Už z důvodu jiných biotopů určitě ně. Jedny budete buď převlhčovat, nebo druhé “sušit”.
Příspěvky uživatele
Pandinus
Fikovnice:Přicházíte jako na zavolanou!😄👍
Taky mě zavolali 😄
1:Na to byl dobrý Pandinius, myslím že měl takovou přezdívku
Je to užovka hladká, jak už tu zaznělo opakovaně výše (Coronella austriaca). Na rozdíl od jiných fotografií je tady záměna nemožná, jak z důvodu proporcí hlavy, kresby, proporcí těla atd.
Ještě doplním - zimování není o pocitu želvy, že chce spinkat, ale o tom, že napodobíte přírodní podmínky tak, že hibernovat bude.
Zuzka:Ahoj, protože jsem čerstvá chovatelka tří želv (chovám teprve dva roky - T. marginata, T. hermanni a T. horsfieldi) ráda bych ti trošku poradila. Pokud je jedním z tvých kritérií vybrat si želvu, která nemusí zimovat, mohla by ses poohlédnout např. po želvě ostruhaté (Geochelone sulcata)- ale pozor dorůstá až 70 cm.
Z mých vlastních zkušeností však přežívají dobře i mé želvy z mírného pásma bez zimování. Ledničku bych ti rozhodně nedoporučovala, moje želva stepní to vydržela 14 dní, ale neustále otevírání a rozsvěcení jí vybudilo k procházkám po ledničce a bylo po zimování. Navíc je v zimě čilejší než během celého roku, spíš u ní v létě probíhá silněji letní "zimování" tzv. aestivace. A znám i jednoho zkušeného chovatele, který má dospělé kusy a kvůli tomu, že nemá vhodně podmínky rovněž nezimuje. S námitkou, že to želvám zkracuje život ještě tak úplně dokázáno nebylo, tvrdí se však, že pak nemají zájem o rozmnožování (to z vlastní zkušenosti taky nemůžu tak jistě potvrdit, protože moje horsfieldka pravidelně přepadává svoje menší kámoše a neustále doráží - sexuální apetit jí rozhodně nechybí. Odpověď na 2) Já jsem své želvy kupovala různě, ale rozhodně bych se vyhnula různým burzám. Nerada bych dělala reklamu, ale prvotřídní mládě želvy vroubené - T. marginata jsem koupila ve zverimexu. Ceny jsou tam o něco vyšší, ale kvalita řekla bych zaručena (je to samozřejmě kus od kusu, ale řekla bych, že se tam prodávají dobré želvy). Stručný přehled cen - ž. zelenavá, stepní a T. graeca - 1 800,-, ž. vroubená - 2 500,-, želva ostruhatá - asi 3000,-. Prodávají se tam tak roční mláďata, což by byl optimální věk (krunýř je již částečně "zatvrdlý"). A co se týče té nepřítomnosti žádný problém. I když se udává krmit každý den a běžně je to tak správné 2-3 dny bez tvé přítomnosti a krmení hravě zvládnou. Doufám, že si vybreeš nějakou pěknou želvičku a budeš z ní mít dlouho radost.
Hlavně věnuj hodně času výběru - zkontroluj tvrdost krunýře, počet drápů - musí být komplet, poslechni si dech jestli nesípe a nemá zaděláno na zápal plic - nezaměň však se vztekáním, když želvu držíš ve vzduchu a jí se to moc nelíbí - i když je to někdy těžký. Měj se hezky a hodně štěstí při nákupu. Ahoj. Zuzka
Tak teď jste pobavila. Zverimex je dle Vás kvalitou zaručen a burzám se vyhnout? A kde myslíte, že ty zveráče ty želvy, které pak koupíte 3-5x dráž seženou?🤣 Ano, na burze přímo od chovatele, jen pak napálí cenu. To si můžete uráčit všimnout, když vezmete do ruky CITES, tam je totiž napsaný původní chovatel u kterého se mládě vylíhlo.
