Aktuálně: 4 058 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 10.01.2024, 21:07:45 xxx.xxx.171.177

Já už naznačovala, že čistě pro včely má větší význam výsev jednoletých rostlin typu komonice, brutnák, svazenku, pohanku a tak. Nicméně sama sázím stromy furt.  Jsem přesvědčená, že každý strom má význam.  Je mi jedno jestli je původní nebo není, ono těch opravdu původních tu moc není.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 10.01.2024, 20:13:24 xxx:xxx.f24:15de

Sophora japonica Jerlín japonský, známý také jako Sophora japonica, je strom středního až většího vzrůstu, dosahující výšky až 15 až 25 metrů. Jeho koruna je široká a rozložitá, s hustými, tmavě zelenými listy, které poskytují bohatý zelený plášť. Tento strom má složené, střídavé listy z menších lístků, které mají svěží, světleji zelenou barvu. Výrazně zeleně vybarvená je také jeho kůra. Jerlín vytváří na koncích větví krásné laty bílých květů, dlouhé až 30 cm, které obsahují až 80 kvítků. Tyto květy jsou oboupohlavní, mají slonovinově bílou až žlutobílou barvu, jsou menší, dosahují délky 5 mm a mají jemnou vůni. Jsou opylovány včelami a kvetou od července do srpna. V Evropě obvykle začínají kvést až jedinci starší přibližně 15 let. Pochází z Číny a Koreje a získal popularitu pro svůj výrazný vzhled a estetické kvality.

pěstování 

Jerlín upřednostňuje propustnou, spíše suchou až mírně vlhkou půdu a dobře prosperuje i v chudých a vápenitých půdách. Ideální jsou plně osluněná stanoviště, kde roste bujně. Místa s přemokřenou nebo zhutnělou půdou nejsou vhodná. Městské prostředí zvládá dobře a dokáže odolávat vysokým letním teplotám a sušším obdobím. Jeho výsadba do otevřených půd je výborná, ale roste úspěšně i na zpevněných plochách a je odolný vůči soli využívané na posyp silnic. Ceněný pro pozdní dobu květu. Díky svému vzhledu je jerlín japonský často vysazován jako solitéra v parcích, zahradách nebo alejích. Jeho atraktivní květy a hustý listový porost přitahují pozornost a přispívají k estetické hodnotě zahradního prostředí. Tento strom je ceněný pro svou schopnost růstu v různých podmínkách a dodává okolí vizuální půvab díky listům i květům.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 10.01.2024, 15:06:44 xxx.xxx.171.177

Já to tak přesně dělám😀. To zvedání plného nástavku jsem udělala jednou nebo dvakrát, nic pro moje záda.  O těch nižších nástavcích uvažuju, ale momentálně jsem finančně nad limitem, tak to musí počkat.  Mám je na dvou nástavcích, mám pocit že jim to vyhovuje víc než jeden.  Koukala jsem dneska na měl a nevypadá to špatně, ale dokud nebude pořádné jaro, tak není jistota .  U jednoho úlu jsem koukla na folii a určitě plodují, byly tam kapky vody.

Já se nejvíc bojím o oddělky s bucfastkami.  To jsem dělala poprvé úplně sama, tak jsem strašně napjatá, jestli se povedou.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 10.01.2024, 13:59:12 xxx:xxx.f24:15de

Jéžíš, jsem ráda, že nejsem zbabělec sama. Já mám včely tak hodné, že to snad ani víc nejde a stejně chodím oblečená. Ten oblek mám. Ale je to dost nepraktické, nicméně si kombinézu beru, když je horko. Je chladivá oproti ostatnímu oblečení. Nevím jsetli se dá říct, že jsem alergik, ale nesnáším včely ve vlasech a otékám taky pořádně.

