Buggyro, Vaše jezdecká organizace/komunita, nevím, jak to správně nazvat, končí? Doufám, že jsem to jen špatně pochopila z kontextu a nic se neděje. Pokud ano, tak je mi to velmi líto, ale Vy se jezdecky neztratíte!😉Z toho, co píšete na koních jsem se také domnívala, že máte koně doma jako já, píšete, že Vám často pomáhá maminka a rodina vůbec, tak jsem si myslela, že válčíte podobně jako my doma. Ale to nevadí, jak to je, hlavně, když to funguje!👍
Příspěvky uživatele
Saga
Lesní žínko, rozumím Vám. Člověk se občas prostě musí zastavit a zamyslet, protože to je to, co ho může někam posunout. Vůbec se nedivím, že zatím psy nemáte, naprosto to chápu, já jsem jednala naprosto stejně u některých zvířat, ze stejného důvodu jako Vy. Celý život se pohybuji mezi hospodářskými zvířaty, doma jsme chovali asi úplně všechno, co nabízí tradiční český venkov - různé druhy drůbeže, králíky, prasata, krávu, kozu, koně. Zvířata “na mazlíka” se u nás nikdy moc nenosila, protože přeci nepřinášela užitek, že? Tže kočky jsme měli, ale musely chytat myši, jinak tu pro ně nebylo místo, psa jsme měli naposledy, když mi byly asi 4 roky, ten měl zase hlídat stavení. Pak postupně rodina začala vymírat a neměl to kdo převzít, tak jsem se do toho pěkně obula, že to jako zvládnu sama. Pche! To byl teda nápad…Tak jak jo, cca do třiceti jsem to zvládala, partner to nějak přežvejkával, občas i pomohl s chlapskými věcmi, což bylo super, ale nikdy k tomu nepřilnul, bohužel. O pomoc jsem nežádala, tělo to zvládalo. Neodpočívala jsem, prostě z práce rovnou do práce, denně, roky se to táhlo a tělo začlo vydávat podobné signály jako u Čanky. Prostě jsem chytla kde co, někdo na mě prsk a já 14 dní v horečce. Nikdy jsem nebyla na nic alergická, pak mě štípla sršeň a já 10 dni na PN s flegmónou jak prase a tak se to postupně nabalovalo. Banální nemoci typu rýmečka, zánět tohodle a onoho, kašel, a furt dokola a furt o ničem a já furt neubírala. Covid mě dostal, díky bohu za něj! Že jen Covid a ne rak, nebo něco podobnýho. Jako výstraha mi to stačilo. Ubrala jsem, postupně. S některými zvířaty jsem se rozloučila jako Vy se psy. Prostě už byla stará, odešla za duhový most a já už jednoduše další nepořídila. A nic se nestalo. Hospodářská zvířata, resp. chov za účelem užitku mě za ta leta přestal naplňovat úplně. Zůstaly jen slepičky, pokud je lze nazývat hospodářskými zvířaty, všechna ostatní jsem dala postupem času pryč. Nyní mám 2 koně, 1 kocoura a slepičky. Myslím si, že pro pracující ženu to stačí. A hlavně, stejně jako Vy jsem se leta nedostala z baráku, protože kdo by se asi o tu armádu zvířat postaral že jo? Na péči o koně mi tu stojí fronta, ale i kdyby nestála, rodinní příslušníci lehce zvládnou doplnit seno a dovézt vodu, nejen koním, ale i slepičkám nasypat a kocourovi dosypat granule a otevřít konzervu. Můžu i na krátkou dovolenou a na výlety jako “za svobodna”. A hlavně jsem zdravá a toho si cením nejvíc, to za tu redukci chovu prostě stálo.
