Sice malinko opožděně, ale také potvrzuji že zásilka v pořádku dorazila a již dělá radost. Díky moc, ne-jen za balíček.
Příspěvky uživatele
Jiri24
Také záleží co od zvířete čekáte, chcete spíše mazlíka nebo pozorovat chování nějakého volně žijícího druhu?
Díky za toto krásné gesto a také za to, jak jste zvlásli za poměrně krátký čas tento web vylepšit. Je skvělé jak se zde podařilo i díky tomu a účasti ostatních nastartovat diskuzi a věřím, že to samé se brzo stane i u inzerce, která zatím v kategoriích které sleduji více malinko pokulhává ve srovnání s některou konkurencí. Přeji vše nej do budoucna.
J.Z.
Mluvíte o Dvoře. Jestli myslíte transporty pana Vágnera, tak zde tvrzení že zahynulo obří množství zvířat je velice nesprávné. Vágner měl ztráty pod 2%, většina ostatních lidí, co toto dělali klidně nad 50%.
Ano, mám kolem sebe jistou sociální bublinu, ale psal jsem, že to nemohu posoudit, žádnou vědcekou práci, výzkum jsem na toto téma nečetl, ale pokuď si třeba na webu youtube nakdete nějaké video o vakovlkovi, jsou tam stovky komentářů, spousta z nich říkajících, jak je smutné že druh zde již není atd...
Ano, k přírodě se šetrně nechováme, to však za mě není arfument pro to se vykašlat na záchranu druhů.
Setkal jsem se s karpatskou rysicí, která byla odchována v lidské péči a po úniku se fo 14 dnů naučila lovit, myslím že tygr by dokázal totéž, spíše je zde problém že není místo je někam vracet, u těchto zvířat je vyšší šance konfliktu s člověkem.
Akorát že kdyby si to chovatel vymyslel, tak by to stejně nezvrátilo fakt, že když se pak zvíře stěhovalo, spolu s ním poslali několikastránkový manuál, jak se o starat aby alespoň nějak fungovalo.
Hodně jiná formulace je to díky tomu, že to zjednodušuji, predátoři útočí na samce, kteří obývají leky (jak těmto malým územím říkáme), kteří nejsou tak silní, aby jsi vybojovali území uprostřed uskupení. Nejsilnější samci uprostřed tak, nemusí toto území opouštět kvuli predaci. Šlo mi spíše o to ukázat, že zvířata mají tak velké území aby přežily, a pokuď je dokážeme v lidské péči uživit na třeba 500m², zvířatům to nevadí. Jisté stresy zde možná stále jsou ale ty jsou i v přírodě, pouze jsou nahrazeny jinými (nedostatek potravy zřejmě nenastane, naopak v přírodě není takový stres z lidí).
Nejspíše umíme neberu. Pokušeli jsme se oživit vyhubený druh kozorožce, mládě přežilo několik minut. I kdybychom uměli vytvořit nový druh, pořád zřejmě nedokážeme vrátit ten vyhubený. V budoucnu to možná bude jinak, ale nyní ne.
A v posledním bidě si malinko protiřečíte, nejprve jste psal že řešením jsou silné tresty, aby si danné chování každý rozmyslel, nyní píšete že tresty jsou zbytečné. Autor zastává stanovisko, které sám vyvrací, tak nějak to myslím bylo v jedné Cimrmanovské hře řečeno.
Hrůzu jsem měl, protože jsem viděl 11 nepřečtených stránek diskuze a představil jsme si čas, který mi to zabere přečíst.
Naprosté většině lidí je to jedno? Možná jo, nemohu posoudit, ale třeba o vakovlkovi mluví stále hodně lidí a rozhodně to třeba nebude jedno všem.
Obdivoval bych je v zoo, kde by pravděpodobně mohli přežít, vzhledem k tomu jak v Indonésii v současné době probíhá odlesňování kvůli palmě by třeba tygr balijský asi nedokázal dnes tvořit životaschopnou populaci v přírodě, ale konkrétní situaci na Bali neznám. To že v Indii tygři zabijí lidi nevím jak s tím souvisí, možná moje chyba.
To že v zoo již není tygr, jistě chovem v lidské péči jisté domestikační změny probíhají, ale rozhodně nejsou tak rychlé. Myslím že kdyby někdo před vás postravil 2 tygry třeba sumaterské a o jednom řekl že je čerstvě odchycený a druhý narozený v lidské péči a přitom byly oba narozeni v lidské péči, tak by jste to nepoznal.
Ve volné přírodě se okolo jejich území nepohybují stovky či tisíce lidí. V menších výbězích si zvyknou snaději na to že to co je za sklem je prostě mimo, jakýsi jiný svět a lidi pak tolik nevnímají. Slyšel jsem o tygřici co zásadně žrala pouze v noci, protože se ve velkém výběhu začla bát lidí včetně chovatelů.
