Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů
Arbora
Arbora (372 příspěvků) 11.07.2023, 13:57:42 xxx.xxx.0.1
JanaJanaJanaJana:

Víte, co je překvapivé? Jsme u koní 25 let, ale tohle se tolik nikdy neřešilo a hlavně se nedělo. Ne že by nikdy nevnikly nelegálně do výběhu nadšené holčičky. Ale tohle futrování cizích koní nesmyslama a šmatání na ně, v takové víře nebylo.

Vždyť i v Kladrubech za klasickým dřevěným hrazením výběhů je ještě přidaná alektrická páska až teď posledních pár let.

Co se to s těmi lidmi děje?


Síce starší príspevok, ale nemyslím, že by sa to nedialo. Od "96 som bola vo veľkom žrebčíne, pravidelne pri ceste zastavovali autá a ľudia trhali koňom trávu. To, že sa kone medzi sebou mlátia kvôli tej tráve, si ľudia vysvetľovali tým, že ú chúďatká hladné. Teraz je akurát viac súkromných chovateľov, ktorí majú zvieratá bližšie zástavbám. Mám tu neďaleko nový areál, vlani mali v podstate prvé leto takú ostrejšiu prevádzku a hneď mali poníka na klinike. Daň za to, že majú kone na cykloceste.

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 10.07.2023, 13:17:39 xxx.xxx.0.1
kometa:

Kamarádka má třeba koně, který potřebuje vědět, že se z toho hengru dá vycouvat. Takže nastoupí, občas zase vycouvá, aby si to ověřil a pak znovu bez problému nastoupí a už stojí. Je mu šest a zatím vycestoval pětkrát?


jop, takého sme mali a bolo to nejaké pokazené cestovanie, pri nastupovaní 3-4 vošiel a vyšiel, potom sa mohol zavrieť vzadu. Ak sa zavrel príliš skoro, bol schopný vyraziť cez prepážku. A pri vystupovaní,  po otvorení rampy, okamžite vypadol. 

Ale u mladého, nepoškodeného koňa, to sa naučiť dá, ideálne s tým kýblikom. Vôjde, žerie, vycúva na povel, odmena. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 08.07.2023, 09:58:38 xxx.xxx.227.220

Vlastniť koňa nie je žiadna povinnosť. Ak nemám dostupné ustajnenie, kde ľuďom dôverujem- a tým myslím aj to, že naozaj nepotrebujú kontrolu, tak si ho skrátka nekúpim. V takom prípade by som šla radšej do nájmu, alebo k nejakému súkromníkovi, ktorý by uvítal výpomoc. 

Hodina a pol na pravidelné dochádzanie je fakt dosť, to sú tri hodiny z dňa, osem v práci, v zime absolútne bez šance na využitie, pokiaľ nemáte nejaký dvoj/trojsmennú pracovnú dobu, alebo osvetlenú jazdiareň. Ale koho by už len bavilo motať sa tri mesiace v roku pri umelom osvetlení. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 08.07.2023, 09:52:13 xxx.xxx.227.220

Ja som teraz pár dní chodila bicyklom po Tríbeči/Vtáčniku a tiež už mám medvediu paranoju. Pritom sú to kopce, kam chodievam odmalička a nikdy som to neriešila. Teraz som za každým divným zvukom videla medveďa a premýšľala, čo ak vylezie. 😅

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 07.07.2023, 09:02:08 xxx.xxx.226.114

Prosím vás, vy nikto nikam nechodíte po vlastných, že je pre vás 35 km za celý deň nepredstaviteľná vzdialenosť? 35 s tromi výstupmi na vrchol, prevýšenie asi 1400 m somnou dal aj známy, dôchodca, ktorý na to “trénoval” prechádzkami v stromovke. 
Veď sa bavíme o celodennom výlete, ktorý bude pravdepodobne v kroku, takže pôjde od rána do večera. Jasne, druhý deň budú všetci unavení- ale aj to skôr z tepla a slnka, než z kráčania. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 05.07.2023, 08:32:54 xxx.xxx.0.1

35 za deň dám aj ako človek za deň úplne bez problémov, nebola by som z toho v nejakom strese. V rozumnom tempe, samozrejme.

Taký Tuzemec od Terezy Kopeckej v 19 odbehol 160km na treťom mieste, 19 ešte nie je žiadny dôchodca.

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 30.06.2023, 09:05:11 xxx.xxx.149.42

Horsana:

Veterinárne okienko: 

Veľmi čerstvý článok, ktorý potvrdzuje, čo už tuším pár rokov (na základe pitiev odčervených koní) - pyrantel a praziquantel sú už tak trochu na nič...no, neteší ma to, vôbec :(

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37354849/

 


Rezistencia, alebo z akého dôvodu? 