Ten výkluz nepoužívám, protože prostě medník najednou neunesu. Nebo spíš, když musím unesu, ale nedokážu ho ladně položit, bouchnu s ním, když musím natáhnout ruce. A to bych včelám ubližovala víc, než jak to dělám teď.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 21:19:07 xxx.xxx.171.177

Leycesterie potřebuje fakt vodu, nejlíp okraj vodní plochy, v domovině a teplejších oblastech je to silně invazivní rostlina okolo čtyř m vysoká. Pokud máte studené stanoviště, na zimu ji nakopčete. Ty zanice jsou odolné. U nás jsme měli nejmenší heptecodium za dvě stovky a největší za padesát tisíc, ale obojí momentálně vyprodáno 😆

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 18:19:43 xxx:xxx.f24:15de

tady vám další tip, z dovolením sem dám stejný popis jako na naše stránky, jestli se budete chtít zeptat na nějaké podrobnosti, tak klidně.

Heptakodium jasmínovité, známý také jako Heptacodium miconioides, je fascinující strom známý svými dekorativními vlastnostmi. Pochází z Číny a je ceněný pro svůj vzhled, kvetení a atraktivní kůru. Tento strom dorůstá obvykle výšky kolem 5 až 7 metrů, s rozložitým a širokým růstem. Její kmen a větve jsou pokryty kůrou, která mění barvu od světle šedé až po hnědou, což přidává vizuální zajímavost během celého roku. Heptakodium jasmínovité je známý také díky svým květům, které se objevují v létě a brzy na podzim. Tyto květy se formují ve shlucích a jsou často bílé nebo světle růžové barvy. Pozoruhodné je, že tyto květy jsou velmi atraktivní pro včely a motýly, což přispívá k biodiverzitě zahrady. Jedná se o strom odolný a snášející různé typy půdy a podmínek prostředí, což z něj činí poměrně nenáročnou rostlinu. Vyžaduje spíše slunné polohy, ale dokáže snést i polostín. Je také odolný proti chorobám a škůdcům, což je další výhoda pro zahradníky. Heptakodium jasmínovité je ideální volbou pro ty, kteří hledají strom s atraktivním vzhledem, dlouhým kvetením a schopností přilákat různé druhy hmyzu do zahrady. Je to skvělý příspěvek pro biodiverzitu a zároveň nabízí pestrou paletu krásy v rámci zahradního prostředí.

V době květu přitahuje hlavně včely, motýli spíš míň, ale lidi se bojí žihadel, tak je opylovač přednostně motýl😜

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 17:13:29 xxx:xxx.f24:15de
lesnizinka:

K tomuto dodám…jak kde. U nás se jim ani moc nedaří, ani se snadno nenahradí. Udělala jsem už několik množících pokusů a mě nějak nejdou, ačkoliv jiné keře se chytají, komule ne. V naší jílové půdě se jim nedaří, každý rok z keřů odejde několik velkých větví a nestačí je nahrazovat. Mladé pruty každoročně zmrzly, až asi dvě zimy zpátky, byly mírné, tak přežily. Staré dřevo chytá nějakou houbu či škůdce nevím, ale prakticky se rozpadne. 


Je to rostlina přímo milující suché písčité půdy, na takových stanovištích dokáže i zplaňovat.

 Z méně známých rostlin, které by mohly růst u vás v té zatopené oblasti, byste mohla zkusit Leycesteria formosa - leycesterii krásnou.  v našich podmínkách se chová jako polokeř, horní část rostliny obvykle zmrzne, nicméně na jaře bujně obrazí. Dorůstá kolem 150cm a bohatě kvete celou druhou polovinu léta až do zámrazu, zajímavý je její  neustále dorůstající květenství. Začíná jako drobný fialový střapec a koncem září mívá kolem 15cm a stále na špičce kvete a láká opylovače včetně včel.

Je zcela nenáročná, pokud jí najdete vhodné stanoviště - vlhko, klidně podmáčenou půdu + slunce. živin radši víc.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 17:01:28 xxx:xxx.f24:15de

zas příště. Já musím ted dělat dva tisíce popisů do práce a mám prvních třista😲. Sice bych radši klábosila, ale musím být na sebe přísná.

