Tak to je přesné,taky si to z dětství pamatuji.😀
Příspěvky uživatele
acher
Pro pamětníky….
Zástěra - moudré a moc hezké vzpomínání Myslím, že mnoho dětí neví, co je zástěra. Hlavním účelem babčiny zástěry byla ochrana šatů, protože jich měla jen pár. I proto, že zástěry se praly snáze než šaty a zástěry potřebovaly méně materiálu. Ale kromě toho sloužila jako ochrana rukou k vytahování horkých pánví z trouby. Byla výborná na usušení dětských slz a často se používala také na čištění špinavých uší. Zástěra se používala k nošení vajec i kuřat a káčátek. Když přišla návštěva, tyto zástěry byly ideálními úkryty pro stydlivé děti. A když byla zima, babička si zástěru ovíjela kolem sebe. Ty velké staré zástěry utřely mnohá zpocená čela, skloněná nad rozpálenou plotnou při vaření a pečení. Piliny a špalky dřeva se nosily v té zástěře do kuchyně. Ze zahrady se v ní nosily všechny druhy zeleniny. Rovněž vylouskaný hrách. Na podzim se zástěra používala ke sbírání jablek, které spadly ze stromů. Když přišla nečekaná návštěva, bylo úžasné, kolik nábytku dokázala tato zástěra oprášit během několika vteřin. Když byla večeře hotová, babička vyšla na verandu, zamávala zástěrou a muži věděli, že je čas vrátit se z pole na večeři. Potrvá dlouho, než někdo vymyslí něco, co by nahradilo tu „staromódní zástěru“, která sloužila tolika účelům. Babička dávala své horké pečené koláče na parapet, aby vychladly. Její vnučky kladou své na parapet, aby se rozmrazily. Teď by se asi zbláznili, kdyby zjistili, kolik bacilů bylo na té zástěře. Myslím ale, že já jsem od zástěry nikdy nic jiného nechytil, jen lásku…. Autor neznámý.
Naočkovat je klidně můžete,těsně před výstavou určitě očkovaní nebudou.Také koupené králíky očkuji co nejdříve,jelikož nevím čím byli naočkováni. Nikdy jim to nevadilo.Pokud jsou samičky dostatečně narostlé,tak je 8 měsících připustit můžete.Některé i v7 měsících,pokud mají váhu dospělých.
MaB je malý beran,ale pokud tam bylo napsáno modrý,nemohl mít bílé břicho.Pokud měl bílé,světlé břicho tak to nebyl modrý,ale mohl to být třeba divoce modrý,bílopesíkatý modrý atd.,ti ale mají divoké znaky ne jen na břiše.Na chov je náročný jako jiný králík záleží jestli se chcete věnovat chovu čistoktevných jedinců nebo chcete je mazlíka. U některých barevných rázů bývá problém se sháněním nepříbuzných jedinců
Mrkev je hodně cukru,granule z obchodu,ale jaké.Dala bych mu pouze seno,přinesla trochu trávy,pampelišku,zavadlé,nakrájené kopřivy,větvičky.
Pokud je tlustý,tak se nejpravděpodobněji nemůže pořádně dostat k řitnímu otvoru k pojídání cékotrofů a ty se pak nalepí na srst.Také může mít nedostatek vlákniny,špatnou krmnou dávku,nevhodné krmení.Čím krmíte.
Doron:Alánek se vyloženě směje 🥰
On je takřka pořád vysmátý.Je to takový pohodář.
Sardullah:Alánek je fešák 👍.
Když ho tak vidím na fotkách s králíkama…jsem si říkala, jestli Gině nepořídit třeba 2-3 králíky, když už nemá ty ovce, tak že by hlídala králíky…nebo indický běžce nebo tak něco…a kdyby ti králíci byli angorští, tak to už je skorem jako miniovečka…
No jo,ale angoráky musíš také česat a stříhat,jinak jsou ošklivý.Alan má pořád něco.No jako správný pastevec musí mít práci a ne,že se bude jen válet a žrát.Ikdyž teď je vedro,tak to on moc nežere a já ho nenutím.Chceš,nechceš.Vnoučata pořád tahají nějaké králíky,včera přišli s kámošem od sousedů s morčetem.No to ještě neviděl,koukal,co je to za divnou myš,ale nakonec dobrý.Nezakousl ho.
Ráno hodinová procházka,po příchodu kroužkový maniak,pak pořádně pohonit a pak také práce pastevce.Hlídat Pepíčka než se napase.Podívat se, co že to tam baští. Dávat pozor i na rezaté šelmy aby Pepíčka nezlobili.
