Nerad bych hodnotil jak moc dobře to mají na Hluboké. Především sledují jiný než chovatelský cíl. Ona by velká expozice fungovala s jedním párem žabek poněkud nezajímavě. Možná znají postupy které neznám. Za sebe a pár dalších chovatelů tvrdím to co popisuji. Také jsem začínal s “hejnem” různých druhů žabek ve velkém prostorném paludariu s přesvědčením že tak malé žabky se s konkurencí srovnají a budou společně prospívat. Zprvu to tak i vypadalo, žabky žily ale to bylo tak všechno. To že sladit barvy v jednom teráriu není nejdůležitější přivede začátečníka první návštěva u zkušeného chovatele který dlouhodobě pralesničky chová, pravidelně rozmnožuje a to vše ve více druzích. Podezření které přirozeně laika napadne, když vidí řady malinkých terárií, tj. nedostatek financí, při hlubším pohledu neobstojí. Ono totiž zařídit třeba třicet malých (zpravidla 40×50×40) terárek odpovídajícím vybavením tj. rozvod vody od osmózy do postřikovačů, instalaci mlhovačů, zpětný odvod přebytkové vody do odpadů. Osvětlení, teploměry a vlhkoměry, to vše třicetkrát je po všech stránkách náročnější než perfektně zařízené, velké, impozantní expoziční bioaktivní paludarium.
Příspěvky uživatele
J5
Mladé žabky po metamorfóze a během růstu lze chovat ve skupince obou druhů, mají podobné nároky na prostředí. Je však nutné jednotlivé žabky sledovat. Začne-li nějaký jedinec zaostávat v růstu je třeba jej neprodleně oddělit od ostatních. Žabky sice neprojevují přímou mezidruhovou agresi spíš se projevuje stres z vysokého počtu jedinců v omezeném prostoru. Pralesničky jsou samotářské žabky a čím jsou vyspělejší tím více vyžadují “soukromí”. Pro smysluplný chov je proto lepší raději menší zarostlé terárium pro jeden pár, dá se tolerovat i 1,2 tj. jeden samec+ dvě samičky stejného druhu, pokud je terko členité a zarostlé.
Velká “výstavni” terária s různými druhy pralesniček jsou sice působivá, krásná atd. Bohužel pouze pro pozorovatele, méně pro samotné chovance. Ony tam sice budou nějakou tu dobu přežívat, dost možná dojde i dílčím chovatelským úspěchům ale nemělo by to tak být.
Dobrý den,
"Pryžec" zřejmě nebude úplně přesný název že ano?
Pokud máte na mysli Pryšec (Euphorbia), tak všechny rostliny tohoto rodu jsou jedovaté a tudíž k přímému kontaktu se zvířaty nevhodné.
Ano, co potřebujete?
Bože můj KatyQ, vy máte v příspěvku přijatelnou jedinou větu.
“Co udrží vlky vně pastviny se zvířaty (a chovatele za to nezavřou) je otázka, která zatím nebyla spolehlivě zodpovězena.”
To ostatní jsou pouze vystříklé emoce.
1/ vražda 🙂. Pojem který nemá v souvislosti se vzájemným zabíjením zvířat pro obživu vůbec nic společného.
2/ původní druhy 🙂. Divoké prase je na rozdíl od jakéhokoliv druhu Ovis u nás nesrovnatelně původnější než nepůvodní příslušníci tohoto druhu, ať už jde o domestikované či volně žijící křížence.
Naštěstí je celkem jedno co konkrétně vám vadí či nevadí jinak by v tom byl mimořádný guláš.
Vlků se nezastávám, protože nevím který názor z dvou možných je lepší, jen mě vadí ta nesmyslná argumentace.
Ono záleží na tom z kterého konce vzduch vychází.
Pokud z předního tak pravděpodobně půjde o prosté leknutí provázené prudkým zatažením hlavy a částečném či úplném zatažení předních končetin do krunýře. Pokud se lekne pořádně, nebo například při příjmu potravy, mohou se u nozder a tlamky objevit bublinky ze slin. To je ten lepší případ a stačí si dávat pozor na náhlé rychlé pohyby v bezprostředním okolí želvy, zejména v prostoru nad ní. Také a to v horším případě může jít o onemocnění dýchacích cest, provázené nechutenstvím, apatií, mnohdy vyhledáváním chladnějších míst, atd., tam by byla návštěva veta nezbytná pokud nemáte vlastní zkušenosti. Vzhledem k tomu jak popisujete chování želvy, půjde pravděpodobně o první případ.
Únik plynů z druhého konce může být zaviněn prostou dietetickou chybou, například (nejen) náhlým příjmem většího množství cukrů v potravě. Nyní na podzim kdy dozrává ovoce se to stává. Obvykle to bývá provázeno řidšími výkaly (krátkodobě). A také zde bohužel existuje druhá nepříjemnější možnost napadení trávicího traktu potencionálními patogeny. Sledujte proto výkaly a pokud se objeví vodové páchnoucí plné drobných bublinek a celkově celé hnusné, provázené nechutenství, tak navštivte veta. Léčba bývá jednoduchá ale sám bez zkušeností to nezvládnete.
Když napíšete co želva obvykle žere, nebudeme tápat.
A měla jste i kohoutka? Jeho hlasový projev, byť nijak mimořádně hlasitý zato však urputný a nezadržitelný, při sebemenším náznaku svítání dodnes zní v mé hlavě. Jinak chov bez problémů a pohled na slepičku vodící malé čmeláčky (kuřátka) je nezapomenutelný.
Není zač.