Nicméně pokud chcete tip na levnou, rychle rostoucí rostlinu, která bohatě kvete a mohutně láká všechny opylovače, včetně včel, zkuste diervillu - zanici potoční. Je to menší keřík, výška cca metr. Není to kdo ví jak výrazný keřík, ale pokud máte v okolí ideálně potůček a zasadíte ho na jeho břeh, mile překvapí. Dobře roste i na sušších stanovištích, ale není tak bujná.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 15:13:27 xxx.xxx.171.177

Myslím že vynikající lékař bude vždycky lepší než robot, protože bude mít to něco co stroj nemá. Na druhou stranu robot ve smyslu třeba určení diagnózy může bude-li vhodně naprogrAmován být mnohem úspěšnější než lékař průměrný a podprůměrný. Třeba právě proto, že stejným způsobem jako se učil tu hru se naučí příznaky různých chorob.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 12:11:31 xxx.xxx.43.67

Já jsem příznivcem vypalování starých porostů. Zakázalo se to a je to nesmysl. Nikdy nekvete nic tak, jak pravidelně vypalovaná mez, třeba ob rok. Ani nikde nevidíte víc hmyzu. Navíc se tím brání požárům v létě, které jsou nebezpečné. Já se těším, jak se pojedu podívat na obnovu přírody po tom velkém požáru. To bude nádhera.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 11:55:59 xxx.xxx.43.67
bambule:

Děkuji, měla jsem jednu , bohužel mi ji vichřice vyvrátila a plánuju na jaro pořídit další. Takže ještě jednou díky.


Ta se snadno nahradí. Já ji mám ráda. Je sice krátkověká, ale má neskutečně mnoho odrůd a za minimální péči se odvděčí neskutečným množstvím květů.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 11:24:17 xxx:xxx.f24:15de
bambule:

A co Kumule Davidova. Sice se jí říká motýlý keř, ale je nějak prospěšná i pro včely?


Záleží na odrůdě a tvaru květu, na některé jdou a na jiné ne. Spolehlivě jdou na budleu alternifolii. Nicméně komuli ocení spousta hmyzu.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 11:21:56 xxx:xxx.f24:15de
Tom50:

Kdy začne kvést svitel? Myslel jsem, že se podívám na cenu. Děkuju.

A to samé já u toho dřezovce, nevidím na něm včelu, ale nejsem ve Vlašimském parku denně. Ale strom je to impozantní a nejde, jak sama říkáte, jen o včely.


Když kvete svitel je obalený i v mírném dešti včelami. Navíc ten hrozen nakvétá postupně, období květu je poměrně dlouhé. Cena závisí na velikosti rostliny. CCa dvouletá sazenice se prodává okolo 700 - 800kč. Možná seženete semenáček zdarma. Větší stromek začíná na 5 -7tisících. Vícekmen je dražší, to je od těch 7 výš, ale prodávala jsem i rostliny okolo 30000.  Při dobré péči začne rostlina kvétst tak pátým rokem, někdy dřív, někdy dýl dle stanoviště.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 11:14:06 xxx:xxx.f24:15de

To bude Evodie - Ampák. Včelami bývá úplně obalená, ale je to určitě i obdobím, kdy kvete, srpen, září.

Je vcelku nenáročná, výborně snáší sucho, mladé rostliny je nutné chránit před mrazem, starší je už úplně mrazuvzdorná. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 09.01.2024, 09:19:52 xxx.xxx.171.177

Tvrdí se že je významný, ale nikdy jsem na něm včely neviděla i když různý jiný hmyz ano, ale ne ve velkém množství. 

Co se týče množení, to já vpodstatě nedělám. Ale semenem bych gleditsii nemnožila, semenáče mají trny, které prorazí i pneumatiku náklďáku. V zahradě se používají beztrné kultivary a ty se roubují.