Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů
hmn
hmn (1160 příspěvků) 04.09.2023, 09:19:14 xxx.xxx.49.50
Mi:

Třikrát denně a ještě procházky je málo? Takže je lepší 8-10 hod.denně trčet doma sám bez venčení? 


“Takže je lepší 8-10 hod.denně trčet doma sám bez venčení?”

jak už bylo výše psáno, oni to většinou, přirozeně, prospí

ale :

“Třikrát denně a ještě procházky je málo?”

není procházka jako procházka, tam může spadnout 10 minut kolem baráku šnečím tempem stejně jako 3 hodinová tůra,  akční  událost běhací atd.atd., výcvik ani nezmiňuji (tedy  zmiňuji 🙂). Co zvládnou tito lidé si musí ujasnit sami. 

V každém případě štěně potřebuje daleko více a taky nutno předpokládat vyšší temperament, ony ty procházky nejsou jenom o vykonání potřeby, ale naplnění potřeb fyzických i psychických. 

takže úvaha o psu by se měla točit kolem plemen s nízkým temperamentem, menších až malých (jako z placu mě napadá francouzský buldoček, mops, brabantík?), a úvaha o psu z útulku, či z něčeho jako “plemeno XX v nouzi” je také dobrá. ….a samozřejmě při výběru plemene je třeba si uvědomit i případné zdravotní problémy s plemenem svázané

hmn
hmn (1160 příspěvků) 03.09.2023, 07:41:50 xxx.xxx.49.50

nám se venčí dobře……venčím medvěda probírajícího se ze zimního spánku, vydru, skokana, divoké prasátko, divokého mustanga…psa ve výběru nemám 😄😎😈

hmn
hmn (1160 příspěvků) 01.09.2023, 07:22:35 xxx.xxx.49.50

přizvednout ji drže za krkem a rychle vložit tabletu do krku, ne do úst, ale do krku, kočka zvládne a některá si toho téměř ani nevšimne

a pak, elegantní řešení, ta kapka za krk

hmn
hmn (1160 příspěvků) 31.08.2023, 11:58:10 xxx.xxx.49.50
strapaty:

Jedine co takehoto psa bez PP odlisuje od psa s PP, za predpokladu ze chovatel je zodpovedny a kupitovanie je z padneho dovodu, su prave tie PP.


strapaty, ale já se ptala na obsah slova “čistokrevný”

hmn
hmn (1160 příspěvků) 31.08.2023, 10:49:05 xxx.xxx.49.50

“A otazka, je to cistokrvny pes?”

kontraotázka : co je “čistokrevný” pes?

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 15:35:06 xxx.xxx.49.50
Zrzavci:

Nenajde se tady někdo, kdo by mi osvětlil to chování tibeťáka? Nejde natvrdo po tom, kterýho má v šachu, ostatní vytlačuje…ale není tam až nějaký tvrdý útok - nebo mně to takhle přijde. Čekala bych, že to bude masit, že půjde natvrdo.  kdyby mi to někdo rozebral jak na hokeji 😀 (tužky netřeba 😀) budu ráda.


jako neosvětlím, jen napíši svůj náhled (bez znalosti kontextu)

pes se chová inteligentně - jde jen o mršinu, vlci mají velkou početní převahu, takže je jen udržuje v odstupu aniž by ohrozil sebe. 

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 11:33:57 xxx.xxx.49.50

Moira žere přílohy včetně zeleniny
suché rohlíky
borůvky a jahody
kozí mléko, sýry, jogurty
včera si utrhla a sešrotovala rajče
teď jsme pozobaly ostružiny
birell si normálně vyštěkávala (marně)

jsem zcela v jiříkově vidění 😲😄(doufám, že to vydrží….)

