Pro Vás jako veterinářku je to možná otázka desetin. Člověk, který nemá praxi musí naměřit, napřáhnout a píchnout. Také synchronizace píchnutí a zmáčknutí stříkačky taky chvilku trvá 🙂 O desinfekci nemluvě.
Ale to jsem nepočítala. Měla jsem na mysli jenom samotný akt aplikace. Natažení nepočítám (to udělám mimo koně). Naměření u vakcín netřeba (a i kdyby, tak si to taky předpřipravím). Dezinfekce neprobíhá. Nenapřahuji. Prostě ďobnu.
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 26.08.2024, 10:24:29
Děkuji za odpověď.
Ale stejně pořád nevím, jestli se jednalo o jedince s plně sestouplými varlaty. Jinak by se to přece udělalo standardním způsobem a v obvyklém věku, ne? A nemuselo by se nic označovat a dokastrovávat. Velí logika.
Buď měli klasicky sestouplá varlata - pak se dá kastrovat už ve třech dnech anebo ne - a pak je to kryptorchid (a musí se uspat). Nic mezi tím.
Odpověď na příspěvek uživatele Canka z 26.08.2024, 07:20:53
brzdí mě šílený strach,že mu nějak ublížím
Ty jehličky jsou tenoučké. Prostě hladím, čistím, drbu a najednou - píchnu! Kůň si toho ani nemusí všimnout. Ono jsou pro ně (a vůbec pro zvířata, vlastně i člověka) nejhorší ty tanečky okolo. Jako objeví se vet, majitel znervózní a horlivě fixuje, čímž se kůň spolehlivě dostane do stavu pozor, nebezpečí, musím uprchnout! Když to uděláte v podstatě mimochodem… Viz výše.
Už jsem psala, já očkovala na pastvině. A největší problém bylo uhájit vakcíny před náporem, který vzniknul po zašustění pytlíkem se stříkačkami a lahvičkami.
Injekční aplikace se dají trénovat třeba na citrónu.
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 26.08.2024, 08:37:08
Varlata se odstranila při celkové anestezii
Celková anestézie u normálně sestouplých varlat? To není běžná praxe. Takoví kanečci se přece kastrují bez jakékoliv anestézie. I já to tak dělala a děti na praxi také. Proto ji může dělat i člověk s příslušným SŠ vzděláním. (až nám to EU zakáže, to bude jiná).
Ta se používá u kryptorchidů, kdy se to varle musí hledat v břiše. Včetně toho označení - když se narazilo na kryptorchida (při běžné kastraci, kdy byla selata ještě u prasnice), vyštípla se špička ucha. Na té straně, kde bylo zadržené varle. Aby se po odstavu dal dohledat a vykastrovat až pak.
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 25.08.2024, 13:18:49
A zajímavá věc,nikdy si nestěžoval, že by ho něco bolelo.
Tak je asi mimořádně šikovný a odolný. Co mám zkušenost, i lidi věnující se jinému sportu, po ježdění cítí svaly, o kterých do té doby netušili, že je mají.🙂
Víte, já rozlišuji vozit se a jezdit.
Jo a vycházka v kroku v přírodě JEDINĚ s vodičem. V tomhle případě.
Odpověď na příspěvek uživatele Dafi z 25.08.2024, 12:20:51
Není (to s vámi těžký).
Ano, je to nuda - pro koně i pro člověka. Od toho jsou právě ty hipoRHb organizace, které zaměstnávají profesionály - koně i lidi. A mají ten správný managment, jak se dneska říká. Takže ti koně nekrouží do zblbnutí dokola, ale mají i jiné využití.
Ale ve vašem případě stačí jakýkoliv oddíl, který má vychované a přiježděné a pohybované koně a empatického cvičitele. Jak jsem psala, jednou za měsíc to ten kůň zvládne.
Je to prostě na dohodě - zaplatíte částku za 45 minut a jak je využijete, je na vás. Vy jste zákazník. Můžete s koněm (samozřejmě pod dozorem) pracovat i na ruce - pokud se tam , kde jste to objevila, tomu věnují. A tím nemyslím zrovna Parelliho. Ale to, co byl extrem trail, pak to přejmenovali na mountain trail, ale princip je stejný.
Odpověď na příspěvek uživatele Dafi z 25.08.2024, 11:55:35
To neříkám (nepíšu). Pro vás by bylo vhodnější spíš něco na principu hipoterapie (bylo by to zábavnější a přínosnější, si myslím). Klidně jenom v tom kroku. Tak si o to řekněte a vysvětlete, jak na tom jste. Normální člověk to pochopí. Když je kůň spolehlivý a pravidelně pohybován, tak by neměl být problém. Že se jednou za měsíc neproběhne.
My takhle cvičívali na kamarádky hřebci - byla to taková kombinace voltiže a hipoterapie. Ve všech chodech - ale byli jsme mladí a zdraví. Ale i tak jsme dělali cviky, na které jsme si troufli.
Jo a z koně bolí úplně všechno😉 - vzpomínám, jak jsem někde četla příspěvek od slečny, která jezdila sice rekreačně, ale poctivě a platila si i trenérku. Její přítel hrál fotbal - taky rekreačně, takový okresní přebor.😉 A nechápal, že ona přijde občas z tréninku zmožená - protože mylná představa každého, kdo na koni nikdy neseděl - “sim tě, z čeho můžeš být unavená, dyť na tom koni nic neděláš, jenom se vezeš”😄 (tak určitě!). “to my na trénincích musíme makat! to je něco úplně jiného!”
Tak ho jednou vzala na lonž, jenom na půl hodiny a nechtěla po něm nic jiného než klasiku - narovnej se, paty dolů, špičky ke koni…V kroku a malinko klus. Dva následující dny se přítel belhal po baráku a skuhral, jak ho všechno bolí. A od té doby už nikdy neřekl, že ježdění na koni není sport.
nenápasně mě to napadlo taky…takže víc utáhnout pod krkem???
Určitě. A vůbec celkově padnoucí, aby seděla velikost a aby se na hlavě nikam neposunovala. Jako helma cyklistická - těch si člověk taky vyzkouší několik a dobrý prodavač poradí, na co by měl kupující dávat pozor.
A Dafi (doufám) promine, ale sednout si na koně, coby začátečník jednou za měsíc, je málo. Tělo si nevytvoří správné pohybové vzorce a nebude žádný vývoj.
Odpověď na příspěvek uživatele Vahine z 24.08.2024, 20:07:04
Stejný, jako u “normálního” psa. Tzn., může se změnit a nemusí povaha. Na fotce úplně nevidím, jak moc jsou varlata sestouplá. Kryptorchidy se tak jako tak doporučuje vykastrovat kvůli zvýšenému riziku nádorového bujení. Tam na výběr moc nemáte.