezitím už dostal navýšeno díky valorizaci mzdy která byla myslím v jeho případě asi 10%. Takže nevím kde jste vzala, že to navýšení měl až teď. 😉  Tich 10% plácnu z 100 tisíc je víc než 10% z 60 tisíc. Samozřejmě, že má míň, ale jestli dostat 1 tisíc na víc nebo o 2 tisíce už je v takových situací hodně přínosný. Když tu tisícovku kterou vlastně máte najednou navíc tak ji dáte třeba na investiční fond a za rok zhodnocení nebude tak velký, ale kdyby to bylo jen jedno procento tak za rok máte 1,2 tisíce zase navíc. S tím, že to můžete kdykoliv vybrat když už by se něco stalo a když se nic nestane tak si to můžete pořád točit. Za další rok už nemusíte tu částku navyšovat a zhodnocení bude stoupat. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 13:16:09 xxx.xxx.4.185
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 02.07.2024, 11:44:28

Všechno není jen přímka kdy třeba rezervy budou jen narůstat. Je to křivka a nedávno ta křivka měla větší propad díky různým okolnostím. Proti takovým propadům se dá různě bojovat, ale jestli máte radši ty peníze zakopaný v truhličce na zahradě. Tak samozřejmě ztrácí na hodnotě a je to Vaše věc. Já jen poukazuju na realitu, které se dá vyvarovat nebo minimálně aspoň připravit. Pokud se někdo dostane do krizový situace, že sebemenší narušení (jako je třeba rozbitá lednička) je rozhodí kvůli tomu, že člověk nad tím nepřemýšlel a šel žít z nuly na nulu tak takových lidí mi moc líto ani není. Ještě větší extrém je to, že třeba takový dluhy splácí jinými dluhy a na Vánoce dárky kupují z půjček. Pak si takový lidi hrozně stěžují jak je ten život na hovno a všichni je litují jak se mají špatně a obviňují se politiky. Jak politik může ovlivnit, že támhle nějaký František nepřemýšlel a dostal se do svých problémů díky svým chybám? Že politika ke svinstvo sama o sobě a málokdy udělají opravdu normálně a užitečnou změnu, ale určitě nemůžou za chyby jednotlivců kteří si svoje problémy zavinili sami.

Na luxus a pohodlí se zvyká hodně rychle, ale nižší životní úroveň se zvyká už těžko. Když před pár lety všichni měli rezervy jako stodoly. Kdo z nich si řekl, že se má skvěle a nepotřebuje víc peněž? Za doby obrovských rezerv jako “stodoly” to bylo všem stejně málo a stejně si štěžovali jak se mají špatně a mají málo peněz. 😉

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 13:01:18 xxx.xxx.4.185
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 02.07.2024, 11:41:56

Lepší rezervy se dají různými a hlavně legálními způsoby. 😉 Jak jsem zmínil, dneska je možností mnoho a když člověk chce tak jde ledacos. Viděl jsem to na mnoho lidí v mém okolí. Například jeden kolega z bývalé práce. Vyučený kuchař co sotva uživil rodinu a při covidu přišel o práci. Tak šel do fabriky ke stroji za stejný peníze. Měl zájem o elektrotechniku tak obětoval svůj večerní čas po práci a šel na roční obor večerního studia na elektro učiliště. Bez problému to udělal a je teď v technickém oddělení za 50% vyšší mzdu a je spokojený. 😉 Pokud si chodíte do práce s nulovým zájmem jen si odpracovat svoji osmihodinovku a bez toho, abyste ukázal, že jste fakt dobrý tak se nedivte, že i Vaše valorizace mzdy je menší než roční inflace. 

Někdy to chcete trošku dát něco navíc než si neustále stěžovat.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 11:35:35 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 02.07.2024, 11:06:53

To je hezká myšlenka, ale hlavně původní text končil taky tím, že žijou na hraně a stačí jakákoliv drobnost a jste v háji. Samozřejmě, že nedokážete předcházet a ovlivnit zdravotní problémy atd…, ale pokud máte aspoň trochu finanční gramotnost, nepůjdete do takové situace. Uděláte si lepší rezervy a jakýkoliv takový problém Vás ze dne na den neudělá bezdomovce. Máte třeba i půl roku na reakci. Buď problém vyřešit nebo nemovitost s hypotékou prodat atd… a hlavně nebudete hlady dlouhobě hladovět. 😉 Nedá se předcházet problémům, ale připravit se na ně.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 02.07.2024, 10:48:57 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 02.07.2024, 10:37:13

