Čau Jano.
Tím pádem u izolovaného úlu v kombinaci se zužováním by měl být efekt nižšího počtu VD ještě patrnější ne?
Čau Jano.
Tím pádem u izolovaného úlu v kombinaci se zužováním by měl být efekt nižšího počtu VD ještě patrnější ne?
Dnes jsem se ptal kámoše na Tachováky shodou okolností v nich včelaří. Psal mi toto: “mám zateplené nástavky. V rekordních letech v nich bylo nejvíce medu. V průběhu sezóny je mám na čtyřech nástavcích je to sice těžké, ale mám možnost převěšovat plod nad mřížku a tím řeším protirojovku a myslím, že to včelám vyhovuje.” Takže pro nás nepoužitelné nechci nic převěšovat a mřížku také ne.
Já bych tomu dal vznosný pracovní název PROJEKT BRENNER🙂. Pročetl jsem si, ne nastudoval tu brožuru co sem dával Goro a je tam neskutečné množství manipulací s nástavky viz. nákresy. Pro mě jakožto včelařského lempla moc složité.
Já jsem se na to zběžně kouknul. Jeden přispěvatel tam píše, že u Tachováku nasazuje o 2-3 týdny dříve medníky než na 11-12 rámkových úlech a má o 30% víc medu. No, včelaří teprve 8 let. Dále tam píšete vy, že jiný úl než půdorysem kvadrát neuznáváte atd.
Špatně jsem to napsal. Jeden balík mám desek o tl. 100mm, druhý o tl. 120mm. Délka je asi 1200 mm.
Jo přesně z toho materiálu jsem nadělal nástavky. Jmenuje se to třívrstvá šalovací deska DOKA. Já mám 20 mm. Existují i tlustší.
Je to jak říkáte extrudovaný polystyren čili XPS. Jeden balík tlustý 100 mm a druhý 120 mm.
Já bych do výroby tohoto úlu šel. Jak jsem někde psal, zbylo mi materiálu asi na dva plodištní nástavky + asi 6 medníků bohužel je to xps o tl. 100 a 120 mm. Čili jako plodiště by sloužili dva nástavky a ten spodní by fugoval zároveň jako tlumič?
Chápu vás. Oleje z vaření jsem bohužel neměl tolik, aby mi to vyšlo natřít všechno. Já třeba “recykluji” tak, že když vidím kus opracovaného dřeva, které chce někdo spálit tak ho využiji dejme tomu na výrobu den a dalších věcí. Z toho dřeva čiší to, že si s tím dal kdysi někdo práci, aby ho opracoval a něco z něho vyrobil. Nedávno jsem sehnal 3,5 m dlouhé dřevěné U profily tl. cca 5 cm nejspíše z borovice, které měl šéf jako falešné trámy v baráku chtěl je pořezat a spálit. Musely být staré jak hrom. Mám je složené před domem. Jsou spojeny dlouhými vruty a slepené možná klihem. Vruty zkusím odkroutit a zbudou mi fošny asi 10 cm široké a 3,5 m dlouhé. Anebo jsem “zachránil”😀 před spálením hoblované rovné desky ze starých vozíků, které se používaly v syrárně bohužel je to ze spodu natřené nějakým sajrajtem, který když se zahřeje (měl jsem to doma položené na kotli) tak smrdí. Myslel jsem , že je použiji jako záklop na podélné svlaky při výrobě dna. Uvídím, vrchní část není zdá se ničím natřená přeženu to přes protah a použiji je.
Při výrobě rámů na zateplené nástavky jsem je natíral lněným olejem za studena lisovaným, který jsem si objednal z Polska přes allegro. 5l stálo i s poštovným něco kolem 600 kč takže vcelku dobrá cena. Olej jsem nechal zahřát do bodu varu a pak jsem vroucím natíral. Takže teoreticky “bio” lněnou fermeží 🙂. U dřeva se zvýraznila textura vypadá to zajímavě
Tom50:Tak mě napadá, přečetl jste si Brennerovu knížku z odkazu pana Gora? A nastudoval jí? Kdysi jste právě vy hodně uvažoval o Alpinském úlu, Brennerák se mu velmi podobá. Dokonce je podle mě lepší. Tedy když už jít na nesmyslně malou míru.
Nepřečetl. Ty alpinské (ruské) úly jsem studoval a překládal z ruštiny na popud ani nevím čeho bylo to ještě když jsme byli na soukromém fóru od Šmidly. Já mám 30tky “Blaníky” budu rád jak se naučím dokonale metodiku na ně, než abych uvažoval o dalším systému včelaření už jsem do toho “vrazil” kvanta času a úsilí. Co si vyzkouším tak to 11 medníky a TL. Půjde to snížit na cirkuli, beztak jak naschvál tam trefí ten spodní vrut😀 doufám, že ho půjde vytočit aniž bych ho ukroutil. Mám ještě materiál na poslední dva úly sice je to XPS o tl. 100 a 120 ( byl za flašku tak ho využiji), ale počkám si na “dokonalý úl”- ideální rozměry ideální počet rámků a ideální metodika😉
Zdravím vás.
