Možná, že některá plemena se dají snadněji ochočit, ale platí. Každé plemeno holuba domácího se dá ochočit. Záleží na přístupu chovatele získat si důvěru holuba/ů, jeho trpělivosti a důslednosti. To sblížení jde vždy přes potravu. Má zkušenosti s pavíky a poštovními holuby. V jiném vlákně je uváděna zkušenost s rakovnickým kotrlákem…
Příspěvky uživatele
jo012810
Anonymní:Dobrý den, chovám Hrdličky chechtavé, 2 páry. Samice jednoho páru má tvrdé vole. Na pohled plné a na omak tvrdé co se s tím dá dělat? Pomůže slaná voda?
Jde o nějaký problém s trávením. U voláčů jsem proplachoval hypermangánem(slabě růžovou vodou) a k pití černý čaj. Nevím, jak to bude fungovat u hrdliček.
ančovička:Podle toho,jakou mate pro kuřata odchovnu.. kuřata lihnuta na duben je tak akorát..ale musí být teplá a světlá odchovna..pro 15,20 kuřat stačí větši bednička patřičně vybavena světlem,"umělou kvočnou"misky na krmení a vodu..nebo lepší profi napáječky a krmítka..
Jen bych doplnil…Jde o to, jaké plemeno a zda chcete vystavovat, nebo jen pro užitek? Od toho a vašich možností pro odchovy, se odvíjí doba líhnutí. U skutečně velkých plemen hrabavé drůbež (např.brahmánky) dospívají později. Lehká plemena třeba valšky, lekhorny, začínají snášet mezi 5. až 6. měsícem. Mezi tím jsou plemena s kombinovanou užitkovostí (hempšírky, plymutky atd.) tam vidím kuřátka v březnu, spíše začátek. U zdrobnělých, či zakrslých je ten duben tak akorát.
honzapm:Na jaře jsem mj. posílal do Itálie násadová vajíčka.
Chovatel mi teď poslal pár fotek kohouta z nich.
Je škoda, že fotky nejsou v tom správným postoji. Jinak, podle hlavy fešák…
Ať je teplo, nebo zima….české čejky loukaří i při sněžení. Fotka z dneška
Anonymní:Díky moc, mně stačí na 20 kusů však to jde otočit klidně 3x od jara kdybych chtěl.
To list: ta vaše se mi moc líbí je to horký adept.
Tojo012810: na tom odkazu jsou velké líhně jestli dobře vidím to je pro moje účely moc.
A ještě sem našel značku Rcom, taky vypadají slušně?
Stále se bavíme o malé R com(ce) na 20 vajec, stejně jak uvedl list. Líhně R com a i ostatní, které dodává p. Veselý mají zajištěný servis s ND u něho. Což u některých prodejců vůbec nemusí fungovat.
lupus4:při chovu a sportu s tipplery, či letech na skříňku se bez nich neobejdete…
více info vám poskytnou příslušné kluby
Je to přesně, jak píše lupus4. U volného chovu dropery(vábníky) nepotřebujete, neboť holubi si sami vytváří svoji denní “rutinu”. Chovatel si je může naučit třeba na krmení v určitou hodinu. Abych se vrátil k vábníkům při tipplerkaření. Je tu opět široká škála mažností od jednoho upoutaného papíka v postroji na řemínku až po celé hejnko dobře létajících kříženců kroužících nad holubníkem. O tom by se dalo celkem hodně napsat, ale lepší je vidět…Holubaření je krásná kreativní zábava s možností využití znalosti z genetiky, výživy atd.
list:S touto mám už dlouhá léta jen dobré zkušenosti: https://www.lihne.cz/king-suro-20/
Měl jsem dvě tyto. Líhl jsem v nich slepice a japonské křepelky. Později jsem chtěl větší kapacitu a tak jsem si postavil svoji líheň na 75 vajec zdrobnělých plemen slepic z ledničky. vyšla finačně lépe, ale není plně automatická, jako uváděný typ. Info na: https://www.rajce.idnes.cz/kshk/album/stavba-lihne.
No, ono to co říká Werich, platí i v chovatelství….A proto krásné Vánoce v kruhu rodinném s mnoha zážitky s našimi opeřenci
foox:zdravím vás. Prosím bývalých členov z iFauny o recept. Kto si ho pamätá? stará slepica alá tetřev? začína to nejako očistenú sliepku dáme na ??3 dni do láku. Nemá ho niekto z vás?
Recept sice nemám, ale mám něco jiného….Věřím, že se někdo rozpomene a doplní.
Tak trochu již přáíní pro příští rok….Pro všechny státní zaměstnace
Práda, další holubář, co chce se kochat proletem holubů a jejich životními projevy v co možná nejširším spektru. Možná již delší dobu….Držím palce.
jo012810:Určitě se přidají i další chovatelé “němců”, tak, jak bylo na ifauně. Ještě mi chybí p. Míra fér a jeho neskuteční “plyšáci” - bubláci. Určitě je potkám v lednu v Lysé, tak jako v loňském roce
Omlouvám se, že jsem si po sobě nepřečetl a p. Féra jsem napsal s malým f.🙄
Koutak:Zdravím všechny.Jsem zde a stále sleduji,ale NVH nevidím,tak jen pár fotek z mého nyní už malého chovu.Kouťák
Určitě se přidají i další chovatelé “němců”, tak, jak bylo na ifauně. Ještě mi chybí p. Míra fér a jeho neskuteční “plyšáci” - bubláci. Určitě je potkám v lednu v Lysé, tak jako v loňském roce
Anonymní:Aha díky, takže pětiletá holubice je vlastně ještě mladice nebo v nejlepšich letech 😀
Jak jsem psal, je to hodně individuální. Ale pokud je holubice zdravá, dobře odchovává a její potomstvo vyhovuje kriteriím, pak nevidím důvod ji z chovu vyřazovat.
Oddělit a pozorovat. To platí o každé zdravotní indispozici.
Anonymní:Prosím o radu nějaké zkušenější chovatele do jakého věku ponecháváte holubice v chovu. Je 5 let už moc aby holubice odchovávala?
Na tuto jednoduchou otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Ale vlastně ano. Pokud holubice snáší oplodněná vejce, její potomstvo je úspěšné v daných krytérií, není nutno holubici vyřazovat. Jde o silně individuální záležitost. Měl jsem holubici plně odchovávající i 12 let starou u pošťáků a holuba 18 let starého. Takže, pokud vaše pětiletá holubice snáší a odchovává, musíte si sám odpovědět na otázku, proč bych jim měl vyřadit? Stále jsem zastáncem toho, aby se bylo k čemu vrátit, pokud nová páření nejsou úspěšnější.
Předvánoční atmosféra bez sněhu, ale s párem labutí na řece Metuji
Aves:moc dík. Rad bych na jaře měl ve voliéře nějaké holuby, které bych odchovával a mladé konzumoval. Pouštět ani ne, takže asi ti texani.
Chov ve voliéře má svá plus a minus. Plusem je ochrana před predátory. Minusem je umět dodat vše potřebné pro vyváženou a plnohodnoutnou stravu. Škoda, že se zde na tomto DF (myslím, že na ifauně to byl Tibor) zatím neobjevil chovatel ze Slovenska, který má produkční chov pro jatečné účely. Možná se zapojí do diskuze později. Texani jsou rodobarví, takže již na hnízde pozná i laik pohlaví.
Ten čas rychle plyne a tak jsme již za polovinou adventu….