To co popisujete a doporučujete, tedy chov bez zimování je taky off topic. Ad1) želvu nemůžete v lednici budit tím, že tam máte jídlo a lezete tam a tudíž tam díky Vám pořád lítá teplota, ad2) to želvám rozhodně život zkracuje, což z Vašeho krátkodobého chovu zatím nemůžete posoudit. Má to vliv na metabolismus, zdraví obecně, želvy nejsou zhýčkané a citlivé na respirační onemocnění jako ty trápené imrvere v teple, nerostou správně (nejde jen o stav krunýře, ale i rychlost růstu) a tak by se dalo pokračovat. Chuť na rozmnožování je v tomhle podružná.
Neberte to kriticky, ale člověk, který má želvy doma “pár vteřin” by neměl posouvat svoje “zkušenosti” dále, když jsou na pocitové úrovni. Želvy nejsou zvířata na pokusy a už vůbec na to cpát jim svoje podmínky, protože je nutně chci, namísto toho zvážit, zda jim zvládnu dát, co potřebují a případně se tomu přiblížit. Když chci krokodýla, ale nemám na pravidelnou výměnu vody, nebudu ho nutit žít na suchu, protože by mě rodina ukamenovala za stočné. Dává to logiku???
Janae:To netuším, a také netuším, kolik lidí má pak trvalé následky. A většinou takový had uteče a probíhá evakuace a hledání jedovatého zvířete. Když to tak sečtu, tak srovnání s motorismem prostě silně pokulhává.
Řidič jako soused mi nevadí, chovatel jedovatých hadů by mi vadil velice, protože z těch počtů vychází, že je vysoká pravděpodobnost, že chovatel bude uštknut a pravděpodobně mu to zvíře při incidentu zdrhne, ale těžko bych s tím něco mohla dělat.
Ano pokulhává, ale právěže opačně. Podíveje se, co lidí tu zařve na silnicích ročně. A to jsou ti, kteří skutečně zemřou. Řada jiných je zraněna, někteří si nesou doživotní následky. Málokdy to navíc odnesou “jen řidiči”, zpravidla s sebou vezmou někoho jiného. To jsou čísla, kterých nedosahují úmrtí ani v součtu všemožných druhů zvířat, která chovají lidé obecně. Ostatně když se řešila usmrcení psem, podle statistik daleko víc průserů způsobí lidem obyčejná domácí zvířata - ovce, koně, dobytek, ať už přímo chovateli, nebo při útěku (srážky s koněm jsou víc než běžné dnes, protože koně má každý s otvorem do zadku). A to se bavíme pořád o naší zemi, celosvětově jsou silnice největší smrťák obecně.
Ps: 44 kusů hadů Vám přijde na chovatele hodně?? Nic ve zlém, ale pokud ano, je vidět, že k tomuto vláknu se moc vyjadřovat nemůžete.
trojAAAcko:Ono i u klasických zmražených jídel pro lidi je napsáno (třeba u zamražené pizzy), že se nemá po rozmzražení znova zamrazovat. To tam bude z nějakého důvodu samozřejmě. Co si budem tak dlouhodobé zamzražení není ideální, stačí 2 měsíce a chovanec z mražené potravy dostane třeba jen 60% toho co by dostal z živé potravy.
Asi nevíte jak dlouho je měl zamražené než je Vám vezl?Je tam hodně neznámých a v součtu to musí mít určitě nějaký negativní vliv.
Osobně když můžu tak krmím jen živým. U mláďat je to komplikovaný, protože mít dodávku třeba tří denních holátek každý týden už moc nejde dát dohromady. 😀 Burzy jsou jednou za měsíc a to je už dlouhá doba. Takže když mám možnost na živý holátka tak beru živý a když nejsou tak plán B - zmražený holátka které nemám ve velkým množství abych je tam neměl moc dlouho.