Buggyro😄tak to dost sedí! Jednou jsem vedla rozhovor se svojí kamarádkou a povídala jsem jí právě o tom, jak je mi líto, že jsem se nikdy nestala veterinářkou a vystudovala VŠ jiného zaměření, kterým se notabene ani neživím, protože jsem se krátce po škole odklonila úplně někam jinam a dělám naprosto odlišnou profesi od mých studií. A ona mi na to pravila, že to je jenom dobře, protože kdybych já byla vet, musela bych nejprve odstranit majitele, zakopat ho do mělkýho hrobu a teprve pak jít ošetřovat zvířecího pacienta😄Že prostě nemůžu dělat s lidma, nikdy a nikde. Jako, tenkrát se mě to dost dotklo, teď vím, že měla pravdu a proto nedělám s lidma, nikdy a nikde a je mi hej!😄😄
Čanko, předně Vám přeji brzké uzdravení, věřím, že to dobře dopadne! U MUDrů jste byla, i když nerada, což chápu, asi nikdo tu nemáme oblibu v bílých pláštích, ale berte to to jako varování Vašeho těla k Vám samotné. Mám trošku obavy, že Vaše tělesná schránka má tak trochu dost. Hodně jste si naložila. Čtu Vás tu často, protože se mi Vaše povídání líbí, mám také koně a kočku a slepičky a také v lecčems podobný život. Podobný například v tom, že když jsem byla cca ve Vašem věku, měla jsem úplně stejný pocit, že musím všechno zvládnout, že musím do práce dolézt, i kdyby hrom bil, protože PN je sprostý slovo, je to pro slabochy, netáhla a tak podobně. A hlavně přijdu o peníze, že jo! Měla jsem tunu zvířat, se kterými mi nikdo nijak výrazně nepomáhal, protože to byl můj koníček a já tím nechtěla nikoho obtěžovat. Nikdy jsem nijak výrazně nebývala nemocná, PN nevyužívala a pak přišel Covid, který mě teda solidně vyndal z trenek. Sice jsem neskončila ve špitále, ale doma jsem byla 6 neděl, z toho první dva týdny jsem o sobě prakticky nevěděla. A o zvířata se logicky musel postarat někdo jiný, protože já nedolezla ani na WC. Do té doby jsem vždy byla v situaci, kdy jsem to nějak zvládla, i když mi pomoc byla nabízena, ale já jí odmítala. Tohle byla jiná situace. Stručně, rodina to zvládla, zvířata to přežila, já se z toho dostala a vlastně se v jádru nic nestalo. Nicméně, mě to dovedlo k zamyšlení, jestli opravdu potřebuji mít doma tolik zvířat, když mě to nijak neživí, chodím normálně do práce, akorát se furt za něčím pachtím, neodpočívám, a ptala jsem se sama sebe, jestli tohle má dlouhodobě smysl?
No, abych to shrnula, trvalo mi tři roky (od Covidu doposud) než jsem se rozhodla, že takhle už to dál není možné, že chci ze života taky něco mít a žít, a ne se furt jen pachtit. Chov jsem značně zmenšila, a světe div se! Ono se nic nestalo! Žádné trauma ani konec světa se nekoná, prostě jsem si nechala jen to, na čem mi doopravdy záleží (u mě hlavně koně) a s ostatním se rozloučila. Tím pádem jsem přestala být ta unavená, prudná ženská, co nemá na nic čas, včetně partnera, který to dost neprávem odnášel, a najednou jsem odpočatá, spokojená, a hlavně jsem od té doby ani jednou nemarodila!!! Protože tělo je v klidu, jak v duševním, tak ve fyzickém, naučila jsem se odpočívat, tím pádem ani rýmečka nemá šanci a můžou na mě prskat sebevíc!
Opravdu Vám tímto neříkám, že se máte všeho zbavit a odjet na Floridu, to je samozřejmě nesmysl, jenom přemýšlejte, jestli nelze někde maličko ubrat, tělo se Vám za to odvděčí!
Horsana díky! Jinými slovy, bude užitečnější nechat si to pro slepice a necpat to do koní, slepice z toho budou profitovat aspoň trochu. Nuž, bylo to jen na zkoušku, podruhé už to prostě nekoupím, není nic jednoduššího.