Dobrý den,
znamená to pouze to že máte samce. V jaké fázi dospívání se váš samec aktuálně nachází nelze podle vámi uvedených údajů odhadnout, natož pak určit. Pohlavní dospělost a s ní související schopnost rozmnožování nepodmiňuje samotná, viditelná demonstrace penisu ale soubor dalších doprovodných pohlavních znaků.
Chcete-li tedy odhad, bylo by dobré poskytnout foto, velikost, váhu. Z těchto informací lze následně odhadnout přibližný věk a to zda jde o subadultního nebo plně dospělého jedince.
Dobrý večer,
řekl bych že jde o mladého jedince ježka západního. Proto ta tmavší hlava.
Navíc “rozcuch” u ježků východních bývá nesrovnatelně výraznější.
Budu muset číst ještě minimálně dvakrát. U mne svítá pomaličku.🙄
Díky za odkaz.
Podívejte se na odkaz.
https://aquariumbreeder.com/ghost-glass-catfish-detailed-guide-care-diet-and-breeding/
Svinka obecná
Anonymní:A nespletl jste si to náhodou s bezem chebdí ( Sambucus ebulus )?
To je jeden ze tří druhů černého bezu který se u nás vyskytuje a před kterým "klekat" by bylo riskantní.
A nyní znovu jako přihlášený.
Osenice šťovíková.
Moc fér to ale není. Gůgl ví všechno.🙂
mastnacekk:Ke Gresloj jen takhle. Je to dotacni vypasac pro AOPK, neziskovka. Jede si svoje PR, nedela nic jinyho nebo o tom ja nevim. Muze chrapat s ovcema v ohrade a psat o tom slohovky.
proc nema skody? Protoze migruje, je za to placenej. Vlk nema tolik casu najit slabiny v plotech nebo vymejslet zpusob jak prechytracit cokly. situace kdy mate pevne dany pozemky je jasne dana a vlk tam ma klid na praci. Jestli si myslite, ze utece hned jak za plotem neco zasteka, tak jste v hlubokym omylu. Vlk dobre vi, ze pes ve vetsine pripadu prez plot nepujde. Takze si to obhlidne a vycka.
Gresl nema produkcni stado, neresi ekonomiku. Bohuzel si pizdy z AOPKa predstavujou, ze vsichni chovatele budou fungovat jako Gresl. Mam to cerny na bilym od Jelinkove, jejich predstava je do budoucna podporovat hlavne a nebo prevazne jen vypasani, nikoliv pevny ohrady. Coz svedci o naprosty absenci selskyho rozumu. NIKDO kdo ma par ovci u baraku nebude porad tocit ohrady. A i kdyby tocil, tak na tak malych plochach uplne mizi ten efekt, ze vlk nejdriv zkouma. Tady udela tri kroky, ma prozkoumano a je jedno kde zrovna ohrada stoji.
AOPka si z chovatelu dela akorat prdel, kdyz me vlk sundal ovci, bylo uplne dostacujici 90cm. Jasne ze nebylo, to prekrocim i ja aniz bych prisel o vercajk. Vlk vam to skoci s beranem v hube ( nadaszka ). Velkym chovatelum v CHKO nepovolili vyssi ohrady a ubehly dva tri roky a CHKO je tepe, ze jejich ohrady jsou nedostacujici… nekdo je v ohradach za statisice, spis miliony a zvedat se to neda do nekonecna, jen se podivejte na ceny akatovych kulu a ostatniho materialu! Argument dotacema je zase polovicata lez. Nehradi 100% nakladu ale 100% uznatelnych nakladu! Uz nevim kolik to presne vychazi korun na 1m. Kdyz jste v hornatym terenu nebo proste nerovnym, tak dvate kuly tak, aby jste kopirovali teren a to je ranec a prace. Jo, muzete vzit traktorbagr a srovnat to 🙂)) Ne, zijete v uplne jiny dimenzi co se tohodle tyka. Stejne tak gresl. Lidi jako on by meli radsi mlcet.
Nevěřil bych mastnacekk že by se mně po vaší exhibici v tomto vlákně, typické tak max. pro těžce frustrovaného egoistu, mohlo přihodit že budu souhlasit. Stalo se a myslím že nebudu jediný. Neubližujte svým zájmům a vydržte v tomto tónu, bude to lepší a když ne tak alespoň důstojnější.
Jestli ještě dnes tak to opravdu nevím. Rozhodně však v době kdy byl již dávno na dovoz a odchyt evropských želv za účelem prodeje uvalen zákaz, tak dovoz T.horsfiedii jako neevropského druhu stále pokračoval. Povinnost registrace sice zahrnovala i tento druh ale bez zákazu volného prodeje. U přežívajících jedinců je dodnes na registračních listech z té doby uvedeno číslo dovozního povolení a země původu (Uzbekistán). Odstrašující fotky takového odchytu v praxi mám k dispozici, to opravdu nechcete vidět, zejména pokud máte k želvám kladný vztah.
V každém případě je nepoměr v počtu dovezených (ať už legálně či nikoliv) kusů toho kterého druhu nesrovnatelný a nijak, ani vzdáleně, nekoresponduje se současnou nabídkou. To o něčem vypovídá, že ano?
Navíc byl takový dovoz praktikován po dlouhou dobu. V sedmdesátých letech minulého století byl nejeden “chovatel” nucen koupit předmět svého zájmu v prodejnách “Ovoce zelenina” kde bylo obohacení nabídky myšleno zcela odlišným důvodem než chov. Osobní zkušenost.
Režná mouka, režný (tmavý) chléb, běžně používané v první polovině minulého století i v Praze a okolí. Pro mou babičku tedy zcela určitě. Fakt je že takový chléb byl obecně vnímán jako sice dostupnější ale méně kvalitní oproti bílému.
Zase jsem koukám psal jako anonym. Takže si to nemohu ani opravit, ach jo.