Aktuálně: 4 061 inzerátů199 595 diskuzních příspěvků18 104 uživatelů
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 09.08.2023, 10:50:58 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 09.08.2023, 10:41:59

No dobře, já myslím tu povahu, pro kterou yorka dnes všichni chtějí - miloučký hodný stvoření. Co znám yorky bez PP (což jsou skoro všichni), tak jsou to malí zkažení sr**i 😀 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 09.08.2023, 10:12:54 xxx.xxx.27.179

Yorkšír je už několik velmi v oblibě, a proto bývá velmi častou obětí množíren. Což s sebou nese rizika, jaká, to jistě víte sama.

Pak jsou "chovatelé", kteří mají fenku a prostě vyrábí štěňata bez PP - jelikož soused má také yorka, tak přece pohoda, pustíme je k sobě, vždyť o co jde? Bez ohledu na povahové rysy, zdraví a případnou příbuzenskou plemenitbu. 

No a pak jsou prověřené chovky, které si řeknou víc za štěně, ale vše bývá, jak má, vč. socializace, zdravotních vyšetření, prověření rodičů a následného supportu nového majitele v případě potřeby.

Tak je na Vás, kterou cestou půjdete, ale pokud půjdete cestou "bez PP", vždy chtějte vidět minimálně alespoň matku. A počítejte s tím, že Vám nemusí vyrůst pes jako z encyklopedie, plus klidně s atypickou povahou.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.08.2023, 14:07:26 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Mi z 08.08.2023, 14:02:35

Je to přísně chráněný živočich, tohle nikdo nepovolí, i odchyt musíte mít velmi dobře odůvodněný a je kolem toho strašný byro, než se to povolí.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.08.2023, 10:13:34 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.08.2023, 10:06:29

Jasně, díky za opravu, samozřejmě jsem myslela osly….díky za upřesnění 🙂

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.08.2023, 09:55:38 xxx.xxx.27.178

Ještě jsem kdesi kdysi četla, že koně jsou daleko náchylnější k laminitis než běžný kůň….dokáže mi to někdo potvrdit nebo vyvrátit? K tomu by se pak vázal i trochu jiný management než má běžný kůň.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 08.08.2023, 09:29:51 xxx.xxx.27.178

Řeší se to tu dokola, pořád.

Stádové zvíře není vhodné chovat v jednom ks,  ovce a koza je znouzectnost a často to není dostačující.  To už byste, milá Venďo, mohla vědět od koní, když s nimi máte ty zkušenosti. Zvíře není hračka pro děti.

Osel unese vzhledem ke svojí váze hodně, je to neskutečný dříč, měl by však nosit ideálně max . 20 % své váhy. Takže 60 kg by bylo ideálně pro jedince většího vzrůstu a těch u nás moc není.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.08.2023, 14:11:50 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 07.08.2023, 08:02:55

to mi připomíná…."ten váš chlaďas, on je takovej obratnej, když po něm chci, aby se ustoupil, tak ustoupí, na nohy nešlape, do lidí nevráží, do kýble s ežrádlem mi nerve hlavu…"

Proč asi. Jakákoli fyzická nepozornost vůči mně byla trestaná. Vůdčí kobyle se vyhne a mně jako nevidí? Tak to teda ne.

Stačilo pár korekcí se začátku stylem "oko za oko" a kůň kolos je na ošetřování a manipulaci pro ustajovatele jeden z nejpohodlnějších.
Někdy se nedivím, že ustajovatelé s některými koňmi zacházejí hruběji, když si je majitel není schopný vychovat.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.08.2023, 11:34:02 xxx.xxx.27.188
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 07.08.2023, 11:27:03

Koně jsou geniální do té doby, dokud nezapomenou, kde byla díra, ze který zdrhli z výběhu….nebo kde je vchod do další části pastviny, kde jsou ostatní 😀

To fakt nechápu, jak může tolik inteligentní zvíře během chvíle totálně zbezmozkovatět 😀 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 07.08.2023, 09:01:42 xxx.xxx.27.188
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.08.2023, 00:29:44

😀 tak tohle mně teda pobavilo.

Okamurovo působení v politice a jeho strana je především dobře promyšlený podnikatelský záměr.

Okamuru nikdo nevyšachovává, Okamura se chce záměrně držet v opozici, mlátit pantem a hlavně nemít za nic zodpovědnost 😀

A to nevycházím z těch zjednodušených větiček, že jsou to populisti. Stačí mi ho sledovat, co říká a jak se v průběhu let chová..

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 05.08.2023, 12:15:54 xxx.xxx.36.31

Řada stáji chovající konkrétní plemeno velmi často nabízí i vyjíždky, včetně těch celodennich.

Pokud Vám záleží na plemeni , nehledejte po internetu , ale především jeďte , ty koně si pod sedlem vyzkoušejte a zeptejte se chchovate na specifika chovu.

Každému totiž sedne něco úplně jiného a pokud to má být rodinný kůň, tj. kůň pro víc lidí , ta zkušenost je nepřenosná.