Liškyna lysina by mě teda taky zajímala, co to je?😲
Buggyro díky za odkaz, pročetla jsem to celé, spoustu informací znám, ale spoustu taky ne, tže jsem si zase rozšířila obzory!👍Zaujalo mne to homeopatické odčervování, to jsem četla vskutku poprvé a myslím si, že by to u mě bylo aplikovatelné. Protože výběh mám trusu prostý (zahrádkáři po mě děsně jdou, kolikrát to sbírám těm kobylám od zadnic a furt je toho málo😄), odčerveny byly dle schématu celkem razantně. Příští rok chci udělat zase kopro, aby se vidělo, zda je to chemické odčervení nutné či nikoliv, protože rezistenci si vyrábět nepotřebuju. Měla jsem tu starou ČMB, kterou stačilo odčervovat 1x za dva roky, protože prostě byla NEG. Ráda bych, aby to šlo časem i u mlaďasek, proto jsem mimo jiné přistoupila i na tu křemelinu. Zkouším jí zatím asi měsíc a dávám nižší dávku než je doporučována, protože žlabového krmení dostávají kobylky velmi málo a zatím to vypadá, že budu mít víc vitminu a křemeliny, než samotného jádra.😄Zkusím časem zvýšit a uvidím jestli mi to budou žrát.
Arbora - zamýšlela jsem se nad tím úplně stejně, taky z toho mám takový dojem, že je to jen placebo pro majitele koní, ale těžko říct. I v té práci, co dala link Buggyra se píše, že to zatím nijak vědecky dokázano nebylo, tže babo raď?
Vzhledem k tomu, že se tu teď hodně řeší odčervení, ráda bych se zeptala, zda tu má někdo zkušenost s používáním křemeliny jako doplňkem stravy, který údajně napomáhá snížit výskyt parazitů. Nejedná se mi o nahrazení klasických odčervovacích past, ale spíše o podpůrný prostředek k nim.
Příklad - loni jsem koupila dvě klisny (každá odjinud, u mě se setkaly), obě měly být odčervené před příjezdem k nám. U té, tenkrát pětileté, nebyl problém, u dvouleté mi bylo řečeno, ať odčervím tak dva měsíce po příjezdu, že začervená bude. No sakra, že byla. Po podání Pyrantelu z ní vypadaly hnusy, že se mi z toho navalovalo. Po odčervení jsme počkaly a na pokyn vetky udělali OPG/EPG, který vyšel dle očekávání zvlášť u mladé děsně, konkrétně Strogylida EPG = 1 100, u starší “pouze” 100. Samozřejmě jsem je vždy brala obě naráz, i když na tom byla starší lépe, ale bydlela s mladší, tak to jinak nešlo. Tže následovala pětidenní kůra práškového Helmigalu, ta zabrala. Poté kopro, kdy starší vyšla negativní a mladší měla EPG = 50. Pak na zimu podání Moxidectinu bez Ivermectinu. Kopro už se nedělala. Letos odčervení jen 2x bez kopro, na jaře Pyrantel, na zimu opět Moxidectin bez Ivermectinu. Asi před dvěma měsíci jsem dostala doporučení od jiné koňačky právě na tu křemelinu, ať přidávám po odčervení do žrádla aspoň měsíc, klidně i déle, že to napomáhá zničit to, co pasta nezvládla a udržovat zdravá střeva. Vzhledem k tomu, že mimo jiné chovám i slepice, kde se křemelina doporučuje proti čmelíkům, tak jsem to koupila s tím, že když to nevyužívají koně, nasypu to na slepice a do kurníku, když to bude potřeba. Trvanlivost to má dlouhou, stálo to pár korun, tže tohle neřeším. Jen by mě zajímalo, jestli to opravdu k něčemu je, nebo je to jenom kec. A ještě bych měla dodat, že koňský výběh, včetně stájí denně sbírám do čista za jakéhokoliv počasí. Od loňského roku se výživový stav obou kobyl hodně zlepšil, na zimu šly v blahobytné kondici a v trusu nic není (viditelné), proto jsem kopro letos nedělala. Je ta křemelina tedy k něčemu? Díky moc!