Přesně tak, souhlasím. Krmením živým nic nenahradí
Skeeve:Zvažoval jsem dvě možnosti, dle mě nejlogičtější, proč krmení mraženým vede k horším odchovům - psali mi to i jiní chovatelé, méně mláďat, špatná životaschopnost.. Prý křehnou kosti, je špatná vstřebatelnost vápníku - nevím, nedokážu posoudit, ale napadlo mě něco jiného - zmražený, neaktivní obsah zažívacího systému neposkytne hadům při jejich trávení to něco, co ocení u potravy živé 🤔😉
No jasně, však i u masa na kuchyňskou spotřebu se ví, že standartním mražením přichází jak o cenné látky, tak jeho životnost není nekonečná. Druhá věc je ta cesta od původního chovatele, který je zamrazil. To rozmražování atd. Já jsem v té věci konfrontoval pár chovatelů, někteří měli tytéž problémy, jiní se mi dušovali, že krmí už dva roky a všecko ok (bokem jsem se ale dověděl, že v předchozích letech byly snůšky nebo vrhy lepší, jenže se to nepříčítá krmení, ale sezonním výkyvům)
Já jsem měl obdobný problém s odchovem u skupiny, která fungovala vždy dokonale, mláďata byla životaschopná, takřka žádní slimáci, plodnost samce perfektní. To bylo dokud jsem krmil živými nebo čerstvě zabitými potkany. Pak mi jeden rok vypadl zdroj a já jsem začal brát mražené potkany přes jednoho dodavatele pro Zoo, sokolníky atd. Bylo to super, měl jsem narvaný mrazák, ráno dal rozmrazit, večer po příchodu z práce jsem vklidu nakrmil. Akorát, že následující sezona skončila tak, že dvě samice měly potraty, třetí vykladla hrozen neoplozených vajec + 1 mládě, které bylo tak poloviční než mělo být a nerozchodilo to. Jelikož jsem v chovu za ty roky nic neměnil a tohle byla jediná změna, vrátil jsem se opět ke krmení “čerstvým”. Hned rok na to se vše vrátilo do původních kolejí - všechny samice porodily zdravá mláďata, oplozenost samcem jako dřív. Nevím v jaké kvalitě potkani byli, jestli se třeba nestalo, že byli opakovaně rozmrazovaní a zmrazovaní, ale je mi divné, že bych bral špatné potkany po celou dobu. Vizuelně jim nic nebylo, ale někteří byli po rozmražení takoví, jak to popsat? Jako mačkat balonek s vodou.
Anonymní:Myslím si že čistě bílé holoubky bude problém sehnat, Albino se musí dávat červenooký a tmavooky potom to funguje bez problémů
Tam je nějaký letální faktor, nebo to je způsobeno nadměrným imbreedingem?
Před zhruba 15lety jsem u laevisky zažil takový stav jednou a to po nakrmení kuřecím masem, následně uhynula. Proč jsem nezjistil, od té doby jsem se v chovu taky nevyhnul zkrmování tohohle druhu masa a problém nebyl. Standartně ale laevisky dostávaly v přemíře žížaly, živé rybky, nebo porcované sladkovodní ryby, patentky. Při tomhle krmení i samice, která kladla velmi často na nic takového netrpěla, samci také ne.
kometa:Psala jsem, že to bylo před pár lety. Už bych to místo ani nenašla. A želvu jsme neviděli, jenom o tom vyprávěli místní.
Ale pro příště už budu vědět a půjde-li to, odchytím.
Omlouvám se Vám, to jsem přehlédl.
kometa:Ale ty želvy přežívají, ne?
Předloni jsme při turistice procházeli lesním úsekem s potůčkem, který je známý už několikaletou přítomností želvy nádherné.
