binovi.svoboda@sezna:dobrý den mohou byt pohromadě andulkaa + rosela? děkuji
Ne. Rosela vám andulku zabije, pokud budou spolu v kleci.
binovi.svoboda@sezna:dobrý den mohou byt pohromadě andulkaa + rosela? děkuji
Ne. Rosela vám andulku zabije, pokud budou spolu v kleci.
Jo, jinak v Peru se běžně poráží už při váze 1200g, což jejich linie dosahují už kolem 4 měsíců. V ČR pár chovů na maso je taky, co vím.
Tady pár obrázků z chovu u nich. Co jsem si všimla - většina jatečních chovů má morčata v barvě červené a červené s bílou. A hladké. Viz foto.
U nás se šlechtí hodně na barvy, nyní pár chovů zkouší i rozety, atd.
Cuye jsem chovala pár let (2018-2020) s ofiko VP.
Běžná váha samic je kolem 1,8-2,1 kg v 1,5 roce. Samci mívají 1,9-2,3 kg taky až kolem 1,5 roku. Samice se připouští už kolem 5 měsíců věku při váze 1200g a více. Později už nebývají schopné porodit, pokud se jedná o první vrh. Já jsem připouštěla 1x ročně, mívaly celkem běžně 3-6 mladých.
Tj. oproti klasicky velkým morčatům jsou větší, lze je spolu normálně chovat. Samozřejmě se dají i křížit a tak velká část cuyů bez plvodu je prostě malá. ☹️ Jinak já měla 4 cuy samice se 2 klasicky velkými samičkami a kápo byla ta klasická samička s váhou 0,8 kg. 😀Na fotu první srovnávačka s klasicky velkou tříbarevnou samičkou.
Co je za mě velkou nevýhodou a to bylo i důvodem, proč jsme chov ukončila, je jejich délka dožití. Běžně se dožívají 2,5-4 let. Starší kusy jsou výjimka. Taky jim nedělá dobře teplo, takže jsem o část chovu přišla dík vedrům. Ač byli na betonu v dřevěném domku (ve výbězích) a normálně velkým morčatům to vyhovovalo, cuyové odcházeli na infarkty. ☹️ Navíc teda povahy u nich taky trochu haprovaly - některé kusy byly úplně v pohodě, jiné dost divočáci. Jednoho samcem jsem musela z chovu vyřadit (lépe řečeno do něj dík tomuto nijak nezasáhl), ten normálně hned hryzal. A to byl s PP.
Anonymní:Má někdo zkušenosti se zamrazováním zeleného krmení na zimu? Zkoušel jsem to vloni se smetánkou a po rozmrazení mi zčernala.
To už spíš sušené než mražené. ;) Můžete nasušit pampelišku, jitrocel, kopřivy, apod.
Tak tak agapornisové jsou prostě od rány a nejlíp je jim v páru. Navíc kdoví, jak starý papoušek to je a co má za sebou (do zverimexu v 90% jdou papoušci z výkupů).
Osobně černou slunečnici alexům (nyní čínští a vousatí, dříve i velcí a černohlaví) dáváme už 7 let a negativní dopad nepozorujeme. Zkoušeli jsme i žíhanou a bílou, ale černou berou i nejlépe.
Směs si mícháme sami v poměru: proso bílé, žluté, červené a bílé (celkem 55%), kardi (15%), oves (15%), slunečnice (10%) a čirok (5%).
Aiwe92:Děkuji za odpověď ja se uz na ne take dival ale porad me to tahne k tem klasickým Číňanům 🙂
To chápu, ono mají své kouzlo. 🙂 My máme voliéry proti sobě (společná s alexy čínskými a naproti vousáči) a je to moc pěkný pohled. 🙂
Anonymní:Dobrý den, já mám doma dvouměsíční korelu a nevím jaké je to pohlaví. Já vím že ještě to nejde moc poznat ale i tak se ptám jestli to nejde nějak poznat
U korel to poznat dle fotky nejde, pokud to není dospělý kus.
Můžete odposlouchat, zda nezačne zpívat (pískat). To začínají samci už kolem 3.-4.měsíce. Poté leda počkat na plné vybarvení po přepeření v 10 měsících (samec přijde o vlnkování na spodku ocasních brk).
