To je normální chování samičky v reprodukci. Vajíčka ji neodebírejte, bude jinak snášet dál a dál. Nechte jí je, ona si zasedne a pak sama sleze, jak se nic nevylíhne. Klec si v té době bude brátit, dělejte tam jen nejnutnější (výměna vody a dosypání krmení). Až odezní sezení, poté by zase měla být přítulnější.
Příspěvky uživatele
pommovi
čím přírodnějí barva, tím lepší. Takže za mě ideál tu hnědou. ;)
Já jsem si pravidelně vážila morčata, jak rostou. 🙂 Mám digitální kuchyňskou váhu s “plastovým” talířkem z Lidlu. Letos jsem prvně dokrmovala papouška (roselu penant) a nevážila jsem ji. Viděla jsem už dle růstu těla a opeřování, že se mu daří dobře. Ale určitě to není na škodu si to zapisovat. ;)
Nyní bych šla asi rovnou do nějaké s miskou. viz např. : https://www.datart.cz/Kuchynska-vaha-SENCOR-SKS-4004GR.html
Souhlasím, že to vypadá spíš jak vytržený zobák než ulomený. A to už se nespraví. Leda ho několikrát denně krmit, což si ale myslím už z časových důvodů moc reálně nebude. Letos jsem si to odzkoušela s mládětem rosely penant a je to řehole a byla jsem ráda, že se pak už osamostatnilo.
Nám v r.2018, kdy jsme stavěli nové voliéry a měli dočasně papoušky společně, do hnízda vlezla k horským roční samice pap.královského. Tehdy 3 mladé zabila, zbylému 1 vyštípla zobák. Neměli jsme to srdce ho samici vzít a utratit, když ji zbylo jediné. Rodiče ho krmili až do začínající zimy, pak uhynulo. Zobák mu nikdy nedorostl. Viz foto. Osobně bych ho zpětně bývala nechala utratit. Trochu jsme tehdy doufali, že když se mu to stalo ve věku asi 14 dnů, že by se to mohlo ještě zlepšit…
Pavel00100:Žako Kongo Tak jsme trochu povyrostli.Zatim 11dni.
Kusanci. 🙂 Tak ať hezky rostou.
Mě by z praktického hlediska zajímalo, jak vypadá tento kohout na podzim, když je bláto. 😀 Vím, co to dělalo s ocasem hamburčanky a to jsme měli 90% plochy výběhu trávu (sad cca 3500m2). I tak se uměl pořádně urousat.
Upřímně to slyším poprvé. 🙂 My vždy nasazovali tolik vajec, aby to slepice obsedla.
Možná to vychází z počtu vajec v kruhu? Jedno uprostřed a “had” kolem?
Korela:Veterináře máme 40min cesty od domova, dnes mi přijde že je pod kroužkem míň místa než včera večer a obávám se že bez veterináře to sundat nepůjde. Stále si kroužek snaží sundat a skoro celý den spí. Žere a pije, koupila jsem mu záchod rohový pro křečky a v tom má krmení jelikož původní miska byla závesná a do té nevyleze ani když je na zemi. Na tu nožku nestoupá vahou jen se malinko přidržuje,občas spadne. Skoro furt když sedí tak ji má vzadu, občas ho vidím že ji má u té zdravé vepředu ale je to jen krátce a cca 2x denně. Vedle v místnosti je další korela která furt křičí a on ani nereaguje, dříve když jsem otevřela okno a on slišel ostatní korely z venkovní voliéry tak hned zpozorněl a teď nic. Vždy když na něj mluvím tak usne což dřív nedělal. Tu nohu má tmavou takovou fialovou i drápky. (Měl zavěšené proso na provázku a já odjela do chorvatska a krmila ho máma a pak prý jednou přišla že půjde nakrmit a on tu vysel za tu nohu, nevíme jak dlouho ale jsme rádi že žije,žere a pije.) přidám fotku provázku co jsme mu odstřihali z nohy a pokud se mi podaří vyfotit ta noha ale má vidět jen prsty. Nohu přidám později,teď spí.🙃
Pokud nechcete, aby o tu nohu přišel, k veterináři hned! Pokud je fialová, s největší pravděpodobností tam začíná už nekróza. Když se to chybí včas, dá se to ještě zachránit.
Anonymní:Ano to je velmi nešťastné takové provázky, přístě už si dáte pozor. Nechápu vůbec výrobce, co něco takového dělají. Klidně drátky u sepiových kostí nebo plast u různých tyčinek. Sepiovku hend rozlámu a drátky z ní vyhážu, opravdu kraviny jenom na zranení. Hlavně ji nechce v klidu, třeba to není zlomené “jen” pohmožděné, každopádně to je bolestivé pro korelu. Snad víc než teď už by to otékat nemělo, kdyby ano, jeďte zítra na tu veterinu, ale je potřeba specialista na ptáky, ne pejskař.
Tak proso se musí z toho provázku sundat. Běžně se suší pověšené v trsu, omotané právě provázkem. To bych ani neřekla, že někoho napadne mu to tam nechat.
Ale máte pravdu, že i spoustu hraček má provázky a bývá bohužel jen otázkou času, kdy si papoušek něco udělá. Ať tuž zranění nohy či třeba zaspání střev (spolykané nitě).
Korela:Dobrý den, mám korelu která si zranila levou nohu, kloub nad kroužkem ji otekl a nejspíše má zlomený/nalomený levý zadní prst a nohu nahoře. Přemýšlím zda by bylo lepší kroužek sundat aby se nožka co nejlépe zahojila a nebo nechat. Korela si kroužek snaží sundat a kouše do něj, takže sundání vidím jako nejlepší vatiantu ale bohužel s tím nemám žádné zkušenosti, takže budu ráda za každou radu🙏 je to docela ošklivé takže fotku bych přidala až později.
