Včera jsem sebral velké vajíčko, až při přendavání v komoře do plata mi došlo - to přece nemohla snést mladá slepička, která nese teprve měsíc. Dnes jsem ji přistihl přímo při tom. Budeme muset ubrat…
Jo, jo, skutečně již mimo pro další reprodukci. Pro líhnutí je třeba zlatý střed, ale to vy víte…Ať se daří.
“Nicméně, jsem jednou zařadil do chovu kohouta po importech(opravdu krásný) a snáška prudce klesla na 110 kusů/rok a plno kvočen. Další tři roky trvalo, než jsem se dostal na svá obvyklá čísla.” Právě proto se kohout nekupuje. Ten se musí odchovat doma…
Určitě je ideální odchovávat vše doma z několali nepříbuzných kmenů. Má to však (alespoň pro mne) jeden zádrhel. Málo prostorů pro odchovávání. I když jsem míval 2 nepříbuzné kmeny, vždy nastal rok, kde bylo třeba něco doplnit. Rozhodně ideál je nakoupit např. 5 slepiček, nebo, alespoň 3 a připařit s vlasním kohoutkem a líhnout od dvoletých. To se mi moc nedařilo, neboť slušné slepičky “na trhu” většinou nebývají a stejně do nich člověk “nevleze”, jak na tom jsou geneticky (vyřazování kvočen a zdarvotní selekce), takže kohoutů je v nabídce většinou více, ale je tam větší riziko přenosu nežádoucích vlastností, neboť kohout je 50% hejna, co se týká genetiky. Moje zkušenost a praxe, odchovat cca 50 kuřat, selktovat a do 2. roku zbývá pro násadovky 3-5 slepiček. V 70 létech minulého století, kdy byly drobnochovy na velmi slušné úrovni, v plemenných chovech se jela individuelní snáška, byl cizí kohout lepší volba, než slepice. Ale to je dnes již jedno. Zde mluvím o zdrobnělých hemšírkách.
Chce to více věcí, než jen párovací klec. Jde někdy i trochu o specifikum plemene, kde se snadno, či nesnadno pozná pohlaví. Jen pro příklad. Po své letité praxi dokáži u většiny plemen si typnout pohlaví, ne tak u českých čejek. A nejsem sám, to mi potvrdili letití chovatelé. Pak je třeba, aby jedinci byli naprosto v perfektní zdravotní pohodě a dobrém výživném stavu a byli"rozpářeni", např. rozdělením dle pohlaví. A zcela jistě, aby šlo o holuba a holubici. Takto připravení jedinci (většinou) jdou rychle do páru. Holoubek se točí a předvádí (třeba u brňáků předvádí žabí skoky), holubička se uklání, vzájemně se ozobávají a když jsou již “svoji”, pak holoubek sedí a vábí holubičku houkáním a ona se k němu “má”. Ta doba může být 2 dny, ale také týden, podle přípravy na páření. Holubaření je krásná zábava právě pro to, že si vyžaduje čas na pozorování a učení se od přírody.
Víte mistře, já reagoval na vaše bláboly, ne na autory které jmenujete. Přečtěte si to ještě jednou a pomalu, dychejte zhluboka, bez uražené ješitnosti….. možná vam dojdete o čem jsou ty hrátky se slovíčky. I když osobně o tom pochybuji.
Jo, jo, pánové. Nejde o hru se slovíčky, ale o termínus technikus, co je a co není plemeno a co je výsledek např. hybridizace za nějakým účelem. Abych se pokusil hodně laicky. Plemeno kura domácího, je např. vlaška třeba koroptví a sestavím si chovnou skupinu, vyprodukuje mi uniformní odchovy. Tedy vlašky koroptví. “Plemeno”(hybrid-kříženec např. čtylíniový) je vyšlechtěn za účelem produkce čehosi (vajec, masa). Pokud vezmu tohoto hybrida(..bar) a budu jej pářit mezi sebou, dostanu neuniformní odchov. O tom není pochyb. A ano, díky genetickým poznatkům se daří produkovat autosexingové populace. Není tedy třeba mluvit o tom, že někdo neuznává, či uznává a dokonce zná zákonitosti dědičnosti barev. Domnívám se, že jde jen o vzájemné nepochopení…
Krásné fotky, krásných holoubků. Pan Jan Mácha je nejen posuzovatel, ale výborný fotograf. O tom svěčí i fotky z loňské speciálky: https://www.cejky-lysky.cz/vystava-2021-2 a určitě si již dnes těším na další ročník…
Když se člověk v zimně prochází ve vsi, či ve městě, může s dost velkou pravděpodobností typovat, jak které domy jsou na tom s energetickou spotřebou. Zejména pak, kolik tepla uniká střechou. A nebýt nedokonalostí, pak bychom se ani nepokochali podobnými pohledy…
O víkendu byla v Lipsku z klece ukradena neprodejná šampionka. A právě 1.500 Euro je odměna za její navrácení.
Rozhodně i vyšší ceny jsou při pořizování poštovních holubů. Znám z vlastní zkušenosti. U “okrasy” to jsou spíše výjimky. Ono třeba naše ceny drůbeže a v Německu??
Odpověď na příspěvek uživatele honzapm z 07.12.2023, 23:49:01
….U nás se uhynulí jeřábi považovali za "slabší jedince uvízlé v bahně vypuštěných rybníků" a nebyli testováni. Konec citace. Je to vlastně svým způsobem pravda, neboť celé hejno tam nikdy nezůstalo. Určitě není dobře podceňovat hygienu v chovu a styk s okolím zvláště tam kde je na tahu vodní ptactvo. Ten přírodní cyklus zde je od pradávna a asi bude i nadále….
