Dnes mi něco zabilo liliputku. Pouštím je odpoledne asi ve tři hodiny proběhnout po zahradě, to bylo vše v pořádku, večer jsme šli slepice zavřít a v kůlně a krytém výběhu bylo peří, dravý pták to být nemohl, peříčka byla v místech, kam by se pták dostal těžko. Hromádky peří jsem našla na třech místech, buď se slepička snažila schovat nebo ji to tahalo, zvláštně, do kolny, výběhu a škvíry mezi hnojiště a plot. Na place nic. Mrtvolku jsem nenašla, jen peří. Psi normálně mohou všude po zahradě, mimo dobu, kdy do části zahrady vypustím slepice, tehdy zavírám branku, aby slepice nedělaly nepořádek před vchodovými dveřmi. Co může zaútočit ve dne na slepičku?
Nalíčili jsme sklopec a psům otevřeli i výběh, ale nenapadá mě, co to mohlo být.
Máte někdo tip?
Tak jednu dobu jsem slýchala že někteří chovatele prostě prodávali křížence světlých hovawardů s zlaťáky, psi pak neměli typickou povahu, byli ostřejší. Vzhledem k tomu, že zadavatelka už retrívra měla a ví jak se štěňata chovala, možná má doma prostě křížence, nemusí to být samozřejmě zrovna tohle křížení, šel by třeba čuvač apod a takové štěně je prostě při hře o něco razantnější, než byla zvyklá. Naši mladí Teď mají mladého čuvače a tenhle andílek je pořádná piraňa. Nic víc za tím nehledejte, je mi to vlastně dost jedno. Prostě je to divoké štěně a musí ho vychovat ať už je to cokoli.
Myslím a musím říct bohužel, tady nepřehání. Jenže třeba za sebe musím říct, že cestu ven nevidím.
Shora od politiků, tedy určitě ne. Co ale můžu a může to udělat každý, je začít u sebe. Nespoléhat na politiky, že něco změní, nestane se to. Nelíbí se mi prodej půdy do zahraničí, souhlasím, sama s mužem máme pár hektarů a stále dostáváme nabídky na prodej. Nesouhlasím, neprodám. Sice z toho nic moc nemáme, jen trochu práce navíc, ale aspoň mám kam sázet stromky a kde krmit ptáky a mít včely.
Mohly bychom prodat a jet třeba na pár dovolených, taky bychom na ně měli čas😏, ale je to přesně to, co můžu.
To je dost síla. Fakt je, že jsem ještě svému muži říkala, že je divné, že v Německu blokují zemědělci cesty a naše média se o tom letmo zmíní, jako že vlastně nic.
No jo no, co s tím naděláme. Prostě se člověk musí o to víc snažit, aby aspoň místo kde žije bylo co možná nejhezčí.
Je čistokrevná - s pp? Abyste doma neměli křížence s hovawartem. Nebo tak něco.
Když pominu politiku, kdo by dneska na těch polích dělal? Dneska neseženete lidi, natož mladé lidi ochotné pracovat venku. Když to beru podle zkušeností z našeho zahradnictví, najít člověka, který bude ochotný pracovat od jara do podzimu venku je problém. A to jenom prodávám a částečně se starám o rostliny, v zásadě se nejedná o nijak těžkou fyzickou práci a jsme nadstandartně placení, to konstatuju, není to chlubení. Když se bavím s lidmi z oboru, sehnat lidi třeba na výsadbu stromků v lese, ošetřování rostlin ve školkách je takřka nemožné. Mám známého hajného, který potřeboval zalesnit kus lesa, nakoupil sazenice a co nakonec nezvládl zasadit sám, musel spálit. Přihlásil se mu slovy jeden brigáník a po hodině skončil. Jak a koho přesvědčíte, aby šel dělat zpátky na pole, pěstovat třeba zeleninu? Práce venku je dneska braná jako potupná dřina za málo peněz.
To je krasavec🙂, mimochodem lilovníky a magnolie jsou poměrně blízcí příbuzní, takže pro včely super.
Nikdy jsem neviděla střeďáka, co by nehlídal, někdy až moc. Byli hodně vzrušiví a temperamentní, na mě až moc. Ale rozhodně hlídá.
Ona skutečně kvete celé léto. Nejvíc kvete little gem. To je zaksrleá forma a má mimo drobnějšího kompaktního vzrůstu výhodu, kvete už maličká. Ostatně všechny kvetou už mladé, to ksou vegetativně množené rostliny, ty kvetou takřka hned.
Proč by nebyla vhodná pro včely? Nejen včely, když vykvete, je každý květ doslova v obležení, ale včel je nejvíc a mám pocit, že si ho dokonce brání. Květů se najednou objevuje tak maximálně 6-7,ale kvete od června do konce září.
Jestli máte odvahu vyzkoušet stálezelenou rostlinu, tak vítaným zdrojem pylu a nektaru je magnolie.