Tohle bude chtít ošetřit u veterináře přes exotické ptactvo. viz seznam: https://www.ararauna.cz/veterinarni-ordinace/
Tipla bych, že to bude na přispání korely, sundat kroužek a nohu zafixovat.
Anonymní:vůbec nevím odkud pochází, ani ze zverimexu nevěděl - řekl, že po něm chci moc… nicméně teda zastřihneme, písek v kleci má, větve silnějšího průměru též.
No jo, tak tam mívají zvířata od překupníků..tam prostě neví.
Přidejte ten trs + já osobně míchám písek na půl s gritem ze škeblí.
Syrová určitě ne. Vařená - jako papoušek není prase na výkrm, ale vím o mnoho mazlíčcích v bytě kdy občas od majitele bramboru (či rýži) dostanou - jen pozor na obsah soli. ;)
My máme zkušenost s kroužky od Šestáka i Straky a za mě obojí ok.
Andulky kroužkuji vel. 4,5 mm, korely 5,5 mm.
Jinak jednou rukou si mládě držím - dám si levou nohu dopředu (někdo dává na levou, někdo na pravou, přímo dané to není), druhou dávám kroužek.
Ty drápy má teda šílené. ☹️ Určitě zastřihnout - z mé zkušenosti se to dělá nejlíp kleštičkami na nehty. Hezky tak trefíte neprokrvenou část.
Dále dát do klece větev o průměru tak 2,5-3 cm, aby si brousil drápy přirozeně.
Určitě přidejte vitamíny + trs trávy i s hlínou. Kakarici jsou svým hrabáním v hlíně pověstní. Získávají z toho minerály a vitamíny. Plus ovoce a zeleninu.
Jinak kakarici bývají po odchovech opelichaní, není to chovný kus?
Já třeba kvůli zájemcům hledala a vyšlo mi z toho nejlíp toto:
Alexandr čínský - ideál míchat 1:1
59 Deli Nature pro střední papoušky - proso plata, slunečnice bílá, slunečnice žíhaná, bílé proso, lesknice, kardi, oves nahý, japonské proso, konopí, pohanka, paddy rýže, len, niger
a
62 Deli Nature pro střední a velké papoušky pro chovnou sezónu - slunečnice žíhaná, slunečnice bílá, kardi, pohanka, konopné semeno, oves, lesknice extra, bílé proso, paddy rýže, len, pšenice, dari bílé, dyně, červený čirok, cedrové ořechy.
nebo 64 Deli Nature pro střední a velké papoušky s ovocem - slunečnice bílá, slunečnice žíhaná střední, slunečnice žíhaná velká, oves nahý, dari bílé, pufovaná kukuřice, kardi, pohanka, konopné semeno, červený čirok, pšenice, pufovaná pšenice, dýně, paddy rýže, lesknice extra, cedrové ořechy, sušené - jeřabiny, rozinky, papája, kiwi, karotka, ananas, banán, kokosové lupínky.
Alexandr vousatý
69 Deli Nature pro australské střední papoušky se slunečnicí - proso žluté, proso bílé, proso červené, slunečnice bílá, slunečnice žíhaná, lesknice extra, kardi, pohanka, konopí, oves, oves nahý, červený čirok, len, paddy rýže, niger.
Leithian:Takovej dotaz. Jak proboha mate ty voliery delany ze je mate plny mysi??? Proc to sakra nepostavit tak aby se tam nedostaly? Neni to pak jednodusi na dalsi leta nez resit tohle?
Tak ono taková malá myška proleze pletivem jak nic. A kde je krmení, jsou i hlodavci. Takže to chce pravidelně regulovat.
jak dlouho je máte? z jakých podmínek jsou? jak jsou staří? Máte foto?
Dovolím si vám odpovědět, ač alexandry malé jsme dík hlučnosti nikdy neměli, ale máme několika letou zkušenost s alexandry čínskými, velkými, černohlavými a vousatými. Tak snad se tolika už neliší. 🙂
Alexům krmím směs, kterou si sama míchám a to v poměru: proso bílé, žluté, červené a bílé (celkem 55%), kardi (15%), oves (15%), černé slunečnice (10%) a čirok (5%).
Plus ovoce (jablko, josta, arónie, pomeranč, atd.), zelenina (salát, mrkev, červená řepa a další) a zelené krmení (pampeliška, ptačinec, různé druhy travin, atd. ). Viz foto. Navíc na jaře klíčené zrní.
V zimě přidávám 2x týdně vlašské ořechy. A pokud jsou joo veliké mrazy, přidávám ještě trochu žíhané slunečnice. I přes zimu dávám 1x týdně na menší kousky nakrájené ovoce a kořenovou zeleninu.
Trestat? Jako že dostane domácí vězení?
Zkuste ho, jak už psali výše, nalákat na krmení. Někdo učí i na nasednutí na konec vařečky (či větve, apod.) a přenesení do klece.
Agel:Děkuji za rady, jdeme do toho, zatím začneme párkem andulek a uvidíme jak to bude fungovat 🙂 dočetli jsme se že se nechodí žako protože pouští specifické prachové peří do ovzduší ale na takového papouška nemáme stejně ani pomyšleni.
Nejvíce prachového peří, co jsem četla studie, pouští kakadovití, tj. běžně chovaná korela a spol.
Ale upřímně ono to peří padá ze všech ptáků. A čím větší papoušek, tím více ho je. Navíc u papoušků chovaných doma to bývá častěji než u venkovních (ti přepeřují na jaře před tokem a pak koncem léta po ukončení chovné sezóny).