Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 09.06.2023, 09:36:31 xxx.xxx.27.178
Kallisto:

Rozumím, ale myslím si že 6 je za pastevko na Vysočině asi nereálné.


Záleží, která část Vysočiny to je, Vysočina je obří, osobně znám  i Pražáky, kteří nemají důvěra ve stáje v okolí prahy a prsknou koně klidně i 100 km, když je to alespoň někde u dálnice a je to tam super...6 000 by už na ně asi byla horní hranice.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.06.2023, 22:02:58 xxx.xxx.17.33

Co jste za kraj?

Jinak pokud jste erudovaná, prostředí je velké, bezpečné a máte pěkné seno a máte čisto, tak si nechte zaplatit. Buďte vstřícná, ale ne hloupá. Uvědomte si, že od koní Vy a kolikrát ani Vaše děti narozdíl od majitele koně nepojedete ani na víkend pryč, natož na tyden.

Je typicky české nenechat se za kvalitu dobře zaplatit.

Lepší si počkat na kvalitního klienta, ušetříte si starosti a soudní majitele jsou.

Začínala bych na 4500 bez služeb navíc, ať je to kdekoli. Ale spíš 5500 a víc.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.06.2023, 15:07:07 xxx.xxx.17.33
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 14:45:47

Já tím Liberty Dressage myslím třeba naší Viju, ktera si myslím, že pod žádným nátlakem nepracuje a nedělá ani pamlskovou pozitivku.

Jinak je my úplně jasné, že je něco jiného, když je člověk s koněm denně. Halt my takove podmínky nemáme a chlap by ani nechtěl....a já to nijak nerozporuji, v koních mě podporuje, nevyčítá a nemá blbé řeči a našeho koně má rád...a to je až dost.

Jinak jsem si uvědomila, že to,  co popisujete, mám se svým psem, tam taky netřeba slov, duševní napojení je maximální. Kde kdo mi říká, jak je ten pes vychovanej-a on se při tom rozhodl sám právě pro ono partnerství, které je nad respektem dle mého :D nikdy jsem ho nijak vyrazně necvičila a při tom umí vše a já se nikdy nemusela prosazovat.

Kdežto u koně jo :D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.06.2023, 13:47:58 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 13:43:06

Pro mně je úplne top "Liberty dressage". 

Nebo taky to, co mají kočí v lese se svými koňmi, to je častokrát pecka.

Jenže na to potřebujete buď nadání nebo koně se "psíů povahou anebo kombinaci obojího.

Anebo tak trochu nahradit koni stádo a fakt s ním celé dny makat a i když máte dva koně do party, tak prostě to jejich stádo doplňujete a ten kůň s vámi žije.

No, nemám ani jedno z těch tří výše uvedených věcí, ale říkám, pro mně je naprostý základ, že kůň na pastvině zvedne hlavu, když z dálky hvízdám a nejde zdekovat a že s emně nesnaží odstranit ze sedla při jízdě :D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.06.2023, 13:35:49 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 13:15:51

Každý to vnímáme jinak. U nás prostě ten vztah, že někdo rozhoduje, takový je a může to tak fungovat. Není to o žádném násilí, ale mám prostě velmi sevědomého silného koně, který není sprostý, ale jakmile o sobě zapochybuji, přebírá vedení. Je to vlastně celkem logické, jelikož je šlechtěný k tomu, aby při práci částečně přemýšlel a řešil práci po svém. Někdy dokonce záměrně zkusí, jestli opravdu něco nemusí, většinou to vyřeším po dobrém, ale občas se prostě musím prosadit bičem. Plus má stádo nad lidmi (a to hodně).  A zároveň s ním trávím, jenom zlomek času, vždyť co to je 3x až 4x týdně na dvě až tři hodiny? Takže to takhle už nějaký ten rok a prostě se mi nedaří dostat dál.

Ale je to celé myslím celkem fér.

