Většinou si ji přinesete do chovu s novým kusem. typický přenašeč je hlavně Andulka. Jelikož ji v sobě papoušek může mít a objeví se i za několik měsíců, tak krátkodobá karanténa nic neřeší.
Na uvítanou dávám každé kapku biomectinu pod křídlo. Přípravek seženete u veterináře za pár Kč.
Pokud máte zasažený chov, tak je třeba všechny přeléčit (i ty bez příznaků). Vyměnit vše dřevěné co jde a na zbytek použít dezinfekci. Po 14ti dnech by se mělo vše zopakovat. Vápenka (pokud se podchytí včas) se poměrně dobře léčí.
Jde o to na co je papoušek zvyklý a jestli se bude mít kam schovat. Určitě nemůže být celý den na sluníčku, dešti nebo v průvanu. -25°C není taky nijak komfortních. Já bych ho případně bral na zimu domu. Další věc, je kdo se mu na balkoně bude denně věnovat. Pokud pro něj nemáte vyhovující podmínky, tak si ho radši neberte.
Možností je několik a každé má své pro a proti. Záleží i hodně na chovaném ptactvu. Nejlépe z hlediska hygieny vychází beton nebo jiný pevný materiál. Není tak vzhledově hezký, ale nechá se to vylepšit pískem. Hlínu můžete posypat štěrkem, kamínky atd.. Tam ale počítejte, že budete často dosypávat. Myším jde zabránit zakopáním pletiva na dně podlahy - pokud tedy nelezou skrz pletivo.
Možností je spousta přes srdeční zástavy, různé vrozené vady, úhyn z důvodů naražení do pletiva atd. Bez pitvy to přesně nezjistíte. Navíc pokud to bylo bez příznaků, tak je šance téměř nulová. Preventivně bych udělal dezinfekce klecí a ptactvo sledoval.
Ještě bych dodal, že je vhodné nově koupené ptactvo dát 14 dní do karantény.
Bylo toho spousta napsáno na Fauně. Za mě neřešitelná situace pokud se se sousedy nedomluvíte. Hodnoty co naměří hygiena jsou většinou v normálu. Jenže tím to nekončí.. Naschvály, nadávky, tahání po úřadech ohledně nezkolaudovaných voliér atd.
Na druhou stranu, taky bych nechtěl mít pod okny nebo na zahradě kravál, ale neznám vaši situaci, tak to musíte posoudit sám 🙂
Záleží spíš na místě, kde ho skladujete. V suché a čisté místnosti může být v pytlech. Pro jistotu mám ze strany zdi a podlahy bublinkovou fólii nebo stačí kus igelitu.
To co je na zkrmení, tak mám v plastových sudech s víkem. Někdo přidává do sudu kus prkna, kvůli vlhkosti.
Evidentně má nějaký problém. Zkuste ji trus opatrně odstranit a nasadil bych dietu bez zeleniny, ovoce a podávat jen suché, heřmánkový čaj. Asi bych ji i preventivně odčervil.
Odpověď na příspěvek uživatele Cim z 29.06.2023, 19:33:56
No zebřičky bych asi úplně nenechával hnízdit s andulkami. Já je mám oddělené. Jinak bez hnízdění jsou spolu v pohodě.
Co se týče výstavních, tak s tím teď taky laboruji, ale ve venkovních voliérách se jim moc nechce hnízdit. Záleží hodně na tom co koupíte a na co jsou od chovatele zvyklé. Každopádně ve venkovní voliéře neuhlídáte kdo s kým 🙂
Na zimu bych je určitě přesunul do lepších podmínek a oddělil samce od samic.
Odpověď na příspěvek uživatele Erika Dulíková z 28.06.2023, 08:28:11
Nahlašte to na obec, kde jste ho našla. Pokud se o něj nepostaráte, tak by měli zařídit převoz do útulku a hlavně dát vědět obyvatelům v blízkém okolí o nálezu. Tuším, že po 2 měsících propadá papoušek nálezci (pokud se o něj stará). Běžně takhle lovím a hlásím ptactvo u mě doma na voliéře 🙂
Do zářivek se dnes vyrábějí jako náhrada původních trubic přímo ledkové trubice které mají o 2/3 menší spotřebu stačí jen vyměnit a není nutné "patlat se " s páskem. ML.
Tak jelikož nebylo upřesněno v čem je ptactvo umístěno, tak jsou možné obě varianty např. do bednovek nic jiného než LED pásek nedáte. 🙂