Aktuálně: 4 059 inzerátů199 455 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů
Nyin
Nyin (7 příspěvků) 03.09.2024, 09:47:35 xxx:xxx.5c26:917c

V pátek jsem napsala SMSku s tím, že mám dva valachy a dvě sedla, která potřebuji upravit na koně, případně dopasovat jiná. Napsala jsem, jakou představu o sedlech bych měla a hned na neděli jsem dostala termín. Asi hraje roli i to, že mám koně v benešovském okrese - mám pocit, že zde Magda bydlí. 

Z návštěvy mám super pocit. Přijela na čas, za autem táhla přívěs s bambilionem sedel ke zkoušení 🙂 Nejdřív omrkla moje sedla na koních na úvazišti, poté pod jezdcem v kroku a klusu (cval v mém případě ne, cválat korektně se teprve učím - X let jen ježdění do lesa, s trenérkou jezdím chvilku a makáme především na klusu, nemám lehkého koně na ježdění a sám se sebou má hodně problémů. Ke cvalu se tedy teprve dostaneme, na vyjížďkách rovinky ale cváláme běžně). 

Vysvětlila, kde přesně je problém v mých sedlech, ukázala, dala osahat. Nabídla možnost upravení stávajících sedel, aby seděla líp, ale zároveň upozornila, že sedět opravdu dobře nebudou nikdy a že nemůže doporučit jejich dlouhodobé používání. Kostra je stavěná na klasické teplokrevníky a ne na koně typu cob. Z celé její výbavy přicházelo v úvahu akorát jedno sedlo - drezurní Cavalleti - je to britská výroba a kostra sedla je tvarovaná směrem dozadu, místo dopředu. Sedlo tak neomezuje lopatku. Zároveň je kostra tvarovaná na kulaté koně. 

Nové sedlo se opět testovalo na koni na úvazišti i pod jezdcem. Znovu dala osahat, vysvětlovala, ukázala rozdíly mezi stávajícími sedly a tímhle novým. Sedlo se testovalo na oba moje kluky a oběma sedělo. To, které měla skladem, jsem si nechala a druhé mám objednané z Anglie. Moje staré sedlo si vzala do komise k prodeji a rovnou si ho odvezla. 

Byla u nás dlouho, určitě minimálně 2,5 hodiny, možná i déle. Hodně se zajímala i moje pocity z nového sedla, abych se cítila dobře. Celkově byla moc milá. 

Fakturu mám na 34tis - tedy cena za sedlo. Pasování mám asi v ceně 🙂

Lituju akorát toho, že jsem si jí nezavolala už před lety. Na zrzka mám vyzkoušeno už víc, jak 40 sedel, a zbytečně jsem tak vyhodila několik desítek tisíc do větru. U černého je to jen 5 sedel, ale zas ho mám poměrně krátkou dobu 😀

Nové sedlo jsem včera vyzkoušela v terénu a super. Na valachovi cítím, že chodí líp, má prostornější chody. A to cítím i jako věčný začátečník, takže ta změna musí být obrovská. Těším se, až do sedla vleze trenérka, co na to řekne. Jediné mínus je širší twist pro jezdce, trochu mě bolí kyčle. Ale to je prostě problém malých, kulatých poníků 🙂

Jsem z Magdy nadšená, ale rozhodně nechci nijak hanit práci předchozích sedlářů. Ono vybrat něco fajn na moje koně je dost těžké. Takže ze sedel, běžně dostupných na trhu, jsme asi měli nejlepší možné řešení. Kdybych měla menší velikost zadku, tak by třeba padlo nějaké pony sedlo, ale potřebuji klasickou dámskou velikost posedlí a už se to tluče s potřebami koně. Oba kluci jsou hodně krátcí, mají hodně výraznou, dlouhou lopatku a široký hřbet. K tomu ale poměrně vyšší kohoutky (nejsou to takoví ti rovní soudci). Nové sedlo je hodně krátké i ve velikosti posedlí 17,5 (kratší než Ithaka v 17), ale tím, že je posedlí plošší, tak je prostorné pro jezdce. Díky tomu nevysedám na zadní rozsochu, ale hezky do středu sedla - jezdecky je taková drobnost strašně pohodlná, pro koně to musí být úplně nebe a dudy. Poprvé mám sedlo, které se nikam neklopí, to je taky posun o 1000%. Sedlo má tvarově komoru do U, ale hodně otevřenou, takže není problém ani ten kohoutek. Navíc můžu jet ven i s volnějším podbřišníkem a nemusím dotahovat na fest. Sedlo nikam neputuje a drží, předchozí na zrzkovi odjíždělo dozadu (při volnějším dotažení jsem během jízdy přesedlávala), na černém naopak dopředu. 

Když to celé shrnu, tak to fakt stálo za to. Poprvé máme sedla, která sedí koním i jezdcům. 