Pro zadavatelku - vidíte to, a mě těch 700Kč/balík přijde moc 😂! Já jsem holt zvyklá si celý život dělat seno vlastní, tedy z mého úhlu pohledu “zadarmo”, protože práci nepočítám, a mít sekačku je pro mě stejná samozřejmost jako mít gauč 😉. Jinak ano, zemědělec je náš známý, leta jsem od něj kupovala balík za 500Kč, zdražil asi před třemi lety, jak byl ten nedostatek sena a od té doby cenu drží.
Buggyro, díky za vysvětlení, tohle já třeba vůbec neznám, nikdy jsem neměla koně v ustájení a nedokáži to posoudit. Vždy jsem chodila k soukromníkům a pár let do JK, který fungoval po staru - ježdění za práci. A z něj jsem si pak koupila koně rovnou domů. Tže situaci, kdy mám svého koně v jiném prostředí, než v domácím, vlastně neznám a nevím, jak to funguje. Beru to podle svých koní, kteří v podstatě krom toho žrádla prostě nepotřebují nic. Nedekují se, nebandážují, v létě nepotřebují masku ani nic jiného speciálního a bobky si sbírám denně sama, seno/trávu nosíme 2x denně do krmelců růčo a střídáme se v rámci rodiny. Ano pravda, svojí práci nepočítám, to byla zřejmě ta chyba.
Ještě mě tak napadlo, že je i důležité zamyslet se opravdu nad tím, o jaké plemeno se jedná. Už to výše nastínila Bugyra. Kdysi v dřevních dobách jsem začínala u folblutů a pak u teplasů, asi jako většina z nás, dřív prostě nic jiného nebylo k mání, buď A1/1 nebo ČT. No, a ti toho něco sežrali! Kdybych subtilního A1/1 ubytovala ve své hladomorně, kde se kobylám váží i seno, aby držely tajli, počítám, že by mi do měsíce chcípnul hlady🙄. Ta spotřeba krmiva u koní typu kulička vs. žebřiňák, je strašně znát! Já chovám snadno krmitelné koně cíleně, je to moje srdcovka a zabývám se tím cca 15 let. Loni, když jsem kupovala nové koně, mi byla zcela zdarma nabídnuta kobylka ČT, 15 let, 160 KVH. Když jsem viděla, kolik toho spotřebuje, odmítla jsem. Důvodů bylo samozřejmě několik, tohle byl jen jeden z mnoha, chtěla jsem max. dvouletku, do max. 140 KVH v dospělosti, atd. prostě moje představa byla celkově úplně jinde, ale i kdyby ne, tak upřímně nakrmit vedle sebe ČT, co může žrát jak prokopnutej buben s křížencem hucul/ČMB, který se na trávu podívá z dálky a má o sto kilo navíc? Děkuju nechci! Tže ten poměr cena/výkon je u jednotlivých plemen dost znát, netuším, jestli se tohle nějak řeší v komerčních stájích, jakože poník toho sežere půlku, tak má i poloviční ustájení? Já to tedy doma řeším velmi. A určitě by mi vadilo platit za koně 140 KVH, co mu stačí 10 kg sena v zimě v mrazu a je jak dělová koule, stejně jako za koně, co toho sežere 3x tolik, a že takový jsou + půl kýble ovsa k tomu.
Přemýšlím, jestli se dá měsíční částka na koně vůbec nějak rozumně spočítat, protože faktorů, které do výpočtů vstupují, je strašně moc, mění se v čase i v místě. Přesně jak psaly ženy nade mnou. Těžko lze srovnávat ustájení jednoho (zejm. sportovního) koně v Praze a okolí, jak píše uživatelka nade mnou, např. s mým vlastním ustájením, které je v horní dolní, nesportujeme a koně jsou mým smyslem života, tedy i veškeré rekonstrukce na domě, stájích a okolí, se dělají s ohledem na ně, stojí to nemalé peníze, ale zároveň tak zvyšuji hodnotu vlastní nemovitosti. Co je tedy dražší? Těžko říct! To, co my jsme vybudovali, nám alespoň zůstane, je to trvalé, peníze za ustájení prostě zmizí, ale tak to prostě je. Každý má jiné možnosti a na těch staví. Moje počáteční investice do chovu koní doma byla astronomická, v tehdejším měřítku v roce 2005-2006, kdy jsme vše budovali, to byly celkem prachy, v dnešní době, by to byly jenom drobné. Nedovedu si představit, budovat to teď! V současné době už se “jen vezu na vlně” toho, co jsme vybudovali před lety a vytunili ještě poměrně nedávno, a můžu říct, že jeden kůň mě měsíčně stojí s bídou tisícovku, ale holt nesmím počítat ten cca jeden mega před tím, no😄.
