Zjistil jsem, že na argumentaci panenského medu lidi slyší (hlavně absence vosku v době léčení). A samozřejmě pro mne jako konzumenta je to také velmi přesvědčivý arfument, proč takto včelařit.
Kolega píše, že používá stejné rámky (24) a uskladňuje je zvlášť (medníkové/plodišťové). Já, musím se přiznat, bych toto asi nedokázal. V tomto jsem bordelář a neuhlídal bych si přehled. Takto když potřebuji souš, tak prostě sáhnu po správné velikosti.
A také hraje velkou roli váha. Nejsem žádná sušínka, ale i nízký nástavek (15) se dost pronese, když je plný. A to mám pár včelstev.
Díky za zprávu. A jak to vypadá v orig D-B? Tam také nemáte TL, a plánoval jste stejný přístup - stavba trubčiny na spodních částech rámků. Trubčina tedy byla jen na SR, nebo stavěly i jinde?
S neděli jsme vytáčeli po jednom nástavku od kmenových včelstev. Stalo se, že v některých krajních (souších) už byl med zkrystalizovaný a tak nešel vytočit. Odhadem tam zůstala asi ¼ až ⅓ medu.
Uskladnil jsem tyto rámky s tím, že je pak použiji do KK. Může být?
Je nějaká cesta, jak tomu předcházet? Nebo jsem jen moc otálel s vytáčením?
přikládám obrázky ke změně RM, které jsem dělal podle Tomova popisu na IFauně.
Já osobně jsem převáděl 3odddělky po 5ti rámcích přes bavlnku. Šlo to dobře, ale zřejmě kvůli tomu, že kromě proužků mezistěn v převáděných rámcích dostali i celý rámek s mezistěnou (zkombinoval jsem moc věcí dohromady) to nedopadlo úplně skvěle. Asi měli najednou moc práce a nestihli dostatečně přitmelit dílo k rámku. Tak se mi stalo, že bavlnky vynosily a dva krají rámky (1+1) se mi zhroutily
Je jedno, z jakého vč se brigáda, rámek pro posílení/ozdravení použije. Logicky bych bral, že nejlepší bude vzít jej ze vč, které se nejlépe rozjelo, má onu "jiskru" a dá se tedy u něj předpokládat, že by mohlo předávat i kvalitní krmnou kašičku. Tom50 psal, že se dříve dělaly manipulační vč pro posílení, dorovnání ostatních vč. Daly by se tedy na toto ozdravení, či posílení použít vč od záložních matek. Stále totiž řeším, co s nimi udělat. Letos jsem je spojil a udělal z nich jedno vč, ale časem už rozšiřovat nechci a nevím jak je "spotřebovat" Na druhou stranu nevíme, jak se budou vyvíjet a jestli by jejich přidání přineslo očekávaný účinek. Nebo stačí, že dojde k přidání jiné "krve"?
Je slabší, ale taky už má polštář a tady je typický příklad toho, jak měli možnost stavět.
A začali stavět z poloviny dělničinu a z poloviny trubčinu. Uprostřed je vidět, že začaly stavět z něčeho hnědého co kde ukously v úle a teprve potom měli vosk
Tyhle dostanou povytaženou mezistěnu od vedlejšího včelstva a to vedlejší, co už letos povytáhlo dvě mezistěny ale nezakladlo, tak to dostalo zase úplně novou mezistěnu mezi stavební rámek a poslední plodový
Když kritizuji Marze za nedostatek zásob, doufám že je to na těchto rámcích vidět kolik mají zásob moje včely
Už je tady záhada vyřešená, proč není mezistěna zakladená
Dostali mezistěnu, asi povytaženou od loňska do hnízda mezi plot.
Mělo by to být vidět na další fotce
Byla vložena mezistěna pro 39x24 a ta je vysoká 215 mm. Na této fotce je zřetelně vidět, že včely pokračovali dělničinou a ne trubčinou jak jsem si já myslel
Je vytažená, ale základená není. Je schválně nechaná menší to je v rámci pokusu že si dole budou dělat trubčinu. Zatím s ní nezačali protože měli stavební rámek. Budu o tom psát. Tohle je ta chvíle, kdy když tuhle mezistěnu teď dám doprostřed hnízdo vedlejšího včelstva tak bude za tři až pět hodin zakladená
Dobrý den tohle včelstvo dostalo 15 března mezistěnu a stavební rámek. Má tenoučkou pblinovku a za ní jenom 24. Ta byla u zadní stěny u přední stěny můžete vidět buchtu teď se podíváme jestli něco postavili na mezistěně
Vloni jsem si udělal dva malé oddělky pro záložní matky. Přezimovaly v jednom VN, odděleny přepážkou. Nyní se chystám tyto oddělky spojit a udělat z nich jedno včelstvo, protože zatím nechci tolik rozšiřovat, abych vypiplával oba oddělky.
