Jelikož neumím udělat citaci na starší příspěvek z jineho vlákna, tak ho pouze prekopiruji:
Kirsten Traynor ve své on-line přednášce říká, že trubci létají na shromaždiště 2 až 3 km, matky 5 až 7 km. Tudíž nejspíš páření neprobíhá s trubci z mé včelnice.
Já se zatím Peru s tím, jak doplnit plodiště MS. Vidím, že lépe staví, když se seberou všechny medníky. Na druhou stranu to nechci tak skokově zužovat.
Druhá věc je, jak MS uspořádat, abych zajistil výměnu díla. Když je dám po okrajích, tak budou na kraji i na jaře. Když je dám z jedné strany, asi se na ně včely taky nepřesunou. Jedině je dát nejprve na kraj a později, až ubude plod, je přesunout blíže středu.
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 04.09.2024, 21:51:41
Tak já bych se rád zeptal. Na německých youtubech obvykle sundají všechny medníky a plodiště doplní MS a krmí. Sedláček díky zimnímu klíckování zůstává na šesti plástech, protože má přes zimu nižší spotřebu zásob. Krmí většinou přes medník, který se na zimu přesouvá dolu. To je nejspíš pouze česká modifikace. Jak řešíš přechod z OP do zimy? (Nebyl jsem si jistý tykáním, ale snad neurazím.)
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 28.02.2024, 11:29:52
Kirsten Traynor ve své on-line přednášce říká, že trubci létají na shromaždiště 2 až 3 km, matky 5 až 7 km. Tudíž nejspíš páření neprobíhá s trubci z mé včelnice.
Tome, moje otázka byla moc stručná. Zkusím být konkrétnější. Píšete, že jste spojil dva třicítkové oddělky a nechal je zimovat na dvou VN a pod nimi ještě NN. Uspořádání do jednoho VN až na jaře. Myslel jsem, že příště byste je spojil do jednoho VN plus NN už na podzim. Mě zajímalo jaké rámky použít a co se zbytkem.
Tome, použil jsi zásoby po padlých včelách? MVDr. Klíma mluvil ve své on-line přednášce o úhynech, že to není problém, protože viry nepřežijí bez svého hostitele. Co ale houba NC?