Uplynul rok od záchranné mise. 😁 Ivánek se socializoval a přestal být tak bojácný. Absolvoval čtyři výstavy z toho jednu mezinárodní. Posbíral dvě 🏅 a jeden pohár, pár titulů a spoustu pochval od lidí za vzhled. Má pěkné výsledky z bonitace a ráz králičí. A dneškem je chovný pes!
Tak jsem vám sem musela napsat zpětnou vazbu, jak se to celé vyvinulo. No, nemůžu být šťastnější! 😍 A doufám, že i Ivánek, i když otázka, jak moc mu to stouplo do hlavy… 🤣
Víte tady někdo, jak je to nyní s převozem koz? Kupuji kozy ze zasaženého území a studovala jsem na SVS, za jakých podmínek je možné je přesunout.
Zkopírováno z nařízení SVS: (1) Chovatelům skotu, ovcí, koz a dalších druhů zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí
uvedených v příloze prováděcího nařízení Komise (EU) 2018/1882 ze dne 3. prosince
2018 o uplatňování některých pravidel pro prevenci a tlumení nákaz na kategorie nákaz
uvedených na seznamu a o stanovení seznamu druhů a skupin druhů, které představují
značné riziko šíření zmíněných nákaz uvedených na seznamu, v platném znění, (dále jen
„zvířata“) v pásmu podle článku 1 se při přemísťování zvířat v rámci České republiky
nařizuje:
a) přemísťovat zvířata v rámci pásma pouze z hospodářství, ve kterých nebyly zjištěny
klinické příznaky onemocnění KHO ani nebylo vysloveno podezření na KHO,
b) splnit při přemístění zvířat jiných než přemísťovaných přímo na jatky mimo pásmo
na území ČR následující podmínky:
1. zvířata byla chráněna před útoky tiplíků druhu Culicoides (dále jen „vektorů“)
pomocí insekticidů či repelentů alespoň po dobu 14 dnů před datem přemístění,
o čemž provede záznam do evidence o použití veterinárních léčiv a přípravků,
2. zvířata byla během tohoto období podrobena testu PCR s negativními výsledky,
přičemž tento byl proveden na vzorcích odebraných alespoň 14 dní po datu počátku
ochrany před útoky vektorů,
3. vzorky musí odebrat soukromý veterinární lékař schválený místně příslušnou
krajskou veterinární správou Státní veterinární správy nebo Městskou veterinární
správou Státní veterinární správy v Praze (dále jen „KVS SVS“) pro činnosti podle
§ 61 odst. 5 veterinárního zákona,
4. vzorky musí být vyšetřeny ve státním veterinárním ústavu,
5. zvířata musí být doprovázena veterinárním osvědčením vystaveným místně
příslušnou KVS SVS. Žádost o vystavení veterinárního osvědčení musí být
doručena na KVS SVS 3 dny před přemístěním zvířat. Chovatel je povinen předložit
KVS SVS protokol s negativním výsledkem laboratorního vyšetření na KHO
metodou PCR. Výsledek PCR vyšetření je platný 10 dnů od data odběru vzorku.
Chápu tedy dobře, že vet musí provést test (kolik to stojí a jak dlouho se čeká na výsledky?), a pak s negativním výsledkem v ruce může dojít k převozu? Ovšem co bod č. jedna? Pochybuji, že chovatel používal repelenty a vedl v evidenci…
7. Vzniklou sraženinu nakrájejte na kousky cca 2 x 2 cm. Pomalu a opatrně míchejte asi 20 minut.
8. Po oddělení zrna od syrovátky vzniklou směs naplňte do formiček na sýr, po odtoku hlavního podílu syrovátky sýr obraťte. Další obrácení bude po 1 hodině a následně po 4 hodinách.
9. Sýr nechte okapat do druhého dne při teplotách 20 - 22°C.
10. Sýr vyjměte z tvořítek a naložte do připravené solné lázně na 10 – 20 minut.
Tak já mám kastrovanou kočku a nekastrovaného kocoura, ale už asi nemám, pár týdnů se již doma neukázal, tak už asi nemám. Ale jestli to nebude tím, že kolem kočky asi nikdo moc nemá? 🤔😁 Nevím. Holt ten kočičí problém se asi těžko vyřeší. Když je všude spousta koček, tak je to špatně, stejně, ale naopak úplnou jejich absenci si neumím představit. Kvůli hlodavcům…
“Proti cizím kočkám je asi nejlepší krom psa vlastní kočka. My máme oboje, takže k nám žádná nepáchne”
jako idea krásná, jen se trošku míjí s realitou 😄 jako jestli vám to funguje, tak dobrý..
Nee, vážně to nefunguje? Já nevím, já to jen někde slyšela, že si kočky/kocouři hlídají teritorium. Osobně jsem tedy u nás cizí kočku neviděla, tak nevím.
Tímhle si nejsem jistá. Jak? To bych jí musela stát 24 hodin za zadkem a VČAS zakřičet ne!