Ano, samozřejmě že vodušky občas musí toto malé území opusti, nicméně je pak ihned zabráno a musí si jej znovu vybojovat.
A my umíme vytvořit živočišný druh? Vytvořili jsme domestikované formy, ale druh? Možná nějaký je, budu rád, když mi rozšíříte vědomosti.
Tato varinata tady je u nosorožčích rohů, tygřích kostí, . Jak to vypadá v realitě, vidíme všichni... Tresty směšné. Nosorožci stále umírají. Kdo chce hledá způsoby.
Dnes jsem s hrůzou otevřel toto téma, které se monstrózně rozjelo a dovolím si doplnit některé informace a projevit svůj názor. předem děkuji všem, kteří mají síly zde obhajovat to, co je obahjovat třeba.
1) Několik stránek dozadu zde padl dotaz, zda si na sebe zoo dokáží vydělat bez příspěvků. Zůstalo to bez odpovědi, tak tedy: U nás nevím, ale na západě si na sebe soukromé zahrady dokží vydělat.
2) Bylo zde zmíněno, že pokuď by třeba vyhynul sýček či gorila, dětem to bude jedno. Možná některým ano, ale mě (narozen začátkem tisíciletí) třeba stále mrzí, že nemohu obdivovat tygra jávského a balijského, kvagu, antilopu modrou... Jde tak pouze o váš osobní pohled, že jim to bude jedno. Věřím že to samé by nastalo se sýčkem či gorilou.
3) Argumenty k velikosti výběhů v zoo a poč jsou dostačující. Jako první bych rád podtkl, že se neustále tlačí na jejich zvětšování. Navíc příliš velké výběhy mohou způsobovat i následný stres z přítomosti lidí, který je v menších výbězích o dost menší. Další argument je ten, že ve volné přírodě zvířata obývají tak velké prostředí, aby je uživilo a populace dokázala přežít, příklad na slonu africkém: V mali je území stáda asi 25 000km2, kdežto v národním parku Lake Manyara v Tanzánii má jedno stádo díky vysoké úživnosti plochy území o velikost menší jak 50km2. Extrémem jsou třeba v Ugandě vodušky kob, kdy podle Vágnera má každý samec pouze malé území pár metrů čtverečních a podobně se chovají pakoně na pláních Serengeti.
4) K tématu ochočení zvířat jako je had v teráriu atd. a i k jejich případnému vyhubení člověkem bych rád přidla citát: ,,Především je zapotřebí přesvědčit člověka, že nemá žádné morální právo vyhubit nějaký živočišný nebo rostlinný druh. Za prvé pro to, že ho není schopen vytvořit, za druhé proto, že jednoho dne ho bude moci využít a mít z něho zisk dnes zatím neznámý." Jean Dorst
Ano, dnes možná nemá had v teráriu využití, ale co třeba když za 100 let nějaké objevíme...
Nyní bych ještě rád popsal, proč je dle mého pozitivní seznam a zakazování chovu zvířat špatně:
Následující řádky se zabývám pouze dobrými chovateli a zoo, ve kterých mají zvířata dobré podmínky pro život.
Zoologické zahrady významnou mírou pomáhají nejen k ochraně přírody, ale také pomáhají s výzkumem druhů. nemyslím si, že bychom dnes bez zoo znali délku březosti hrošíka liberijského (pouze jeden z mnoha příkladů). Zoo a chov zvířat v lidské péči svým působením již před vyhynutím zachránili celou škálu druhů a poddruhů například.: přímorožec šavlorohý, gazela dama tmavá, lev berberský, jelen milu, ara spyxův, některé plže rodu Partula, sika vietnamský... To že se někdo může potkat s nějakým taxonem v něm může vzbudit zájem o něj. Sám jsem tomu příkladem. Dokovaď jsem se několik dní na praxi nestaral o turaka, skoro jsem tyto ptáky neznal, následně jsem si je velmi oblíbil, dalším takovým příkladem jsou u mě třeba felsumy - nevidět vedle sebe celou paletu druhů, grandisky, klemerky, ornaty, nigristriaty..., dále třeba kruhochvosti, cichlidy... Podsledním bodem je, že chov v lidské péči redukuje poptávku po zvířatech z volné přírody. Takový příklad: Když někdo chce mít želvu paprsčitou, tak má možnost si ji opatřit z odchovu, když však chov bude zakázán a někdo ji bude za každou cenu chtít, podívá se na černý trh, kde najde, vzhledem k tomu, že se nesmí chovat, jedince z volné přírody. V takovém případě pak ten jedinec nebude pravděpodobně dovezen sám, ale bude jich spolu s ním dovezeno třeba 50, 100... Vzhledem k tomu, že to celé bude nelegální jich přežije třeba 15, 20 a i tihle se nebudou dále rozmnožovat, takže jejich genetický materiál nenávratně zmizí. Pokuď si někdo ale koupí 1 želvu paprsčitou na mazlíčka vylíhlou v lidské péči tak je šance že některý ze sourozenců se třeba dostane k nějakému chovateli, kde se následně rozmnoží a geny těchto zvířat zůstanou zachovány i nadále. Vzhledem k tomu, že jsem životní optimista věřím, že tento list zkázy, jak seznamu říkám, nebude schválen.
