Jen pro info: koprologie čistá, ani giardie, ani cokoliv jiného. Jen pomnožené kvasinky.
Takže asi fakt nějaká viróza a její následky 🤷♀️ Už skoro týden jsme všichni víceméně v pohodě, tak snad si to brzy sedne úplně. Zajímavá zkušenost 😀🙈
Jen pro info: koprologie čistá, ani giardie, ani cokoliv jiného. Jen pomnožené kvasinky.
Takže asi fakt nějaká viróza a její následky 🤷♀️ Už skoro týden jsme všichni víceméně v pohodě, tak snad si to brzy sedne úplně. Zajímavá zkušenost 😀🙈
Jo, tohle je super popis pastevce. Včetně toho, že je potřeba “dát jim práci”.
Ještě jednou bych zdůraznila nutnost mít VYSOKÝ PEVNÝ plot. Protože někteří radikálnější se nemusí spokojit se štěkáním za ním. A jsou velmi silní a velmi mrštní když na to přijde, v tomhle máme trochu tendenci je podceňovat.
Asi tak. S Dráčkem bych do toho nešla ani náhodou, naopak ho pořád učím mimo pozemek lidi ignorovat.
Máme šarplanince, samce s PP, něco málo přes 2 roky. Nádherné milé zvíře. A radikální.
Žijeme v relativně podobných podmínkách jako zadavatelka, jsem často sama a BŠO a ohařka mě nepřesvědčily, že by mě bránily.. tak jsme pořídili Dráčka. Celkem pečlivě jsem vybírala chovatele i konkrétní fenu, u chovatelky jsme byli ještě před štěňaty, pohladili jsme si několik nevlastních sourozenců ze stejné matky a rozhodli se. Nu, nomen omen, náš je opravdu dračí nesmlouvavá povaha. Po psech startoval už v 9!!! týdnech, na lidi přestal být příjemný cca v roce a půl. Je neskutečně silný a rychlý, už jsme pro jistotu zvedali pevný plot a vnitřkem je zahrada obehnaná el.ohraníkem (ve výšce čumáku a nahoře). A funguje to. Dráček žije venku, ale běžně chodí za námi domů, chvíli ráno a na celý večer když chce.
Přestože jsem cca do roka a půl hodně socializovala, pořád ho někam vozila atd., tak reaktivita na psy mu zůstala. Tak jsem o to víc cvičila. Aktuální stav je, že pokud by k nám cizí pes běžel, má to asi spočítaný. Nicméně pes 100m od nás, pokud je v klidu, nezkazí moc pěkné přivolání které má. Dokonce se mi stalo, že jedna fena v podrostu vyhmátla člověka se psem, řvala tam, Dráček se za nimi rozběhl…a stejně jsem ho odvolala. Na tohle jsem opravdu dbala hned od mala. Ovšem pokud by se něco dělo někomu ze psů nebo z rodiny, tak ho asi nic nezastaví. Jsme denně v lese, chodí na volno s mojí maximální pozorností.
Co se týká aktivity, docela si poběhá s holkama, vydrží i několik hodin prochajdu, občas ho dokonce i zapřáhnu a to je tedy fičák 😀 Nicméně ke spokojenosti mu stačí 1h denně aktivní prochajdy.
Doma i auto hlídá, štěká přiměřeně, jen soumračný štěkot je otravný, to vyřvává dost, tak ho beru domů. Pokud doma náhodou večer nejsem, kontroluju přes kameru a vím, že řve dvojnásob.
Ovladatelný je skvěle, není si vědom své síly, takže i v krizovějších situacích de žádné přetahování na vodítku nekoná, má přes 50kg a nemám problém ho udržet.
Bohužel po úrazu v létě, kdy to bylo hodně bolavé, začal startovat po veterinářích, takže už raději jezdíme ve 2 pro jistotu.
Krmím masem, má spotřebu jen asi o ½ větší než 30kg holky. RTG v 15měs dopadly luxusně, kompletně zdravá kostra (DKK, DLK, OCD, SA, LTV).
Nebyl to ani zdaleka náš první pes, ovšem první pastevec. A ta razance a nesmlouvavost nás velmi překvapila! Dnes k němu smíme jen my s mužem, muzovo synové a moji rodiče. Ostatní jen při velkých sympatiích a s košíkem. Jednou, před rokem, to muž podcenil a pozval návštěvu dál aniž by Dráčka zavřel. Návštěva i v přítomnosti muže došla jen 2m od branky, tam byla nesmlouvavě chycená za paži a zastavena.
