Třeba ano. A ještě ke všemu napsala zajac, to jí samozřejmě nelze nijak vyčítat. Každopádně jsem z toho zmatenej jak lesní včela. Třeba přijde, přečte a až se přestane smát tak nám do toho vnese jasno, pokud nepřijde tak alespoň já z toho stejně získám utvrzení v tom jak smysluplné je používat v názvech latinu i za cenu toho že bychom si tak hezky nezatrénovali.
Příspěvky uživatele
J5
Hlodavec to není ani jeden, patří do zajícovitých. Oba mají dvě řady řezáků za sebou (zadní neprořezanou). To hlodavci fakt nemají. Gůgl jsem zkoušel také a on tvrdil že jsem úplně blbej. To nesnáším, takže jsem se došťoural až k tomu slovníku viz. odkaz, který nabídl prchavou naději že by to se mnou tak hrozné být nemuselo což mne začalo ohromně bavit, tak jsem se s tím šel pochlubit.
Jen potřebuji nahlásit kde se ve mně vzal ten zajac/králík. Bod 2. stojí za povšimnutí. https://www.slovensky.eu/zajac/ Opravdu nechci být nějak úporný ale jsem jen obyčejný chlap, takže se chytám každého stébla😀.
Ne nedivím se, chybu připouštím. To se jen v podvědomí vynořila vzpomínka na to že někdy někdo nazýval králíka zajac. Díky za upřesnění.
Ověřil jsem si to, máte pravdu. Zřejmě šlo o krajové nářečí.
On to bude zřejmě slovenský zajac tj. náš králík divoký. Pokud mám pravdu tak se nabízí jako odstrašující případ Austrálie. Tam si mohou invazivní druhy vybírat, od obojživelníků až po velké savce.
To máte pravdu. Je to na Vás co považujete za vhodné.
Promiňte já musím. Bocian , čáp bílý, nepatří mezi vodní nýbrž mezi brodivé ptáky. Wikina uvádí zcela přesné zařazení : Říše živočichové (Animalia) Kmen strunatci (Chordata) Podkmen obratlovci (Vertebrata) Třída ptáci (Aves) Podtřída letci (Neognathae) Řád čápi (Ciconiiformes) Čeleď čápovití (Ciconiidae) Rod čáp (Ciconia) Binomické jméno Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758)
Nenajde a bohužel se musím uchýlit k nechtěnému. Vy sama jste toho nejlepším důkazem. Přesto, pokud by jste měla zájem mohu Vám s tím vnímáním přírody pomoci. Zcela bez ironie, invektiv atd. . To ovšem na doporučené rubrice Ostatní. Stačí říct.
No na jůtůbce lze najít videa na jejichž základě lze laika přesvědčit že hlavním predátorem lvů je buvol. S ukončením debaty však s Vámi souhlasím.
Pravda, nedorazila, stejně tak jako ty desítky Vašich videí. Přesto jsem se domníval má narážka lze pochopit. Můj projev je zřejmě příliš složitý. Promiňte.
Pro Vaší informaci, měl jsem na mysli Gretu nikoli Vás.
Nevím jestli znáte Geralda Durrela?
Můj oblíbený autor. Jeho knihy patřily k mým nejkrásnějším vánočním dárkům a rodiče o tom dobře věděli. Čtu si občas Durrela dodnes. No jo no, dnes už jsou na řadě mnohdy tendenčně upravená videa a pubertální buditelky. Škoda.
Nějak mne opustila bojová nálada. Růžový pocit o matce přírodě musí být tak krásný že to nikomu kazit nechci, navíc je veškerá snaha evidentně marná. Žijte si svůj sen dámy, já s tímto tématem končím.
Zrzavci:Já myslím, Varaxi, že se Megi nehádá. Megi se snaží vysvětlit, že ten rozdíl je sakra velkej. A já to vidím úplně stejně.
Ješt poznámku, tak jako obecně do pléna - pamatuju si dokument, kdy nějaký Japonec líhnul a odchovával doma tuším jeřáby? asi. Dělal toho neskutečně mnoho, aby je pak právě mohl vrátit do volné přírody, učil je létat, učil je hledat potravu…připravoval je na skutečný SVOBODNÝ život. A ne toto, co provozuje ten člověk, co to inzeruje. Ten Japonec měl neskutečnou radost, když se pak to zvíře skutečně do přírody vrátilo. A tendleten člověk?