Na druhou stranu, pokud si udělali dvě děti, vzali hypotéku atd… a pak nemají na jídlo je více méně jejich problém a vypovídá to jen o jejich finanční (ne)gramotnosti. 😉 Pokud si beru hypotéku a vím, že chci děti, ale z hypotéky mi toho moc nezbyde tak hold si hypotéku neberu anebo si nedělám děti. Pokud na takový věci nemám plat tak si to přece nebudu hrnout za každou cenu a třeba vezmu menší hypotéku za nějaký menší byt když už nechci být v nájmu, ale budu mít jistotu, že já a děti nebudou hlady. 😉  V dnešní době je hodně možností i s velkou škálou pracovních pozic a rekvalifikací. 

Každý je svůj vlastní strůjcem štěstí. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 01.07.2024, 15:04:08 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 01.07.2024, 14:28:12

Přesně tak. 😉 Ti chovatelé kteří se tím už momentálně živí tak mají svoje stránky a stačí se podívat do kolonky “O nás”. Snad v 99% začne příběh stylem “No, začalo to tím, že jsme chtěli zvířátko domů, když jsme si ho pořídili tak jsme chtěli páreček a tím to všechno začalo”. 😃😃 Vždycky srdcem a pak se z toho nezáměrně vyklubala práce na plný úvazek.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 30.06.2024, 23:41:40 xxx.xxx.110.193

Začínat se zájmovým chovem za účelem finančního zisku je špatně. Už právě třeba kvůli opomínání nutných potřeb chovaného jedince - pokud teda se chce mít fakt mít všechno v pohodě tak to zabere dost času si to nastudovat a bude to stát i nemalou investici. Taky je dobré si říct, že takový hobby nebo koníček je něco co chce člověk dělat aniž by z toho něco měl a za mě není dobrý to kombinovat. 

Kdybychom teda toto moralizování vynechali tak dojdeme k tomu, že je možný mít takový přivýdělek klidně i 15 tisíc / měsíc, ale teď z hlavy mě napadly dva háčky. První je to, že ten “přivýdělek” bude z prodaných mláďat a jinak to vlastně nejde. Jenže ty mláďata jsou nárazový zisk a třeba můžou být jen jednou ročně. Tudíž to mít pravidelně každý měsíc tak úplně nejde. Druhý háček je zas v tom, že takový druhy co by měly tak velkou hodnotu existují, ale buď je chov tak náročný, že to potrvá hodně dlouho než se dostanete na takovou “úroveň” chovu nebo podléhá třeba ochranou a do chovu to jen tak nedostanete. 

Kdybych se zaměřil teda na konkrétní druhy tak asi rovnou vynechám psy - jsou časově náročný a řekl bych, že byste chtěla spíše co má malou náročnost na čas. Když si vezmem papoušky, tak jako jo. Finančním ziskem byste toho dosáhla spíše s velkými papoušky, jenže jsou dost hlasití, vyžadují spoustu práce a čištění. Prostě málokdo to zvládne a ikdyž se to nezdá, tak jsou nároční a je potřeba mít zkušenosti aspoň se středními papoušky a to chvíli potrvá. S hmyzem to asi úplně nepůjde a když by to šlo, tak musíte toho mít hodně a je to mravenčí práce. Jako je prodávání v krabičkách za 30Kč. Lidi to budou kupovat, ale komu by se chtělo třeba cvrčky třídit podle velikosti a pak někde počítat drobný po dvackách jestli jsem na svých vysněných 10 tisících. Hlodavci (spíš teď myslím laborstorní myšky, potkany,…. na zkrm) - ten samý problém + smrad. 😃 Akvaristika asi bude mít podobné problémy - v akvaristice se vůbec nevyznám, ale myslím si, že tam je nulový úspěch. Pokud teda nebudete mít nějakou super vzácnou zlatou rybku. Co se týče třeba teraristiky. Tam se dá najít nějaké druhy, ale zas opakující se problém. Buď náročnost nebo čas na řádné nastudování. U hadů jako jsou barevný mutace to půjde, ale chce to mít nastudovaný jak ta genetika funguje (jak kombinovat rodiče) což nemusí být jednoduchý pro začátečníka který o tom nic neví. Pokud se vyhneme mutacím tak u nějakých obyčejných korálovek atd… to nedáte. Zas ten samý problém - dá se to dát u náročných druhů, ale to chce mít zkušenost. Takovou Krajtu Zelenou hodně málokdy vidím, že by šla pod 12 tisíc/ kus. Složte si dva páry a pak by to na odchovech mohlo udělat přes 10 tisíc / měsíc (když se jednorázový zisk z odchovu rozpočte na měsíc), ale na začátek si připravte aspoň 50 tisíc aby jste si je pořídila + nějaký peníz na zařízení kde je chovat atd… 😉 Jsem ještě slyšel, že mají agresivnější povahu a rádi si kousnou. Viděl jsem pár fotek i videí kdy se Krajta Z. zakousla a není to nic hezkého. Stačí se podívat i na fotku jejich zubů. Viz foto. 