Magnolia grandiflora "Goliath"("Praecox") je kultivar, který představuje skutečného obra mezi magnóliemi. Jeho impozantní a nádherné vlastnosti ho staví do popředí zahradní krásy. Tento kultivar se vyznačuje obrovskými květy, které v sobě nesou eleganci a jemnost. Jeho květy jsou ve své podstatě uměleckým dílem, dosahují průměru až 30 cm a jsou ozdobou zahrady v době kvetení. Mají světle krémovou barvu, která svým jemným odstínem ladí s tmavě zelenými, stálezelenými listy. Goliath je jednou z odrůd s nejdelším obdobím kvetení. "Goliath" není jen o květech, ale také o robustnosti. Má silný a statný vzrůst, což z něj činí výrazný prvek každé zahrady. Jeho listy jsou velké, lesklé a dodávají celkovější dojem síly a elegance. V dospělosti dosahuje větších rozměrů, v dobrých podmínkách cca 15m. Tento kultivar dokáže ohromit nejen svou vizuální přitažlivostí, ale také svou vůní. Jeho květy vydávají intenzivní a příjemnou vůni, která se rozprostírá po celé zahradě. "Magnolia grandiflora "Goliath" je skvělou volbou pro ty, kdo hledají rostlinu, která spojuje krásu, sílu a jedinečný zážitek z vonných květů.
pěstování Velkokvětá magnólie je náročná na množství živin a potřebuje pravidelně hnojit a to základním hnojením v brzském jaru a posléze přihnojováním během sezony až do měsíce srpna. Poté necháme od hnojení pauzu, ale na začátku září ji přihnojíme podzimním hnojivem. Používejte pouze hnojiva pro kyselomilné rostliny. Pěstujte ji na plném slunci, Je důležité zajistit stálou vlhkost, ale vyvarovat se nadměrnému zavlažování, zejména během prvních 3 až 4 let, než dobře zakoření. Zalévání v zimě je vhodné pouze tehdy, pokud půda není zamrzlá a je sucho.Je nutné se při výběru stanoviště vyvarovat míst příliš vystavených větru. V případě podmáčených půd je nutné zajistit drenážní opatření. Magnólie vyžaduje určitou péči, ale její stálé zelené listy po celý rok a obrovské vonné květy v létě až do podzimu ji činí výjimečnou. Žádný jiný strom v našich zeměpisných šířkách nenabízí takovou kombinaci stálezelených listů a dlouhého období kvetení. Péče, kterou vyžaduje, je odměněna mnohonásobně – Magnólie velkokvětá je skutečně jedinečná.
Sakra teď jsem si všimla že jsem tam nenapsala mrazuvzdornost. U goliatha je prokázána bez poškození -27C, ale s mírným poškozením vydrží i -30. Ovšem pouze na zahradách, kde už rostou i jiné stromy, které působí jako ochrana proti větru a přistíní ho v zimě. Pokud někdo zakládáte novou zahradu, mezi prvními ji tam nedávejte, tak za 5 let, až odolnější stromy vytvoří zástin. Má ráda slunce, ale i vlhký vzduch, ten zajistí vypařování z ostatního porostu nebo nejlépe vodní plochy. Zdůrazňju není tak náročná, jak to může vypadat, já se s ní moc nemažu a roste.🙂
Pokud bych to brala podle našeho SAO, tak ten nebyl z cizích lidí nadšený už od začátku. Nebyl bázlivý, ale opatrný a rezervovaný. Teď jsou mu tři roky, má okruh lidí, které zná a miluje, pak lidi co toleruje a několik jedinců, které intenzivně nemá rád. Za plotem zuřivě štěká a lidé se ho bojí, je naučený jít před otevřením brány do kotce.
Já si nejsem jistá, jestli by někomu ublížil. Už se stalo, že nám návštěva vlezla na dvůr, nahnal je s řevem k vratům a když stáli a nehýbali se a jen pištěli, nic jim neudělal. Ale ukazoval, že by mohl, to jo. Kdyby se zkusili bránit, asi by dopadli špatně.
U nás je jediným problémem kolo. Cyklista je zařazen do kategorie lupič. Když mu bylo asi 7měsíců, byli jsme se s ním koupat a nějaký kluk na kole nám zkusil ukrátst věci. Nevěřila bych, že sedmiměsíční pes, který si nadšeně hraje ve vodě zároveň hlídá a v mžiku vylítne z vody a na zloděje zaútočí. Bohužel to pro něj byl tak zásadní zážitek, že od té doby cyklisty prostě nesnáší. Nicméně je pouze z řevem zahání, což předvedl i kamarádovi, kterého má rád, když přijde pěšky, jako slušný člověk😉
Já osobně si myslím že to má vliv i na lidi, hlavně zárodky. Přečtěte si statistiky jak stoupá výskyt autistů v populaci, je to nárůst o 787%
i když dnes se počítá za autistu i dítě na které se dřív vzal řemen, nejde tím tak šílené číslo vysvětlit. Jeen abychom si nemysleli, že to končí včelami.