Ony jsou strašně rychlé. Už jsem jednou psala. Hrála jsem si se svým domácím kocourem (ven nechodí), lovil šňůrku od klíčenky. A najednou vylítnul na balkón a vrátil se s mladým vrabcem. Já ho ani nepostřehla, on ano. Příroda je vybavila jako lovce.
Tak mě napadlo, jak jsou účinné ty zvonečky nebo rolničky na obojku u krku? Někde jsem to viděla prodávat. Že by to toho ptáka vyplašilo? Ale zas, když číhá na myš, tak aby to nefungovalo. 🤔😁 Protože to by bylo kontraproduktivní.
Ale to jste měli požadovat , škodu na zisku, manžel dává k dobru, když byl malý a měl jezevčíka co zamordoval slípku , to chodili povenku, musela babička slepici zaplatit a i potencionální vajíčka z ní, v tu ránu z ní byla nejlepší nosnice…on si pak slepici vezl v dětském kotoučku nohama nahoru domu…
Nojo, to by byla asi kupa peněz. Myslím, že to tenkrát asi povraždil skoro všechny slepice a už si nepamatuju, kolik jich bylo. 15, 20? Navíc otec má divnou povahu, nechá si radši od sousedů kálet na hlavu, jen aby udržel dobré vztahy s nimi. Jako třeba, že od jiných sousedů mu na tu jeho neoplocenou zahradu chodí hrabat jejich volně puštěné slepice. Takže byl tenkrát z toho celý hin, když jsme za těma sousedama kvůli těm zabitým slepicím šli. Chtěl nám to zaplatit on. 😁🫣 Ale to jsem nechtěla rozebírat. Jen jsem chtěla podpořit Leithian, že samozřejmě si má každý chovatel čehokoli to zabezpečit. Já osobně chci mít vše posichrované, takže plot kolem zahrady, slepice zasiťované i ze shora, ale víc člověk neudělá. Proti cizím kočkám je asi nejlepší krom psa vlastní kočka. My máme oboje, takže k nám žádná nepáchne. Do záhonku nám se💩 vlastní a všecko živé loví taky vlastní. 🤣
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 13.08.2024, 16:32:03
Já vám naprosto rozumím. Mi se taky otvírá kudla v kapse, když vidím od naší zrzky roztrhaný kosák, vytažený krtek na příjezdovce, zabitá ještěrka. Ale taky se mezitím vším válí zakouslé myši. A to je přesně důvod, proč ji mám. Staré stavení, pár hospodářských zvířat, obilí, seno a sláma. Pastičky ani jed kvůli zvěři nepřipadá v úvahu a lepové pásy jsou v ČR zakázané. A navíc by se na ně lepilo všecko krom hlodavců. Taky jsem si říkala, že by bylo nejlepší vypustit hady, ale jedna myš mu vydrží dobrý týden, takže to je dost neefektivní. A navíc by se ještě mohl odplazit lovit k sousedům. 🤣
A s tím zabezpečováním to jsem zažila na vlastní kůži. Dočasně jsem měla u našich slepice. Byly ve výběhu z el sítě pro drůbež, ale naši nemají plot. No a jednoho dne sousedovic bordík opět zdrhl a zadávil je. Tak jsme za nima došli (ještě mu od mordy koukalo peří), sousedka zaplatila škodu (ovšem škodu na zisku vám to nenahradí) a řekla nám, že si je máme líp zabezpečit. Klidně vybetonovat základy do vyýběhu, a že na to přispějí. Což mě přišlo naprosto absurdní. Měla si ona zabezpečit psa, třeba el plotem.
PS: vím že to nebyla dostatečná ochrana, ale bylo to nahonem. Klidně je mohla vybrat liška, i když se na noc zavírali do kurníku. Ale prostě přišlo mi to od sousedky absurdní.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 11.07.2024, 13:43:45
Super! Četla jsem na to různé názory. Někdo, že pod ni dojičku nedostane, někdo, že nedokáže z mlíka vytvořit tvaroh, takže mě to stále dost odrazuje. Ale kdyby se dala sehnat někde tele jalovička… Možná, že bych to zkusila.
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 14.06.2024, 23:39:53
Nemáte vůbec zač, ale já jen lovím z paměti, co mi uvízlo ze školy. ☺️ Ekologie a vůbec příroda mě baví, a ty vazby mě zajímají. A jak to chodí v praxi mám přeneseně od chlapa, ten v tomto dělá. A občas se kouknu kolem sebe. Vím, že je to všechno tak složité, že když se řekne A, mělo by se říci i B. A ne jen nesmyslně nadávat na myslivce, ale přitom nemít ty znalosti a neznát všechny souvislosti.
