Jj, to je myslivecká logika. Pře dvaceti lety mě jedna taková přesvědčovala, jak jsou v okolí Prahy přemnoženi rysi😲
Příspěvky uživatele
list
Díky moc 😊
Ona je i výhoda, že jsme uprostřed obce, takže to k nám dravci mají dál a než sem přiletí holubi se schovají na holubníku 😉 Ale opravdu jich tu moc nebývá a opravdový úprk jsem zažil jen jednou, to mi holubice zůstala v javoru asi hodinu, než se vrátila na holubník.
Já byl v Lysé na výstavě a pořídil si hned tři nové kousky do chovu, takže pštrosy v Polabí jsou teď zavření. Ještě jsem k nim musel přidat loňský, mladý hrdličky z voliéry s exoty, protože na rodiče přichází jaro a taťka je začal prohánět. Takže než se dostanu někam na trh, abych prodal hrdly a zbylou mládež, budou asi zavření😟
Ona ta liška u nás nemá moc co lovit, tak akorát hraboše na poli. V produkční krajině moc příležitostí není, v lesích chybí keřové patro často zcela a pole navazuje na pole, chybí meze a remízky. Tak jí toho moc nezbývá než následovat hlodavce do zástavby a hledat si potravu tam. Slepice je prostě výhra v loterii a liška si ji vezme. Černá a spárkatá zvěř je přemnožená, ale bohužel pro lišku nebo kunu je to opravdu nedosažitelná kořist.
Pravdu má jo12810, že ochrana se zaměřuje jen někam, ale měla by být komplexní, aby byla krajina úživná pro i predátory, chránit by se měla tedy i jejich přirozená kořist.
Ale likvidace dravce není účinná ochrana, protože jeho místo zabere zase jiný.
Pro zvedavec - myšlenka obce pro lidi a ostatní pro zvířata je hodně mimo realitu. Dnes je drtivá většina české krajiny pro lidi. Pole není divočina a les též ne. Všechno je to produkční prostor. Pro přírodu jsme nechali jen pár procent území ČR. A k té vzteklině - poslední diagnostika vztekliny byla v roce 2002, od té doby se u nás vzteklina nevyskytla. Pro děti je nebezpečnější sousedovic pes, než liška probíhající vesnicí😉
Já Vám rozumím a naprosto s Vámi souhlasím.
Ale nelze souhlasit s chovatelem, který napíše, že nechce svá zvířata omezovat a chce jim dopřát “svobodu”. Protože pokud chce chovat drůbež stylem á la 50. léta 20. století, tak prostě narazí a musí počítat s citelnými ztrátami. Pro tu lišku je kurník výhra v loterii a ani dvoumetrový plot ji nezastaví.
Prostě a jednoduše, svůj chov si vedu dle svých představ, včetně zabezpečení zvířat před predátory.
Předpokládám, že tleskáte a jásáte, dočtete-li se o otrávených dravcích, protože k této eliminaci pernatých škůdců dochází ze stejných důvodů - někdo si hájí svá zvířata tím, že hubí predátory, místo toho, aby svá zvířata zabezpečili.
Jj zdá se, že to by to mohlo být. Plemeno vzniklé v Británii z paduánek.
Já strašně váhám, zda tam sjet dnes odpoledne, nebo zítra dopoledne 🤔 Ono tam v sobotu bývají už prázdné klece, ale je tam trh, kde jsem nakoupil v minulosti chovná zvířata, která potřebuju doplnit (smajlík holub)
Při správné péči dává smysl naložit líheň max 14 dní skladovanými vejci. Záleží na teplotě, vzdušné vlhkosti a vejce by měla odpovídat vzorníku, což u hybridek asi těžko zjistit, jak by vejce měla vypadat. Taky u nich není jistota užitkovosti potomstva.
Tak to je asi taky správné použití, ne? Pamatuju, že, když jsem byl kluk, si soused bral koňský hnůj do skleníku taky na podzim, navrstvil na něj zeminu a v únoru už začínal pěstební sezónu
ančovička:Kohouti maransky,pavlovky, zdrobnělá slepička brahmanky…..
A to vejce je Kinderko 😉😄
drvodelkafialova:Přesné. Máte za jedna.
Díky 😇 Aspoň něco z tý školy v hlavě zůstalo 🤭
Buggyra:No a jak se říká hmotě mazlavé, černé, plné žížal, s občasně viditelnou strukturou rozpadajícího se sena či s vrstvičkami nerozloženého sena (podestýlku nemáme), která mi vzniká na hnojišti z hnoje, řekněme po roce? Abych věděla, do čeho to já sázím kytky 😀
Tak tomu bych právě říkal “už skoro hnůj”.
Ono totiž to, co ze stání dáváme na hnojiště není hnůj, jak se to běžně označuje, nýbrž chlévská mrva. Je to směs trusu, moči, podestýlky a zbytků krmiv a bůh ví, čeho ještě. Tato hmota po uložení na hnojišti projde procesy, jež se souhrně nazývají zráním a vznikne z ní hnůj, jež už je použitelný pro hnojení plodin.
No, jestli byly z trhu, tak tam označení nebývá žádné.
Musím se přiznat, že servis jsem ještě řešit nemusel, jen jednou jsem si musel pohrát s hadičkou. Je očividně blbuvzdorná 😄
Jj, taky ho mám a můžu potvrdit, že vepřovou kost, nebo hovězí žebro fakt nedává
Zdravím, k těm skořápkám bude mít asi každý trochu jiný přístup. Já například skořápky podávám vysušené a přimíchávám je do směsi při šrotování, takže je z nich jemný prášek. Dříve jsem je podával nadrcené smíchané s gritem.
Zbytky z kuchyně viz MiraT. Tam mám přístup stejný
Já si ji kupoval před léty na zakrslé, takže kapacitně byla nadlimitní 😄 Ale pravdou je, že prostoru nemám nazbyt, tak mi stačí i nyní, kdy těch 20 kuřat je pro mě až až. Mít víc místa na drůbež, taky bych sháněl něco většího.
Ovšem ta Vaše je vážně pěkná👍
S touto mám už dlouhá léta jen dobré zkušenosti: https://www.lihne.cz/king-suro-20/
Neřímám, že nejsou, ale jsou lépe dohledatelné, než zapomenutý háček. I když stromek řádně prohlídnete, jistotu, že jsou všechny třásně pryč máte, ale zvlášť u hustých jedlí ten háček najít nemusíte.