Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 24.07.2023, 13:00:49
Jenže tohle zrovna by dobrý trenér vědět měl. Je to o výcviku koně co se týče techniky skoku + do toho můžou hrát roli další faktory, výstroj, jak moc mu třeba překážíte Vy atd.
Ono totiž dost často kůň blbě skáče, protože mu prostě překáží jezdec/nedokáže ho dostatečně podpořit (neříkám, že je to zrovna Váš případ, ale pravděpodobné to je).
Zrovna řešení této situace by chtělo video Vás a koně dohromady + video skoku ve volnosti, jinak je to věštění z křišťálové koule.
A pokud trenér nerozumí skokům, najděte si trenéra skokového. Není problém mít dva, když mají podobný přístup.
Jinak Vám ještě poradím jednu věc ke specifiku povahy chlaďasů (vlastní zkušenost, byla jsem v úplně stejné situaci a dost podobně to měli i známí) - chlaďas je úplně nejvíc v pohodě, když má dostatek v práci. Ne nadarmo stará škola doposud velmi brzy připřahá mladé koně k matce tak, aby se učil chodit ve voze, ale nic netahá. Je velmi dobré jim již v raném věku vštípit, že práce je normální věc - samozřejmě to znamená nepřetěžovat. Chladnokrevník je totiž velice chytré zvíře, šlechtěné k tomu, aby do jisté míry přemýšlelo samostatně - ono to třebas při práci v lese ani jinak nejde. Plus má velkou sílu. To se může ve Vašem případě, obzvlášť když jste evidentně v práci s mladými koňmi nezkušená, nevýhodou. Obzvlášť kobyly, které se po VZ nechají ladem na pastvině a ani nezabřeznou, mají velkou tendenci zkoušet člověka, jestli opravdu poslechnout musí (a vlastně je to typické pro begany obecně, kteří dlouho leží ladem a užívají si svobody na pastvině). Upozorňuji, že tohle se většinou nevyřeší silou a tresty, ale především spravedlivou důsledností.
Výhodou pak je, že mají už od mládí obrovský nadhled….a že ta Vaše je po VZ, to je pro přiježďování hned půl práce hotovo, zná totiž řadu věcí právě z práce ze země a na tom můžete velmi velmi mnoho vytěžit.
Výše píšu o množství práce pro mladého chladnokrevníka. Zde je taky potřeba dát si pozor. Rozdíl obecně mezi povahou teplokrevníka a chladnokrevníka je ten, že u begana musí mít opravdu práce smysl a rozhodně daleko méně tolerují ten samý cvik do zblbnutí než teplokrevník (vč. například honění po kruhovce, což je mimo jiné pro něj celkem fyzicky náročné a mělo by se vědět, proč se to dělá a když se to dělá). Tj. snese daleko méně drilu, než klasický školní kůň…ale neznamená to, že se jím nemůže stát. Jen se na to musí chytře a s ohledem na psychické a fyzické predispozice.
Koně tohoto typu jen tak neutaháte, s tím se smiřte, obzvlášť pokud bude jen na rekreační ježdění.
To je hrozná potvora no, neuvěřitelné .D
Co se takhle nejdřív zamyslet nad tím, proč to dělá, než ho hnedka ztřískat?
Já myslela, že tenhle móres “musí poslechnout za každé okolnosti, jinak bude, už vymizel” ☹️
Chtělo by to se začít trošku zajímat o teorii jezdectví a psychologii koně, otevře se Vám hned úplně jiný a nový svět, kde budete bádat do konce života.
A ne, fakt to neznamená, že si na této cestě kůň bude dělat co chce.
Ale přísná jsem teprve až když vyloučím veškeré možnosti, které by koně mohly trápit. Kůň je zvíře, které velmi často dlouho mlčí, když má nějaký diskomfort, a Vámi popsaný příklad, obzvlášť když se objevil takhle znenadání u tak starého koně, pravděpodobně nebude výmysl nevyřáděného mozku.
Na holém koni nejezdím téměř nikdy, jelikož to prostě dost klouže a nepřijde mi to bezpečné. Mám většinou aspoň deku a madla, obzvlášť když jedu sama ven.
kometa: Oni se DOBŘE přiježdění poníci prodávají. Všechny děti rostou, že jo.
Přesně tak, za takové poníky se platí zlatem a nikdy v inzerci nevydrží dlouho, pokud se vůbec inzerují…a často přijdou na více, než velký kůň s podobnou povahou a zkušenostmi.