Prosím o radu jak toto udělat. Mám už rychlou radu, ale potřeboval bych podrobnější postup. Ponechám jednu matku a přepážku mezi oddělky nadzvednu o cca 1cm. Další den už mohu přepážku oddělat a plásty uspořádat podle potřeby. Je to tak?
Je lepší před nadzvednutím přepážky nechat bezmatečné vč nějakou dobu osiřet (např. 1 hodinu), nebo není potřeba?
Na co si dát pozor, co pozorovat, než přepážku úplně odstraním - že už to bude bezpečné?
Děkuji za rozšíření původního článku. Chystám se nyní na přidání SR, začala u nás kvést jíva, tak se mi to hodí. Oproti původnímu článku tady přibyla informace o zadním krycím rámku. Vloni jsem to nesledoval a dal SR hned k BP. Letos se na to zaměřím. Není mi však jasné, co udělat s případným rámkem bez plodu mezi plodem a BP. V původním článku se má nahradit (je suchý a bez plodu) za SR - nerozšiřovat
Nyní je uvedeno rámek přesunout k přednímu krycímu a přidat SR - dojde k rozšíření
Citace z článku na IF “Jak z oddělku na včelstvo systému Dadant”
Dokvétá jíva. Ve vč se na HL objevují voskové hrbolky velikosti krupice - prostě včely už mají aktivní voskové žlázy, probouzí se stavební pud. V této době už vč hojně navštěvuje komoru a vynáší z ní zásoby, asi je už "přivrácená" strana zásobního plástu v komoře prázdná. Poškrábeme tedy druhou stranu a rámek otočíme aby byl otevřenými (jen poškrábat, ne odvíčkovat) zásobami k díře BP. Rámek uvnitř hnízda je asi skoro suchý a bez plodu. Zaměníme ho za SR. Takže k rozšíření = zvětšení "sediště" nedošlo, jen je poslední rámek uvnitř (poslední od česna, = vše je VŽDY podle česna) zaměněný za SR. Tam vč začne stavět první trubčinu. Nebude hned hezky žlutá, bude jakoby šedohnědá, včely použijí co kde v hnízdě ukousnou.
Citace z tohoto vlákna
Pak následují plodové rámky. Na konci před blinovkou (pokud bylo správně zúženo) je zadní krycí rámek, tedy souše s očividně “čerstvými” zásobami a je jedno, z jaké míry je to čerstvý nektar z jív a kolik z toho jsou vynesené a upravené (naředěné) zásoby ze zakomorovaných rámků. V tomto rámku je na vnitřní straně (k plodu) očividně hodně čerstvého pylu. Když dokvétá jíva je nezazší chvíle vložení Stavebního Rámku = SR. A musí se přidat (rozšířit vč o jeden rámek) mezi zadní krycí a poslední plodový. Pokud mezi zadním krycím a plodem je ještě rámek (bylo málo zúženo), musí tento rámek (i když je asi tmavší) mezi přední krycí a plod.
Zřejmě závisí na tom, jak vypadá, co je na onom rámku bez plodu, který se má odebrat/přesunout. Prosím o podrobnější rozebrání. Suchý/zbytek zásob??
Kdy je vhodné vystrojit nový tlumič z kombinace starého TL a KK?
Měl bych dotaz na místní zahradníky ohledně (ne úplně medonosných) rostlin.
Plánuji rozšířit stanoviště přidáním stojanu, ale pod stromem, kde mám úly nyní už nemám místo. Než doroste něco, co by mi nové úly zastínilo rád bych postavil lehkou konstrukci, něco jak pergolu a k tomu vysadil popínavku.
Jaká rostlina by se hodila nejlépe? aby to rychle rostlo, mělo to velké, nebo hodně listů, které na podzim opadají. Nemusí to kvést ani nic plodit. Kolik rostlin vysadit na plochu střechy cca 2x5m? ke každé noze přístřešku (4)?
Dnes jsem dodělával několik BP, tak jsem udělal pár fotek z výroby.
Dělám BP přibližně širokou jako rámek, cca 25mm. Opláštění sololitem 3mm. Takže kostra je široká 20mm. Pak se do toho pěkně hodí PS 20mm. Do středu dávám výztuž s dírou. Pak není potřeba vložkovat PS. Výplň na fotce je ze zbytků PS, co jsem kde našel takže to není moc pěkné. Na poslední fotce je vidět přesah 5mm jedné strany záklopu pro lepší utěsnění.