“že zrzavé zvíře, aby to byla kočka, musí mít bílou. Třeba jen špičku ocasu, nebo náprsenku”
tak o tom Matýsková nic neslyšela, a je v klidu kočka zrzečka i bez jediného bílého chlupu
“že zrzavé zvíře, aby to byla kočka, musí mít bílou. Třeba jen špičku ocasu, nebo náprsenku”
tak o tom Matýsková nic neslyšela, a je v klidu kočka zrzečka i bez jediného bílého chlupu
“Kocour je venkovní, kočička bude také.”
aha, tak to se možná vyřeší samo - kocour ji vyžene
Rezzzy:Me někdy vení kocour na veretine, je to trochu jiný tón, myslím, že tak zahání nervozitu, je to možný?
ano
kometa:Funguje i u kocourů - “na to zapomeň!”, když chtějí udělat něco, co si nepřeji (třeba vyskočit na linku s MÝM jídlem). Ale jenom v mé přítomnosti.
ale jistěže tresty fungují
ale ne vždy tak, jak si člověk představuje
a ono to jde i jinak, i lépe, pro zvířata určitě
jako teorie dobrý, ale spíš psí. Což neznamená, že to nemusí fungovat, což člověk zjistí, až to zkusí, což ovšem může kocoura hezky vystresovat (jízda autem, cizí místo, jízda autem)….u těch koček to je o povaze více než u psů.
Ale to je na zadavatelce, ona kocoura zná, tak může udělat úsudek. A ten pelíšek, škrabadlo, bych nejdříve zprovoznila doma a do nového vezla už napachované.
A třeba bych si vytvořila nějakou relax předložku, na které by dostával třeba kozlík (pokud na něj pozitivně reaguje), a tu převezla.
Hlavně doporučím zadavatelce, nechť, na nějakou dobu, opatří sedací věci i postele nepromokavými prostěradly - pro jistotu. Ona označkovaná pohovka, do hloubky, je fakt na vyhození…..
voliéra by byla fajn
jinak je to individuální
může začít značkovat, ze stresu
vycházení z domu bych udělala jako cvik-rituál, který začne ještě v domě, hezky k noze s očním kontaktem, ujít 5 či kolik kroků, zastavit, oční kontakt, odměna, uvolnění dle psího vkusu. Klidně s povelem/povely jen pro tuto příležitost. A ve zkouškovém provedení.
“Protože jde o pach a on trénuje odbourávání stresu na vizuál. Jak se ubránit něčemu, co nevidíte…?”
tohle právě může řešit ten rituál, řešit chování a chování ovlivňuje psychiku, jsou to spojité nádoby.
ale opět platí, natrénovat rituál doma a pak přenést
zadní vchod nemáte?🙃
“Mimo kruh obě fungují. Přivolání, stůj, kam to zase lezeš”
to je to, že to nemají (nemá) natrénováno do reflexu, ten funguje i když jde hlava do stresu. Opravdu bych natrénovala “stůj” do toho reflexu, ne přivolání (kam budeš přivolávat psa, když jde vedle tebe…krom výše uvedených důvodů)
ten cvičák je fajn, že to je řízené prostředí a když se člověk domluví, tak si může v koutku trénovat…..dle cvičáku
a ono to chce trénovat jeden každý boží den, a lze i v obýváku
a chce to ty Šustovy knihy……😀😉
“za mě" má pro takového psa jeden problém - lehká ztráta kontroly + musí někam jít. Vhodnější mi připadá “stůj” (a to jsme u emergency recall) - pes jen ztuhne, neztrácí vizuální kontrolu, nemusí se odvracet od “nebezpečí”. A to “stůj”, vypilované do reflexu doplnit tím “pejsek”, rovněž vrytým do hlavy.
Ono není až tak problém co říkat, ale v tom tréninku - trénink nelze dělat na bojišti, kde na psa může kdykoliv a za každým rohem vybafnout nějaké psisko. Trénink lze dělat tam, kde to mám pod kontrolou. A čím větší problém má pes, tím více tréninku třeba.
Thielli, nejsi pojízdná? Se psy vyjíždět, i kdyby jen popojet z toho “kruhu”? Cvičák?
jestli ono to nebude i o tom, s jakým psem chodím……
edit: MEGÍ či kdokoliv : jak to, že se mi změnila IP adresa, když sedím furt na té stejné židli?
