Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 21.06.2023, 10:50:51 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2023, 10:42:01

Velmi, velmi zjednodušeně:

Sn vznikl v minulosti křížením rakouských noriků s mohutnými teplokrevnými kobylami českých sedláků.

SN má nejdelší rámec, oproti norikovi by měl být jemnější, užší v prsou a hrudníku. Toto tozhodně není návod,jak plemena rozeznat - pouze částečný důkaz, rozdíly existují. Ale pro jejich rozpoznání, je třeba už mít "chladnokrevný exteriér" dostatečně v oku. 

Norik a SN se můžou mezi sebou připustit, a k jakému plemeni pak hříbě přísluší, se pak rozhoduje podle počtu původních genů, přípaně podle procent čistokrevnosti. Jsou stanovené "slezskonorické" linie a podle toho, jak moc se v původu objevují se norik, se může hříbě stát slezským norikem (pokud tedy "křížíme" tato dvě plemena).

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 21.06.2023, 10:21:05 xxx.xxx.27.178

Miluju kladrubáky, fakt, celým srdcem a není krásnějšího koně.

Při koupi koně jsem se ale rozhodovala velmi, veeelmi pragmaticky a vyplatilo se to, sakra moc...nejlepší varianta v poměru cena/výkon - skončila jsem u nezkaženého SN a na rekreaci je to prostě top zvíře, vím, že ne pro každého, ale pokud chce člověk koně s nadhledem odpouštějící chyby, často bezúdržbového, makajícího za hrstku ovsa do úmoru, a zároveň při odpovídajících podmínkách ustájení ho člověk může nechat stát a tomu koni nejebne a chová se i po tak dlouhé době pod sedlem slušně, není pomalu moc jiných variant. A ještě se dá vybrat krásný jedinec (i barvou).

Ale stále mně občas píchne závistivě u srdce, když vidím, že má někdo pěknýho kladrubáka, obzvlášť černýho...jinak závistivá nejsem vůbec :D

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 20.06.2023, 12:59:57 xxx.xxx.27.178
kometa:

Já myslím, že se ptá nějaké dítě, které zatím jenom sní o tom, jak bude mít vlastního koně.


Nevadí, osvěta musí být, i kdyby to to případné děvče mělo přivést na jedinou novou informaci.

A dotaz je i dobrý, zajímá se o welfare koně :) 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 20.06.2023, 12:50:59 xxx.xxx.27.178
KatyQ:

Jsem jediná, komu celý způsob nasedlání (i bez dětského sedýlka - to už je jen třešnička na dortu) na těch fotkách příjde děsivý \'hushed\'?


Nejste. Ta těžší část nákladu je hodně, hodně vzadu. Tím bych začala a myslím, že to úplně stačí. 

Aspoň vidíte, jak jsou koně úžasná stvoření a co všechno nám odpustí.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 20.06.2023, 11:50:32 xxx.xxx.27.178
chvd:

To je na tech forech dokola uz 20 let.

Misto, aby se lidi zajimali o tema, zajimaji se o to, kdo je kdo ci co, jestli nahodou nepouziva nevhodny nick(anonymni kuprikladu), jestli si tajne nemysli to ci ono .... vzdy to bylo zabavne tyhle pavlace.


Ne. Nesouhlas.

Radši budu diskutovat s někým, o kom vím, že je jeden a má protinázor a i když virtuálně, za ten svůj názor se nestydí, než aby mě tady za můj názor napadal nějaký noname, kterému nedokáže ani bez registrace používat pravidelěn jeden konkrétní nick.

Pěkný den.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 20.06.2023, 11:48:00 xxx.xxx.27.178

Kůň musí mít hlavně kvalitní ustájení, kde bude moci trávit co nejvíce času venku )i když je boxovaný), druhým měřítkem je pak temperament koně. Jsou koně, kteří i na ustájení 24/7, které je podněcuje k neustále migraci po výběhu, potřebují pravidelně a dost dělat, aby byli pod sedlem příjemní a spolehlivý. Ale obecně se zkušeností prokazuje, že nadpoloviční většina koní je v takovém ustájení spokojena a bez práce to zvládnou. Nicméně kůň je prostě zvíře prostoru a není pro jeho fyziologii dobré, aby většinu dne stál na značce, i když bude dělat dvě tři hodiny denně. Zajistit prostor, kd bude moci alespoň část dne popocházet, je naprosto bazální.

Třetí parametr je záživnost koně, tzn. koně se sklonem k obezitě/laminitidě třeba ke svému štěstí ani tolik člověka nepotřebují, ale pro vlastní zdraví je velmi žádoucí, aby dělali dostatečně, když je chcete udržet ve zdraví.

A v neposlední řadě je potřeba zmínit, že někteří koně jsou z různých důvodů na svém majiteli zavislí, i když jsou ve stádě, a kontakt se svým člověkem velmi vítají a jsou bez něj nešťastní. Takových koní je ale podstatná menšina.

Tolik asi v krátkosti, asi mě doplní ostatní, je to velmi, VELMI komplexní dotaz a nelze na něj odpovědět jednoduše. Sama musíte vědět, co je pro vašeho koně vhodné.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 20.06.2023, 11:11:52 xxx.xxx.27.178
Buggyra:

Tady se přezdívky smějí opakovat, na iF bylo zakázané použít jednu přezdívku dvakrát. Tady to u neregistrů zřejmě jde (tam se to hlídalo podle mailů). Takže až tohle forum začne být populární, bude tu pěkný anonymní šrumec :-)


Proto se z této větve diskuze začíná stávat fakt žumpa :)

Já jsem se ještě ráda tu a tam popřela s Assil a někdy jsem se i něco dozvěděla, ale dneškem jsem se utvrdila v tom, že zde už není co pohledávat....Anonymní na 100 způsobů je fakt psycho :D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 20.06.2023, 10:09:34 xxx.xxx.27.178
HP:

Pokud to napíšu hnusně, tak v dojezdové vzdálenosti mám jen 2 stáje, kde se dá něco naučit (mj. i ten můj obyčejný školní kůň má výkonnost L). A v té první stáji (hodně známá a často doporučovaná) oddíloví koně chodí 4x denně. S tím jako platící klient nic neudělám a vadí se mi to hodně, takže jezdím v té druhé stáji, která je rodinná. Ale reál není ideál a dost věcí bych si dovedla přestavit jinak. 