To přežívání se týká zvířat, která byla buď už dospělá nebo v nějaké lepší kondici (to jsou ty případy, že někdo dává pryč želvu o kterou se dobře staral a šup, dostane se k někomu, koho za měsíc otravuje, že to má žrát porcované rybky, šneky, žížaly, holata, navíc se tomu musí měnit voda protože to páchne, takže ji vyleje do nejbližší vodní plochy). Jak psal J5 přežití se týká vesměs holek, kluci jsou citlivější a dlouhého trvání jejich přežívání nemá. Výjimkou jsou pro želvy rybníky, kde se přeci jen mohou lépe uživit i zvládat zimu. Přesto ze svých zkušeností můžu říct, že to je pořád přežívání ne žití. Je to prostě něco na styl psa, kterého někdo vyhodí z auta a on žije proto, že courá kolem popelnic nebo ho někdo semtam nakrmí. V žádné ultra dobré kondici ty želvy nebývají, odchycená zvířata trpí na plísně, různé záněty, tlamky mají prošité háčky na ryby. Ač se do nekonečna omýlá, jak tu ničí obojživelníky a vytlačují bahenku, realita je taková, že mnou odchycené želvy kadí kamínky, olšové šišky a další, co se podobá původnímu krmení granulemi. Obyčejně jsem je vylovil z rybníků, kde bylo miliony pulců ropuch, skokanů, čolci a přes četná pozorování je želvy neměly žádnou tendenci lovit. Většinou se snažily obírat okružáky, plovatky, utopený hmyz, standartně okřehek a jinou vodní “zeleninu”. Pod Zoo v Troji si nevšímaly ani utopených barevných potkanů a myší, kterých tam plave občas habaděj. Bláboly o odlovu ryb a vyžrání rybníků či řek předčí mysliveckou latinu. Pokud tam ta želva pořád je, doporučuji ji odchytit a umístit u někoho, kdo se o ní postará. Jestli je to takový ten klasický potok ve stínu stromoví listnatého lesa, tak si tam musí fakt užívat😟
Zajímavý článek👍
Pepe:dobré ráno, existuje nějaká šance že by želva nádherná přežila v přírodě naši zimu? totiž sme o předminulém víkendu viděli jednu ve Vltavě. Snad by se nenašel tak nezodpovědný chovatel který už by ji takto brzo na jaře vyhodil do řeky. Všude se uvádí že nepřežije ale nevím jestli se to jen netraduje z let dávných a tyto mírnější zimy třeba někde zavrtaná ve břehu přežije?
Jelikož lidská idiocie nezná mezí, klidně to může být zvíře, které tam za slunného dne nějaký pacient vyhodil s tím jak dobře se tam bude mít (a jemu ubudou starosti). U většiny želv na řece je to skutečně o pouhém přežívání, o nějakém bohulibém žití si mohou nechat zdát. Ono se furt mele o oteplování, ale realita je taková, že je týden mráz, pak je najednou na 14dní 10oC, pak se během jednoho dne ochladí, začne sněžit a zase mrzne a dokola. Což pro želvy rozhodně neznamená žádné výrazné zlepšení životních podmínek, naopak - organismus zvířete, které je ektoterm to vyčerpává.
Bobca:jako-on si tam plave v košili,kraťasech a teniskách jen tak vedle???no…nevím🤔
A proč by neplaval? Kolem lvů taky zebry nebo pakoně můžou chodit, pokud nejsou v modu “lov”. Dokumentů s anakondami je celá řada, ve valné většině to “vrcholí” právě potápěním s nimi. Pokud ji nijak neomezují, nechytají, nemá potřebu útočit.
Leithian:Sranda je spíš zákaz korálovek rodu getula protože je cíleně vypouštěli na kanárech a tam se začaly i množit. Tak je rovnou zakázali v celé Unii. Co na tom že krom určitých částí itálie nebo španělska ten had nemá ani šanci přežít zimu natož se rozmnožit. To je teprv na palici. Ta nutrie dejme tomu je všude. Tohle je velice lokální pokud vůbec
Přesně tak. Zákaz hadů na ostrově 100km od Maroka, které náleží Španělsku a to je v EU??? Naproti tomu zavlečený čolek horský (Ichthyosaura alpestris) škodí v Británii, ale jako invazivní veden není.
