Volně puštění holubi (české čejky) u mne využijí jen výjmečně nabízenou možnost koupele. Většinou se “sprchují”, když prší a nebo vyhledávají kaluže na pultové střeše při dešti. Když jsem choval pošťáky a závodil s nimi, pak pravidelně po závodě se koupali v nabízené kruhové míse a velmi rádi. A jak píše Kouťák, je třeba větších nádob-vis foto.
Příspěvky uživatele
jo012810
Anonymní:Já jsem slyšel že bílé barvy holubů si dravci tolik nevšímají je to pravda nebo blbost?
Nevím, v mých podmínkách si dravci všímají všech různobarevných holubů a to i u mých známýh v okolí. Třeba dnes, kdy je odpoledne polojasno a slunečno, jsem shlédl další přírodní představení. Než jsem zašel pro foťák, už byl konec představení. Několik mých čejek se posledních cca 10 dnů osmělilo a rády se proletují. Když jsem šel krmit, čejky se proletovali a v momentě se zde objevil útočící pár krahujců. Nebýt to moje holubi, byl by to krásný pohled. Čejky, asi polovina, okamžitě střemhlav zalétly do holubníku a drůhá půlka akrobatickým kličkováním zvýšila výšku letu a následně se vrhla opět do bezpečí holubníku. Příroda je úžasná a nedá se uplatit a bezmilosti potrestá zaváhání…..Dnes se žádný tres pro holuby nekonal. Paráda. Co nezabíjí, posiluje.
Tak a dost! Trochu politického úsměvu s nadhledem….
Vlhkost u líhnutí hrabavé drůbeže je dána mezi 45 až 50% r.v. A pak nemusíte nic vážit a spekulovat. Když jsem líhl KingSuro, měl jsem nastavenu vlhkost na 47% a při dolíhni 55% a ono to vyskočilo při klubání až k 70%, prostě bez problémů. U vodní drůbeže je to s vlhkostí jinak a tam se je třeba držet návodu té, které líhně a zkušeností.
Ne, nechci být militantní odpůrce léčby holubů, ale schvaluji ji výhradně u “nenahraditelných” kusů individuálně a to po řádném vyšetření a cílené léčbě. Léčit preventivně, může vyvolat imunitu proti účinným látkám. (Již zde zaznělo) Navíc u holubů je přemnožení červů spíše výjimkou. Preventivně lze podávat bylinky, v tomto případě česnek. Není to sice léčba akutních stádií, ale udržuje chov v dobré zdravotní kondici.
Ještě doplním. Nebyl jsem důsledný při čtení příspěvku a přehlédl tabulku v publikaci. Proto se domnívám (z literatury i ze zkušenosti), že vlkost u kura domácího je mnou popsána správně a v publikaci chybně. Stejně tak teplota pro líhnutí japonských křepelek vyhovuje, jako u kura domácího, včetně vlhkosti…
JardaPecival:Tak už ji mám taky doma, za 130,- v krásným stavu.. Jedna věc se mi tam ale nelíbí, a to vlhkost 60-75% při líhnutí slepic.. To je podle mě strašně moc..
Nevím, v jakém kontetu je v publikaci uvedena vlkost při líhnutí slepic 60-70% r.v. Pro vlastní průběh je dobré v líhni mít vlhkost mezi 45 až 50% do 18. či 19. dne inkubace. Pak se může zvýšit, ale zcela jistě stoupne, když se začnou klubat kuřátka na těch 60% a při dolíhnutí posledních naklubaných vajec je možné vlhčením mít až těch 70%. Pokud se líheň neotevírá, ta vlhkost většinou nastává průběžně sama při osychání vylíhlých jedinců.
Raspic:Tak další generace je na světě.
A to je první liheň a nebo již jste odchovával?
Chingis:Hnízdo jsem právě nikde neviděla, ani strom, keř kde by mohlo být, všude beton a pidi půlmetrové trávníčky. Hodě jsem váhala , jestli ji vzít. Evidentně měla nějakou nehodu. Na levém křídle jí chybí půlka letek, křídlo držela u země, kulhá na levou nohu a dostala i ránu do hlavy. Podle veterináře je jinak zdravá.
Jak vůbec poznám, jestli jí? Dá se odhadnout podle výkalů? Ceé odpoledne jen moč, až ráno jsem našla i hnědé bobky. Jak často by měla jíst? Kolik a co jí mám dát? Má směs pro slepice, ovesné vločky a neloupanou slunečnici. Vodu v mělké misce. Mám i chia semínka, ostropestřec, banány, papáju, celerovou nať, může i to? Dá se odhadnout stáří? Omlouvám se za tolik otázek, nemám vůbec ponětí, jak se o opeřence starat.
Jde o zrnožravce, převážně. Proto různé zrno od prosa až po hrách. Nejlépe namočit a pak namočené do zobáčku a injekční stříkačkou doplňovat vodu. Krmit podle potřeby a vašich časových možností. Se slunečnicí opatrně. Jde o příjem olejovin, tedy do 1% objemu. V mládí nemusíbýt vůbec. A postupně zrniny dát do mističky a vodu také. Asi s postupem času se naučí…
ančovička:To máte krásné sazeničky 😇..kupoval jste nebo sám vypěstoval?…tak to jsem pozadu 😀..