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 11:11:30 xxx.xxx.49.50
assil:

no ale odpoledne tím myslím po obědě, cca od 1 dál, ne ve 4


ale však píšu OBECNÝ a blabla, čísla nelze brát dogmaticky

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 11:01:45 xxx.xxx.49.50
assil:

Mám teda fakt úplně jinou zkušenost a to i u sousedů, kde člověk o psech dopoledne ani neví a odpolko už projevujou kdejakou aktivitu, i když jsou tam sami.


jak jinou…však “odpolko” 😉

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 10:54:54 xxx.xxx.49.50
assil:

Jenže tenhle denní režim je jen smyšlenka pracujícího člověka, žádnej pes nespí  8-16 pokud nemusí, tak spí jen psi, kterým nic jiného nezbývá, jinak pes spí tak max dopoledne a odpolko už je živej a připravenej k akci. 


to není smyšlenka pracujícího člověka, nechť si okecá tu dlouhou nepřítomnost, ale tedy rovněž pracujícího člověka, zabývajícího se těmi zvířátky (zdroj: Chov psů / Doc. MVDr. Zdeněk Procházka, DrCs.)

a jistěže si psi nenařizují budíka na ty konkrétní hodiny, ten režim je prosím obecný, ale mají ho plus mínus ruku v ruce s režimem svého člověka a i dle plemene (jako pastevec fakt dvakrát přizpůsobivý nebyl s odpolední jsme museli s hovíkem čekat, až naplní svůj hlavní spánek a bude ochoten někam ťapkat)

neboli, oba mí psi i aktuální štěně zcela potvrzují platnost tohoto režimu.

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 09:38:13 xxx.xxx.49.50
assil:

Já si zase myslím, že pes venku to má na podněty lepší než ten mezi čtyřma stěnama. Pomíjím teda vhodnost plemene na pobyt venku.

A jak je to bezpečný si musí zvážit každý sám, u nás třeba žádné nebezpečí víceméně nehrozí.


no, podněty…..když vezmu ten obecný denní režim psa = ranní aktivita 4-8 hodin, hlavní spánek 8-16, hlavní aktivita 16-22, spánek 22-4, tak to vidím tak, že nějaké podněty až tak nejsou potřeba (když vezmu ten nejobvyklejší režim člověka a vezmu člověka, který se psu věnuje). 

Možná naopak. 
Takové  štěně mého syna, samotné na zahradě, se samo naučilo kočka = lovím. A zcela zbytečně.
A když vezmu mého HW, tak ten se rád v klidu a bez podnětů zvenčí vyspal, neb zaměstnán byl dostatečně.

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 09:14:09 xxx.xxx.49.50
balu:

To je ale o výběru vhodného plemena. A nastavení denního režimu. Když chci hlídače, tak musí být venku a volně, aby mohl účinně hlídat, doma na gauči je prd platný.


doma na gauči mi ohlídá to doma, se přiznám, že tohle po něm chci. A venku chci, ať si pohlídá svoje lidi. 

Venku pes, otrávený či nějak ubezdušený, štěně ukradené, mi je k ničemu. A venku, bez dozoru člověka, uštěkanec, taky není úplně fajn.

“Když je ten pes venku když jsou lidi v práci a nebo v noci, tak je to úplně jedno.”

to si úplně nemyslím….

hmn
hmn (1160 příspěvků) 30.08.2023, 08:30:51 xxx.xxx.49.50
Raduška:

Děkuji, vaše připomínky si projdu večer až budu mít více času, jen se ještě zeptám na plemeno hovawat ? To by mohlo být venku celoročně, když dobrman ne.


Raduško, když ty to bereš jenom přes ty chlupy. Z tohoto hlediska samozřejmě HW požadavek splňuje. Ale, on to je takový bodygard, rodinný pes, a chce trávit svůj čas se svými lidmi. A ono to má i praktický dopad, takový více samotně žijící pes nemusí být tak nakloněn spolupráci s člověkem a může to mít dopad na ovladatelnost psa. Samostatně žijící pes se sám učí různé věci, po psím, a to se může rozcházet s představou člověka.

Agresivita a vztah k dětem - může mít sklony k agresivitě a může nemít dobrý vztah k dětem, to je hodně o jednotlivci i o práci člověka se psem. 

měla jsem HW, syn má jeho vnuka a rozdíl mezi nimi nebetyčný.

jo, inspirace pro “ne velkého hlídače” prosím zde 😉:

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-civava-zahnala-na-utek-tri-zlodeje-kteri-se-snazili-ukrast-auto-40441916#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest230_hlavicka_na_telefonu_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz