Vlaštovička: Když jsem přemýšlela, co bych ještě přidala, protože Rustica už toho mnoho řekl, napadla mě čeleď pěvců, které jsme se tady, pokud se nemýlím, ještě nevěnovali a sice čeledi pěnicovitých.
Dovolím si začít naší nejběžnější pěnicí - pěnicí černohlavou (Sylvia atricapilla), která je též známá pod lidovým názvem “černohlávek.”
Jde o malého ptáka, přibližně velikosti vrabce. Zbarvení je šedavé. Samci mají černou “čapku”, samice a mladí ptáci hnědorezavou. Obývá křoviska a stromy, v křoví i velmi skrytě hnízdí. Je asi nejtypičtějším lesním ptákem v rámci pěnic. Je velmi přizpůsobivá a tak ji najdeme od lesů, přes okraje rybníků, až po parky a zahrady.
Živí se hmyzem a jinými bezobratlými. V pozdním létě a na podzim přijímá i plody. Teď třeba bezinky apod.
V říjnu migruje do Středomoří, v posledních letech však část středoevropských “černohlávků” začala zimovat ve Velké Británii, kde využívají přikrmování. Přilétají v poslední březnové až první dubnové dekádě.
Pokud jste tohoto skrytě žijícího ptáka nikdy neviděli, buďte si jisti, že jste ho jistě slyšeli. Tento druh totiž patří mezi nejběžnější a nejhojnější ptáky.
Zpěv je charakteristický. Na počátku pták jen tiše, jakoby nesměle, švitoří, později se melodie vyčišťuje a nabírá na hlasitosti. Zpěv vrcholí velmi hlasitou, melodicky flétnovou “fanfárou.” Mnoho lidí, nevím proč, ji zaměňuje za zpěv kosa.
V jarních měsících, zvláště pak v květnu, její zpěv zaznívá takřka odevšad.
Samice.