na 5000m2 možná úplně zapomeňte na ovce trvale a určitě zapomeňte na uživení. To je tak dát si tam na jaře jehňata na výpas a na podzim je přesunout do mrazu. Možná i dřív, když je suché léto.
Rozhodně tam neuděláte plemenný chov, to je zcela vyloučené
Jinak kolik se jich tam narve záleží na zařízení pastviny a její úživnosti, což záleží na tom, kde to máte a co tam roste.
Ale dejme tomu, máte štěstí a je to dobrá pastvina, dá 30 tun na hektar, to je u vás 15 tun, ale na takové ploše neuděláte žádné oplůtky nebo tak, využití 60%. Obroste 4x do roka, to je 60t x 0,6 = 36t za rok na krmení = 36000 kg, jedna ovce sežere 10 kg za den, pasete 160 dní, tzn. 225 kg na den/10 = 22 ovcí
Ovšem nejásejte, to je výpočet na naprosto ideální podmínky, kdy to prostě roste jak blázen. Vychází to na nějakých pět dobytčích jednotek na hektar. Pravděpopodobně tam bude hromadu ovcí, které budete muset v létě porazit dříve nebo dokrmovat senem
Pokud na tu vaší pastvinu strčím dobytčí jednotky na přiměřené zatížení, to jsou 2, tak to máte 500 kg živé váhy ovcí, děleno 60, to je nějakých osm. Pokud nemáte štěstí a je to taková nějaká průměrná pastvina, je to 350 kg ovcí, to je nějakých pět šest.
Už chápete? Ale nebuďte smutný, nejste první, kdo se podíval na svůj dvoreček a měl pocit, že je to obrovské a že se tam vejde obří stádo.
Příspěvky uživatele
Bodlinka
v šest ráno už je normálně světlo dost na to, aby se slepice šla nažrat
ony nepotřebují tisíce luxů.
je to ještě nechutnější, než jsem si myslela. v podstatě nikdy jsem nepřemýšlela nad dobou působení hirudinu (a komáří štípanec nekrvácí)
nene pijavky mám ve stejný kategorii jako muší larvy, hýbající se škrkavky, střečky a podobný nechutnosti.
3. KOSMANOVITÍ ( kosmani, kalimikové) Nároky na prostor (pár nebo rodinná skupina): Plocha základny: 5 m2, výška: 2 m. U kosmana zakrslého: stačí 4 m2. Klimatické podmínky Teploty ve vnitřním prostoru 18 až 24°C. U teplot do 5°C mohou zvířata ještě používat venkovní výběhy. Venkovní klece mají poskytovat stín a slunce. Zařízení výběhu Mnoho vertikálních a horizontálních větví jako zařízení pro šplhání, běhání a skákání. Mnoho možností skrýše a stažení se do ústraní - obzvláště v horních částech výběhu, sedací plošiny, na kterých může sedět společně celá rodina. Hnízdní boxy pro každou rodinnou skupinu. Vizuálnímu kontaktu mezi sousedními skupinami kosmanovitých zabránit neprůhlednými dělícími stěnami. Venkovní zařízení částečně zastřešit. Jako podklad je vhodná přírodní půda s porostem. Sociální struktura Chov v párech nebo v rodinných skupinách. Výživa Při výhradním chovu uvnitř a během zimních měsíců dodávat vitamin D3. Pestrá nabídka ovoce a zeleniny. Krmivo musí být bohaté na živočišné bílkoviny, vitamíny a minerály. Pro rodinu rozdělit ve výběhu více krmných misek. Jako potravu, která zaměstnává, podávat listí, celé rostliny kukuřice, celé ovoce, kousky dřeva s medem, živý hmyz atd. Odchyt a přeprava Kosmanovití jsou velmi citliví na stres. Jsou-li nutné odchytové sítě, potom volit podběráky (sítě) z látky, protože kosmanovití lehce uváznou nehty v sítích s oky. Odchyt také do ruky s koženými rukavicemi. Přeprava jednotlivě.
Plus musí mít hračky
Minuta googla, pokud nezvládnete tohle, nezvládnete ani chov.
ovce nemají určenou barvu ušních známek. prostě jaké barvy si objednáte, takové máte.
betadina může i do tlamy. i třeba do oka. ředená fýzákem, samozřejmě.
skvělý a celkem ověřený a spolehlivý způsob, jak vyrobit pacienta. při troše smůly je to “jen” pyometra, když se zadaří, je z toho cukrovkář a pak se penízky sypou i leta (samozřejmě veterináři do kapsy)
jo samozřejmě to pak končí taky tou kastrací
venkovní kočky si s oblibou pořizují neprobíhající porod, je to pak zajímavé, co v té kočce může všechno být.
🤮😟
ne pokud si pamatuju, tak Bublina byl zajatcem Vontů někde ve sklepě a asi ho moc nekrmili, což způsobilo úhyn zvířete
bratrstvo kočičí pracky jsou takoví nepovedení záporáci, vlastně jejich nejhorším skutkem bylo znesvěcení těla Lízinky paní Zavadilové
no ble umírám už z té představy
vlastně pijavice jsou důvod proč jsem se v životě nekoupala v rybníku
moje kočky si syrový maso obstarávají samy ve velkém množství, do toho jim nemluvím. vepřové srdce si sním sama, kočky dostanou akorát srdeční bázi, prostě to co vypadá jako anatomie.
granule se nekazí v létě a mohou se dožírat kdy chtějí.
aha tak to já jsem taky devadesátkové dítě, ale bez úzkostných rodičů a teda jestli můžeme jít ven, to bylo tak dané, že ano. do světla, asi jako šípy měli nakázáno vrátit se než domovník zamkne dům
akorát jsme nedělali oddělené party a neházeli jsme po sobě kameny 😀 teda samozřejmě s děckama z protějšího kopce jsme se nebavili a tak.
Macík je expert na bagrování stylem “HAM”, prostě to pod tlakem valí do sebe jak velryba hejno ančoviček, skoro se nezdržuje polykáním, natož nějakým kousáním
celkem ničemu to nevadí, akorát potřebujue mističku s vyšším okrajem, aby mu to nepřepadávalo na druhé straně
bůhví, co jim ta bába řeže.
letka je odjakživa jen to peří.
ten kus křídla, co se amputuje, to je “poslední článek křídel”, anatomicky jsou to prsty, ruka.
proto se letkám, které vyrůstají z prstů, říká ruční letky, že
zní jako hodně velký opruz obcházet několik kurníků při sběru vajec, krmení zvířat a tak.
canicola je chudák skoro vyhubená, vzácná, neexistující
to spíš koluje mezi hraboši grippotyphosa, potkánci mají icterohaemorrhagiae, to podle toho, jestli má člověk radši selhání ledvin nebo jater
ale ty příznaky jsou opravdu rozmanité a u lidí je těžký průběh spíš o krvácení do plic
na sto a více kusů s nějakým komerčním využitím bych se porozhlédla po mobilním kurníku.
dravec vám půjde na jakékoliv volně ložené slípky. že je hnědý hybrid hnědý je nijak neochrání, jsou to buchty. to už spíš ten dekalb možná uteče.
pastvina s hrabošíma norama je celkem bezpečná, leptospiry nerady vyschnutí, teplo, sluneční světlo
hlavním rizikem je povrchová voda, stojatá. proto “blaťácká horečka”, protože blata = bažina. pan M se koneckonců nakazil v kanále.