Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů
Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 09:23:18 xxx.xxx.0.1

Tiež sa hlásim do klubu, pred mesiacom zdravý pes, z ničoho nič akútna operácia s nádorom na ľadvine 8x9cm, jedna ľadvina síce zostala, ale zistili vrodené polycystické ochorenie, takže optimistická prognóza rok. Že operácia stála takmer 50 ani nehovorím. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 25.06.2023, 11:53:13 xxx.xxx.0.1
Bodlinka:

tak v porovnání s ostatními zvířaty to teda drahé je hodně. jako kočka nebo i velký pes stojí jen zlomek.

kůň, to je tak desítka měsíčně na běžný provoz a stovka a víc na průšvihy.


No, momentálne ma pes po oprerácii ladviny na dietách stojí skoro toľko, čo ten kôň. 🙈 ale ináč súhlas.

Ľudia, ktorí majú koňa doma síce počítajú často iba náklady, ale málokedy rátajú aj ten čas. A ten má tiež svoju cenu. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 25.06.2023, 09:58:20 xxx.xxx.134.47
Odpověď na příspěvek uživatele Novačka z 25.06.2023, 07:36:48

Pokiaľ ste schopná mať k dispozícii na nejaký pruser približne takú stovku, dá sa to zvládnuť aj so stredným príjmom. Samozrejme, záleží od lokality, pri veľkých mestách to úplne jednoduché nebude. Ale, koní je všade veľa a majiteľov, ktorí nestíhajú ešte viac. Skôr, než kúpite vlastného, by bolo fajn mať nejaké skúsenosti, možno napríklad aj ako b-reiter, alebo čiastočný nájom.

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 23.06.2023, 13:47:45 xxx.xxx.0.1

Ja som si Dunsanyho v chove kabardincov pamätala hlavne kvôli tomu, že som pár potomkov poznala. A dobrú povesť, čo sa zdravotného stavu týka, medzi a1/1 nemal. preto ma aj prekvapilo, že si ho do toho chovu vybrali. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 23.06.2023, 10:32:02 xxx.xxx.0.1

Asi ste mali šťastie, že vám kone naskakovali automaticky dobre, lebo pri cvale na kruhu by ste si v kontracvale asi veľmi neužili. Každopádne, samozrejme, že to ide a využíva sa práve práca na kruhu, v oblúku. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 21.06.2023, 12:26:19 xxx.xxx.149.42
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 21.06.2023, 12:21:12

Pokiaľ si správne pamätám otca, tak po ňom bolo veľa mäkkých koní. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 19.06.2023, 08:18:50 xxx.xxx.149.42

Mám psa na librele už asi druhý rok (artrźa v kolene, zrasty na chrbtici), zaberá vždy okamžite. Teraz najnovšie už aj chronický ladvinár s jednou ladvinou, vrodené polycystické ochorenie. Na klinike nič o kontraindikácii nehovorili, takže asi o mesiac dostane ďalšiu dávku.

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 19.06.2023, 08:12:26 xxx.xxx.149.42

Pomalé tempo a zostaňte sedieť hneď po naklusaní. Lonž je fajn, pretože nebudete musieť riešiť čo s rukami. Začnite postupne s pár krokmi. ale, ak je kôň fakt nepohodlný, nie je to žiadna hitparáda ani pre jazdca, ani pre koňa. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 16.06.2023, 11:44:16 xxx.xxx.149.42
Odpověď na příspěvek uživatele Murray z 16.06.2023, 10:52:38

Problém je tráva na jar, keď má najvyšší obsah cukrov a tráva krátka, ktorá ma cukry koncentrované v malom množstve. Vyššia tráva u zdravých koní taký problém nie je, lebo sa cukor nekoncentruje v malom objeme a obsahuje veľa vody, čím kone aj dosť zasýti, takže jej zožerú menej. Určite by som teraz nekosila, bezpečnejšie je pustiť kone do vyššej trávy, než do nízkej. Pokiaľ sú ale kone 24/7, zvyknuté na zelené a nie sú to plemená náchylné, nebude to také dramatické. Ak máte možnosť pastvu dávkovať, je to dobrá možnosť.  Pokiaľ ale máte možnosť, tak by som výbeh rozdelila, aby sa spásal čo najviac rovnomerne. Ak ich vypustíte na veľkú plochu, časť trávy kone iba zašlapú a zoserú. Jednak sa z tej vysokej trávy zle kydá, druhak sa zbytočne znehodnotí. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 16.06.2023, 11:35:34 xxx.xxx.149.42