To, co popisujete, to už je nadstavba. To je právě to, že se kůň rozhodne Vás následovat, ale to už je nadstavba respektu, to je dle mého už partnerství. Někdy mě to mrzí, že to tak se svým koněm nemám, ale možná jsme spolu moc krátce, možná je to zase o nějakém mém přenastavení v hlavě.

Ale jsem ráda, že s koněm obecně fungujeme dobře, neodchází, když pro něj jdu ve výběhu, můžu ho jezdit na stájovce a nezdrhne se mnou, umí stát na povel a já nevím, kdesi cosi....tuhle mi kovář říkal, že je to nejvychovanější began, kterýho dělá :D

tak jsem jen měla potřeba to upřesnit, v čem je Vaše a moje výpověď rozdílná :) 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.06.2023, 12:58:58 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.06.2023, 12:09:54

Jak tak čtu Váš příspěvek, Horsano, tak mi došlo, že jsem ve svém příspěvku byla dost krátkozraká, je pravdou, že se můžu i s vlatsním koněm dostat do stavu, kdy je pro mne neovladatelný, i když to pře dtím fungovalo. Čili tuto část beru zpět.

Za výčtem vzorů na práci ze země si ale stojím :)

A to Vaše: "Takže, celý ten prirodzený rešpekt sa rodí v ľudskej hlave, ak sa tam neprestaví niečo, tak ťažká pomoc." - to do kamene tesat, vlastně mám úplně stejnou zkušenost, můj kůň si se mnou taky na začátku vytíral prrr.....), ale vše se změnilo téměř ze dne na den, dkyž jsem procitla já a v hlavě mi uzrálo, že mě ten kůň prostě poslechne. Nebylo to odhodlání, ani agresivita, ale prostě to bylo daný, že tady šéfuju já...asi jsem se tak nějak přestala bát - jeho i sebe.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.06.2023, 11:59:05 xxx.xxx.27.178

Když Vás nevidíme na videu, jak pracujete, tak těžko radit.

Takže obecně.

Začít úplně od začátku. Jsou k dispozici na internetu videa od trenérky jménem Vija, od Bořánka, od Clintona Andersona. Na Fb se teď objevuje často ta paní z Ranče Na příčnici, kde tyto konkrétní problémy mezi majitelem a koněm reší a vysvětluje na návodných videích, je to z mého pohledu celkem fajn.  Takže šup kouknout na to a začít jako s mladým koněm prací ze země. 

Pokud na to nebudete stačit, tak trenéra.

Jinak neznám Vás ani koně, ale podle toho, co popisujete, mám pocit, že za to nemůže jen tohle vyhánění do výběhu, ale dost možná tam byl problém s respektem už před tím a že jste třeba neměli zvládutou dokonale "mateřskou školku", jak ji popisuje Bořánek ve své předposlední knize (mimochodem ta je taky na Váš problém hodně dobrá). Jelikož kůň svého pána zná a moc dobře ví, co si ke komu smí a nesmí dovolit.

Tak držím palce :)

 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.06.2023, 12:40:54 xxx.xxx.27.178
Horsana:

Ale dobre funguje aj Ultrashield, to vždy vidím, keď Garoníkovi odrbem pytlíček a nastriekam, že proste si tam nesadnú, obsahuje tri účinné zložky, na tom Sputope (deltametrín) píšu, že sa nemá kombinovať s inými insekticídmi - toto neviem posúdiť, spot on som na koni nikdy nemala, zato som si kedysi miešala repelent z kadejakých zbytkov, prípadne z nejakého humusu, čo mi dali po expirácii vo Vetise zdarma a kone to prežili :D

 


Nojo, právě se bojím tuhle masakrální chemii kombinovat s jinou chemií. Pravdou je, že jsem ten CDM vyzkoušela včera, ale nevím, jak to zeareaguje, takže to je o důvod víc, proč hledám něco "přírodnějšího" .)

Vemínko až takový problém není, ale ta linie od pupíku k, to je fakt nepříjemný a měsíčkovka z lékárny tam nějak nezabírá.