Aktuálně mám 1,5 snadno krmitelných koní, spotřebuji 10 kulatých balíků sena ročně, z toho 4 udělám svépomocí doma na svém a 6 jich dokoupím od kamaráda zemědělce za 700 kč/ks. Žlabového krmení dostávají jeden hrnek 250 gramů mnou míchaného müsli (sestaveno výživářkou) obě dvě dohromady, 1x denně + minerálku. Kovář jezdí 4x do roka, platím 800Kč za obě i s cestou, za jednu úpravu. Dělá víceméně korektury po mě, strouhám si sama, on to po mě jen dodělá. Veterinář, zatím jen odčervení + očkování, cenu z hlavy nevím, řekněme do 4000tis/rok. Plus letos prvně zuby, jsou to mlaďasky, cena za obě 3500Kč. Fyzio není třeba, zatím. Trenéra nemám a zatím ani nesháním, nemám potřebu. Hader na koně mám tolik, že mi vydrží až do důchodu, nepotřebuji kupovat nic, postava se mi leta nemění, neřeším. Cajky na koně mám kvalitní a často je dědí jeden kůň po druhém, tam kde to nejde, jako např. sedlo, tak to jsem kupovala letos nové za 16 000, poprvé v životě, doposud jsem měla sedla v hodnotě 1500 a šlo to, tentokrát už to nebylo možné, ale kobyla si chrochtá, za to to stálo!😊
Tže vlastně těžko říct, kolik mě to stojí měsíčně? Spíš bych dokázala odpovědět, kolik mě to stálo celoživotně - mohla jsem mít Maserati a byt v Praze. Místo toho mám dům, stáje a koně, tže asi tak😄!
Šmarjá, to jste mě zase dostaly s těma myšma! Já je beru do holé ruky, jako všecko, páč mě to vždycky bylo tak nějak úplně jedno na to sahat. Myši všelijakých druhů i rozměrů, mrtvé i živé, málokdy mám po ruce rukavice. S rukavicí beru pouze hady, protože ze zmije mám prostě respekt, na tu si beru ty velké svářečské a dlouhý rukáv, bydlí u mě ve výběhu a občas je nutné ji přemístit děvčicu. V přírodě na ně pochopitelně nesahám, proč bych to dělala, že jo…Ale myši mívám v kalfasu na vodu utopené běžně, normálně vyndám za ocásek, otřu ruku o nohu, pak na to zapomenu a dám si jablko, třeba že jo. No zatím to se mnou ještě neseklo, ale nad těmi hygienickými návyky u koní bych se asi měla zamyslet🤮Jinak jsem úplně normální a meju se každý den😄
Upřímně jsem se nechtěla do tématu vůbec vměšovat, protože se řídím heslem, každý svého štěstí strůjce a co je mi po cizích problémech, že jo. Ale ta absolutní neúcta k vlastní tělesné schránce, to už mi prostě nedá toto. Máme jen jeden život a jen jedno tělo, jasně párové orgány máme také, tže když se uřízne levá ruka, ještě máme pravou, když si vypíchnem jedno oko, máme ještě druhý, dá se žít i třebas s jednou ledvinou, a tak by se dalo pokračovat. Ale není to kvalitní život. Já taky zrovna neoplývám láskou k doktorům, a pokud to není nutné, nejdu tam. Ale! Zároveň dodržuji všechny preventivní prohlídky a očkování, protože to považuji za to nejmenší, co mohu pro své tělo udělat a až na výjimky (zubař) mě to ani nic nestojí, vše hradí pojišťovna. Trochu toho času tomu prostě obětuju. Pokud už se vážně něco stane a vidím, že je to blbý, prostě k tomu praktikovi jdu a klidně si vezmu i PN a to i s tím rizikem, že prostě jeden měsíc holt bude na výplatě slabší. Konkrétní příklad - nevěděla jsem, že jsem alergická na sršní bodnutí, neboť mě sršeň nikdy neštípl, zjistila jsem, že je problém, až když se to stalo. Štípl mě do třísla, když jsem odpoledne vedla koně do výběhu. Pálilo to jak sviň, do rána sloní noha, tže mě do auta museli naložit, protože se to nedalo ohnout a rovnou k praktikovi, byla z toho cca 10ti denní PN, noha mi tmavla a dost mě to děsilo. Nakonec to však všechno dobře dopadlo, věřím, že by se našli tací, co by si vzali 2 dny dovču a pokusili by se to rozchodit. Já už jsem na tyhle excesy moc “stará” a to podotýkám, že jsem jen o pár let starší než Čanka!