A hlavne, čo teraz budeme robiť? 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 28.06.2023, 09:00:34 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Aha, kvalitní fotka😕

https://www.lgancce.com/lgpreancce/asp-publico/arbolGenealogicoPRE/ConsultarArbolGenealogicoPRE.aspx?ID=QIG33u4kSQU=


No, tak toto tú "hnedú" definitívne vylučuje, pretože kôň z odkazu má oboch rodičov bielych. Buďto ho zapisoval nejaký odborník, ktorý nerozozná vybelujúceho koňa, alebo sa stal zázrak, ktorý nie je možný. Prípadne ten gaštan znamená grošovaný, nie je hnedý. 

 

 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 16:00:23 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

Peternitu jsem nedělala, ani nikdo předtím. Ono to vůbec všechno kolem něj bylo divný... Průkaz nechala vystavit až nová majitelka a ma jen modrej průkaz. Ja si ho přivezla v 9 měsících, kdy bývalá majitelka uznala, ze zo nezvládne a nemá zkušenosti.Táta je PRE, tak asi chtěli Warlandera, ale nikdo nic nevyřídil... Ja jsem se na to vyprdla, vychovávám si lesokoně. Našla jsem tátu v ANNCE a barva prý hnědá ( castaña=pomohl google) Tuto fotku poslali, jako že otec... dál jsem neřešila, ale chvílemi z něho ten španěl přímo čučí😊

    Obrázek

No, neviem, či by som tej plemennj knihe neverila viac, než náhodnej fotke stiahnutej z internetu. Na mňa fakt pôsobí ako úplne bežný hnedák, u šimla by som čakala v dvoch rokov aspoň náznaky na hlave, pár chlpov v zimnej srsti. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 14:34:39 xxx.xxx.0.1
Anonymní:

První foto 2 roky, druhé 9 měsíců. Barvu nemění ani během roku.


Čo je dosť zaujímavé, že na ňom ozaj nie je na prvý pohľad nič videť. V dvoch rokoch by som čakala aspoň náznak. Len tak zo zvedavosti, paternitu má robenú? 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 12:27:02 xxx.xxx.0.1

Prečo silou mocou potrebujete túto svoju vlčiu agendu riešiť vo všetkých fórach? 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 12:24:26 xxx.xxx.0.1

Mne tie mikropácke vždy chutili iba tak. Pre kone je toho kopec vhodnejšieho, trebárs tá mrkva, jablko. Rada používam ľanové pokrutiny od dromy, alebo rôzne sušené ovocie, alebo tie bezobilné od hoeveler.

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 11:06:19 xxx.xxx.0.1

KatyQ:

My máme nádor na nadledvině prorostlý do cév. Napočítali mi cca 50 jen za vyšetření ke zjištění zda je operace vůbec možná.


Fuu, 50 za diagnostiku? U 22 kg psa ma CT hrudník+brucho na jaggy vyšlo okolo 8, aj s anestézou. 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 10:51:09 xxx.xxx.0.1

Najlepší indikátor sú rodičia. Ale rýchlosť je individuálna, sú kone, ktoré ešte v dvoch sú takmer čierni. 

Napríklad, Caravaggio ako odstavča:

https://cdn-images.bloodhorse.com/i/bloodhorse-images/2019/11/3c5e7f1c116749d28ea57ddabd79ded3.jpg?width=500&maxheight=330&mode=max

v dvoch rokoch: 

https://cdn-images.bloodhorse.com/i/bloodhorse-images/2017/06/553e85c5a97046cab736654352bbdf4b.jpg?width=500&maxheight=330&mode=max

a foto, na ktorej má  8/9: 

https://www.jbis.jp/horse/images/0001226634_1/

 

Arbora
Arbora (372 příspěvků) 27.06.2023, 09:41:30 xxx.xxx.0.1

Metastázy zatiaľ nemá, aj histológia bola asi dobrá. Otázka je, koľko zvládne ta cystická ľadvina. Zatiaľ (klopem) má kontorlnú krv dobrú, ďalšia o tri mesiace. Kúpila som aspoň aminavast, je na diéte, viac asi urobiť neviem. 

Tiež sa teším z každého jedného dňa, pes asi zatiaľ ani nevie, že má mať nejaké problémy, akurát je nešťastná, lebo má zakázané všetky obľúbené aktivity ako behanie za palicami, skákanie do vody, alebo naháňanie so psami.