Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů
jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 21.06.2024, 10:41:50 xxx.xxx.101.29

Kásné letní počasí přímo vybízí ke slunění. Tak i moji holoubci se “opalují” na trávníku. Zleva na trávníku je druhá generace po páru PHx česká čejka. Další obrázek, jsou jeho sourozenci. Křížení jsem provedl proto, že mi scházeli samci a z doneseného (asi 10 denního holuběte PH) byl samec. Bohužel, již nežije. Jak vidíte, čejší kresba se pomalu začíná prosazovat, i kyž značně nedokonalá. Znovu zdůrazňuji, že mi jde o přežívání holoubků v mých podmínkách a ne o standard. Holoubci od Petra jsou již v páru a zasedli. Z jediného páru českých čejek se vyklubalo jedno holoubě 19.6. Tento pár má druhé hnízdo 

Obrázek Obrázek
jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 15.06.2024, 12:56:53 xxx.xxx.101.29

A čas plyne a holoubátka z fotky na misce již létají. Jsou na fotce u krmítka s rodiči. Ze čtyř vylétlých holoubat je jedna ztráta-zatím. Další dvě nakroužkovaná ještě dorůstají, jsou plně opeřena a začínají opouštět budník. Udělal jsem korekci v předkládání krmiva. Ráno rozhoz po zahradě, večer dokrmení v krmítku ve voliérce. Dva samce, které jsem si přivezl z Prosečného od Petra Kopčila, jsou již zapáženi a zasedli ve zvlášním oddělení. Petr Kopčil chová také české čejky na volno v přibližně stejné nadmořské výšce a v podobně lesnaté krajině. Budu rád, pokud se je podaří usadit a pokud budou přežívat. I když bydlím vedle školky a školy, zašla mi na slepice liška. Dvě odnesla a při třetí jsem ji vyplašil. Nejen pernatí, ale i chlupatí dravci prosperují.

Obrázek
jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 07.06.2024, 08:42:15 xxx.xxx.101.29
Milan:

Zdravím všechny, 

prosím o radu, jestli mně někdo poradí, čím doplnit krmení pro holuby, ať pořád nezobají beton a omítky?

Děkuji


Holub, pokud má volnost, si doplňuje jak minerálie, tak vitamíny sám. Nicméně, i ve volném chovu by měl být grit volně k dispozici a drcené mušle, či škořápky. Vůbec bych se netrápil tím a ani se netrápím, že moji holoubci si hledají co potřebují, i když grit a škořápky mají k dispozici. Naklíčené obilí (nejlépe ječmen) dodá i potředbné vitamíny a zvýší příjem enzymů. Ale pozor! Klíčky tak 1mm. Dále nasekané kopřivy, pampeliška, pór. Pokus si zvyknou na zelené (mírně přisolené na začátek), pak budou mít nižší potřebu něco shánět.

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 06.06.2024, 08:07:09 xxx.xxx.101.29
list:

Díky za rady. Zkusím stáhnout KD na naklíčený ječmen a budu se modlit. 


Ano, ječmen je pro holuby základ, jako pro člověka kvalitní kváskový chleba. Je nutričně dostačující, aby holubi byli dostatečně živení. Pokud se ještě naklíčí, pak je to ještě lépe. Teprve po vyklubání holoubat je třeba přidat bílkovinu. Někde jsem možná psal, že krmení je umění…U PH, či tipplerů jde o min. ⅓ úspěchu. Krmit se musí s ohledem na stav hnízda, období a teplotu. Držím palce, aby se začalo dařit. V holubaření vždy přichází neúspěchy, které je třeba analyzovat, poučit se a pak se zase daří…..

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 05.06.2024, 10:28:01 xxx.xxx.101.29
list:

Tak to můžu jen závidět. Od šesti párů mám letos dvě holoubata a nemůžu zjistit, co je špatně. 


