Aktuálně: 4 058 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 04.01.2024, 15:15:01 xxx:xxx.f24:15de
Buggyra:

Až budu stará slepá s robotem, tak si pořídím kočku (edit: kočky), a bude to. Nebudu muset lozit kvůli psovi slepá třikrát denně ven, riskovat, že mi ho pokouše pes nějakého nevychovance, nebudou lidi nadávat, že si po něm neuklízím bobky nebo ho nebudu muset nechávat čůrat do plíny, když s ním nemůžu chodit tak často ven…

Poznámka o sentimentálních pindech od člověka, který tvrdí, že chudák slepec nebohej bez pejska, tak to je trefa 🙂


Co může člověk čekat od anonyma.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 04.01.2024, 15:14:11 xxx:xxx.f24:15de

ono nejde jen o ta zvířata. Výcvik asistenčního psa je poměrně dlouhý, drahý a bráno čistě ekonomicky, životnost - užitná hodnota psa rychle klesá, protože psi se moc dlouhého věku nedožívají. Naproti tomu robota vám tovární linka vyplivne skoro hned, nahraje se připravený program a už může jít do roboty. Nemarodí, nestárne, není unavený. Může se jich vyrobit nesrovnatelně víc , pro větší množství potřebných lidí.

 Když bude pak ten nemocný člověk chtít, pořídí si jakékoli zvíře zvládne a bude mu vyhovovat.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 04.01.2024, 09:50:02 xxx.xxx.171.177

Do toho se už sázet dá, zvláš´T TY ŽRAVĚJŠÍ ROSTLINY V TOM KRÁSNĚ POJEDOU.  Sakra, ale přepisovat nebudu.😇

Já třeba okurky pěstuju taky na vyvýšeném záhoně, do kterého navozím všechno, od podestýlky, po jakýkoli bordel ze zahrady, udusám, poházím ledkem, proliju kvasem a vodou, nahoru cca 10cm zeminy a jak okurky mlaskaj.

Na podzim to pak rozvozím po celé zahradě.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 04.01.2024, 08:08:19 xxx.xxx.171.177
list:

Tak tomu bych právě říkal “už skoro hnůj”. 

Ono totiž to, co ze stání dáváme na hnojiště není hnůj, jak se to běžně označuje, nýbrž chlévská mrva. Je to směs trusu, moči, podestýlky a zbytků krmiv a bůh ví, čeho ještě. Tato hmota po uložení na hnojišti projde procesy, jež se souhrně nazývají zráním a vznikne z ní hnůj, jež už je použitelný pro hnojení plodin. 


Přesné. Máte za jedna.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 04.01.2024, 08:06:48 xxx.xxx.171.177

hele, ono to má spoustu názvů, které se v některých případech překrývají. Než se ze zahradničení stal průmysl a většina pěstitelských substrátů začala vznikat úpravou rašeliny, připravovali si substráty zahradníci sami. Jsou na to návody a jsou tam nejrůznější pojmenování pro všechny možné typy a druhy materiálů pro tento účel používaných.  To je ale věc, která se momentálně v podstatě nedělá. A znáte to, už to nedělám, ani se mě na to běžně nikdo nevyptává. Respektive, pro sebe si zeminu a substráty míchám, ale člověk to už dělá automaticky po paměti, nemusím to nikomu pojmenovávat. Jestli vás to fakt zajímá, můžu ta označení najít v knížkách. Ani nebudu říkat, najděte si to, protože dnešní obrázkové manuály tyhle základy v sobě nemají. To je ve starších bichlích, zaplaťpánbu za ně.

Dneska je vrchol umění, když se používá kompost a stejně ho lidé neumí správně založit a pečovat o něj.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 23:32:29 xxx.xxx.171.177

Škoda, to je ale i důvod, proč vám odchází ty zmarliky. Až pořídíte další, udělejte větší jámu a dolů pěkně drenáž. Zmarlika ten jíl taky nemusí. Trpí na takových stanovištích na houby.  Ale na to svážku u domu by jít mohla. Má ráda spíš mírně zásadité až neutrální ph, klidně ji spíš udělejte štěrkovou mulč u kořenů místo kůry, to by se jí mělo líbit.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 23:16:19 xxx.xxx.171.177

Je moje. Jestli vám můžu poradit, nekupujte příliš velkou rostlinu.  Nevyplatí se to. Tuhle mám od teninkého proutečku, je jí myslím pět let a letos od začátku srpna do konce října kvetla a na výsku má cca pět metrů. Mám úplně ten nejmíň mrazuodolný základní tip, měl by vydržet až -25, ale jsou i odolnější kultivary, třeba Elmet Wilmore. Když koupíte malou, sice ji musíte první zimy chránit obalením kmene a pořádnou mulčí na kořenech, ale zvykne si a přizpůsobí se stanovišti. Roste obdivuhodné svižně, stejně jako celá tahle skupina. Vyberte jí místo s propustnou půdou a chráněné před větrem, je velmi křehká a větve se ve větru snadno lámou. Všude se tvrdí že dobře snáší sucho, to je pravda jen fo určité míry.  Co jsem se bavila s kolegy, kdo ji má na suchu, tomu neroste, kdo ji měl v jílu, chcípla. Já ji mám na vysloveně písčitém místě a denně kus od ní měním vodu kachnám a minimálně jednou v týdnu ji v horku podliju , tedy hlavně kvůli tomu dřínu, co je u ní zasazený.

