Optejte se na klubu…
Příspěvky uživatele
jo012810
Když nám venku mrzne, je dobré se zahřát alespoň vtipem…
Daniel Kroner:Díky, dnes mi má přijet veterinář kouknout na chov a poradit jestli léčit nebo ne.
To je správný postup. Pokud jde o veterináře, který něco ví o holubech. Asi by měl požadovat rozbor trusu. Podávat léčiva preventivně, je cesta do pekel…
Anonymní:Ahoj, prosím, poradíte mi. Jak velké má být asi snáškové hnízdo pro zdrobnělou drůbež? Děkuji všem.
Musíte upřesnit příomo plemeno. Třeba taková zdrobnělá brahmánka, bude mít jiné nároky, než zdrobnělá vlaška….
Pokusím se o určitou inventůru dosavadního období od srpna 2023, kdy se ztratil jeden kus 25.7. Nejsem sice denně souvisle hodiny na zahradě, ale útoky dravců jsou stálé a v prosinci skoro denní. Jsem rád, že k delší ztrátě došlo až 28.12. tedy za 5 měsíců. Tomu odpovídá i změna chování holubů. Ani náhodou nevysedávají na střeše domu, ale drží se co nejblíže k vletu do holubníku a jejich ostražitost je příkladná. Pokud se odváží k Ietu kolem holubníku, není dlouhý i na “falešný” podmět se ihnet snaží schovat. Do holubníku, pod střechu apod. I kyž mají otevřeno do nevidím do nevidím, hodně času tráví v holubníku. Na Tři krále 6.1.2024 jsem v poledne zjistil, že chybí další kus. Nicméně dnes kolem poledne již byl nazpět. Takovéto “falešné” ztráty byly v prosinci obvyklé a jsem rád, že zatím holoubci statečně odolávají. Nechtěl bych to zakřiknout, ale bych bych rád, kdyby tento trend vydržel až do příletu vlašťovek, kdy obvykle predační tlak pernatých dravců u nás poleví. Uvidíme. Česká čejka modrá šupkatá ze speciálky. Foto Jan Mácha
Tak a konec víkendu. A vesele a s dobrým pocitem….
Zdrobnělá plemena slepic jsou dobrou alternativou na měnící se možnosti chovu drůbeže. Jak uvedla ančovička, po skončení prvního cyklu snáškového období, následuje pelichání a tedy puza ve snášení. Kdyby mi někdo položil otázku před roke 1989 jaké plemeno zdrobnělek doporučit pro jejich užitkovost, odpověděl bych jednoznačně zdrobnělé velsumky a pak i zdrobnělé hempšírky. V těchto dvou plemenech byla dobrá spolupráce chovatelů a dbalo se nejen na exteriér, ale i na snášku. Když se otevřely hranice, dostalo se do chovů hodně zvířat z Německa, kde se již delší dobu šlechnilo na exteriér. A tak v dnešní době sice platí, že tato dvě plemena zdrobnělek mají v některých chovech velmi dobrou užitkovost, ale rozhodně ne plošně. Proto neumím jednoznačně doporučit. Sám chovám zdrobnělé hempšírky, které u mne nesou slušně i v zimě (i velsumek ne). Protože vyřazuji kvočny a slepičky nesoucí menší vajíčka, daří se mi udržovat snášku na nosnici v prvním cyklu 160 až 180 vajec. Ve druhém roce jsem někde na 110 vajec. Sázkou je vždy občas nutný nový kohout do chovu. Ještě mám celkem dobrou zkušenost se zdrobnělými hedvábničkami. Sice jejich snáška je podstatně nižší, jsou dobré kvočny, odolné zdravotně a líbivé v suchém výběhu.
Možná, že šlo o staroholanského kapucína.
Jako kapucín byl tento holub pojmenován díky jejich rozložité chocholce na zadní partii krku. Ta připomínala oblek mnichů-kapucínů. V průběhu let byl přeřazen ze skupiny rejdičů mezi holuby strukturové. Na první pohled vás Staroholandský kapucín očaruje nejen svým vzhledem, ale zaujmou i jeho vlastnosti. Zvukový projev je nezvykle hluboký a může připomínat bublání. Zástupci obou pohlaví jsou živého temperamentu, což nám u mladých ptáků činí problémy v rozlišení pohlaví.