Úspěšné a co nejčetnější odchovy u holubů jsou nejspolehlivějším indikátorem zdravotního a genetického stavu párů. U mnoha dnešních plemen, která většinou žijí ve voliérách, či jsou příležitostně vypouštěni, je problém udržování zdravotního stvu (bez medikamentů) a zároveň plnohodnotně krmit, ne nepřekrmovat. U volných chovů, pokud se člověk chce přiblížit co nejvíce přírodě, tam prostě odchovy většinou budou. Ve vašem případě bych se zamyslel, zda nekrmíte moc “bohatě”. To je to první, co mi napadá. Spíše chudší výživa je základem pro páření, snášku a zdárné odchovy. Staří holubáři (PH či tipplerkáři) říkali, že krmit se musí krmit s lehkou rukou. Pokud v chovu probíhá, třeba i skrytě, nějaká nemoc, pak jsou dvě řešení. Ponechat přírodě volnost a tím se sami vyřadí slabší a nemocní. A nebo provést vyšetření a v případě nutnosti léčit podle odborné rady znalého veterináře. Já osobně dávám přednost přírodě… 

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 03.06.2024, 19:04:41 xxx.xxx.101.29
Anonymní:

Já mam Modeny od 7 párů jsem loni nakroužkoval 32 holoubat. Ale vzhledem k tomu že už holuby nejdou na odbyt jako kdysi byl jsem letos nemilosrdný, jak to nebylo v 6-8 týdnech kvalitní šla do nich nadivka. Z těch 32 ks jsem sežral 28 a ty 4 ks jsem si nechal na chov.


Krásný imozantní slepičák v mnoha barvách a vzorcích-modena. Určitě i kuchyňská úprva je vhodným využitím jedinců, kteří neodpovídají standardu. Holubaření (orasní holubi) jsou čistě jen koníčkem a s odbytem v současné době a ekonomice chovu se nedá mluvit. U mne zatím letos mám od jednoho páru a dvou “párů” leseb nakroužkováno 6 holoubat. Z toho dvě velmi nadějně kreslené modře kapraté české čejky. U mne je hlavním požadavkem, přežít v současné krajině v Podkrkonoší, kde je (a to i dříve) domovem jestřáb a krahujec. U mne vlastně hodně krmím dravce a jen málo jedinců přežívá…

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 01.06.2024, 09:34:15 xxx.xxx.101.29
Singer:

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-novy-mestsky-holubnik-v-brne-zatim-testuje-zatim-prvni-operenec-40474243#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest255_trending_llm_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


Zejména v diskusi ke článu je vidět, že dnešní (většinou měští) lidé nemají elementární znalosti a vztak k přírodě. Podle mne, jsou městské holubníky krokem správným směrem, jak omezit věžáky. Vše ostatní je dalelko méně účinné. Nalákat holuby a řídit jejich rozmnožování je rozhodně nejúčinnější a nejvíce humání. 

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 28.05.2024, 10:44:29 xxx.xxx.101.29

Již jsem psal o letu českých čejek. Pokusím se o rekapitulaci. Mohu porovnávat české čejky s PH. Poštovní holub při útoku dravce se snaží využít své rychlosti a snaží se ulétnout a tak trochu i manévruje. U PH je proto dost veliká šance pro pernaté dravce k ulovení. České čejky jsou rovněž velmi dobrými letci. Často si i zakrouží, ale jejich let nebývá v semknutém hejnu kroužícím kolem holubníku, jako u PH. Reakce na nebezpečí (u čejek) podstatně jiná. Úprkem se schovat do holubníku, křoví a to co nejvíce při zemi. Tyto manévry dávají holoubkovi slušnou šanci na přežití. Nicméně, tuto vlastnost již v mnohých chovech českých čejek nenajdete-bohužel. Prostě je to jakási moje vize a možná chybná. Nevím. Pokud budu moci budu se snažit k této svoji vizi, co jejvíce přiblížit.  

