- Příspěvek #138649
- Nahlásit
No, hlavně po asociálovi, co je někde zavřenej bokem chtít, aby byl bezpečný k dětem a jiným psům je z cesty už samo o sobě.
No, hlavně po asociálovi, co je někde zavřenej bokem chtít, aby byl bezpečný k dětem a jiným psům je z cesty už samo o sobě.
Dnes je na veterině 20 tis celkem běžná útrata, pokud se dělá nějaká diagnostika + léčba. Vždyť i ty blbé rtg do chovu + základní DNA testy Vás výjdou cca na 12 tis. a to jste na tom nejnutnějším.
To by asi nevybírali mezi igelitem a novinami a dali mu nějaký příjemnější podklad - třeba koberec nebo vetbedku🤔
Já hlasuju pro venčení - jak se štěně naučí na deky apod., tak bude v dospělosti akorát chc.t po kobercích, sedačce …
To už bych mu možná zkusila dát do ohádky nějakou bedýnku s bezprašnýma hoblinama.
Krk a hřbet se nejlépe osvalí v tahu - na postroj a nejdřív tah po rovině s přestávkami, kdy se pohybuje navolno a až se dostane do tahací kondice, tak zařadit i kopečky.
Pokud je fenka z pracovní linie, tak počítejte s tím, že mnohem víc, než nasvalená záda bude na vystavách v ČR rozhodovat druhý konec vodítka. I tak Vám ale přeji hodně štěstí!🍀
Ono je to s tou inseminací mrazenym semenem u psů celkově hodně náročné - psí semeno je strašně citlivé a zatímco z jednoho odběru u býka uděláte třeba 100 pejet, tak od psa z jednoho odběru máte třeba jen 7 (z toho je jedna kontrolní) a na jednu inseminaci potřebujete 2 pejety.
Pak ta inseminace se dělá jen na specializovaném pracovišti, fena je v sedaci a semeno se aplikuje buď laparoskopicky přímo do vejcovodů nebo katetrem do dělohy.
U hospodářských zvířat nebo koní je to jednoduché, dá á se to dělat nomálně v teénu a zvládne to i šimpanz, ale psi jsou v tomto úplně jiný level.
Pokud od psa nejsou zamrazené inseminační dávky, tak už má smolíka, protože semeno tak starého psa už není tak kvalitní, aby přežilo kryokonzervaci - to se doporučuje poslední odběr cca do 8 let věku psa.
Oni mají třeba přístupné databáze psů s epilepsií a nechci kecat, ale myslím, že to tam dávají přímo veterináři, takže je to opravdu transparentní. Vlastně i většina zveřejněných psů s epkou v naší databázi plemene je právě z tohoto zdroje, takže jde sledovat jak moc vysoká dědičnost EP je.
Totéž s rtg - tam špatný výsledek nikdo neututlá.
No, myslím, že byste koukala na jejich zdravotní programy a jak tam poctivě zveřejňují zdravotní průšvihy - i u svých vlastních psů.
Množitel nakryje tím, co je levné, blízko nebo co se dobře prodává. Teď se fakt s nějakým double matingem zahazovat nebude.
Omlouvám se, nevšimla jsem si, že mě systém odhlásil
Vadí to jednak zákonu, což je u bezpapíráků bohužel nevymahatelné, ale především to drancuje ty feny - odchovat takto početné vrhy je pro fenu nepřirozené. Ve volné přírodě tolik štěňat fena nikdy neodchová a příroda ví moc dobře, proč to tak nastavila. V zajetí to samozřejmě lze, protože má dostatek krmení, je odčervovaná a má k odchovu optimální podmínky, ale po početném vrhu potřebuje fena delší čas na regeneraci - to kojení je pro ni docela masakr.
No, v první řadě u bez PP nemáte jak dokázat, kolik měla fena za 2 roky vrhů, takže ta definice zákona je všem množitelům úplně k smíchu.
Většina fen hárá po 6 měsících a pokud množí jen na množství (tzn. na prachy), tak to množírna JE i když se stále ještě pohybují v mezích zákona.
Problém je v tom, že zdravá už jsou jen ta plemena, která jsou v nějakém nebo více směrech náročná a nevhodná pro začátečníka - jejich chov není proto lukrativní a chovají je jen nadšenci nebo ti, kteří využívají jejich pracovní vlastnosti.
Naproti tomu nenáročná plemena vhodná pro začátečníky jsou v módě a chovají se na kvantitu bez ohledu na zdraví, takže tam zase najít zdravé zvíře je skoro zázrak.
Kilian:….tak jsem se těšila, že Vás najdu na startovací listině CACITu Dobříš a nic….jedu se tam podívat…jako bonus tam startují oba Kelišovo chovatelé….
Dobré ráno, já teď ani nemám psa do IGP - “starého” teď chystám na ZPO 2 a praktické obrany v lese na 2 figuranty se s IPO bohužel neslučují. No, a akvaristka je ještě mladá - tu teď čeká IGP 1 😇. Užijte si závod 🍀
🔝 to jsem byla já
assil:A kde to tam je? Koukám u FCI na Breeding rules a nic takového tam není. Nebo to vydali jen nějakým cirkulářem? A nebo jsem to v tý angličtině přehlídla. Celkem by mě to zajímalo.
Upřímně nevím, pod čím to tam je, ani nemám čas to hledat, ale v tomto náš zápisní řád vychází z normativů FCI.
Kecám WKU se to jmenuje
assil:No jak píšou ostatní, zaplaťte jí co máte a víc se s ní nebavte. Pokud ve smlouvě není, že má nárok na štěně ,tak nemá a nemusíte to vůbec řešit.
To nedodání PP se nesmí u nás, ale teda popravdě nevím, jestli to platí i v jiných státech, to byste si asi musela zjistit.
To jsou normativy FCI a PP NENÍ majetkem chovatele, proto nemá právo ním takto nakládat a po úhynu psa by ho měl odevzdat zpět na plemennou knihu.
Proto jsem psala hned v začátku, že "pokud se bavíme o chovu pod FCI".
Jinak molossi se chovají pod hromadou různých takyorganizací typu UCI nebo teď ten moravskopodvodnický spolek (WDS nebo tak nějak) kde neplatí v podstatě žádná pravidla a jejich PP mají hodnotu výtisku ve formátu A4, takže je to vlastně taky jedno.
Buggyra:Ale tak zase na druhou stranu smlouva může být uzavřena i ústně, resp. po e-mailu atd., takže pokud existuje podklad, že současná majitelka feny souhlasila s doplatkem nebo budoucím štěnětem za uchovnění feny, resp. za poskytnutí PP (bez ohledu na to, jak morálně pokleslé je PP zadržovat), pak je to normálně uzavřená smlouva.
Pokud ještě nejste ve fázi, že je tohle dohodnuté, a jste ve fázi, kdy vám chovatelka poslala PP, ale vlastně jste jí na její požadavek ještě neodpověděli, toto smluvní ujednání nebylo uzavřeno, takže z pohledu plnění této smlouvy smolík, že vám plnění poskytla, měla si od vás vymoci prohlášení, že hodláte poskytnout smluvenou protihodnotu.
Pokud tedy na to kouknu čistě "technicky".
Nedodat ke štěněti PP není jen morálně pokleslé, ono se to ani podle zápisního řadu nesmí, takže kdyby takového chovatele někdo natřel, tak za tohle dostane ještě flastr.