štěně se vychovává/cvičí od samého začátku
otázka není zda, ale JAK
“Fenka je přes den sama doma. Jelikož ví, že NESMÍ, tak nic nerozkouše”
neví, že nesmí, neví……
“Černá jako začátek bohužel nebude fungovat 😕 černá je beta nebo gama nebo omega… hnědá černou nikdy nenásledovala”
to je jedno. Potřebuješ podnět = pes, a černá pes je. A potřebuješ klidného psa, jako hnědou, a to asi při pohledu na černou bude.
"Setkávání se psy typu “pes, pejsek” v uvolnění děláme. Funguje. Do doby, než se v dálce objeví ta podobná “bílá mrcha”. To pak nad hnědým psem úplně vidím bublinu s textem: “ty voe, co to meleš?!!! to neni pes, pejsek, kamarád, to je ta svině bílá, zlá !!!”
tohle je o té intenzitě cvičení, a jestli má problém s určitým typem psů, tak holt musím řešit, ve správném čase, správné psí figuranty. Ale základ je vybudování toho spojení podnět-povel-chování a ten základ musí být betonový a fakt masivní. Ať má na čem stavět, až půjde do stresu.
“Je to tedy úplný nesmysl učit to s tím záměrem, že bych ho mohla použít ještě v tom okamžiku, než se mi dostane přes vrchol křivky?”
tak tohle je základ obecně, aby se pes do takového stresu vůbec nedostal. Z neznámého dělám známé, a to i důsledkem (potkám cizího psa a…NIC se nestane), navykám/snižuji citlivost na podnět
"Ale někdy prostě v dálce odněkud zpoza rohu vyjde pes, který je třeba jen podobný některému ze seznamu “nesnáším tě" a ona už to řeší. A já bych to ráda dokázala spolehlivě vyřešit dříve, než ona k tomu řekne poslední slovo."
tak - popíšu variantu, kterou jsme trénovali v koiře - psa učím na podnět PES povel PEJSEK a chování UVOLNĚNÝ POHLED - pomocí klikru (neboli učím psa, jak se má chovat, s čímž jde ruku v ruce i ta psychika)
opět a jako vždy pracujeme se vzdáleností, logicky musím začínat na té, kdy je můj pes schopen pohledu-uvolněného (pootevřená tlama) na druhého psa - “pejsek”, klik, odměním, přičemž stojím tak, aby pes pro odměnu musel odvrátit hlavu od podnětu…..musí být dostatečný počet opakování v lekci, dostatečný počet lekcí v čase
ukončuji odchodem (anebo taky zůstanu na místě a dám hru, veselé cvičeníčko či gáblík či co, dle psa a situace)
a klidně můžeš začít nacvičovat s černou, která bude hrát toho druhého psa, jde o budování spojení povelu s podnětem a požadovaným chováním (a klidem v duši). Můžeš trénovat u nějakého štěkala za plotem, kde budeš moci řídit tu vzdálenost a pes bude druhého vnímat (bez černé). A pak to chce jít dál, další psy, prostředí.
thielli, pro tyto případy ani nemáme emergency recall, ale zde tuto:
https://www.treninkjerozhovor.cz/data/trojuhelnik_stresutxt15047.pdf
a zde tuto (princip) trénujeme tak, že to trénujeme. Tedy máme a kontrolujeme situaci, figuranty, máme psa připraveného trénovat…tedy ne v té kritické situaci na ulici a s vystreslým psem.
v koiře na to jsou kurzy pro problematické psy, pro případ, že jsi z přiměřeného okolí :
https://www.koira.cz/problemovy-pes/
a tamtéž máme k dispozici videotéku :
https://www.koira.cz/project/videoteka/
kde jsou návody hodící se i pro tento problém
ještě editnu : a jo, lze i se sedmiletým psem. Je to o tom tréninku.
klíšťata a králík prý takto :
“Ano štěňata mají feny každé hárání, 2x do roka”
potom je to protizákonné
relevantní citaci ze Zákona na ochranu zvířat proti týrání (246/1992Sb.) vložila Bodlinka hned v první reakci tohoto tématu
👍👏🤝
🙂
“Takže my si můžeme říkat, že je to množka, ale množírna je dnes už přesně definovaná. A tohle tomu neodpovídá.”
ale počet vrhů v nějakém časovém intervalu není jediné kritérium množírny, ze zákona, že…..
“Určitě najdete rady, že štěňátko resp. psa máme učit co má dělat a ne co dělat nemá….tak já za sebe nebudu říkat, že je to v některých případech v kousacím období nemožné, ale ne vždy se mi to povedlo…prostě to asi neumím.”
spáš sardullah neví, že to dělá…..😄😉
ANO