Takže na závěr - je možný mít zájmový chov jako hobby s měsíčním přivýdělkem 10 tisíc / měsíc? Ano, je to možný když se roční celkový zisk rozpočte na měsíc a vynechá se náročnost, čas atd… 

Jak bylo zmíněno, hlavně to potrvá než se z toho bude moc něco vydělat. Než se dostanete na nulu aby se chov sám zaplatil (prvotní investice atd..) tak si počkáte pár let snad ve všech případech. 😉

Obrázek
trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 28.06.2024, 19:17:52 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 28.06.2024, 16:26:29

Upřímně jak pořád nad tím přemýšlím a když uvažuji z různých úhlu pohledů tak mě taky nenapadá víc méně žádný problém. Proto jsem se chtěl zeptat.

Samozřejmě už mám nějak vymyšlený rozměry + si to chci nakreslit všechno i v AutoCADu ve 3D, protože bych to rád měl všechno přesně a lépe představil jak by to reálně všechno vyšlo.

Veškerý materiál bych právě bral z aluhobby a vím, že to umí přesně nařezat. Ono to dělá více firem jenže nemají třeba přesně typ toho profilu. Tudíž pro terárka budu brát z aluhobby a regál kde budou terárka bude taky hliník, ale klasický profil 30x30 (teď si nepamatuju firmu) a terárka nebudou ležet na sobě. Takže by neměl být problém s větráním. Zatím to mám to vymyšlení na dvě patra pro zemský druhy a nad nima by byly stromový druhy. 

Komplet regál by byl na kolečkách. První patro by začalo cca v 15cm od země. Výšku terárek zemských druhů mám momentálně 35cm, ale spíš bych to zvětšil na 40cm nebo 45cm. Takže bych byl na cca 60cm + 10cm (mezera na odvětrávání a profil 3cm) druhý patro 70cm až 115cm a terárka se stromovými druhy by začaly v cca 125cm od země a výška by byla cca asi 90cm. Vzhledem k tomu, že mám 190cm tak by výška 215cm neměla být problém, ale ještě to nemám finálně vymyšlený. Ještě si musím vzít úvahu, že mám jedovatý hady a od příštího roku vyjdou v platnost tabulky s minimálními rozměry terárek pro DVZP. Tudíž bych to rovnou udělat tak abych splňoval ty tabulky, protože si je budu muset zavolat na kontrolu a aktualizaci seznamu. 

Takže přestože “nemám” cenový limit tak to chci mít hned na poprvé abych nemusel řešit záseky a zbytečně utrácet další peníze. Takže už nějakou chvíli vše vymýšlím. 😃

Jenže ze zvyku, tak všude musí být nějaká nevýhoda nebo háček a zrovna na tyto terárka jsem jakoby nic nenašel / nenapadlo.

Následné vybavení pak bude taky velkolepá akce. 😃

Jinak díky moc a asi teda to bude super volba. Mně si líbí hliníkové terárka i esteticky.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 22.06.2024, 20:44:28 xxx.xxx.110.193

Zdravím,

hledám někoho kdo má nějakou zkušenost nebo ví něco o hliníkových terárkách (zajímají mě jen možné nevýhody). Viz link.

https://www.terarijni-potreby.cz/hlinikove-terarium-50x50x100-cm-reptieye/

Už jsem měl skoro všechny typy terárek (jako skleněné, lamino, OSB) jenže lamino / OSB terárko pro tropický druhy není úplně nejlepší volba a radši jsem to nepokoušel a už mám všechno ve skle. To jak pouštní tak tropiky. 
Momentálně předělávám místnost (chov mám přestěhovaný v obýváku), dělám hydroizolaci a další potřebné věci, protože jsem tam měl problémy s vlhkostí a se zdí. 