Dobrý den,
mám již téměř po zkouškách, tak bych se chtěl začít také věnovat zisku podpisů pod petici proti tomuto nesmyslu, pročítal jsem přiložený odkaz, ale asi jsem patrně někde přehlédl, kam pak odevzdat podpisy? nejsem člen žádného chovatelského spolku. Mohl by mi prosím někdo jasně a stručně napsat co s podepsanými papíry?
Děkuji předem za odpověď,
Jiří Z.
Jinak se také musím zastat Dvora, mimo-Africká zvířata mizí, Africká pomalu přibývají, teď naposledy terárium S Afriky, podle fotek mi to přišlo jako bývalé tmavky, ale nevím.
Sice mizí i Africké druhy, ale tam bych neřekl, že je to přímo chyba Dvora, ale tak nějak celé Evropy, jedna, dvě zoo nemají šanci udržet životaschopné populace kopytníků, na druhou stranu ty odcházející druhy mi nepřijdou nějak moc nahrazovány, či jsem neslyšel že by se plánovali, až se jejich osud spečetí, něčím nahradit.
Je také pravda že třeba v bývalém pavilonu lvů (dnes drilové) je již pěkně dlouho prázdná vytrína, kde se mohl nějaký ten plaz již dávno prohánět...
Zároveň také uznávám že v té nové části mohla být třeba místo steak house terária pro plazy, či malé savce z jihu Afriky (kruhochvosti, želvičky trpasličí, pardálky). Nemuseli se také bourat voléry u vily, zajisté by se dali poupravit či jinak využít a místo nich zahrada plná růží, no radši už vyjadřování na Dvůr ukončím...
Dvůr má zajisté své mouchy, možná i pár masařek, ale pořád bych neřek, že je to nějaká katastrofa, může být daleko hůř.
Ale když už zde kritizujeme, pro ty co viděli nový pavilon Goril v Praze, taky vás napadlo, kolik tam mohlo být terárií místo nekonečných betonových zdí, které mají imitovat cestu do pralesa...
To já jediné s čím v Hluboké bojuji jsou čolci, velké u mloků jsem ještě neviděl, horské u zmijí až letos, jinak třeba želvy jsem viděl zatím pokaždě. Ale uznávám že nikdy jsem tam neviděl všechno, to však k dobře udělané expozici tak nějak patří.
zoo Jihlava
ještě jednou Hluboká
Zoo Hluboká
Ještě bych do výčtu přidal u nás Jihlavu, například různí hroznýšovci, varani, největší krokodýl čelnatý na světě a spousta dalšího.
A nádherné terárium pro plazy Evropy má zoo Hluboká nad Vltavou (dříve Ohrada).
Krásné terárium pro Lepidothyris/Riopa fernandi. Moji veškeré snahy o rostlinky do týdne zrušily, vyjma jednoho potosu.
Také se podělím o své zkušenosti. Minulý rok jsem potřeboval předělat jedno akvárium s dosluhující populací živorodek duhových (Poecilia reticulata). Připravil jsem tedy během června velký, speciálně pro tento účel koupený, lavor, objem teď z hlavy nevím. Postupně živorodkám v akváriu snižoval teplotu a zhruba v půlce července dal živorodky (posledních 5 ks) ven. Vše fungovalo do druhé poloviny srpna, kdy se živorodky během dvou dnů ztratily, vzhledem k tomu že lavor byl vložen do bedny na mláďata suchozemských želv je mi trochu záhadou, kam se ztratily, mrtvolky jsem žádné nenašel, ani v okolí lavoru. Pokud by je něco mělo sežrat, tak by se to muselo protáhnout králičím pletivem.
Tak třeba se tu většina snad nějak potká.
A třeba tu i začnu být více aktivní s novým začátkem, nutno dodat vynuceným.
Zdravím,
na ifauně jsem byl spíše jen čtenář, ale zajímá mě, zda se sem přesunul z ifauny i někdo z teraristiky? Koukal jsem že psy a koně se sem přesunuli, tak jestli je zde někdo i z mé oblíbené sekce na ifauně. Případně pokuď zde někdo chybí, nechce někdo známější napsat soukromé zprávy (což prý ještě jde) i ostatním známým, co zde nejsou?