Salát a kedlubna, kupovaná sadba. Papriky vlastní výpěstek ze semen.
lupus4:masťo - jak ty dovedeš poznat a definovat svoji diagnosu , prostě krása nesmírná😉
Pak se nají sojových bobů a…
jako návrh jídelníčku, nic moc (proto asi jistá mozková dysfunkce)
zrovna strkám do trouby 1,5 kg v. plece …no nic
fialka už nemá čím argumentovat a po té, co jí selhala křišťálová koule, tak do toho, ťukajíc svejma zkrvavenejma rukama, ze zoufalství míchá i želvy, až úplně zapomněla na “přátelské ” včeličky a až z Maďarska dorazí agresivní asijská sršeň to teprve bude sranda…ale Krkonoše jsou daleko, to my na Šumavě se už těšíme
Sice nejde o vlky, ale o medvědy. Ale…vždy za vším stojí rozhodnutí člověka, který (většinou) nemá s přírodou moc co do činění….
Koutek:Někdo kdo má nebo ví recenzi na tuto líheň od agrofortel ?
https://lihne-inkubatory.cz/plne-automaticka-digitalni-lihen-s60-pro-50-vajec
na to co to umí to vypadá na levnou líheň s velkou kapacitou tak si lámu hlavu v čem je háček? Protože jiné podobné od jiných značek stojí nejmíň jednou tolik.
Možná někdo má tuto líheňa odpoví z vlastní zkušenosti. Nicméně, stále platí (alespoň pro mne), co je podezřele levné, není pro mne. Ale můžete zakoupit a vyzkoušet a své poznatky zde zveřejnit. Záruka 24 měsíců je dost dlouhá doba na odzkoušení a případné vrácení.
jo012810:U mne je to přímo naopak. Ztácejí se holubi (1,0). Dobrá zpráva je, že dnes jsou ze 4 “ztracených” doma dva kusy rok 23- 1,1 a chybí dva starší holubi. Uvidíme, zda ještě něco příjde. Přes letošní zimu jsem mněl více takovýchto “falešných” ztrát, aby po několika dnech byly kusy opět doma. Prostě, příroda je příroda a já bydlím, kde bydlím….
Bohužel, ztáta dvou starších 1,0 je již asi definitivní. Uvidíme, zda to mé malé hejnko vůbec ustojí. Musím být trpělivý.
Jaro se již hlásí…..
Úpřimně řečeno nevím, ale…Pokud jde např. o české staváky, domnívám se, že v těchto podmínkách (uzavřený voliéový chov), nebudete moci selekovat na charakteristickou vlastnost. Tedy, stavění. A tím budete chovat jen střední voláče nějak zbarvené. Vím, že celá řada chovatelů českých staváků je má zavřených ve voliérách a pak např. na výstavách může docílit i čestných cen, neboť zde jen o xteriér. Český stavák není jen střední voláč, ale i holub letu. Stavění, vorlování a bušení křídel. Já osobně bych se proto rozhodl pro jiné plemeno. Možná, vám někdo poradí lépe.
Singer:
Krásná ukázka chovů v uzavřeném prostoru. Ale pro mne by to nebylo nyní, ani v mládí. Nicméně každý máme jiné preference.
PETROSMORAVICUM:Může to souviset s aktuálním stavem na hnízdech. Mě se v minulosti na jaře stratily 3 holubice ze 4 párů.
U mne je to přímo naopak. Ztácejí se holubi (1,0). Dobrá zpráva je, že dnes jsou ze 4 “ztracených” doma dva kusy rok 23- 1,1 a chybí dva starší holubi. Uvidíme, zda ještě něco příjde. Přes letošní zimu jsem mněl více takovýchto “falešných” ztrát, aby po několika dnech byly kusy opět doma. Prostě, příroda je příroda a já bydlím, kde bydlím….
Jaro má svá kouzla a prodlužující se den. Bohužel, musím opět konstatovat, že mi chybí dnes 4 kusy na noc doma. Holoubci jsou sice ostražití, ale prolet je baví a tak nevím, nevím…Uvidíme, možná se postupně něco vrátí a jsou někde schovaní. A zajímavý je poměr pohlaví 3 kusy 1,0 a 1 kus 0,1.
Velký dík Jirkovi P., že velmi názorně nafotil a popsal, jak vyrobit, plně funkční a estetický holubník na kůlu. Věřím, že mnozí využijí jeho “návod” a oživí svoji zhradu a třeba přispějí i na toto diskuzní vlákno svými zkušenostmi.
Stanislav Procházka:Dobrý den, za jak dlouho je dobré vybílit chlév proti Čmelíkům a čím...
Sice nepíšete, co v tom chlébě budete chovat. Tak jen obecně. Každé ustájení zvířat vyžaduje udržovat přiměřenou čistodu a jednou za rok provést důkladné vyčištění, včetně vybílení-denzifikování. Čmelíci se zdržují většinou v různých mezerách a škvírách. Takže, je třeba minimalizovat jejich úkrty, případně je “zaprášit” křemelinou.