Pak chci předělat celý chov - vyměnit ty klasický regály z Hornbachu za hliníkový profily (je lehký, má slušnou nosnost a netrpí na vyšší vlhkost jako klasický železo) a chtěl jsem tam dát zase sklo. To jsem před pár měsíci přehodnotil a chci tam dát hliníkový terárka. Zatím mi to přijde jako super volba a nevidím žádnou nevýhodu a proto by mě zajímalo kde by mohl být problém, jaký jsou nevýhody popřípadě na co dát pozor (myslím si, že mám “růžové brýle” a něco opomínám).

Jen bych dodal, že si vědom jen jedné “nevýhody” a to je cena. Jenže mám na celou rekonstrukci a komplet nový typ chovu pěkný rozpočet a jednoduše řečeno mě cena nezajímá i včetně možnosti prosazení pozitivního seznamu. Přestože by to byly vlastně “vyhozené peníze”, ale stejně většina druhů co mám tak se dožívá i 20 let takže by to stejně sloužilo ještě klidně 15 let (mám poměrně mladý jedince) a jde mi hlavně o kvalitu a né o finanční návratnosti. 

Díky moc. 😉

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 21.06.2024, 09:42:22 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2024, 08:39:50

To samozřejmě máte pravdu, jenže pokud se chcete něco ve větším změnit tak potřebujete velkou podporu a velký množství lidí. 

Jinak se omlouvám jestli to tak znělo, že je to zbytečná snaha. Z mého pohledu z velké části jo, radši ten čas vynaložím jinak - buď aby moji svěřenci se měli co nejlépe nebo řešil své záležitosti v osobním životě. 

Určitě se nějací jednotlivci nechají ovlivnit a dají na Vaši edukaci. Jenže z vlastní zkušenosti když jsem se o to aktivně snažil tak je to jen menšina a dají na Vás. Jenže zbytek si pojede svoje. Tahle problematika je hodně obsáhlá, složitá, že dojít k ideálnímu řešení není jednoduché. 

Někdy je dobré nechat věci dojít až do extrému aby se to konečně a finálně vyřešilo i za cenu, že hold spoustu koček bude trpět. Dovolím si jedno přirovnání jak to vnímám já - pokud bude hořet dům a vy ho budete hasit vodou z kýble. Něco uhasíte, ale ne celý dům a musíte počkat na hasiče. Tím nechci zhazovat Vaši práci a úsilí aby nedošlo k nedorozumění. 😉  Osobně bych toto téma ukončil. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 21.06.2024, 08:21:55 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2024, 07:17:56

Je hezké šířit osvětu lidem, že je tu takový problém, že by lidi měli dělat to a to. Jenže stejně víc bude zajímat křehké vztahy mezi celebrity atd… Když se to dostane do zpráv tak se hned objeví druhá strana jak kastrování je hnusný vůči zvířatům a máme další nekonečný boj. Jestli na to máte sílu na to přimět lidi aby mysleli na takové věci tak máte jen mojí úctu a klidně a rád něco takového podpořím, ale já se do toho už angažovat nějak nechci. 

Je spoustu nařízeních z EU který se mě týká a ovlivnit se nedají - leda že bych dojel osobně do Bruselu je tam třeba vystřílet. 😃 Já jen můžu před Vámi smeknout jestli se snažíte a máte sílu / odhlodlání  ovlivnit i to co nemůžete. 😉

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 17:52:32 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 20.06.2024, 17:42:38

To jo. Může být pak obviněna a tak, ale i tak jim to jen tak vysvětlíte. Viz. to video. Článek s nadpisem “U rozpadlé maringotky živoří 40 koček, majitelka se jich nechce vzdát”. Tich lidí je hodně a nikdy jim to nevysvětlíte. Dokud to neohlásíte na KVS a nebudou konkrétní případy řešit úřady tak s majitelem nehnete. 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 17:30:55 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 20.06.2024, 16:23:03

Ano, měla, ale udělá to reálně? Přece si nebude nechávat kastrovat svoje milované kočičky. Jen tak nějakou babičku k tomu nepřesvedčíte, zas bohužel. 