Čanko, máte spoustu zvířat, o která se staráte, myslím, že na jednu ženskou až moc, ale to je Vaše volba, ale ta zvířata Vás potřebují v celku a zdravou! Je mnohem lepší, se na to pár dnů vybodnout a vyléčit se, než něco půl roku rozcházet, to mi věřte! Není to žádné rýpání ani shazování Vaší osoby, jen rada od jedné bláznivé koňařky, co má už dost za sebou! Mějte sebe a své tělo více ráda! Ono vám to jednou vrátí!❤️
Kometo, tak tohle je výstižné! Přesně takhle jsem to myslela! Moje babička, ročník 1924, šla do důchodu v 52 letech. Moje máma v 63 letech. No, a já do něj nepůjdu nejspíš nikdy, tže budu potřebovat ten Bonharen i pro sebe, abych do tý práce vůbec dolezla😄
Artroza určitě není novinka, to je jasné, ale je to přesně jak píšete. Zlepšila se diagnostika, koně už nejsou všech, neposílají se běžně do salámu a dožívají se vyššího věku. Možná proto je to v mých očích civilizační choroba (třeba špatně), protože ze svého mládí si prostě nepamatuju kupu geriatrických koní, Bonharen a Alavis, ale spíš větu - to víš, je to už dědek, je mu 17 let, dáme mu rok a pak pojede k řezníkovi. Já začla artrozu řešit až když bylo koňovi 28 let.
JanaJana - v podstatě jsem to tak myslela, jenom nedopsala tu myšlenku. Když jsem já začínala u koní, tak to byli jen ČT a plňasi a pokyn vždycky zněl, zavři pořádně sud s ovsem, ať ho nenačne, nevyžere a neschvátí se. Upřímně jsem ani tenkrát nevěděla, co to znamená, protože jsem schváceného koně nikdy neviděla. Do té doby než jsem si pořídila prvního vlastního křížence Shygya x welsh x SHP a pustila ho na bohatou jetelevou pastvu, protože to přece plňasi mohli že jo…Proto jsem napsala ten import, ono totiž v hlubokých devadesátkách půlka koňáků nevěděla, že existuje něco jako IC, Appa, Fjord a mnohé další kuličky. A teď je tady toho půlka republiky. A i já se stále setkávám s dotazy, proč nekrmím koníčkovi ovísek a nepapá tamten jetýlek hezky růžovej. Njn.
Jsem taky pro informace v odčervení a zejména řešení “civilizačních” chorob u koní, které se dříve nevyskytovaly nebo jen minimálně, protože se tu prostě nevyskytovala plemena jako dnes a koně se nedožívali tak vysokého věku, jako dnes.
Témata jako obezita, IR, Cushing, schvácení, PSSM, dušnost, artroza, kožní potíže, výtoky z oka. Prostě všechno co nastalo s importem kdečeho.
Zde nejznámější chovatelé Shirů v ČR, kteří spolupracují s chovateli v GB:
Malý, ale pěkný chov. Určitě budou v ČR už i jiní!