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 27.05.2024, 17:24:27 xxx.xxx.101.29
Mojmír:

Vaše zkušenosti s volným chovem jsou na dnešní dobu obdivuhodné a proto bych se rád zeptal jestli vůbec řešíte věkovou obměnu hejna, myslím tím vyřazování starších kusů a zařazování mladých nebo jestli toto probíhá zcela přirozeně a regulují to přirození nepřátelé.


Jsem teprve na začátku své vize. Volný chov holubů v mým podmínkách a krajině. O nějakém vyřazování není třeba přemýšlet. Příroda (zatím) reguluje tak, že spíše potřebuji něco dosnést. V mém případě to jsou samci. Rozhodně u mne nenajdete (bohužel) kusy pro výstavu. Několik jich v loňském roce vylétlo, ale jara se nedočkaly. Vždy si říkám, že ve městech žijí celá hejna a i přes zimní redukci od dravců nemizí. Proč by to tedy nešlo u mne na holubníčku. Třeba se mýlím, ale zatím se nevzdávám. Pokud si přečtete můj článek “Zdraví holubů a zoohygiena” vidíte, jak jsem řešil paramyxovirus a vedlejším produktem bylo polaření a posílení přirozené imunity. A z toho plynuly i kvalitní závodní výsledky.

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 26.05.2024, 15:35:02 xxx.xxx.101.29
jo012810:

Květnová reportáž z mého minichovu je mírně optimistická. Jak jsem psal,  po útocích dravců a ztrátách mi zbyl jen jeden samec z roku 2022 a mezi loňskými jen holubice. To dnes již mohu tvrdit s jistotou. Takže mám vlastně jen jeden pár a několik “párů” holubic. Tu i tam se stane, že některá lesba snese oplozené vajíčko. To se daří především vitální křížence s PH, o niž jsem dlouho doufal, že to bude holub. Jediný pár má (na mé poměry), celkem slušně kreslená holoubata. Uvidíme, jestli některé přežije do dalších let. Včera se vyklubala holoubata pod kříženkou PH. Pro ilustraci na fotce.

Obrázek

Navážu na příspěvek fotkami holoubátek, o nichž jsem psal. A další dobrá zpráva. Od mladého chovatele z Podkrkonoší jsem si přivezl dva samce čejek z volného chovu z podobných podmínk, jako u mne. Jeden, černý, přežil již několik zim, druhý modrý černopruhý (kříženec z 2. generace z PH) je mladší. Oba splňují moje požadavky -zkušenosti z volného chovu. Na xeteriér nehledím. Třeba se podaří po nich něco odchovat s ostražitostí přežít i přes zimu.  Jsem mírný optimista a teřba se k nám dvěma přidá někdo další a nebo alespoň sdělí své zkušenosti.

Obrázek Obrázek
jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 26.05.2024, 15:24:58 xxx.xxx.101.29
Marda:

Dalo by se myslite chovat kingy spolu se zebřičkama když kingové budou jen chodit pozemi? Voliéra má 2,5x2x2 m. Marda.


Sice jsem nikde neviděl chovat exoty s holubovitými. Viděl jsem chovy exotů s japonskými a nebo čínskými křepelkami. Křepelky skoro nelétájí, kdežto i king létá. Myslím si, že by to nedělalo “dobrotu”.

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 24.05.2024, 15:14:24 xxx.xxx.101.29
judymik@seznam.cz:

Zdravím, přiletěl k nám holub s 2 kroužky červené barvy. Nenechá se chytit, ale zobe slunečnici, proso a pije vodu. Je na terase, v noci na střeše.Je tu již několik dnů. Sousedi z jiné ulice jej vyhnali, takže se u mě pohybuje cca týden. Má šanci ještě odletět? Zpočátku nelítal, nebyl zraněný, asi jen unavený.  Teď už se pouští na nějaké okruhy a zase přiletí hned zpět. Záleží mi na něm, je to tvoreček, který zřejmě zabloudil. Jak dlouho se asi rehabilituje než se odváží zase najít trasu a dobrý vítr k chovateli? Škoda jen, že se nenechá chytit. Je moc chytrý. Nevím odkud je a nemůžu zapsat do ztrát pro chovatele jeho číslo.


