Mě to vždycky hrozně zajímalo, je ta chocholka holubům nějak na obtíž? Třeba při dešti, nebo nějak zrak kvůli predátorům, sluch…
Přijde mi to jako drobná mutace která moc neprospěje, ale jestli je to nějak neznevýhodňuje, tak je to hrozně hezký na těch závodních holubech a upřednostnil bych je před hladkohlavýma.
Tak úplně na obtíž ta chocholka nebude, nicméně aerodynamice nejspíš nepřidá. Pro mě je to spíš náhodný shluk opačně rostoucích peříček než chocholka, ale každému se líbí něco jiného. Občas u pošty vyskočí i rozetka (kravata) anebo opeřené nožky alá slezský barevnohlávek jako dávná památka na různá přikřížená plemena.
Navedl jste mě na zajímavou stopu, tak jsem trochu pátral….a prozatím mi vychází, že rejdič kapucín (ať už řazený mezi rejdiče anebo strukturové holuby) se spíše jako předek na vzniku moderního staroholandského kapucína nepodílel. Novodobý staroholandský kapucín byl uznán v roce 1959 s tím, že prapůvodní kapucíny je možné najít už na obraze nizozemského malíře Jana Steena ze 17.století…a při troše fantazie může být, jsou tam namalování holubi bělohrotí běloocasí s mniší kresbou, ale rejdič kapucín má jenom bílý ocas při jinak barevném těle. Pátral jsem i v pro mě dostupné literatuře, jestli najdu obě plemena popsaná v jedné knize současně a zatím neúspěšně.
Přikládám ještě jeden obrázek z knihy Illustriertes Prachtwerk Sämtlicher Taubenrassen od Schachtzabel z roku 1905.
Zajímalo by mě, jestli se někdo z vás holubářů potkal anebo se zamýšlel nad plemenem rejdič kapucín. Tohoto rejdiče není problém najít s popisem i kresbou v holubářských knihách 20.století. Pár knih obsahuje i fotografii. Přikládám méně kvalitní foto z knihy Duivenrassen od van Ginka z roku 1928. V seznamu plemen dle EE nefiguruje.