Lesní žínka, máme opravdu velmi podobné podmínky👍 Samozřejmě se také snažím omezit pohyb cizích čičin na našich pozemcích, ale jsou místa, kam se prostě kočka dostane a tím pádem i ta naše ven. Zahrada je veliká a ve svahu, plot kočka překoná a vrata na zahradu máme prostě s mezerou u země, protože to technicky jinak nebylo možné vyřešit. Mě cizí kočky u nás nikdy nevadily, dokonce jsme kdysi měli i kocoura se sousedem napůl😄, vyžíral nás i je a nikdo to neřešil, dožil se také požehnaného věku na polovenkovní kočku. Proto mne požadavky útulku dostaly do kolen. Vždy jsem se domnívala, že jejich smyslem je kočičku umístit, zvlášť, když na nás už je zdálky tak nějak vidět, že jsme milovníci zvířat a zkušenosti s chovem (nejen) koček máme.
Kocoura 219 díky za tip! Našla jsem na FB Catico Písecké kočky, tak jestli je to ono, tak to je jen ve vedlejším kraji, máme to tam tak 100 km, to se dá. Kouknu na ně pořádně a kdyžtak tam zavolám! Super!👍
Brepta - v zásadě momentálně řešíme úplně stejný problém a úplně stejně nevíme, jak s tím naložit? Leta letoucí chováme kočky, přesněji kocoury, vždy kastrované a vždy polovenkovní, s řádnou veterinární péčí, prostě žádný divoký zvířata. Máme poměrně velkou averzi proti tomu mít trvale a nepřetržitě v domě jakékoliv zvíře, kočky nevyjímaje a hlavně na konci vesnice, kde za barákem je jenom pole a pak les, je to prostě nesmysl! Kocoury máme nejen pro radost, ale i pro likvidaci hlodavců, tže domácí povaleči jsou mi naprd. Měli jsme celkem tři kocoury takto chované, první se dožil 12ti let, druhý 8mi let a poslední 13ti let, žádného z nich nepřejelo auto, ani mu nebylo ublíženo schválně člověkem. Naše lokalita je velmi klidná, sousedi velmi vstřícní, sami venkovní kočky chovající, nikdy tu nikdo neřešil jakoukoliv kočku hrabající komukoliv v záhonku. Jsme poměrně stará obec, plná starousedlíků, tže městský manýry sem ještě nedorazily. Díky Bohu. Jenže! Náš poslední kocour byl sibiřák, bez PP. Naprosto nás učaroval nejen vzhledem, ale zejména svou polopsí povahou. Držel se domu a nás. Nikdy se netoulal. Za těch 13 let nebyl ani jeden den, kdy by ráno nestál u dveří a nedožadoval se vstupu dovnitř!😄 Byla to pro nás velká ztráta.
První naše kroky proto vedli do místního útulku, kde cílem bylo vybrat kocoura, vzhledově a povahově podobného tomu našemu. Všechno bylo naprosto OK vždy do té doby, než padla otázka: “A kocourek bude v bytě?” A já, že v domě, kde bude mít krmení a pelíšek a hračky a bude si tam moct přijít naprosto, kdy bude chtít, ale že na noc pouštíme kočky ven, aby mohly lovit a likvidovat škůdce. A tam to vždy skončilo!👎 Tže obyčejný člověk, co má zájem, si vlastně ani nemůže vzít obyčejnou micku z útulku, protože nesplňuje bytové podmínky. No jako málem mě z toho šlehlo! Tže jsme to vzdali a když jsem pročítala inzerci sibiřek a prakticky všude byla podmínka, že kočka pouze v bytě, vzdala jsem to rovněž a ani nikam nevolala. Svět se v prdel obrací a já tohle nechápu. Rozumím tomu, že když někdo bydlí ve velmi zalidněné lokalitě, má kočky v bytě, rozumím tomu, že když někde upravuje volný pohyb koček např. místní vyhláška, má kočky v bytě. Na samotě u lesa, kde je to všem totál u zadele, tomuhle vážně nerozumím!👎
Závěrem? Prostě žádnou kočku nemáme, protože na tyhle podmínky nikdy nepřistoupím, a uvidím, třeba si k nám nějaká micka najde cestu sama?