Už jsem to dávala do zmińovaného vlákna
Jak to tedy je s chovem čistokrevných nutriií.Přímo od chovatele.Chovatelé čistokrevných nutrií,standardní,moravská,přeštická,jsou evidováni ve Spolku chovatelů nutrií Přibyslav,který zastřešuje Vysoká škola zemědělská Brno,patří pod genové zdroje. Chovatelé i nutrie musí být registrování.Nutrie se musí sledovat zdravotně,vážit,evidovat prodej,úhyn,porážku.
Přikrmovali jsme z kyblíku kůzlat desítky, pár i odchovali na láhvi a kyblíku ,dokonce jsme měli nechanou i kozu takto odchovanou a žádné problémy neměli. Je tedy fakt, že nepijí z kyblíku na zemi, ale v ruce. Takže v úrovni hlavy.
Buggyra:A proč vlastně kůzlata nemůžou pít z misky? Je to kvůli úhlu krku a nebo se to nenaučí?
Když jsme měli kůzlata k přikrmování,tak jsem je naučila pít mléko z kyblíku přes prst a normálně se krmila z kyblíku.A když jsem krmila od narození,tak z láhve dostávala asi 3 týdny a pak už také pila z kyblíku.
Právě při velkém počtu mladých se to stává.Už kdysi jsem psala k tomuto vyjádření MVDr.Martince na ifauně.Při velkém počtu mladých se může stát,že děloha “nestíhá” a část mladých se narodí jeden den a část druhý i další.Mně takto porodila tříslačka jeden den 7 mladých a druhý 3 a to je na malé plemeno také hodně,ale dala jsem 4 mladé k aljašce a vydrželi všichni.Superfetace se vyskytuje spíš při malém počtu mladých,jelikož usídlení hodně zárodků v jednom děložním rohu,tak aby druhý zůstal prázdný,je velice nepravděpodobné.
Reklamovat vakcínu,to asi nemá smysl.Ty kombinované prostě při větším tlaku nákazy nedrží. Řádně naočkované králíky můžete nastěhovat třeba hned.Mor se šíří hlavně vzduchem,MXT spíše komáry.Také králíci musí mít poslední očkování po 12tém týdnu života.Očkuji většinou 6.,9. a 12.týden ,králíky na výstavy očkuji i 5x,starší chovné pak 1x ročně.Očkuji pouze mor1.To,že vám králíci hynout takhle rychle, je typické právě pro mor1Nevím,kolik těch králíků ještě máte,ale mně když začali hynout králíci na mor právě po kombinované vakcíně,tak jsem králíky přeočkovala monovalentní a uhynulo ještě 5králíků a ostatní už přežili.
Někdy se stane,že je kůzle špatně uložené a narodí se s překloubenýma nohama.Setkala jsem se s tím,kůzle jsme masírovali a po pár dnech se mu nohy srovnaly.
Narození králíčat jeden a druhý den není superfetace,ale normální jeden porod.To není zas tak vyjímečné,že se část mladých narodí jeden jen a část druhý,případně i třetíden.
Mladá vojtěška obsahuje hodně dusíku.Krmit ji lze,ale po malých dávkách a se senem.Stará, osvědčená rada byla při začátku krmení zeleným,uber krmení zrním.
Očkuji také pouze mor1 a nikdy mně králíci mor nedostali,ale očkuji mladé 3x a výstaváky i vícekrát.Chovné očkuji 1x ročně.Známá teď odchovala mláďata od týdne stáří injekční stříkačkou,ale jaké dávala mléko nevím.Možná by je chtělo zpočátku přikrmovat mlékem lahvičkou nebo stříkačkou než se naučí pořádně žrát.
Zdravý králík při správném krmení nepotřebuje směs s kokcidiostatiky.Pokud je to potřeba je lepší podat přírodní Emanox nebo Kokcidin.Pokud někdo krmí preventivně kokcidiostatika ,tak ve mně moc důvěry nevzbuzuje.Králíků máme také víc,s chovnými ke dvěma stům,ale granule s kokcidiostatiky nekrmím.
Pokud budete mít mládě,tak granule pro zakrslé králíky https://www.energyshobby.cz/kralik-zakrsly,dospělému stačí seno,případně i trochu trávy,větvičky stromů,občas kousek mrkve,třeba i sušené kopřivy,sem tam trochu vloček nebo ovsa.Rozhodně nevykrmovat