Jak píšu výš, širší sedlo samozřejmě koupit můžu, ale majitel se na to moc netvářil. Každopádně si mě vyslechl a shodli jsme na tom, že by se to řešit mělo, takže je to (snad!) v pořadí. 


Myslím, že Vás tady nikdo nechtěl sepsout, ale spíš abyste pochopila veškeré souvislosti.

A bez videa Vám asi těžko poradíme víc.  

Je jasné, že když kůň není Váš, tak toho moc nezmůžete, rozhoduje stejně nakonec majitel. Ale pravda je taková, že sedící cajky jsou základ a ovlivňuje to mnohé.

Jestli kůň má vychozeno L nebo ne,je irelevantní, když si s ním alespoň zatím nesednete v základu.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 17:25:15 xxx.xxx.27.178
HP:

Tohle je samozřejmě problematický bod (sedlo je mě ok, ale koni úzké), jenže kůň není můj a bohužel to nefunguje tak, že bych to s trenérem na rovinu probrala a třeba i nové sedlo zaplatila (je tam trocha ješitnosti a hrdosti z jeho strany; vyzkoušeno za mnoha různých situací). Stáj měnit nechci, hledala jsem dlouho a kůň i trenér mi jinak velmi vyhovují. Takže občas utrousím nějakou poznámku a dost věcí se hýbe k lepšímu, ale prostě to trvá.


Jenže to úzké sedlo může přiživovat nepohodlný chod koně. To je snad ještě horšípro pohyb koně, než sedlo širší.

Špatně padnoucí sedlo je průšvih v mnoha směrech, především čím větší je zátěž.

 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 13:13:25 xxx.xxx.27.178
Jesie:

Můj favorit je Karačájevský kůň,ale to vím,že nemám šanci v tomto životě :) 

Pak appaloosa je moje srdcovka :)


proč ne Karačájevský? Vždyť u nás chov je...svho času i za solidní peníze, ale pravda, total syrový kůň.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 11:58:57 xxx.xxx.27.178
Buggyra:

Já když jsem ve stresu, tak nabírám. No a změna návyků proběhla už v minulosti, a tam žádný velký efekt nenastal :-D 


Já to mám taky tak, ale kvůli dotyčnému jsem sama sebe trápila, že nebylo na jídlo ani pomyšlení, spíš mi to dělalo ještě větší těžko .D

No byla jsem v té době ještě mladá a blbá .D

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 11:51:24 xxx.xxx.27.178
Buggyra:

Já snad nikdy tolik nezhubla v jednom tahu. Jen přibírám. Takže divný...


Já jo. Jednou jsem zhubla 15 kg díky kombinaci omezená strava (měnila jsem totálně životní  stravovací návyky - k lepšímu) + velká láska a zmetek chlap :D to bylo docela cca za 3 měsíce.

To už se asi nikdy nestane, do teď to nechápu .D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 10:37:43 xxx.xxx.27.178

Nikd ybych nechtěla mít jako povolání cokoli spojené s koňmi :D ne kvůli koním samotným a té dřině, ale právě kvůli té komunitě, se kterou se setkáváte :D koně stahují takové podivné existence, na tohle prostě nemám :D

Moje zaměstnání a obor stahuje velmi vyrovnané a normální (já vím, definuj, co je normální :)) lidi a jsem s tím nad míru spokojená. Osamělým zemědělcem bych ale taktéž nemohla být, neboť jsem ten typ, který si alespoň občas potřebuje na pracovišti pokrafat i s někým jiným, než je vlastní rodina.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 09:38:30 xxx.xxx.27.178

Víte, co je překvapivé? Jsme u koní 25 let, ale tohle se tolik nikdy neřešilo a hlavně se nedělo. Ne že by nikdy nevnikly nelegálně do výběhu nadšené holčičky. Ale tohle futrování cizích koní nesmyslama a šmatání na ně, v takové víře nebylo.

Vždyť i v Kladrubech za klasickým dřevěným hrazením výběhů je ještě přidaná alektrická páska až teď posledních pár let.

Co se to s těmi lidmi děje?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 19.06.2023, 09:29:54 xxx.xxx.27.178

Ono také záleží, jak moc velký mají koně prostor a jak je řešená voda a krmeliště. Se svým koněm jsem zažila více typů ustájení a tím pádem i začleňování. 

V současném ustájení je obrovský prostor, voda řešená inteligentně, vpouštěli jsme v pastevní sezoně. Žádná páska se nepoužívá, prostě se kůň do prostoru vypustí mezi ostatní. Funguje to tak roky, starý/mladý, stádo je poměrně velké. I když je nováček ostatními odhánět, pořád se může nažrat na trávě a k senu se ze začátku dostane podle denního biorytmu ostatních koní kteří stojí u sena jen část dne. 

Když byl v padoku, kde bylo víc koní na malém prostoru a přes den výběh, byl zavřený v tomto prostoru v evekonkovním boxe, aby byl s nimi a zároveň chráněn - chodil s nimi pak jenom do výběhu.

Pouštěn nekonfliktního parťáka z apásku je taktéž řešení.

Tohle vše musíte zvážit sama, jaké máte koně a podmínky.