bohemia.gall:V Plzni je želv nádherných spousta. V centru města. Jsou vidět hlavně za teplých dní vyhřívat se na kamenech. Vídám je uz par desítek let v různých velikostech, nezdá se mi ze by je nekdo furt vysazoval v takovém množství…
Tak logicky - největší koncentrace byla vždy u velkých měst odkud je dobrodinci vyhazují. Jelikož tam bývá i vyšší teplota, je větší šance, že se zvířata dožijí dalšího jara. Celkově ale, jak je zřejmé třeba z Biolibu, jich ubývá (stačí povodeň, silnější zima, rybářský háček atd.). Bylo by fajn, aby si lidé uvědomili, že želva nádherná v rybníku není zvíře, co tam chce být a plavat v tom bordelu mezi odpadky, konzervami a plasty. Nad psem uvázaným v lese se každý ustrne, všem je líto koček v kontejneru na odpadky, ale málokdo si uvědomí, že želva je ve stejné pozici. I to je zvíře, kterého se někdo zbavil, ještě se na něj nalepila nálepka zvířete, které vyhubí Labe (ono se to hodí společnostem, které tu jsou od potírání invazivních druhů) a tak při zacházení s ní je dovoleno všechno☹️ Velká škoda, že místo téhle blbosti nebyla naopak zařazena do CITES, čímž by nad chovy vznikla kontrola a případně odchovaná mláďata nestála 100kč jako v minulosti, ale daleko víc. On si pak každý rozmyslí, jestli to a) za ty peníze chce, b) vyhodí, až ho to omrzí. Suchozemské želvy stojí cca 1200-2000 a nikoho už nenapadne se jich zbavovat tím, že je vypustím. A těch pár utečenců na tom nic nezmění.
Ps: želvu nádhernou v ČR dokázalo rozmnožit lidí, že se to dá spočítat na prstech dvou rukou, nebylo to nic snadného a nebýt masového dovozu, měla by tu naprosto jinou pozici. Z odchovů by to totiž nikdo krýt nedokázal.
kometa:A to já želvu nádhernou chápu, protože je lidi často pouštějí do přírody, když jim trochu přeroste. A ony v ní v pohodě přežívají. Naštěstí se ZATÍM nerozmnožují. Ale jestli se budeme dále oteplovat…
I kdyby se oteplovalo, nic se na tom nemění a v našich končinách je želva nádherná bezpečná. Její potřeba inkubace při minimálně konstantní teplotě 25C po dobu 90 dnů dostatečně vystihuje nesmysl uvádět ji v našich končinách jako invazivní, jelikož i při možnosti, kdy samice vůbec ovuluje v našich podmínkách a má to štěstí, že narazí v rybníku nebo řece na fertilního samečka (kterých přežije minimum), potřebuje nalézt správné místo na kladení s dobrou expozicí a kde tedy nedojde k poklesu teploty pod zmínou teplotu po téměř tři měsíce. A i kdyby se tohle poštěstilo, na svět přijdou samečci, kteří další generaci jaksi nezaloží. Stejně tak není pravdou, že tu nějak škodí na obojživelnícících atd. Navíc mi dodnes nikdo nevysvětlil “neškodlivost” želvy bahenní, kterou se sem neustále snaží někteří lidé protlačit jako původní i přesto, že se ví, že od já nevím jakého století se sem vozily želvy ze všech možných koutů Evropy a hledat u nás nějaká geneticky původní zvířata je zbytečné a i kdyby se našla, budou stejně znehodnocena těmi, která tu žijí. Želva bahenní je daleko větší masožravec než eleganska, u níž má v adultu veliké zastoupení rostlinná strava. Jednoduše, ani bahenní želva už není u nás dávno původní a pokud tu má být, bude likvidovat to, co se háže na hrb nádherkám.
megi-the-pes:A ten, co na psa drbe, by ale testem neprošel.
No tak předpokládám, že psa by si směl pořídit až po složení testu či zkoušky. Že na něj bude drbat se dopředu nedozvíte🙂