Kdysi jsem četl, že vánoční obleva je naprosto běžná a tuším, že souvisí s jevem el Nino.
Jo, jo, je to tak. To věděli i naši předci a říkali: Na Adama a Evu, čekejte oblevu. A nějaký El Nino jim asi znám nebyl. Vystihuje to jen vrkavost v začátku té “pravé” zimy- leden a únor.
Chcete li polařit, pořiďte si nejdříve pošťáky nebo obyčejný věžáky kteří budou 100% polaři. Až budou schopni odchovávat holoubata,začněte jim podsazovat vejce holubů toho plemene které chcete rozpolařit. Mně se takto už dříve podařilo rozpolařit pštrosy, benešáky a dokonce i pávíka.
Velmi dobrá zkušenost, hodná následování. S pošťákama je to trohu složitější pro volný chov tam, kde je slušný predační tlak pernatých dravců, jako u mne. Jsem stále v kontaktu s chovateli PH a tak vím, že u nás by to moc nefungovalo. Kamarád v květnu snížil stav o 30 kusů jestřábem. U mne vydržel holub PH necelý rok a jeho dva kříženci s českou čejkou? Vydržel ten kus (druhý brzo nebyl), který se více vlastnostmi a letem podobá české čejce. Výrazný rozdíl je v reakci na jestřába. Česká čejka hledá rychle úkryt, pošťák se chce zahránit rychlým letem a tak většinou podlehne. Je tomu již několik let, co měl u nás jeden známý, jen tak pro radost cca 50 ksů pošťáků, kteří měli možnost celý den volného pohybu, polařili. Tak ten chov prosperoval s menšími ztrátami několik let. Jednou v zimě, se naučili jestřábi dokonale lovit a na konci zimy mu nezbyl ani brk. Věžáci určitě stojí za úvahu…Obojí může v jiných podmínkách fungovat.
Zřejmě korelace zdražení energii se škrty některých dotací a finančních podpor, ma pozitivní efekt na redukci všech potencionálně smrtelných pandemií. Jedinou na ty pí… dojít prachy musely.
Plný souhlas. Neboť ptačí chřipka je odjakživa a v drobných zájmových chovech nikdy nemohla způsobit vyhynutí všeho. Jiné je to v koncentrovaných produkčních velkochovech. Prostě platí, že je třeba se chovat rozumně a všem zvířatům vytvořit dobré životní podmínky, včetně plnohodnotné stravy a nevyhledávat zbytečně možné potencionální nebezpečí…..
Odpověď na příspěvek uživatele Herinek z 04.12.2023, 07:44:29
Bohužel, doba se změnila velice výrazně a něktří by nejraději “postříleli” veškerou avifaunu. Nedokáží ani rozeznat holuba hřivnáče, od věžáka a šlechtěné plemeno domácího holuba. Proto je třeba pečlivě vážit výběr plemene a celým komplexem “opatření” držet holuby na své střeše. To se většinou nedaří u právě vylétnutých holoubat, ale i tak se dá. Pro zabránění sousedských animozit lze trpělivostí dosáhnout a třeba i nějakým “chovatelským úplatkem”. Vajíčka, med atd. Je to vždy složité a individuální. Já mám štěstí. Bydlím sice v centru obce, ale sousedy mám školku a školu, hřeben mého domku je nejvýš. Takže holubi se drží většinou v holubníku, na zahradě a výjmečně na střeše. Toto chování jim “ordinují” pernatí dravci.
3. prosinec, Střelec, vládce Jupiter, vládce dekanu Mars Komunikativnost, kreativita, energičnost, činorodost, bystrost a zvídavost jsou nejvýraznějšími vlastnostmi, které vám přináší tento den. Pokud si vytknete nějaký cíl, dokáţete jej houţevnatě a cílevědomě sledovat. Nechybí vám odvaha, kuráţ a nebojíte se riskovat. Rád se pouštíte do věcí nových a neprobádaných. Jste plný energie a s vaším optimismem, nadšením a rozhodností zdoláváte překáţky. Touţíte po změně a jste rád, pokud se něco děje, jinak se snadno začnete nudit. Jste člověk druţný a máte potřebu být mezi lidmi, nějakým způsobem se vyjádřit a své poznatky a postřehy předat druhým. Snadno se stáváte středem zájmu. O přátele obvykle nemáte nouzi. Pozor si dejte na tříštění energie.
Včera a dnes proběhla speciálka klubu českých čejek a lysek běloocasých. Byla to pastva pro oko, i když mnozí vystavení jedinci jsou chováni ve voliérách. Nicméně, je dobré cvičit oči a paměť, aby člověk (i při volném chovu, bez výstavních ambicí) byl stále v obraze. Bylo vystaveno 265 holubů na burze byli rovněž holubi z chovů úspěšných chovatelů.
2. leden, Kozoroh, vládce Saturn, vládce dekanu Venuše. Kdo slaví narozeniny dnes, ten je….
Jste intuitivní, citový a laskavý člověk, který dokáţe naslouchat druhým. Máte potřebu společnosti druhého člověka. Ať děláte cokoli, neděláte to nikdy jen pro sebe. Máte kolektivní cítění a často stavíte zájmy ostatních lidí nad své vlastní. Reagujete na nevyslovené, protoţe je to pro vás realita, tak jako slova, která byla řečena. Nebudete vůdcem, ale máte dobré diplomatické schopnosti. Dejte si pozor, aby vaše ochota upřednostňovat zájmy druhých nebyla zneuţívána. Z negativních vlastností by se mohla projevit nerozhodnost, nepraktičnost, netrpělivost, zranitelnost, chybějící sebedůvěra, lehká ovlivnitelnost. Pozor na nadměrné emocionální reakce aţ vydírání a manipulaci s ostatními.