Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.08.2023, 10:47:58
Taky jsem marně hledal, kdy se ty chromozomy přejmenovaly, pokud si pamatuju, učili jsme se XY i plazů a ptáků, ale před nedávnem jsem pročítal genetiku malých zvířat a tam už byly ZW 😉
Odpověď na příspěvek uživatele Havel z 28.08.2023, 13:51:46
To ano, ale stejně jako všechno se to musí umět. Střihnout nůžkama za krkem mezi obratly je rychlé vlastně stejně jako rozrazit lebku a zdevastovat mozek, s minimálním rizikem trápení.
Jak to chodí na pitevně asi nemáte moc tucha, tak to nekomentujte.
Odpověď na příspěvek uživatele Fatia z 28.08.2023, 11:21:36
Jj, diskuze tu občas jede, ale to bylo i na ifauně. Jinak citace taky úplně nemusím, ale odpověď mě baví, jen by to chtělo, aby při psaní odpovědi byl vidět text, na který reaguji, ale v příspěvku pak ne
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.08.2023, 10:50:00
Jj, to je. Ale u sekání hlavy se občas slepice hne a už je to týrání. Proto mě okouzlilo to ustřihnutí, je to stejně rychlé jako sekyra a minimalizuje to možnost chyb.
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 28.08.2023, 08:43:30
Tak ono bude hodně záležet na vyhledávaném hesle. Tady jsem to dnes zkoušel s heslem “slepice se škubou” a nic nenalezeno, ale v googlu mi vyskočila zdejší diskuze mezi prvními. Je pravda, že mnohdy vyhledávám právě v googlu, tak mám zkušenost trochu zkreslenou.
Ano, kometo, na ifauně to bylo taky časté, ale bylo tam časté i to, že nějaký “chytrák” tazateli nadával za vytažení vlákna několik let starého. Za mě je to v pořádku. Pokud mám problém, hledám řešení, najdu vlákno pročtu a doptám se, co mi není jasné. Přístup založení nového vlákna považuju za lajdácký. Ale máte pravdu, že vyhledávání tu moc nefunguje.
Fikovnice s problematickým vyhledáváním na ifauně nesouhlasím, trávil jsem tam hodně času vyhledáváním diskuzních vláken na dané téma a nebyl problém.
A k tomu hledání stačí zadat do googlu heslo “slepice se škubou” a vyhodí mimo jiné zdejší vlákno z roku 2016.
Ono ty vteřiny se právě počítají, proto se má omráčit. Na jatkách se zvířata také napřed omráčí a teprve po té vykrví, konkrétně drůbež se omračuje elektrickým proudem. V malochovu je možné použít omračovací pistoli, nebo omráčit úderem do zátylku a po té vykrvit, nebo právě dekapitovat zezadu, aby došlo k přerušení míchy a okamžité smrti zvířete.
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 27.08.2023, 10:26:45
Tak to je super, asi si taky koupím nůžky 👍
K těm zařezávacím kleštím je i popis jak porážet, dovolil jsem si zkopírovat níže. Jen moc nerozumím tomu, proč hrabavou pod krkem a vodní drůbež za krkem. To mi moc smysl nedává. O prostřižení hlavy tam toho moc nepíšou. Taky si to neumím představit a přijde mi to zbytečně složité.
“Hrabavou drůbež zabíjíme nejlépe tak, že peří pod krkem u hlavy oškubáme (chceme-li krev dále v kuchyni využít) a následně přeřízneme krční tepnu. Drůbež držíme hlavou dolů tak, aby krev dobře vytekla. Práci lze si lze usnadnit různými porážkovými přístroji (jateční pistole) nebo vykrvovacím trychtýřem.
Další variantou porážky je takzvané prostřižení hlavy nad zobákem kleštěmi.
Při průmyslových porážkách se drůbež omračuje elektrickým proudem a následně podřezáváme krční tepna.
Vodní drůbež zařezáváme za hlavou, krev se v tomto případě využívá výrazně častěji i v kuchyni, než u hrabavé drůbeže. Důvody jsou v zásadě dva: Je jí více a je chutnější. Krev vždy mícháme, aby nedošlo k jejímu srážení. V případě, že se krev srazí, je možné ji buď rozšlehat, nebo zcedit jemným sítkem. Krev se rychle kazí a zpracování se doporučuje co nejdříve! (rozhodně již v den zabití drůbeže)”