Mezi rejdiče s chocholkou pak patří třeba Komárenský rejdič. vis foto
Pro oba předchozí diskutéry. Prosím, o slušnost při diskuzích. Právě slušnost by měla být na prvním místě. A ano, ta nestandardní noha může mít příčinu v úraze, stejně, jako genetice. Posuzování na výstavách může být vodítko, ale nic neříká např. o plodnosti. Pro začátečníka je nejdůležitější ZAČÍT a to třeba i s kříženci. Alespoň za mého mládí jsme takto začínali a získali první zkušenosti a pak “na pochodu” tříbili své priority. Tak ať se všichni dobře bavíme…
Anonymní:Dobrý večer, určitě to má vliv na kvalitu potomstva. Pěkná silná holubice = větší vejce =větší a zivotaschopnejsi holoube=kvalitnejsi zvíře. Ne nadarmo se říká že kvalitní holubice jsou základ dobrého chovu.
Jen trochu teorie. Ve větším i menším vajíčku je rozdíl v objemu bílku, pokud nejde o nějaké abnormality. A ano, kvalitní holubice jsou zárukou kvalitního potomstva, ale jen (čitě teoreticky) z 50% genově. Třeba u PH, jsem sledoval především jejich rodičovské vlastnosti. Čím lepší rodič, tím (většinou) i kvalitnější závodnice.
Nemá to vliv na líhnivost, ani kvalitu potomstva. Pokud je vajíčko oplozené a nejde skutečně o nějaký mimořádný extrém. Za své zkušenosti s poštovními holuby, mohu říci, že jsem měl na holubníku linii holubů od pana Hanáka a všechny holubice nesly větší vajíčka, než zbytek holubic.
Tak důchodci to mají “zatím v kabele”. Ti budoucí se důchodu nemusí ani dočkat a pokud ano pak při dnešním hospodaření…
Zvesela a s nadhledem
Zvesala vykročily děti do škol a tak se mrkneme, co je kde nového
Anonymní:Dobrý den, jsem začátečník a na podzim jsem si koupila pár moravských pštrosů na burze. Oba jsou 23, samec má kroužek, samice ne a má vytočenou nohu (bohužel nevím jestli je to ze zranění nebo vada). Jsou vhodní k chovu? Na malých výstavách nebývá moc holubů k prodeji tak jsem je koupila na burze. Vím že jsem udělala chybu, další už budu kupovat na výstavách nejlépe už bodované.
Proč se domníváte, že jste udělala chybu? Chov holubů je úžasně pestrá zábava. Od toho, že budete “jen” odchovávat a třeba přebytky konzumovat, co neobstojí ve vámi nastavených požadavcích (vlastnosti, kresba, plodnost atd.) Postupně se pak můžete stát až chovatelem specialistou, který zaměří chov např. na výsledky na výstavách. Ale ve všech případech musíte nějak začínat. Pro začátek je důležité, aby pár, co jste koupila, byl plodný a měla jste po něm odchovy. Postupně budete pronikat do dalších “tajů”. Nejhorší začátek je….NEZAČAČÍT! Podle mne jste udělala dobré rozhodnutí a budete začínat.
A vykročme do nového roku 2024 tak, aby byl úspěšný v našem životě i v chovatelství
Silvestrovské ráno je u nás mírně mrazivé, ale krásné….
Krásné poslední ráno v roce 2023….
Velikost budníků závisí na nárocích holubů a chovatel, co si od budníků žádá. Rozhodně bude potřeba velký budník např. anglický voláč, menší bude stačit stavákovi atd. Třeba mě pro české čejky stačí “sedačkobudník”-krychlička o straně 25 cm a to jak pro odchov, tak, jako sedačka. Páření provozuji v boxech (bývalá králikárna 80x70x60 cm). Pokud je třeba zajistit oboustranný původ holoubat, pak je třeba mít páry v samostatných chovných voliérkách o velikosti cca 1m3.
Gorran:Jak to je prosím s třetím pruhem u bělopruhých holubu? Je tam náznak vždy nebo je to nežádoucí vada?
Platí, že pruhoví holubi (bělopruzí i barevnopruzí) by neměli mít i jen náznak 3. pruhu. Nevím o jaké plemeno vám přímo jde. Např. u českých bagdet je ta bělopruhost dost variabilní a nepatří mezi zásadní znaky. Může být vytknuta, jako lehčí vada-doporučení. Např. u českých čejek černých bělopruhých by to mohla být velká vada atd.