Přidám se s voskem- celkem se mi hromadí panenský vosk z víček, nějaký nápad co s ním ? Kamarádka loni udělala balzám na rty, tak tam nějaký padl, ale v podstatě maličko a už je zase nový z víček…Je fakt, že ani normální vosk není bůhvíjak honorován, na to, co je s tím práce
Příspěvky uživatele
tom4
Aby se nebály, mají většinou nad kasou kameru, takže plný košík cukru je dost pádný argument pro trest ve formě ztráty prémií. Ty kamery ZATÍM nemají všechny řetězce, ale většina už ano. Všimněte si, někdy
Zajímalo by mě, kolik nektaru dá jeden vzrostlý javor klen. Kvete už přes týden a každý den hučí včelami.
Já zkoušel louku taky, ale příprava půdy -snad by se musela plocha zrýt a nechat tak dva roky ležet pod folií či jiným materiálem jako mulč a pak teprve vysévat louku. Plevele a náletová semena mi louku vždy spolehlivě převálcovaly
Tak já už ho mám , vypadá to super, velmi pěkně provedené. Jen musím nastudovat seřízení, ale dá se říct, že se na vytáčení snad i těším .Překvapilo mě pěkné řemeslné provedení a materiál lyžin , po kterých se rámek “vozí ” a i samotného nože.
Tady už kleny rozkvetly a hučí to na nich převelice. Mrazíky přestály, na rozdíl od ořechů, kupodivu dobře. Ořechy vypadají spálené celé, ani listí zatím neobráží
Já mám velmi malé, černé mravence v deklech na 2 úlech z celého stanoviště. Žijí v izolačním polystyrenu ve víku a kromě toho, že tam jsou, ničemu nevadí. Do úlu je včely nepustí a mě nevadí také. Naopak , možná jde o jakousi symbiozu, vždyť přesvedčení kyselináři léčí kyselinou mravenčí a tak se v nepatrném měřítku vyskytuje ve výplni dvou vík. Zajímavé je, že ten polystyren nijak viditelně nežerou, je jich tam pořád stejně , prostě tam jen žijí. Jiná liga jsou ovšem velcí, lesní mravenci, ti jsou velmi agresivní.
Moc děkuji za připomenutí dnes pozapomenutých věcí a činností, ale hlavně za připomenutí nádherného slova řešeto. Ano, dodnes se někdy říká-děravý, jak řešeto, ale říká se to čím dál méně
Wiki píše, že jsou včelařsky významné. Někde výš píšete o Netvařci. Já si u dálnice nasbíral spousty semen, spousty jich vyklíčilo a dorostly jedním výhonem cca do 1 m. Pak jako když utne a nezbyl mi snad ani jediný. Invazní možná, ne u mě…
Dřezovec mám taky a u je z něj stromek přes dva metry.Je to pěkný strom, i když nemá listy. Roste v pěkném tvaru
Vysadil jsem před třemi léty dvě Katalpy, jednu doma a druhou na včelnici , asi o 10 km dál. Začínám mít dojem, že je to podle rčení-sázím stromky pro potomky. Jinak Katalpa kvete v pozdním létě, konec července a začátek srpna. Tedy má kvést..
Ano, myslel jsem nástavek , který je pro mě, já to tak mám, že co je pro včely, to nepočítám, ale tak je to jen u jednoho včelstva, ostatní dají 2-3 nástavky .
No jo, ale to by vypadalo , že ne vždy je zužování správné a měřítkem bude jeden každý rok, resp. průběh jara ? Nedá se tedy říct, že v polovině února musí správný včelař zúžit, ono to bude složitější…
Vždycky jde o to, jakou vlastnost včelař upřednostňuje. Poslední roky se hodně šlechtí na mírnost včelstev. Neobhajuji extrémně bodavé bestie, ale moje dosavadní zkušenosti hovoří jasně- pokud je včelstvo , řekněme, ostřejší, většinou nemá žádný problém. Uvedu příklad- mám jedno včelstvo-žádní koně včelnice to nejsou, ale vždycky velmi úsporně zimují, na jaře mají vždycky dostatek zásob. Nerojí se, přinesou jeden NN 39x17 medu pro mě, matky mění tichou výměnou. To včelstvo prostě nedá žádné starosti, krmím a léčím jako všechny ostatní. Jo, jsou trochu ostřejší, v tričku je otevřít nemůžu.