Co se rak zajímám, tak náš je opravdu výjimečně ostrý, přitom jeho sestra je miláček, dělá i canisterapii. Bydlím kousek od Libosvár, tak vím, jaké mají psy a to se tedy nedá srovnat, našeho bych takhle za nízkou sítí opravdu nenechala. Takže pozor na to, můžete natrefit i na ostřejší kus.
Asi je tenhle můj popis dost zmatený, kdyby cokoliv, ptejte se.
Závěrem: je to úžasný a strašně milý pes, ale život s ním, i když v osadě v lese, je náročný na postřeh. Nevím, zda si ještě někdy pořídím dalšího. Spíš asi ne.
No podle mě je prostě nejvhodnější to absolutně nejjednodušší, tedy jedno maso, jedna příloha. Všechno ostatní to může mást a mlžit a všechno pátrání se hrozně prodlouží.
Nevím jak stará Moja je. Já se tomu u zmíněné feny bránila, pže jí bylo jen asi 9 měsíců..a stejně nakonec skončila na králíkovi s bramborem a nic víc.
Ano, hormony spojené s háráním citlivost zvyšují. Cca měsíc před háráním se fena opravdu začínala drbat víc. I MVDr. Rybníček mi to potvrdil a doporučil návštěvu u něj až cca měsíc po hárání, aby ty projevy alergie nebyly zkreslené.
Už jsem to tu jednou psala, že po kastraci je to ještě o něco lepší. Ale ten největší rozdíl byl po odhalení příčiny a nalezení opravdu účinných relepentů.
Řekněme že obvyklý projev byl 100% drbání a olizování. S repelenty se to snížilo na cca 40-50%, po kastraci na třeba okolo 15%? Alergik je pořád, citlivost kůže přetrvává, ale už s tím umíme žít.
Hezké téma 🙂
U nás je to zajímavé. Když jsme se s mužem seznámili, měli jsme každý svého psa - on ohařku a já BŠO. Tam to tak i zůstalo, to je jasný. Před 2 lety jsme si spolu pořídili na hlídání šarplanince - k tomu se vrátím. Loni jsme jeli pro štěně BŠO “pro mě” a ta je opravdu MOJE, o tom není pochyb.
Zajímavý je ale ten šarplaninec. Je náš, nikdy jsme ho nikdo neupřednostňoval. Já jsem s ním “pořád”, muž většinou jen o víkendech. A chová se k nám oběma stejně, poslouchá stejně, mazlí stejně,… Dokonce jsme zkoušeli tu hru, jak pes sedí a páníci se rozběhnout na opačné strany: jednou běžel za mužem, jednou za mnou a na třetí pokus zůstal sedět a něco si myslel 🤣 Nedávno se nás jeden známý ptal, koho si pes vybral za pána. A já mu prostě neuměla a dodnes neumím odpovědět 🤷♀️
Prosím o prominutí detailů, upozorňuji předem. Ale k pochopení kontextu jsou asi třeba.
Před cca 3 týdny jsem měla nějaké střevní potíže. Bez zvracení. Moc jsem to neřešila.
Krátce po mě začalo být špatně 2letému pastevci, měl ošklivý velmi řídký šedý kašovitý průjem. Druhý den to bylo nejhorší, 2x zvracel 12h nestrávené, nechtěl vůbec jíst, byl smutný. Za 3 dny víceméně fajn.
Další šla na řadu 17měsíční BŠO, průběh podobný, ale mírnější, ta přeci jen žrala, odpad nebyl tak šedý, ale světlejší ano.
Oba léčení Attapectinem, Enterozoo, později Dromy gastro, křemelina, Canvit probio. Samozřejmě dietka.
Ostatní 2 feny (8 a 4,5 roku) téměř bez potíží, jen jedna strašně prděla a druhé odporně páchali z tlamy.
Do týdne celkem všichni v pohodě. JENŽE ne tak docela. U všech postižených (=oba mladí i já) pozoruju cca co 3 dny řidší odpad, nic k poplachu, ale na tohle nejsem zvyklá. Plus teda psi stále dost jedovatě prdí.
Otázka je co s tím? Prostě mám pocit, že v nás všech pořád něco sedí a to se mi nelíbí. A teď kam jít? K lidskému? Ten se mi vysměje. Na veterinu se vzorkem odpadu? Chtít ATB? Nerada je dávám zbytečně, ale tady už nevím, zda to není na místě..? Já fakt nevím!
Díky za každý názor.
Jste mě tak navnadily, že mám program na dnešní večer. Teda já chtěla koukat už včera, ale chlap mi to zamítnul 😆
Něco podobného mi říkala i specialistka dermatoložka. A že ty alergie z vnějšího prostředí nebývají dědičné. Na rozdíl od těch potravních (u těch je samozřejmě víc faktorů).