Poznámka k druhému odstavci.
Když řeknete B mělo by předcházet A. Jinak to pak vypadá že máte za normální a přirozené že se jednoho krásného dne jakýsi hodný Japonec probudil a usoudil že jeho životní úkol je záchrana jeřába japonského. To vše lze přece vykonat bez předchozích chovatelských zkušeností s těmito ptáky. Podepřen svou vírou v dobro sehnal kdesi násadová vejce, zřejmě požádal divoké ptáky, umístil vejce do inkubátoru, nastavil optimální teplotu, tu si přirozeně načetl v drůbežářské příručce (vejce jako vejce) a čekal. Po vylíhnutí si odvodil optimální teploty, složení a frekvenci příjmu potravy atd., konec pohádky už mně to neba. Opravdu tomu věříte? Já ne. Musel mít nutně zkušenosti s chovem a zcela jistě se k nim dopracoval po potížích doprovázejících všechno nepoznané. Asi bych pokračoval ale jsem odvolán na oběd.😀.
Po o ještě napíšu pojednání o tom jak chovatelé zmutovaných potomků vrcholových predátorů podporují “svobodu” zvířat
Zdůrazním že o tuposti nenajdete v mém příspěvku ani zmínku!
Osvětlit co tou tlustou větou myslím je celkem jednoduché. Klíčovým slovem je etologie živočišných druhů. Pokud se ponoříte alespoň malilinko pod povrch záhy zjistíte obecná a všeobjímající pravidla života v přírodě. Dokonce není ani potřeba separovat člověka, je opravdu svými schopnostmi výjimečný nicméně je to také jen produkt přirozeného výběru se všemi klady a zápory. Mohl bych diskutovat detailněji, to by ovšem chtělo extra téma páč jinak to tu zaplevelíme a bude mrzení.
Megi, opravdu rád čítám Vaše příspěvky. Jakmile ale sklouznete do podobné náctileté argumentace tak se mně okamžitě zmocní nutkavá potřeba rozporovat Vaše názory a to až tak že slovo od slova. Víte ona ta krásná představa svobodného, volného života zvířat je opravdu mimo, tak to prostě v přírodě nechodí. Jednou k podobnému poznání jistě dospějete, kapacitu na to rozhodně máte. Raději toho už nechám, jen upozorním na to že čáp není nijak velký pták, se svými cca. čtyřmi kilogramy nedosahuje zdaleka velikosti běžně chovaných opeřenců. A tvrzení o výjimečné inteligenci ptáků na základě toho že nestoři a někteří krkavcovití používají prokazatelně “nástroje”, je podobné jako tvrdit že savci jsou schopni létat na měsíc.
Berušky které nyní vidíte je nová generace hledající místo k přezimování. Slunéčka z minulého roku během léta uhynula. Nic výjimečného se neděje, je to tak jako každý rok. Jde jen o to že dosud rozptýlené berušky se koncentrují na příznivých místech takže se zdá že jde bezmála o invazi.
Ještě se vrátím k té kresbě hlavy. Slunéčko východní, tedy to zlobivé, má na hlavě bílou kresbu ve tvaru javorového listu. Vzhledem k velké variabilitě zbarvení mohou mít někteří jedinci kresbu omezenou na prostý trojúhelníček případně až na pouhou tečku. Ať už je ta kresba jakkoliv modifikovaná je pouze jedna, nepárová a uprostřed. Hodná slunéčka, tedy alespoň sedmitečné a dvojtečné, mívají kresbu ve tvaru dvou bílých prostých teček po stranách hlavy. Věřím tomu že entomolog by možná z mého popisu rozlišovacích markantů uhynul, nicméně to funguje a pro základní orientaci postačí.
Tak to je jiná. V takovém případě souhlasím. Možná mně jen vyprovokovala vzpomínka na houfy “zachráněných” hladových norků potácejících se po březích Orlické přehrady v naději že najdou jakýkoliv zbytek čehokoliv poživatelného po mnohdy nepořádných rybářích.
Tak to jste docela bezcitné. Potřebujete snad pro svůj dobrý pocit obětovat tolik ptačích životů. Nebo máte dojem že se uprchlíci nadšeně pustí do cestování? Ach jo.