Zkusím ještě mentolovou vazelínu nebo s tea tree, a i ten podr, moc díky :)

(Jinak nejlépe mi fugovala konopná mast s THC, ale měla jsem jen jednu a babička má bolavý kolena.....život je o prioritách halt :D)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.06.2023, 11:51:17 xxx.xxx.27.178

Dobrých rad požehnaně.

Jen opravdu apeluji, vzhledem k charakteru dotazu (jelikož působíte nezkušeně) - doufám, že hříbě půjde k jiným koním. Výchova hříběte v samotě by se totiž na 90 % otočila proti Vám.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.06.2023, 11:48:41 xxx.xxx.27.178
Horsana:

Tekutý púder - ten dávam ja, úplne čisto teoreticky by sa mal dať aj na požiadanie namiešať v lekárni, s mentolom, napríklad.


Díky, jdu právě po těchto "babských radáchů, jelikož vím, že mezi nimi mají tyto super přípravky dost často zastoupení taktéž :)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.06.2023, 11:44:59 xxx.xxx.27.178

Ahoj, mám dotaz - nemám koně muchaře, ale v těchto dnech začíná mít solidně požrané břicho od pupíku k vemínku a na vemínko to tak yhodně sedá....jako repelent používám SPUTOP SPOT ON, celkem to funguje, až na tahle citlivá místa. Byla mi doporučena mast CDM -PROTECTION PLUS, přemýšlím o ní, ale než to koupím, zajímalo by mě, jestli existuje něco podobně hojivého a za menší peníz? Používám měsíčkovou mast, ale ta nestačí. 

Díky za případné tipy.)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 01.06.2023, 09:57:11 xxx.xxx.27.178

Existují lidé, kteří zakopnou i na rovině a pořád jim něco je. Takoví jsou i koně.

Jenže my taktéž víme hrozně málo o tom, jaké je ustájení (box? 24/7?), jak je kůň krmen, jak moc pracuje....

Ono se to nemusí zdát, ale kvalita ustájení dělá HODNĚ. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 01.06.2023, 09:49:38 xxx.xxx.27.178

Celoročně dávám Reformin + hrstka muesli. Mému beganovi to stačí. 

Reformin je taková ekonomicky přívětivá zlatá střední cesta.

Dávala jsem Mustang Trace, ale kopyta rostla až moc a není to komplexní minerálka.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 29.05.2023, 10:05:18 xxx.xxx.27.178
Buggyra:

Musím teda říct, že naše veterinářky jsou z našich koní naprosto nadšené, pokaždé děkují, že je máme vychované (když mi občas vyprávějí, jak pronásledují bujarého koníka s vlajícím utrženým vodítkem se stříkačkou po pastvině...), ale já nevím úplně, zda je to tak nějak naše zásluha, my se kolem těch koní denně motáme, denně s nimi manipulujeme, děláme jim i nepříjemnosti a oni to berou jako nutné zlo. Nijak jsme je na žádné zákroky nepřipravovali...

A když před třiceti lety poník protestoval při injekcích (jakože nosil 4 chlapy po boxe a rozhazoval je jak Večerníček noviny), prostě jsme mu hlavu přivázali k zabetonovanému sloupu. Naočkovalo se, poníkovi se nic nestalo (no, nic vnějškově viditelného, tenkrát o problémech "hnutého krku" u koní nikdo ani nepřemýšlel), po dvaceti letech pak pochopil, že je to prostě jednoroční nutné zlo, a dneska už stojí jak beran (posledně ho vetka přes ty špeky napichovala snad pětkrát, nebožáka, to má za to, že je tak hodnej...). Takže toliko k "inseminační bedně".


Jo, tohle děsně zahřeje u srdce, když člověk slyší, že to fakt má smysl to zvíře "cepovat".

Já tohle mám zas s mým beganem, mám pocit, že si se mnou permanentně snaží dělat, co chce (většinou to naštěstí neprojde), ale asi jsem moc příšná, jelikož pak přijede kopytář a vykládá mi, že je to nejvychovanější chlaďas, kterýho dělá 😈 

to ego prostě polechtá :)