to je úplně normální zánět dutin. infekční záležitost, ostatní ptáci mohou být imunní bacilonosiči.
Příspěvky uživatele
Bodlinka
je to rozlízaná tlapička, příčinu nelze určit přes internet.
celkem akorát.
první, co bych chtěla u papouška žako s růžovými pery vědět je, jestli mu fungují játra a jestli netrpí bílkovinovou malnutricí.
zařiďte si to číslo hospodářství a pak tam zavolejte. není problém zaregistrovat takové ovce.
to vypadá jako automatická zátěžová napaječka. to má být připojené nahoře na hadici.
zástřelné není všeobecné, týká se jen jasně vymezených pásem a slouží k tomu, aby v ideálním případě v těch pásmech byla divoká prasata zcela vyhubena
taky mám známého myslivce. kolikrát jde taky na prase, sedí někde celou noc a nic nepřijde. není to jednoduché.
vodítko pro morče je hloupost.
dva důvody: morče je válec s krátkýma nožičkama, postroj prostě nemáte jak pořádně nasadit tak, aby vůbec o něco držel
druhý důvod: morče je plachý tvor, nemá rádo neznámé otevřené prostory a výhled na oblohu, takže když takové morče hrknete někam doprostřed trávníku nebude to procházka, buď ztuhne na místě nebo bude chtít rychle utíkat pryč.
to si pamatujete špatně. je to přesně takhle, od března se začalo blnout v čr.
no a vidíte, stalo se vám něco? nestalo.
jo, škraloub na pudinku je nechutnější verze toho mléčného.
tak pudink jím rovnou z kastrolu, nesnáším ten škraloup nahoře takže to musím zblajznout rychleji než se udělá.
Patogen klidně druh ohrozí, hlavně když je v populaci méně jedinců nebo když jsou blízce příbuzné nebo když je patogen něco, co je zcela nepodobné nečemu, s čím se daný druh kdy potkal, typicky při zavlečení nebo při přeskoku na jiný živočišný druh.
Z nějakého globálního pohledu je to samozřejmě maladaptivní a pokud druh přežije, další selekce obvykle směřuje k atenuaci, ale ta první vlna může být pěkně intenzivní.
Nějaké příklady: ptačí chřipka u chaluh a terejů, pokud na HPAI nevěříte, pak třeba mor králíků a myxomatóza nebo prostě lidské pravé neštovice a američtí indiáni.
Viry využívají buněčnou mašinerii k vlastní replikaci, ale mají vlastní struktury, receptory, různé enzymy, různé buněčné bílkoviny s různými funkcemi třeba co se ovlivnění buněčné signalizace týče a schválně si nedávají příliš záležet na tom, aby všechny virové částice byly stejné. takže občas se povede třeba i úspěšnější, nebo prostě jiný ale pořád životaschopný model. Opět příklad, pokud nevěříte na hpai: mor králíků a jeho druhá varianta. to je zároveň i příklad selekce k atenuaci.
Není to ani bublina ani o strach, je to prostě zajímavá informace, jako vždy do českého rybníčku přišla asi s půlročním zpožděním. Kdo se o tyhle věcí zajímá už to dááávno ví, prostě tohle jsou opravdu staré zprávy.
Ale nic dalšího než zajímavost o evoluci virů v tom nehledejte. Kravám to nic nedělá a člověku taky ne.
Akorát ty kočky, no. Je třeba dobře možný že ty uhynulé kočky v Polsku, to jsou ještě starší zprávy třeba už přes rok staré, se taky nakazily z mléka a ne od divoce žijících ptáků. To byly kočky faremní. Ale v mléku nebo u bezpříznakových krav to v té době nikdo ani nezkoušel hledat.
hele škrabu ty stěny je to hrozná práce a jde to pomalu, nejstarší vrstva zelená s kytičkama a žlutá jsou ještě před zavedením elektrického proudu
no a u toho si přemýšlím co dát na stěnu tam, kde bude mít nora pelech, aby to hned nezamazala?
nejlepší recept na sladké je si to nekoupit
když si člověk musí upéct/uvařit, tak toho prostě sní míň
nejlepší recept na sladké je si to nekoupit
když si člověk musí upéct/uvařit, tak toho prostě sní míň
nějaké teoretické malé riziko přenosu existuje a vzteklina je 100% smrtelná, takže nepřehlížet.
ale netřeba panikařit, mít fobii z netopýrů nebo něco takového. pokud už potřebujete nutně netopýra chytat vemte si na to rukavice.
tak ono jaksi když umíráte na vzteklinu jsou tam parézy a paralýzy a s tím se létá špatně.
v americe roznáší netopýři normálně vzteklinu, takže tak když vás nebo neočkovaného psa kousne, můžete mít problém
v evropě jsou určité druhy netopýrů rezervoárem hodně odlišného sérotypu, je to spíš virus vzteklině příbuzný než vzteklina samotná (evropský netopýří virus 1 a 2). jsou to hodně hostitelsky specifické věci, adaptované na netopýra a k přenosu na jakýkoliv jiný živočišný druh je potřeba velká infekční dávka a hodně špatná karma
proto taky záchyty nekazí nákazový status.