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 01.09.2024, 19:19:55 xxx:xxx.8639:2d6f

Tak jen pro info, jak jsme dopadli.

Dnes u nás byla Magda Frantlová a napasovala nám úplně jiné sedlo. Kostra od KT pro mé koně byla nevhodně tvarovaná a zasahovala do lopatek. Řešila jsem s ní sedlo nejen na zrzka z fotky, ale rovnou i na druhého, taky Welsh Coba. Na oba jsem měla stejný typ sedla, u obou stejný problém - lopatka. Na zrzka bylo sedlo navíc užší. S tím se sice pracovat dá, ale tvar kostry změnit nejde.

Takže máme nové sedlo od Cavalleti z Anglie. Na druhé, stejné, budeme pár týdnů čekat, neměla ho skladem. Sedlo sedlo koním jak prdel na hrnec, já si budu muset trochu zvyknout. Má ploché posedlí a míň výrazné opěrky, nemám pocit nesmrtelnosti, jako v Ithace. Ale je příjemné, kůže je krásně protiskluzová, zítra ho vezmu do terénu. Dokonce mám dospělácké posedlí 17,5 a přitom celková délka kostry sedla je menší.

Magda si vzala mojí Ithaku APM do komisního prodeje, takže kdyby někdo sháněl, tak je volná. Je v super stavu, jsem první majitel a o sedlo jsem se starala s láskou - byla jsem přesvědčená, že ho budu mít navždycky. Komora 3, posedlí 17 . Až nám dorazí z Anglie druhé sedlo, tak ji dám do komise i tu druhou se stejnými parametry 😄

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 28.08.2024, 08:52:41 xxx:xxx.5c26:917c

Díky za rady.

Snažím se sedlat tak, aby byla volná lopatka, zároveň je ale sedlo hraniční délkou. Valach je krátký, dětské sedlo pro mě nepřipadá v úvahu (větší zadek). 

Poslední fyzio bylo v květnu, pořádně pracovat jsme začali až v červnu/červenci. Co se mého ježdění týče, tak mezery tam jsou a ne zrovna malé. X let jsem jezdila akorát do lesa, pak X let pauza s jen občasnou vyjížďkou v kroku/klusu. Každopádně kůň pracuje korektně (pravidelně jezdí trenérka) a já se se sebou taky snažím něco dělat. 

Měla jsem na valachovi i jiné sedlo - Stubben euphoria - a opocení bylo skvělé. Jen délka sedla neseděla (moje Ithaka je kratší). V pátek budu zkoušet Prestige a uvidím. Na první pohled jsem si všimla, že sedla se liší především v měkkosti polštářů. Moje je extrémně měkké, Stubben i Prestige jsou výrazně tvrdší. Je možné, že při zatížení vytlačuji koni do zad třmenové zámky?  Původně jsem si myslela, že měkké polštáře budou koni velmi pohodlné, teď mě napadá, jestli to není na škodu. Vážím 70 kg (váha konzultována s veterinářem - bez problémů mohu jezdit) a při dosednutí do sedla se celé sedlo přimáčkne ke koni (oblast kohoutku zůstává volná). 

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 27.08.2024, 18:46:44 xxx:xxx.5c26:917c

Dobrý den,

chtěla bych se informovat ohledně nepadnoucího sedla. Mám sedlo pasované na míru přímo koni. Sedlo nechávám pravidelně kontrolovat, zda sedí. Fyzio taky vždy OK. Jezdili jsme ale jen na pomalé, občasné vycházky a nikdy jsem neměla valacha pod sedlem pořádně opoceného. Až letos v červenci jsme začali pořádně pracovat a měl pod sedlem suché fleky. Sedlo jsem hned dala na dopasování a i po přecpání se mu suché fleky stále dělají. A jsou poměrně veliké. Po rychlejší vyjížďce ve všech chodech jsem si všimla, že je druhý den ztuhlý, drobí chody a celkově mu není pohodlně. Foto fleků přidávám. Moje otázka je, zda se mám snažit sedlo dál se sedlářkou dopasovsat a nebo sedlo, které takto hodně tlačí sedět nikdy nebude a mám se podívat po jiném.  Jedná se o dospělého, narostlého koně, sedlo bylo pořízeno v 8 letech, nyní 11. 

Bílý otlak na kohoutku není od sedla, ale od zranění ve výběhu 🙂

Obrázek Obrázek
Nyin
Nyin (7 příspěvků) 05.08.2024, 11:55:30 xxx:xxx.8d02:473d

Ahoj,

Jaké minichapsy používáte, když jste boubelaté se širokým lýtkem a zároveň mrňavé?

Byla jsem v obchodě, vyzkoušela jsem asi 30 různých, ale když seděl obvod lýtka, tak byly hrozně vysoké. Moje staré látkové pomalu odchází, tak sháním nové. Raději bych kožené.

Děkuju;)