Co se týče VD, už několik let je prostě v úle nenajdu, ani po léčení, nebo v extremně malém množství, jednotky. Tady v těch ostřejších nikdy nic
Měl jsem i extremně hodné včely, ale tam často probíhala loupež, i když asi tichá, někdy bezmatečné. Pokud bylo vše ok, přinesly 2-3 NN medu, ale ok tam bylo vše vždycky maximálně jednu sezonu,pak vždycky něco. Každý extrem je špatný, ale skoro se přikláním ke včelám, u kterých je jeden medník jistota a jsou beproblémové.
Mám i včely získané před dvěma lety z odúmrtě starého včelaře. Jsou na míře 39x24, v sezoně mají jeden medník téže míry. Absolutně nerojivé, vystačí si s tím prostorem, co dostanou. Nevěřil jsem té jeho metodice, ale funguje to u nich. Úly jsou nově udělané, velmi precizně podle starých Univerzálů, bez boční předsíňky, s velmi malým česnem.
Stěny izolované hoblinami, včelám se v nich skvěle daří. Jsou různé včely, záleží na každém , co mu vyhovuje.
Na většině včelnice praktikuji metodu “chlebového kvásku ” podle Toma50, ale uvedená , velmi odlišná včelstva nechávám bez tohoto zásahu.
No, mě přišly výsledky taky, ale bylo to průměr 0,3 a 0,4, mám dvě stanoviště. Kolega včelař má taky dvě a přišlo mu to zajímavější- stejně jako Vám - jedno 0 a jedno 10. O tom , komu se to vyplatí vůbec nepochybujte. A k čemu celá ta šaráda je, no, raději pomlčet. Výpovědní hodnota žádná. Ovšem pokud by chtěl být někdo poctivý a natírat plod, nemá čím, M1 aer stáhli , mají tam nějakou vadu výrobní šarže. Ještě, že jsem nikdy nenatíral
Oživím téma- je něco nového s přípravkem na odvíčkování ?
No rok, kdy byl výskyt tohoto jevu zaznamenán mě šokoval, to ano. Měl jsem za to, že CCD bylo zaznamenáno někdy kolem konce let devadesátých. Katastrofou je, že je nám toto onemocnění či o co s jedná prezentováno jako v podstatě novinka posledních let a mejnstrým v čele s Dolem pořád jen mele VD, VD. Odbyt “léčiv ” , či co to vlastně expedují je jim jedinou modlou. Hrůza je, že na VD věří jako na jediného škůdce včel všude- vzpomeňte na p. Maradu, vím i z “NDR” od švagra…
No, tady, jestli jsem to pochopil správně nejde ani tak o to, že se naši trubci nepáří s našimi trubci, létají přesně několik km na trubčí stanoviště, jako tak o to, že zjednodušeně řečeno jsou všechny naše včely z jednoho úlu- přeháním. Myslím tím z několika málo oficiálních chovů v republice, chovný materiál dovaží z ciziny jen několik málo včelařů. Pokusili jsme se s Tom50 právě proto dovézt matky Sklenar z Rakouska, stejně tak se chovatelé BF včely snaží dovážet matky ze vzdálenějších krajů, i z Dánska nebo Švédska -linie Elgon.
Teď jsem viděl stejný balík za Kč 709,- obchod Jahan.cz
Blatouchů mám na zahradě u rybníčka dost, u potoka dřív rostly i divoké narcisy, nicméně cibulky asi vzala někdy velká voda, už je pár let nevidím. Tak jsem na břehy vysázel narcisy koupené, Na ty ovšem včelky nejdou