A podzim maluje..
Příspěvky uživatele
acher
Dnes po ránu za zamračené oblohy,ale i chvílemi sluníčka.Lítací pošuk,ale i přemýslivý,či inteligentně se tvářící pes.
Nb:krásný králík, je to tříslový nebo se pletu?
Ano je tříslový černý.
Tohle je třeba také samička jejíž matka je ze spojení dědeček -vnučka,ale tatínek už je nepříbuzný.Samička oceněná 96,5b.
Chovám tři plemena,příbuzenskou plemenitbu používám celkem často ke zjištění,co mně které zvíře do chovu přinese.Ať už vady,což slouží k vyřazení určitého jedince, nebo přednosti,které lze dál upevńovat.
Příbuzenská plemenitba ukáže vady a přenosti daného jedince.V tomto případě matky.Pokud se s ní umí zacházet,tak to není nic špatného.Takže můžete mít pěkné mladé,ale také to může být propadák.Rozhodně by se dál už připařovat příbuzní jedinci neměli.Jestli je to chov na maso,tak by to zas takový problém neměl být.
Také mně to připadá naprosto zbytečné a navíc jsem na různé takové spolky alergická od doby kdy jsem chtěla 2-3 kočky z útulku k baráku a ono to nešlo,že by nebyly doma.Přitom naše kočky mají péči,krmení,jsou kastrované,pokud je nějaký problém beru je k veterináři,jen jsou prostě ve chlívě,stodole,na půdě,jak si vyberou.
Také králíkárny nijak extra nedezinfukuji.Používám na rošty Sandezii,která vysušuje.V zimě,kdy podestýlám slámou nepoužívám nic.Podle mě je vše o odolnosti králíků,tudíž o výběru chovných jedinců,a o krmení.
Někdy v roce 2009 se ve velkochovech ve Francii objevila ERE a docházelo k velkým úhynům mladých.Později se ERE rozšířila dál i k nám.Ve Francii dělali řadu výzkumů příčin a zjistili,že hlavní důvod je nedostatek vlákniny,ale o větší velikosti.Hrubá vláknina je důležitá na pohyb tráveniny ve střevech a tím i udržení kyselého ph zažívání,které zabraňuje přemnožení nežádoucích bakterií.Nejdůležitější je u samic po porodu a mláďat.Proto se také ve velkochovech dělá restrikce krmiva,kdy mláďata po odstavu dostávají hodinu a 12 hodin mají prázdná krmítka.Někde přidávají seno,slámu.Velkochovy ,ale mají jiné podmínky chovu.Stabilní teplotu,vlhkost.kvalita krmiva atd. a i tak pokud jim stoupne denní úhyn nad stanovenou mez,snižují krmnou dávku.Třeba vás zaujme následující odkaz.Ovšem malochov je přece jen něco jiného.
https://www.deheus.cz/novinky-a-zkusenosti/nase-zkusenosti/restrikce-krmiva-ve-vykrmu-kraliku
Zajímavé poznatky a netýká se jen brojlerů.
https://www.deheus.cz/novinky-a-zkusenosti/nase-zkusenosti/vliv-zkrmovani-cele-psenice-na-vykon-vykrmovanych-brojleru
Toto je doplňkové krmivo pro výkrm králíků.Takže určitě není vhodné jako jediné krmivo.
Dnes už je dokázáno,že ani kompletní granulované krmivo není vhodné podávat bez přídavku sena nebo slámy,jelikož vláknina obsažená v granulích má malé částice a králíci pro správné trávení potřebují větší a hlavně také nestravitelnou vlákninu.
Sice Za nechovám,ikdyž jsem je kdysi několik let měla.Znám pár chovatelů ať už z výstav,dva máme i v organizaci.Myslím si,že ho chovají jen opravdoví milovníci tohoto plemene.Vyniká sice vysokou výtěžností masa,ale pomalu roste.Oproti masným plemenům má 3 kg až v 6 měsících,což masňáci mají už ve 4.Pro svůj vývoj potřebuje vyšší a prostornější kotce a i se špatně shánějí nepříbuzní jedinci.
Můžete ale řady jejich chovatelů rozšířit a tím i k jejich většímu zastoupení.
Fikovnice:Tak takovej byl Floky. Večer uléhal už se zprávami v 19.30h (mnohdy i dřív) a “ráno” jej dostat aspoň se vymočit dalo fušku klidně v 11h (i později). Ten měl držáka… Ale on o to jití ven mnohdy fakt ani nestál.
Alan jde ven rád,ale s námi a když jsme doma,tak tam musí být taky.A to ho ráno třeba v 5 pustím na dvůr,ale na procházku jdeme až 7 a stejně čeká s venčením až ven.Teď nám dělali střechu, tak byl zavřený celý den doma a také mu to nijak nevadilo
Vstávám tak nějak stejně bez ohledu na čas.A pes vstává se mnou.Takže když náhodou spím déle,tak spí také.Když na to přijde,tak by nemusel ven půl dne.Večer přijde s námi domů v 9-10 a ráno jde ven v 5,ale i v 7.Ráno jsme byli venku,nakrmili vše,obstarali rodiče a od 10 hodin spí na verandě a bude chrupkat než zase vyrazím pracovat ven.On je v tomhle absolutě nenáročný.
Ano, lze to naučit celkem jednoduše a pokud se to učí s citem,bez násilí,tak to týrání není.Vnoučata mají také ochočeného králíka,chodí s ním na kšírech,běhájí s ním po dvoře,pase se a když už toho má dost,tak si prostě lehne a je to.Jakmile vidí děti s kšírami,tak už se dobývá z kotce a nastavuje hlavu,že už půjde ven.
Stačí se dojet podívat na nějaký králičí hop.Ukázky bývají často i na výstavách králíků i v té už zmińované Lysé.
Za podívání výstava určitě stojí.Příští rok,pokud se nic nezmění, by v Lysé měla být evropská výstava.
🙂
Ano i nás čeká od středy do soboty.
https://vystavy.onlinevystava.eu/web/app_cvchovatel.php/prihlasenaplemena
Průběžný katalog výstavy v Lysé.Najdete tam počty přihlášených králíků v jednotlivých plemenech a i počty prodejných.
Jelikož je uzávěrka až v neděli,tak se ještě počty mohou měnit.
Zakrslý králík je normální králík jako všichni ostatní.Ať už velká plemena,střední,malá nebo zakrslá.Jediné,co se musí přizpůsobit velikosti, je množství krmiva.
Zrovna 17.-18.11. je v Lysé nad Labem celostátní výstava zvířat a zakrslíků tam bývá plno.