Ohledně rozmyšlení před pořízení zvířete (a to není jen u koček) jako jsou náklady na krmení, zjištění podmínek chovu atd… je velkej a za mě i dlouhodobej problém. Kdy člověk si chce něco pořídit tak si to prostě koupí. Dnešní doba tohle umožňuje tak proč nekupovat co chci když můžu. Ono se opravdu stačí podívat na bazos v kategorii teraristiky a kolikrát v jakým stavu ty zvířata, to je hrozný. 

Ano, je to častý důvod psů v útulkách. Na druhým míste bych hned zařadil, že to byl dárek pro dítě, ale dítě se už nestará a rodiče se toho zbaví. Zas problematika jak v teraristice tak v akvaristice. V teraristice je to za mě často chameleon, protože dítě chce zvíře které mění barvy jako v pohádkách. Popřípadě v akavaristice Klaun Očkatý z filmu Nemo, ten samý problém. 

U těch psů ať se to nezdá, ta výchova taky není tak snadná jak si mnozí myslí a hodně velký procento psů ani správně vycvičená není. 

A ano, je to napsáno v legislativě (v jednom z linků co jsem posílal výše), že majitel má povinnost zajistit aby zvíře netrpělo - aby krmil, cvičil, vychovával atd… Jak jsem psal, bohužel nežijeme v ideálním světě a můžeme být jen rádi, že tu aspoň někdo je kdo si tu zodpovědnost uvědomuje a snaží se o své chovance postarat co nejlépe, ať už jste to Vy nebo já.

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 17:15:23 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.06.2024, 16:06:24

Jestli je v nějaké oblasti (obci) hrazená tak je super. O tom já už nic nevím. 

Každopádně si nemyslím, že jsme ve při. Já to pořád beru jen jako diskuzi s tím, že máme jen rozdilní úhel pohledu. Toť vše. Kdybych si myslel, že píšete kraviny tak bych Vám to napsal rovnou. 😉 

trojAAAcko
trojAAAcko (56 příspěvků) 20.06.2024, 15:22:39 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.06.2024, 15:00:18

Nechtěl jsem říct a neříkal jsem, že chodíte, ale spíš jsem se ptal jestli to chcete ovlivnit chozením s cedulkami. Ve výsledku je to jedno.

Ono je to taky hrozná problematika a prostě někdy bez obětí není vítězství. Některé věci se neřeší dokud to není závažný problém. Pokud by byly opravdu extrémně přemnožení a byl by problém, tak by se nařídila kastrace anebo na podporu by třeba stát hradil kastrace. Pak by lidi k tomu taky přistupovali jinak, ale když je i typ lidí kteří nedají dýško v restauraci nebo nedají o korunu víc za nějakej produkt v obchodě a musí to být jen ve slevě. Tak kastrace může být levná jak chce. Jenže pokud to nějak funguje tak se nic měnit nebude kvůli pár tisícům lidem z několika miliónu lidí jen kvůli tomu, že se jim nelíbí koukat na vyhladověné kočky na ulici.

Ikdyž někde je to za hezký peníze tak stejně nějaká babička co sotva vyžije s důchodem si nenechá své venkovní kočičky jen tak kastrovat. Já třeba nesnáším když vidím psy v hrozným stavu v doprovodu nějakýho bezdomovce, ale co s tím mám dělat? Vzít si toho psa domů do bytu a ještě když nemám zas tolik času abych ho venčil. 

Když mi někdo přivedl nějaké zvíře tak jsem ho nikdy neodmítnul a nějak se o něj postaral. Před nějakou dobou jsem dostal Agamy na zkrm, ale nepřišly mi tak v hrozným stavu tak jsem se o ně postaral, vykrmil a pak našel nového majitele. Já se snažím mít své svědomí mít co v nejlepších stavu a to, že někdo se o to neumí starat tak neřeším. Po špatných zkušenostech jak z práce tak z chovatelství jsem zjistil, že je to často ztráta času někomu něco vysvětlovat. Bohužel no.