“Je to tedy úplný nesmysl učit to s tím záměrem, že bych ho mohla použít ještě v tom okamžiku, než se mi dostane přes vrchol křivky?”
tak tohle je základ obecně, aby se pes do takového stresu vůbec nedostal. Z neznámého dělám známé, a to i důsledkem (potkám cizího psa a…NIC se nestane), navykám/snižuji citlivost na podnět
"Ale někdy prostě v dálce odněkud zpoza rohu vyjde pes, který je třeba jen podobný některému ze seznamu “nesnáším tě" a ona už to řeší. A já bych to ráda dokázala spolehlivě vyřešit dříve, než ona k tomu řekne poslední slovo."
tak - popíšu variantu, kterou jsme trénovali v koiře - psa učím na podnět PES povel PEJSEK a chování UVOLNĚNÝ POHLED - pomocí klikru (neboli učím psa, jak se má chovat, s čímž jde ruku v ruce i ta psychika)
opět a jako vždy pracujeme se vzdáleností, logicky musím začínat na té, kdy je můj pes schopen pohledu-uvolněného (pootevřená tlama) na druhého psa - “pejsek”, klik, odměním, přičemž stojím tak, aby pes pro odměnu musel odvrátit hlavu od podnětu…..musí být dostatečný počet opakování v lekci, dostatečný počet lekcí v čase
ukončuji odchodem (anebo taky zůstanu na místě a dám hru, veselé cvičeníčko či gáblík či co, dle psa a situace)
a klidně můžeš začít nacvičovat s černou, která bude hrát toho druhého psa, jde o budování spojení povelu s podnětem a požadovaným chováním (a klidem v duši). Můžeš trénovat u nějakého štěkala za plotem, kde budeš moci řídit tu vzdálenost a pes bude druhého vnímat (bez černé). A pak to chce jít dál, další psy, prostředí.
a zde tuto (princip) trénujeme tak, že to trénujeme. Tedy máme a kontrolujeme situaci, figuranty, máme psa připraveného trénovat…tedy ne v té kritické situaci na ulici a s vystreslým psem.
v koiře na to jsou kurzy pro problematické psy, pro případ, že jsi z přiměřeného okolí :
“Určitě najdete rady, že štěňátko resp. psa máme učit co má dělat a ne co dělat nemá….tak já za sebe nebudu říkat, že je to v některých případech v kousacím období nemožné, ale ne vždy se mi to povedlo…prostě to asi neumím.”
“Na povel nesmíš sice reaguje ale pak jde a z ničeho nic hryzne do ruky.”
to se neřeší nějakým “nesmíš”, ale povelem “pusť”, který říká psu, co má dělat, naučeným ryze po dobrém jako výměnu něčeho za něco lepšího, nebo vrácení téhož a s odměnami + převedením kousání na povolený předmět/hračku s aktivním zapojením ze strany psovoda
“Je to mladistvá nerozvážnost co pomine?”
odpověď je na skleněnou kouli, protože některého psa to přejde, u jiného naopak bude gradovat. A proto psovod na nic nečeká a koná dle návodu výše.
teda se přiznám, že jsem nikdy s nikým převoz netrénovala a jediný problém byl Tomíček (co mě poslal do toho špitálu 😎)………neboli trénink je dobrý počin 😄
oni jsou oba čistě venkovní? (suterén beru jako venek)
ono by bylo řešením i kocoura mít jako bytového, pokud by to zvládl a opravdu byl bytový. Dobrá varianta by byla najít mu nový domov, kde by mohl být (také) doma a byl jedináček.
v každém případě je voliéra dobrý nápad kvůli stěhování, to by mohli zmizet oba
“Jo taky zmíním k nákladům, že k mýmu překvapení stál obojek proti parazitům víc, než stojí ta stejná značka pro psy - mnoohem větší psy 😲 . Pořizovala jsem obojek (pojistka, která se vypne, kdyby se někde chytil), protože má na něm pověšený i klíče od domu - čip, aby mohl odejít, kdy se mu to hodí, zároveň je to označení, že není toulací. Takže pokud člověk plánuje kočku venko-domovní, tak ještě tohle musí připočítat.”
pes měl z vetlímce (https://www.facebook.com/vetlimce/), principiálně to stejné jako ten trixie a zcela super, zadek byl chráněn. Na procházky ovšem bez, jak dá pes hlavu dolů, tak si límec přišlápne (teda alespoň ten můj)
zde prosím definice množírny ze zákona na ochranu zvířat proti týrání:
Ҥ 7a
Ochrana psů a koček při jejich rozmnožování (1)
Je zakázán chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby (dále jen „množírna“). Množírnou se rozumí zařízení, včetně bytu, uvedené ve větě první, i když není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku.”
“Myslela jsem to tak, že se nebudou smět přiblížit k miminku a raději vedle něj ležet”
z toho nechápu, zda vedle něj ležet budou moci či ne. V každém případě k mimču pod dozorem, a je třeba zabezpečit postýlku, aby se do ní nedostaly, ony rády leží na člověku a to by mimčo nemuselo rozdýchat. Takže, dle povahy kočky, klidně učit, že přitulit se jo, lehat na - ne.
“a také zřejmě mohou brát dítě jako konkurenci když bude mít hlavní pozornost nebo se pletu?”
jako nebudu tvrdit, že to takto nemůže nějaká kočka vnímat. Ale snad má člověk rozum, a té kočce nebude kontakt se sebou odpírat, ono to jde skloubit.
Své obě děti jsem donesla bandě koček a žádný problém, a to ani nespali v žádné kleci a přežili to, mám malou vnučku, jezdí k nám, kočičáci okamžitě obsadí miminkovská zařízení (mají rádi novoty), kocouři by rádi obsadili i ji, to jim něžně rozmluvím a klid a pohoda.
Jen, když zde padlo slovo trest - bacha na to, taky by si ho mohla spojit s miminem a pak by mohla začít brát mimčo jako zlo a třeba i útočit. Ono obecně kočky se tresty nevychovávají (a nejen kočky).
“Pamatuju si ale z dětství, že strejda měl na dvoře špice, ten hlídal tak, že pokousal mamku a skončil stejně jako končili všichni kousací psi tenkrát…”
tak ono to tak je, že když máš psa čistě venkovního, tak je z něj ve větší míře samorost, než kdyby žil s člověkem, a špicové k tomu kousání nemají daleko
myšlenka na francouzského buldočka v boudě a hlídače, to je……antimyšlenka 🙄
Hodně se pro takové případy doporučuje prý nosit paralyzér. Já osobně vůbec nemám tušení jak pes na takovou věc reaguje, ale prý se toho psi bojí. Jaký na to máte názor?
Přijde mi to lepší, než pepřák, kterej díky větru můžete nastříkat i sobě a vašemu psu do očí.
paralyzér háže el. výboj a hlavní výhoda je v tom, že většina psů se lekne toho výboje, tedy k žádnému kontaktu nedojde. No a na ten zbytek pak čeká to kontaktní použití a z toho si už vezme ponaučení každý.
pepřový sprej se doporučuje gelový, který jaksi drží směr i když je vítr