Většina albízií nezmrzne, ale zabije je houba, protože jsou zasazené ve špatném typu půdy a taky že se o ně lidé neumí starat. Podle fotek vaší zahrady, klidně si ji pořiďte, musíte jen vychytat tu půdu. Písek, písek, písek. Na jaře před rašením přihnojit, nebát se ji zalít, voda ale musí odtéct a na podzim podzimní hnojivo.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 19:25:02 xxx:xxx.f24:15de

Nádherná zahrada. Jo, kdyby nic lidem občas neuschlo, zahradníci by umřeli hlady.😉

Zmarliky jsou okouzlující, nejradši mám právě ty se zeleným listem, protože ty mají nejhezčí podzimní vybarvení.  Ale u světlé fasády bude  ta vínová tvořit krásný kontrast. Kdybyste, ale přeci jen chtěla krásnou zelenou, pak Avondale nebo Hearts of Gold, jsou zas moje favorytky.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 19:12:27 xxx:xxx.f24:15de

Tihle lidé jsou blázni a nepovede se jim to. Teploty se mění, příroda se mění. 

Dneska mám na zahradě věci, které se ještě před nedávnem pěstovali na našem území jen ve skleníku. a dneska parádně prosperují. Naopak jsme se s kolegou v práci shodli, že kvalita jablek v nížině šla dramaticky do kopru.

I tvz ekologové budou muset pochopit, že je lepší nepůvodní strom, než poušť.

Obrázek Obrázek
drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 13:07:10 xxx:xxx.f24:15de
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 03.01.2024, 11:52:32

Takhle jsem to četla v novinách, jestli citovala media přesné znění soudního spisu fakt nevím.😉

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 11:42:59 xxx:xxx.f24:15de
Fikovnice:

Vypadá to, že se vymlouvám…ale opravdu jsem dost dlouho přemýšlela, zda napsat o tom “okořenění spoluvězni”. 

Ono se to dnes stejně neděje, řada vězňů dostane MONčičáka (Možnou Oběť Napadení). A napsala jsem to nakonec proto, že jsem si vzpomněla na tu kočku, co jí zmr.i dali do konečníku petardu a odpálili. Přežila… Dodnes nechápu, proč ji pak veti piplali a neuspali. Orionko, některé naše věznice jsou fešácké. Pracovat není nutnost. Vězně platíme my… V devadesátkách jistý Kulhánek unesl, znásilnil a zavraždil malého chlapce, shodou okolností synka bachaře. A víte, jak to dopadlo? Chytili ho a co si pamatuji, přežil jen krátkou dobu. “Uklouzl na mýdle.” Pak byl i soud s bachaři, už si nepamatuji, zda něco vyfasovali… Chci tím říct, že v takovýchto výjimečných případech dokážu pochopit, že lidé vezmou spravedlnost do rukou, když vědí, že dotyčný by měl vězení jako rekreaci. Já osobně bych to “okořenění” neuměla, myslím, že jsem celkem mírumilovná bytost. Znovu zdůrazňuji, že pomyslná kudla v kapse se mi otevírá, když vím, že někdo krutě ublížil dětem, starým lidem nebo zvířatům.


Jj, na to si vzpomínám. Oficiální verze byla, že z výčitek svědomí spáchal sebevraždu opakovanými údery hlavy do mříží.

Byla to sebevražda a bachařům se nic nestalo.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 03.01.2024, 11:37:49 xxx:xxx.f24:15de
Vali80:

Já do čerstvého králičího hnoje sadím i česnek, a každoročně mám krásné, zdravé paličky. Na podzim nakupím několik koleček hnoje na záhon, ten rozhrabu, nechám popršet, zaryju a nechám třeba 2 měsíce odpočívat. V listopadu-prosinci nakopu řádky, zapískuju (česnek má rád propustnou půdu) a sadím. Česnek do ničeho nemočím. Nikdy neměl plíseň, ani žádné škůdce. Taky na podzim hnůj vyvážím do skleníku, kde ho pak taky zaryju. Nemusí se tak ani měnit půda. Brambory sadím jen do pytlů (kvůli hrabošům) kde dám králičí hnůj a první trávu ze sekačky. A paráda!  


tenhle postup je samozřejmě také správný. Protože mezi zarytím podestýlky a zasázením rostlin necháváte čas bakteriím na zpracování nerozložených zbytků.