Tady je část článku
Ze světových i tuzemských výzkumů vyplývá, že výskyt poruch autistického spektra (PAS) zaznamenává strmý nárůst. Jestliže v roce 1975 trpěl autismem jeden z 5 000 lidí a v roce 1985 jeden z 2 500, pak v roce 2007 to byl již 1 ze 150. Ve Spojených státech se udává výskyt poruch autistického spektra u osmiletých dětí 1 : 36 (2020). Celosvětový odhad prevalence je 1,5 % populace. Jak prevalence narůstá, tak narůstá i množství publikací o autismu, a je to tedy dnes jedna z nejzkoumanějších poruch v dětské psychiatrii vůbec.
Odpověď na příspěvek uživatele 12 z 11.01.2024, 11:19:49
to stoprocentně.
Bohužel to už nedokážu dohledat, kdysi jsem viděla dokument, kde ukazovali, jak nepatrné zbytky těchhle přípravků zabíjí užitečné bakterie v trávicím systému včel. Včela vypadá zdánlivě zdravě, ale pak se přidá další stres, třeba vir nebo cokoli jiného, co by jiank včelstvo vklidu ustálo ,ale oslabené dávkami jedů, zkolabuje.
v nádobě určitě poroste, ale na zimu ji budete muset buď z nádoby vyndat a zapustit bal třeba do kompostu nebo ji strčit i s nádobou někam, kde příliš nepromrzne.
´Lilac Chip", Purple Chip®, ´Butterfly Candy Little Ruby´, pink panter,
to jsou všechno odrůdy, které jsou výrazně menší. Za mě je nejhezčí ta ruby, ale panter je taky krasavec. jen už je s velikostí na hraně.
Ano, super. Nejlepší byla ta škola. Škoda že moje děti nejsou už ve věku, aby vybírali kam jít. Protože tohle je obor s budoucností.
Já už naznačovala, že čistě pro včely má větší význam výsev jednoletých rostlin typu komonice, brutnák, svazenku, pohanku a tak. Nicméně sama sázím stromy furt. Jsem přesvědčená, že každý strom má význam. Je mi jedno jestli je původní nebo není, ono těch opravdu původních tu moc není.
Sophora japonica Jerlín japonský, známý také jako Sophora japonica, je strom středního až většího vzrůstu, dosahující výšky až 15 až 25 metrů. Jeho koruna je široká a rozložitá, s hustými, tmavě zelenými listy, které poskytují bohatý zelený plášť. Tento strom má složené, střídavé listy z menších lístků, které mají svěží, světleji zelenou barvu. Výrazně zeleně vybarvená je také jeho kůra. Jerlín vytváří na koncích větví krásné laty bílých květů, dlouhé až 30 cm, které obsahují až 80 kvítků. Tyto květy jsou oboupohlavní, mají slonovinově bílou až žlutobílou barvu, jsou menší, dosahují délky 5 mm a mají jemnou vůni. Jsou opylovány včelami a kvetou od července do srpna. V Evropě obvykle začínají kvést až jedinci starší přibližně 15 let. Pochází z Číny a Koreje a získal popularitu pro svůj výrazný vzhled a estetické kvality.
pěstování
Jerlín upřednostňuje propustnou, spíše suchou až mírně vlhkou půdu a dobře prosperuje i v chudých a vápenitých půdách. Ideální jsou plně osluněná stanoviště, kde roste bujně. Místa s přemokřenou nebo zhutnělou půdou nejsou vhodná. Městské prostředí zvládá dobře a dokáže odolávat vysokým letním teplotám a sušším obdobím. Jeho výsadba do otevřených půd je výborná, ale roste úspěšně i na zpevněných plochách a je odolný vůči soli využívané na posyp silnic. Ceněný pro pozdní dobu květu. Díky svému vzhledu je jerlín japonský často vysazován jako solitéra v parcích, zahradách nebo alejích. Jeho atraktivní květy a hustý listový porost přitahují pozornost a přispívají k estetické hodnotě zahradního prostředí. Tento strom je ceněný pro svou schopnost růstu v různých podmínkách a dodává okolí vizuální půvab díky listům i květům.
Já to tak přesně dělám😀. To zvedání plného nástavku jsem udělala jednou nebo dvakrát, nic pro moje záda. O těch nižších nástavcích uvažuju, ale momentálně jsem finančně nad limitem, tak to musí počkat. Mám je na dvou nástavcích, mám pocit že jim to vyhovuje víc než jeden. Koukala jsem dneska na měl a nevypadá to špatně, ale dokud nebude pořádné jaro, tak není jistota . U jednoho úlu jsem koukla na folii a určitě plodují, byly tam kapky vody.
Já se nejvíc bojím o oddělky s bucfastkami. To jsem dělala poprvé úplně sama, tak jsem strašně napjatá, jestli se povedou.