Ad Cytopoint - v dobách, než jsme přišli na příčinu alergie, moje fena taky asi 2 dávky dostala. Po první se přestala drbat do 12h, cca po tom měsíci byla potřeba další dávka. Ta už tak výrazný účinek neměla, proto další už nedostala. Nakonec se z toho vyklubala alergie na veškerý bodavý hmyz a zvládáme bez léků jen s repelenty a naštěstí zcela minimálními projevy.
Našla jsem! Téma “Malé chovné stanice” z 9/23
https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/16936-male-chovne-stanice/3/
To není můj výmysl, přišla s tím tuším Inspektorka nebo byla jedna zastávající tuto teorii. Zkusím večer pohledat, bylo to v diskuzi někdy loni na podzim/v zimě..
Aaa pardon, to jsem nepochopila! Dostávají ledacos, často rýži a brambory, mrkvovou nať, zeleninu, jablka, pohanku (milují), výjimečně hrachovou kaši nebo čočku. A když jsem líná, tak granulovanou přílohu od Yoggies 😀
Doplňků dalších nepočítaně, až chlap nadává, že v naší minikuchyňce není k hnutí. Takže až bude po rekonstrukci nová větší kuchyň, budu trvat na jednom hlubokém šuplíku na psí věci. To bude keců! 🤣
Samozřejmě. Přílohy, kosti. Množství dle věku, aktivity, kondice a odpadu.
Máme 4 psy v rozmezí 23 až 53kg a věk 17měsíců až 8let. Všichni žerou to samé, ovšem v odlišných poměrech.
Dnes je den velké radosti! Naše “malá bílá” má čerstvé výsledky oficiálních RTG: vše (DKK, DLK, OCD, SA i LTV) je negativní/v pořádku. Je to mé druhé štěně komplet odchované na mase a s dokonalými výsledky. Ještě jednou díky všem, zde mnohokrát probírané rady a názory o krmení syrovým a celkově všech opatření u štěňat opět přinesly své ovoce ❤️ DĚKUJI!
Mimochodem cca před rokem jsme zde rozebíraly (ne)kvality štěňat z opakovaných krytí a já si uvědomila, že ta moje malá je taky z opakovaného, i když mezi tím proběhl ještě jeden vrh po jiném otci. Každopádně u nás se to naštěstí nepotvrdilo a malá je zdravá, má skvělou povahu a ve svých sportovních začátcích nedělá nic jiného, než vyhrává ❤️
Kilian:….a co papillon, zatím zdravý, sportovní, dobře ovladatelný pes, sice delší, ale bez podsady, samočistící srst….
Nedávno jsem ho doporučovala známým, nicméně při rychlém pohledu do inzerce je odradila cena okolo 40tis. Opravdu jsou to běžné ceny za PP papillona?
Ano, byla to chyba.
V tomto okamžiku proto, že jste podpořila množitele a utvrdila ho v jeho jednání. Gratuluji! Napadá mě jeden, který někdy před létem úmyslně nakryl 13měs!! fenku. Možná je to matka vašeho štěněte, jupiii 🤦♀️
A možná budete mít v budoucnu potvrzení chyby tím horším způsobem - u vašeho pejska se objeví zdravotní problémy. Vzpomínám na případ jednoho BŠO bPP. Již v roce a půl v tak strašném stavu (klouby), že prognóza velmi špatná a padla i varianta eutanázie.
Takže vám jen přeji, aby váš bílý voříšek byl zdravý a šťastný a vaše šetření na zvířatech skončilo tímhle nerozumným nákupem a nepokračovalo například při výběru krmiva, poskytování péče atd. atd. atd….
Je to marný, je to marný, je to marný. Chce se mi použít nějaké nevhodné slovo 😡
Edit: omlouvám se, přehlédla jsem, že jste pejska ještě nepořídila. PROSÍM NEPODPORUJTE CHOV BEZ PP. Vše výše uvedené platí
Aaa pardon, to už je potomek klonu co mě zmátlo, to jsem přehlédla.
Nicméně ty variabilní odznaky mě zajímají taky.
Arbora:U koní sa klonuje už pomerne bežne, ale nie všetky plemenné knihy majú používanie klonov dovolené. Niektoré klony (často sa to robí u orignálnych kastátov, ktoré sa neskôr ukázali ako nadpriemerní športovci) majú mizernú výkonnosť oproti originálom, ale do chovu sú zaradení aj napriek tomu, že výkonnosť nie je tak dobrá ako originál, ale krv nie je voda… Tu je taký celkom zaujímavý súhrn. https://equichannel.cz/clanky/chov-a-etologie/klonovani
Já měla za to, že klon je prostě dokonale identická kopie. Ale ti koně-klony mají jinou barvu než originál. Jak je to možný?