Vždyť někde jste to možná i psala to s vlky. Za mě regulace bude potřeba, ale měl by to dělat někdo, kdo je má vysledované, aby se odstřel provedl odborně a nerozbila se smečka. Ne že se vydají povolenky na nějaký počet kusů mezi myslivce, a ty je budou mydlit alfa, beta, nezájem a na jednu povolenku se jich střelí víc, tak, jak se třeba děje u kormoránů… No vidíte, a narozdíl ode mě dokonce i víte, kterej umělec to schválil. Ne vopravdu absurdistán…
Hlavně myslivec se stará, aby ty stavy byly vysoké, tj. krmí zvěř, aby nepocházela v lesích hlady (a že ty svině tam dostávají lahůdky, o jakých se našim mazlíčkům nesní), tak by se taky měl postarat, aby ty vysoké stavy taky neškodily. Vůbec nechápu, proč ti myslivci tu zvěř v takových počtech udržují, může mi to někdo vysvětlit? Proč to drží přemnožené, proč to krmí, aby to přežilo zimu? Stačilo by přestat krmit. No ale to se dalo udělat tak před 20 lety. Dneska by zvěř tiše nepochcípala, ale vlezla by do města a tahala lidem děti z kočárků…
No, k tomu krmení, nebejvávalo. Desítky let je to bohužel uzákoněné, což je samozřejmě špatně. Navíc se krmí naprosto nevhodně. Díky velkým smrkovým kalamitám teď bude mnoho mladých porostů, kde se bude zvěř zdržovat a loupat. Ohledně množství prasat, co jsme se učili ve škole už dávno neplatí. Nějací “odborníci na slovo vzatí” totiž uzákonili, že se prasata můžou mydlit hlava nehlava. Tudíž hierarchie tlupy šla do kelu, už tam není hlavní kňour, který hlídá chrutí, takže loňčáci skáčou na lončačky a chruje se vlastně už prakticky celoročně. Tudíž musí logicky následovat nárůst populace. No a zemědělci a jejich “hospodaření” je kapitola sama o sobě. Lány řepky, kukuřice atp. Netřeba vypisovat. A prasata zakempí v té kukuřici, kde jim nic nechybí, pokud mají někde blízko vodu, tak vůbec nevylezou. A myslivec nemá šanci se jim dostat na pírko. A to ani při sklizni, poněvadž lov při ní je v zákoně o myslivosti zakázán. A navíc nezapomeňte na jednu důležitou věc, platnou pro všechnu zvěř. Ona není blbá. Hrozně její inteligenci podceňujete. Ona dobře ví, kde se loví a kdy a kam se má schovat. No a to že lidi se nasáčkují všude plus čokli na volno, zvěř nemá nikde nerušené místo, kde by “neškodila”. A není přemnožená, je jí pouze tolik, kolik jí prostředí dovolí potravy. Ekosystém je strašlivě složitý. Vše souvisí se vším, a pokud se jede článek toho propojeného řetězu naruší, projeví se to na jeho druhém konci. A když člověk vidí, jací umělci dělají zákony, tak se chce brečet…
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 13.06.2024, 19:28:48
Přiznám se, že jedu dle osvědčeného receptu, takže se toho držím. A očkuju z Hollandie či Activie. Jogut z té spešl sypé kultury mě neoslovil. Každopádně, konzumuji a zpracovávám pouze “bezpečné” tj tepelně ošetřené mléko.
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 13.06.2024, 16:51:02
No všech ne. Je v tom dost velký rozdíl, jak jsem si omylem kolikrát vyzkoušela. Když jsem u pasterování zaspala a přetáhla jsem teplotu, tak tvaroh ani sýr nevznikl. Kdežto jogurty se dělají z mléka, které prošlo téměř varem 95-100° a zchlazeného na 40°. Zkrátka, je to zajímavá (al)che(y)mie.😁
Děkuji že píšete vaši zkušenost s EO. Přesně takhle si to představuju, když bych se pro EO rozhodla - jako upozornění, že se po ní něco chce a pro přivolání “na pípnutí”.
Můžu se zeptat jaký máte konkrétně model od Dog Trace na takové prcky?
Já mám úplně tu nejmenší variantu pro nejmenší plemena. Někde je tam psané kolik g může mít pes na krku ku své váze. A krom velikosti si můžete zvolit vzdálenost, na kterou obojek funguje. Takže čím delší dosah, tím pochopitelně si více připlatíte. Já mám nejlevnější na dvě stě metrů. Bohatě dostačuje, neopustím je dál. Ještě tedy musí člověk počítat s rezervou ohledně dosahu signálu (horizont, terén, překážky…). A je fajn, že je možnost mít na jednom přijímači dva psy. Vybrala jsem si byť dražší, ale českou značku. Jsou na ni kladné ohlasy. A jsem nad míru spokojená. Za mě bych do toho šla, a pokud to člověk využije, tak to nejsou velké peníze. Za ten klid. 😁
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 12.06.2024, 16:54:00
Aha, zajímavé. Tak to jsem zase o něco moudřejší. 😉 Já tedy vyrábím pouze z pasterovaného mléka. Pro sichr. A vlastně mě to ani nepasterované nechutná. I to máslo.