S největší pravděpodobností jde o poštovního holuba, kterému došly síly a nedolétl na svůj holubník. Je dobře, že jej krmíte, ale…Slunečnice ve větším množství při rehabilitaci není moc vhodná. Proso ano a třeba rýže. Když již slušně létá, pak další bílkoviny v podobě krmného hrachu, či sojového bobu. Až zesílí, s největší pravděpodobností odletí na svůj holubník a nebo se přidá k jinému hejnu holubů. Vysílení vzniká především při špatném (třeba i skrytém) zdravotním problému při nasazení holuba na závod, případně ve špatném výživném stavu. S tím úzce souvisí dehydratace organizmu. Kdy se odváží odletět, je silně individuální. Jsem rád, že se o holuba zajímate. Je to přeci živý tvor. 

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 24.05.2024, 11:43:04 xxx.xxx.101.29

Květnová reportáž z mého minichovu je mírně optimistická. Jak jsem psal,  po útocích dravců a ztrátách mi zbyl jen jeden samec z roku 2022 a mezi loňskými jen holubice. To dnes již mohu tvrdit s jistotou. Takže mám vlastně jen jeden pár a několik “párů” holubic. Tu i tam se stane, že některá lesba snese oplozené vajíčko. To se daří především vitální křížence s PH, o niž jsem dlouho doufal, že to bude holub. Jediný pár má (na mé poměry), celkem slušně kreslená holoubata. Uvidíme, jestli některé přežije do dalších let. Včera se vyklubala holoubata pod kříženkou PH. Pro ilustraci na fotce.

Obrázek
jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 18.05.2024, 18:58:02 xxx.xxx.101.29
Voláč:

Dobrý den, mám 3 páry holubů loňských, mám je koupené od známého chovatele a mám je v holubníku spolu. Jednu holubici ostatní dost klovou, má za krkem vyklované peří. Holubice ji neklovou, jen samci. Díky moc za radu.


Těžko říci, co je příčinou. Chybí informace, jako např. o jaké plemeno jde, zda páry byly zapářeny již u předešlého chovatele, v jakém holubníku se to děje, zda jsou již puštěni, či budou žít trvale uzavřeni atd…Je otázkou, zda jde skutečně o tři páry.

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 17.05.2024, 17:22:39 xxx.xxx.101.29
Maxík:

Dokonce jsem se dozvěděl, že se na poštovní holuby sází podobně jako na dostizích na koně. Kde takové sázky probíhají?


Kolem poštovních holubů je plno sázek. Stálým fenoménem sázek je Belgie, ale i v jiných zemích. I u nás se vrámci OS někdy sází. Sázky bývají i (i u nás) na vybrané závody v testovacích stanicích. Např na https://www.talent-quatro.cz/ se můžete mrknout na celý “cirkus” se závody holoubat. Podobně soutěží i jednotlivý chovatelů ve svých sdruženích a to jak se starými holuby, tak s holoubaty. Většina sázek se vypisuje (u nás) většinou podle situace. V Belgii jde o tradiční sázení…

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 16.05.2024, 17:54:04 xxx.xxx.101.29

Děkuji. Mne by nebavilo soutěžit, kdybych neznal propozice. Ale bavit se s PH a sledovat, jak doletují, je samo o sobě krásné. Asi tak se bavíte vy.  

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 15.05.2024, 18:45:26 xxx.xxx.101.29
Raspic:

Místo startu Jessen. Vzdálenost 182,71. Nasazeno 62 . Umístěno 26. Na startu 3541. Vrátilo se 2983.  S pozdravem Petr Štětina 

Obrázek Obrázek Obrázek

V těch výsledcích se moc nevyznám. Koeficien?? FCI?? Jinak děkuji.