Já osobně už kvůli tomu dělám u mladých test pohlaví z krve. A hned je jasno. 👍
A dodám, že vousáče často vídám ve společných volirách s korelami a andulkami. My máme 3 páry (na fotce nejsou nejmladší).
Aiwe92:Voliéru mam 5x1,8x2 mám pletivo 1,7az1,8 oko je 14x14 no mam 2 pary korel a hrozne moc bych chtěl ty Číňany
Tak to mají místo, toho bych se nebála. 🙂 Za mě jen doporučím víc míst s krmením. My krmíme na 3 místech a dobrý. Každý druh si našel svůj “kout”.
Jinak my máme pletivo 19 x 19 mm, síla drátu 2 mm. Samozřejmostí je u tohoto druhu celokovový rám. Jsou to fakt dřevorubci.
U těch ok 14x14 a síle drátu 1,7-1,8 mm by to snad mělo taky jít. Případně mrkněte na alexandry vousaté. Jsou to takoví menší číňani, mají ještě pestřejší prsa a nejsou tak desktruktivní. Ty máme za klasikou pletivem 12x12mm. 🙂
Jak velkou máte voliéru? To je základ vědět.
My je máme společně ve voliéře 5,5x2x2 metry. Korely jsou tam jen samci, pak 1 pár alexandrů čínských, 1 pár papoušků horských a 1 pár rosel pestrých. Všichni si dělají své skupinky dle druhu. Občas sedí korely u číňanů. Na pohodu. Viz foto.
Anonymní:Neřekla bych že je to průjem ale nevím
Průjem je to od pohledu. Jako první pomoc doma nasaďte heřmánkový čaj a ideálně sežeňte živočišné uhlí pro papoušky. A vemte trus s sebou ke specialistovi, zda nemá parazity.
Nějaká změna stravy nebyla?
zadejte si do: http://www.gencalc.com/gen/cz_genc.php?sp=0RosEast
Měli jsme pár královských přes 5 let ve dřevěné voliéře a nikdy konstrukci nenačali.
Za mě vám ty čínské ty japonské uklovou. Ono jsou často dost agresivní i mezi sebou. Měla jsem je oboje a ten rozdíl ve velikosti je markantní! Japonské jsou tak 4-5x větší než čínské!
Já osobně jsem ji papouškům taky nikdy radši nedávala. Za ten risk mi to nikdy nestálo. Obecně se nedávají větve z peckovin (meruňka, broskoň, apod.)
Běžně sedí 19-21 dní, takže je to pro ně úplně přirozené. vyčerpá jí (odvápní) nejvíc to snášení vajec dokola.
Nevím, jak moc pestrou stravu dáváte. Ideálně ji to osekněte jen na suché zrní, ať ji nepodporujete v toku. ;)
Ouessantské ovce. ♥ Chovala jsem je v letech 2007-2015. Miluju je do teď, kdy už na ně chodím koukat jen do zoo, apod. Bohužel už nejsou pozemky, kde by mohly být.
V té době bylo o jejich chovu k nalezení v češtině jen nepatrno zmíněk, takže jsem založila přímo o nich web, kde jsou i kontakty na další chovatele, atd. https://ouessant.webnode.cz/ . Web je dále aktivní. :)
Na fotu moje stádečko v roce 2011. Později jsme o 2 nejstarší ovce přišli, v době kdy jsem je prodávala bylo stádo 1,4.
Též souhlasím. Naposledy jsem tam byla pod Pommovi (hlavně na okrasném ptactvu), dříve za svobodna pod lavacca (hlavně ovce, kočky, atd. )
Anonymní:Dobrý den, mohu se zeptat, zda by šlo dát k mníškovi šedému 2 roky samci, samici alexandra malého? Nebo spíš vybrat samce? Moc děkuji za info.
No já bych hlavně nedávala tyhle 2 durhy k sobě. To fungovat s největší pravděpodobností nebude. Max. společné vypouštění pod dohledem. Ale do jedné klece určitě ne. A ano, lepší by byl, když už samec alexandra. Ale osobně bych pořídila spíš druho mníška.