Děkuji za obsáhlý článek. Cirkulárku jsem si koupil před rokem fungl novou. S těmi hřebíčky to dělám podobně jako vy akorát hrot tupím na pilníku jelikož mám vcelku tenké hřebíčky, aby se mi náhodou neohly. S těmi dvěmi tlačnými laťkami máte na mysli to, že pravou rukou tlačíte obrobek do pily jednou latí a levou rukou přidržujete obrobek druhou latí tak, aby byl kolmo na doraz (posuvné pravítko). Ten přípravek na řezaní oušek na HL jsem bohužel nepochopil počkám na fota. Jinak jsem si koupil sponkovačku takže rámky se budu snažit sponkovat. Ještě jsem jí pořádně nevyzkoušel, ale nějak se mi nepozdáva to, že mi někdy neveme sponu a nastřelí naprázdno je od Parksajdu, takže možná půjde na reklamaci.🙂
Ještě bych měl dotaz, jestli lze vyrobit HL na obyčejné cirkuli samozdřejmě pravítko nastavení výšky kotouče atd. jsou samozdřejmostí. Nechtěl bych přijít o prsty.
Zdravím vás.
Děkuji vám za podporu. Včera jsem kontroloval spady po druhé fumigaci. Včelstvo o kterém jsem si myslel, že loupí mělo cca 20 VD další do 10 a jedno 0. Zajímavé je že při vytahování podložky u včelstva z poroje jsem viděl na dně jednoho živého trubce🙂.
Javali:Se mnou je problém, že už jsem přesvědčený, že včely co chovám se za těch 15 let tady vyselektovali tak, že mají jiné vlastnosti než běžní komerční přešlechtění transtrubci.
Ležan mám na míře 42x27,5 to není vysoké a stavěli do podmetu, med donesly, na medníky se už nezmohly.
Ukrajinci na míře 30x43,5 nejsou ležany, ale nástavkáče na 12 rámků 30x43,5 nebo 8 rámků 42x… a je to letošní pokus, jeden do medníku šel, uvidíme jesi do jara přežije co udělá jako plnohodnotné včelstvo.
Dokud jsem měl staré úly slovenského typu B12, plodistě, mřížka, medník tak to převěšováním šlo, ale hrozná práce a odvíčkovaní masakr.
Co jsem na váš popud zkusil panenské medníky 42x14 tak už nechci jinak, ale bojuji s tím, že mé včely nechcou do medníku, raději zanosí medem plodistě a tlumič a nahoru nejdou, ale v ležanu nemají problém, do boku jedou jak střelené a donesou spoustu medu, jenže já chci med v nízkých panenských rámcích a to je problém co už 3 rokem řeším. Učím se chovat své včely a mainstreamové metody na ně nefungují, ale jsou vitální, množí se, rozvijejí a stavějí od shora dolů nebo do boku, med vždy nějaký donesly a mám je rád.
Letos jsem je dostal do medníku tak, že jsem nechal plodistě uteplivkama zmenšené na 8 rámků 42x27,5 a na to dal z loňska jednou zakladené souše 42x14, kde jsem to neudělal protože zakladených mám málo tam ulily plodistě a nahoru nešly.
Čau Javali.
Mě zajímá jakto, že ti ulívali plodiště a nechtěly do medníku? A šly tam až po tom co jsi plodiště zůžil buchtama. Jak jsi vysoko a jak to u vás máte se snůškou respektive průměrné medné výnosy? Mě tady kámoš taky tvrdil něco podobného, že je nedostanu do medníku pokud nezůžím medník😉. Jestli prý dám do medníku 8 mezistěn a na kraje po souši, že mi tam nepůjdou. Kdybych dal celý NN mezitěn tím tuplem.
Zdravím vás.
Chtěl bych se zeptat, chci provést do konce týdne druhou fumigaci pozoroval jsem jedno včelstvo a vypadá to, že mi někde loupilo. Je možné, že by se mohly po loupeži znovu rozplodovat? Tím pádem asi u všech tří raději provést kontrolu bezplodnosti což znamená kontrola rámků a “vrtání” v nich čili stres.
Zdravím vás.
Mě ten váš pokus s D-B velmi zajímá. Nebude problém v tom, že by se musel každý plodištní rámek vyndávat, ometat včely a poté vyřezávat spodních 4-6 cm? Může se zničit matka, ale má to spíše víc výhod než nevýhod.
Dobré odpoledne.
Narýsujete si lihovým fixem na monitorovací podložky “rastr” 10x10 cm čili vám vznikne něco jako čtverečkovaný papír na piškvorky a pak počítáte co se sesypalo do čtverců. Lépe se to pak počítá a odhaduje🙂. Jinak taky jsem to nepočítal přesně, ale odhadl jinak by mě u toho asi trefilo😀.
Zdravím vás.
Ano máte pravdu v článku je mnoho toho k čemu jste došel vaší dluholetou praxí a to absence oček, česno a to ještě zmenšené paronepropustný strop atd. Já jen chtěl poukázat na to, že i “za velkou louží” už na to přišli🙂. Ano úhyny to je problém, mě by zajímalo jestli v těch vašich úlech z PS kde bylo strašně vlhko neměli právě VD problém s množením. To už ale asi nezjistíme.
Zdravím.
Fumigaci dělám podle návodu čili než začnu fumigovat zkontroluju den předem rámek po rámku a plodu tam smí být pouze 0. Nemám kmenová včelstva a u všech třech nebyl žáden plod. Jedno je letošní květnový roj, druhé květnový poroj a třetí letošní matka z nouzáku. Všem třem jsem dával Gabon 31.7. Včel tam mám jednou tolik co minulý rok🙂. Kdybych nezmatkoval s usazováním roje a poroje tak jsem jim mohl dát varidol ještě než začala matka klást tím pádem by šly teoreticky “čisté” do kladení. Jen taková moje amatérská dedukce. Za deset dní od první fum. jim dám ještě jednu a uvidím, jestli něco spadne. No snad se to konečně podaří a budou na jaro v pohodě už by bylo na čase😉