Jinak velký člověk může na těchto plamenech jezdit, pokud nemá 120 kg a koni se neplácá v sedle a tudíž nezpusobuje nárazy do páteře. Horší už to pak může být ale u vysokého člověka s rovnováhu kvuli výšce těžiště -a to nemusí být pohodlné ani koni.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 03.08.2023, 09:44:57 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 03.08.2023, 09:34:04

Já k tomuhle ještě dodám jedno podstatné doplnění:

Velmi častým argumentem je, že v minulosti koně také byli sami, že dost často lidé měli jen na jednoho koně, který jim sloužil jako pomocník na políčku a jako dopravní prostředek.  Má to ale dvě velká ALE:

1) dosti často se jednalo o kobyly, které mývaly hříbata, i když šlo pak o dům dál, tak …prostě aspoň něco, ale byla to prostě znouzectnost.

2) takový kůň žil na nějakém hospodářství, kde bylo více zvířat a hlavně se svým člověkem trávil podstatnou část dne - čili opět, ideální to nebylo, ale to zvíře mělo aspoň nějakou společnost a náplň dne.

Dnešní dvorečkový chov a jednom koni z naprosté většiny vypadá tak, že kůň někde stojí sám a čumí. Jelikož majitel buď spí nebo je přes den v práci/škole a na koně má čas kdyby 3 hodiny denně, I to je pro psychickou pohodu koně málo. A pak trpí i když odejde aspoň ten majitel.

Dodám zkušenost - když jsem kupovala koně: navštívila jsem jednu stáj, kde kůň měl udělanou z kusu zahrady hezký padock. Byl tam sám. Vypadal fyzicky krásně, byl klidný. Majitelka mně ujišťovala, že není úplně asociál, že někdy chodí s jinými koňmi do ohrady, že koně potkává. OK. Nasedlala jsem koně a vyrazila na procházku krátce po velmi blízkém okolí. I když kůň byl velmi ztuhlý z toho, jak s ním nikdo nejezdil a už byl dobu xy v malé ohrádce, choval se velmi vzorně…dokud jsem nevědomky přijela k ohradě, kde byli tři koně.  V tu chvíli se to zvíře změnilo v těžko ovladatelné a nepřemýšlející stvoření a táhl mě za ostatními……radši jsem slezla a vrátila se na ruce do stáje.

Takže asi takhle s koněm, o kterém mi majitel tvrdil, jak je se samotou úplně v pohodě….pak jsme potkala řadu koní, kterým ze samoty hrabalo totálně.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 03.08.2023, 07:44:29 xxx.xxx.27.188
jbb:

Začátečníci si opravdu nemají kupovat koně. Leda dřevěného, houpacího.

Pokud je vaše kamarádka i váš otec skutečně rozumný koňák, tak už vám sami výše uvedené řekli. Pokud vám toto neřekli, bohužel se nejedná o rozumné koňáky.

Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

A na Vaši otázku… Na základ bezpecneho ježdění možná stačí 100 hodin, ale na vlastnictví koně je i 1000 málo. Prvního koně jsme koupili po šesti letech ježdění a bylo to dost náročné pro nás i pro něj. 


Popravdě řečeno vůbec té motivaci honem honem vlastní kůň nerozumím. Když budete začínat s vodním lyžováním, taky si jako první koupíte tažný člun?

Tesat do kamene 😀 Já si pořídila koně po 20ti letech u koní a x typů koní pod zadkem a stejně mně nakonec ze začátku ten vlastní dával zabrat nejvíc, až jsem i občas přemítala, jestli to nebyla chyba 😀 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 02.08.2023, 16:42:27 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 02.08.2023, 16:36:04

Tak buďte prosím tak hodná a nesobecky si svůj záměr rozmyslete. Potěšíte sebe, psychicky pravděpodobně roztříštíte koně. Samotu zvládá v pohodě tak možná procento koní.

Stádo nebo alespoň druhý kůň patří k zajištění základního welfare koní….pokud na to nemáte finance, koně nepořizujte anebo ho dejte do ustájení a domů si ho vezměte, až budete mít na koně druhého. 

Jinak je to obyčejná sobecká bezohlednost vůči živému tvorovi, který nemá na výběr. 
Fakt doufám, že se jednou držení koně v samotě bude pokutovat (ano, jsem trochu radikál, ale asi není jiné cesty, když osvěta nefunguje).

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 02.08.2023, 14:59:18 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 02.08.2023, 14:52:38

Jo, to máte pravdu, já to vidim na sobě, už to sleduji tak jakože spíš ze zvyku, ale negativní emoce to ve mně už nevytváří. Takže se tím chodím spíš jen bavit, do jakých absurdit to ještě může zalézt (a každý den je něco, to je zas na druhou stranu dobrý 😀).  Posledně to byl třeba PF, který nám o víkendu hrdě oznámil, že příští rok pravděpodobně klíčové Maastrichtské kriterium (čímž ti bdělí jistě pochopili, kam vítr vane a o čem se jedná za dveřmi).

Takže tahle paní je myslím jen lokální záležitostí.