Pokiaľ nejazdíte vôbec, nebude to jednoduché, nikto na vás nebude mať čas, aby vás učil. Pokiaľ jazdíte a nebojíte sa, tak by to nemusel byť problém. V okolí Prahy je niekoľko trénerov, v Chuchli sa môžete skúsiť spýtať, sú tam dvaja, či traja. Levín, Lysá nad Labem je tiež v dojazdovej vzdialenosti. Ešte mi napadajú Radonice, tam je pár dostihových koní. Prípadne by som sa spýtala na FB v skupine https://www.facebook.com/groups/253870811279

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 16.06.2023, 10:27:02 xxx.xxx.149.42

Ak vám nevadí zima, hnusné počasie, práca s ľuďmi (čo si budeme, tie kone majú často majiteľov...), fyzická námaha, mizerné finančné ohodnotenie, minimum voľného času, tak smelo do toho.  Myslím, že nejde ani tak o tešenie, ale skôr o to, že nebudete mať na vlastné čas, chuť a asi ani peniaze. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 15.06.2023, 13:54:07 xxx.xxx.0.1

Buggyra:

Jinak z delšího a většího kopce manuálně podřazuji, aby to brzdilo motorem. Za prvé je to plynulejší a za druhé kdyby nedejbože něco na brzdách selhalo, tak s tou motorovou brzdou se to dá řešit daleko lépe. Bohužel automat má v tomhle celkem nevýhodu, že bez brzd se s tím nedá fungovat...


Automat má aj režim brzdenia motorom, prípadne manuálne radenie, dá sa podradiť a brzdiť motorom.

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 15.06.2023, 11:51:20 xxx.xxx.0.1
efe:

No právě ty vyšší otáčky, o to jde... Neumím si představit, že to bude s hengrem za zádama šudlat na obvyklých 1500.... Ale uvidím, vyzkouším. Kdyžtak si budu řadit ručně.


no, ale vyššie otáčky v zmysle "třista z místa" upside 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 15.06.2023, 11:00:24 xxx.xxx.0.1
efe:

Konečně jsem si pořídila na auto kouli a v sobotu poprvé vyzkouším - nějaké rady ohledně tahání s automatem? Asi si to přepnu na režim sport, aby mi to právě nehudlalo na nízkých otáčkách...


Šport by som s koňmi nevolila, je to na živšiu jazdu, takže ľahšia noha na plyne, auto ide viac do otáčok, atď. K plynulej jazde s prívesom mi to veľmi nepasuje. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 13.06.2023, 10:52:45 xxx.xxx.149.42

Kŕmenie môže stáť od "seno+minerálka", cez "seno+minerálka+ovos", po "seno+minerálka+olej+výživové doplny+musli+granule+čokoľvek ďalšie". Zbežne si to viete vyrátať podľa toho, čo preferujete, prípadne podľa toho, čo poskytuje zariadenie, kde koňa ubytujete. Tam najčastejšie býva nejaký ten základ v cene. Kŕmna dávka u hobby koní je často diametrálne odlišná od koní v športe(a aj tam sú rozdiely v rámci disciplín), či tých chovných. Takže nejaká relevantná odpoveď nie je - mňa kŕmenie nestojí nič extra, lebo mám základ v cene ustajnenia. Max. raz za čas kupujem niečo na kĺby, alebo na zimu nejaké byliny. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 07.06.2023, 17:59:23 xxx.xxx.229.114
Darwin:

Mám zamluvené hříbě u jedné majitelky klisny. Hříbátku jsou čtyři měsíce a majitelka říká, že si pro něj mohu přijet až mu bude pět měsíců. Co si ale různě pročítám tak zanívají i názory, že je to celkem brzo. Má někdo radu nebo zkušenost. Samozřejmě se na něj těšíme celá rodina,ale kdyby to bylo nějak špatně tak ještě měsíc raději počkáme. Děkuji za rady.


Mne trochu dvíha obočie fakt, že máte dohodnuté žriebä, ale informácie si čítate teraz. Dúfam, že si žriebä neberiete niekam na samotu a máte aspoň tušenie, čo starostlivosť o kone obnáša.