🙂 to nemyslíte vážně, že ne?
Koupíte si remontu velkého silového plemene a ptáte se na internetové diskuzi, co máte dělat, když o tomto tématu byly napsány stohy knih, všude je x videí a dobří trenéři existují?
Pokud si pořídím tak mladého koně, nemusím mít hned zkušenosti s přiježďováním, musím mít reálnou představu, jak a proč budu postupovat. Už předtím, než kůň přijede. Jinak se to může velmi rychle zvrtnout, obzvlášť u chladnokrevníka, který stál takovou dobu na pastvinách a neměl pořádný zápřah.
Čtyřletý kůň z pastvin většinou bravurně ovládá své tělo a neměl by mít problémy Vám nohy dát, to spíš na Vás prdí. Jinak taktéž záleží, jak byl naučen, můj kůň třeba nebyl na klasické vzetí za spěnku, ale měl naučené tahání za rousy a je to pro něj nejlepší signál doposud.
Jinak se to dá velice rychle naučit pomocí lana, viz např. Clinton Anderson, Bořánek a další.
Najděte si dobrého trenéra a postupujte pod jeho taktovkou, lepší rada není, o výcviku toho je všude dost, takže čtěte, koukejte a ptejte se na konkrétní věci. Ideálně začít třeba od Paalmana.
Odpověď na příspěvek uživatele Lenacia z 21.07.2023, 22:23:30
No ono právě je to i o těch hodinách v sedle i pro Vás.
Já osobně jsem třeba po třech hodinách jízdy už zralá na konec 🙂
Určitě nekupujte dětem žádného koně, dokud aspoň pár let nebudou chodit jezdit a pomáhat k cizím a prokáží tak, že je koně opravdu baví. Kůň není pes a jeho chov je opravdu řehole, ať už doma nebo v ustájení , o finanční náročnosti nemluvě.
Jo a ještě přidám kontrolu zubů.
Ortoped i fyzio ano. Zdravotně ro mohou být i vředy.
Nicméně nevíme, jak jezdite Vy. Najděte si trenéra nebo aspoň někoho, kdo to dokáže rychle rozklíčovat.
Jo a třetí věc-dost tady těch problémů kolikrát začíná na zemi. I tam by bylo fajn si zrevidovat , jestli vše funguje , jak má.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.07.2023, 09:44:00
Kdybyste se alespoň podepsal/a, vy hrdino.
I dobrý trimer/kopytář nepřijede na hvízdnutí, má sám co dělat.
Většinou ti, co mají čas přijet takto flaxibilně nebo co dva týdny, ti za moc nestojí - vlatsní zkušenost.
A nevíte, jak často tenhle kovář jezdí a taktéž jde o nekvalitní fotku, chtělo by to vidět na rovném povrchu a i kopyta zespoda.
Je dobré dát podnět k tomu, aby se Lenancia zamyslela, jestli je její člověk dobrá cesta pro jejího koně, ale vaše reakce už mi přijdou dost vyhrocené.
ještě mě baví tohle…fakt, už roky, pokaždý když se na to podívám 😀
Každého věc.
Za mně jakýkoli sport, kdy se lidi netlučou a donutí je zvednout se od bedny a mobilu, je fajn.
V dnešní době již nelze definovat, co je normální co ne.
To je veverko datel mi přijde 😀 ale prvně mě to fakt hodně rozesmálo.
10 let práce, autor v pozadí.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 12.07.2023, 11:39:35
Jsem si říkala, že se Vám nějak splašila kladiva 😀
Taky nechápu požadavek “chci psa k boudě, ale nevím jakého/chci psa, ale do bytu ho nechci”. Tohle totiž ve výsledku hoví opravdu velmi málo jedincům.
Jasně, dřív byl pes přes celý rok venku běžně. Ale taky tam s ním byl přes den hospodář, který makal na dvoře, a okolo spousta havěti. Pes je špičkové a velmi inteligentní zvíře, potřebuje interagovat. Dnes je každý celý den v práci a pak jde spát…co z toho života sám pes na dvoře má? Nemohou na tom dobře být aspoň dva? Vytrhne ho pak hodinová procházka?
Nebo to budete mít, zakladatelko, jinak?
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 12.07.2023, 00:10:54
Já to taky neviděla, jen jsem četla nějakou zprávu na Seznamu , výjimečně jsem tam vlezla, chtěla jsem se pobavit a vždycky se tam něco najde 🙂