“Čili když budu chtít děti nedej bože, tak obecák mi dá seznam s kým jako jo a s kým ne? 😄 U lidí se přeci nic neomezuje, líbí se vám určitá osoba a vy se líbíte jí. Založíte rodinu a nikdo nezkoumá zda jste vy nebo ten druhý nosič “vadného” genu.🙂 Naproti tomu chovatel si těžko nechá nakrýt fenu s PP nějakou pouliční směsí.Rozhodne to on a nikoli ten pes.”
a tohle je jako napsáno v PP?!!! víš vůbec, jak to “PP” vypadá?!
“Je to tak těžké pochopit ten rozdíl?”
je to tak těžké pochopit rozdíl mezi PP a cílenou plemenitbou?
“Pak se tam objevila taková asi osmdesátiletá malinká stařenka, zahartusila, jako by se zlobila na malý děti, a…, najednou byl absolutní klid. Bylo to nádherný. Ta teda měla autoritu a určitě ji nezískala fyzickou silou, ti psi jí byli po ramena .”
tohle je jako na tom videu výše? že to nějak nevidím……
Jo, je to o lidech, ze psa z jakékoli bojové linie udělám mazlíčka jak nic, sem s nima, nemám co dělat. 🙃
ono to "o lidech" patrně nebude o tom, že ten lid z každého psa udělá mazla, ale že si je vědom, co má na druhém konci vodítka a dle toho se chová a má psa zabezpečeného
no asi zachránilo hlavně ostatním účastníkům. Pokud je to tak, tak jsem srdečně vděčná za to, že většině lidí ten teploměr funguje :-O Já jak “podle sebe soudím tebe” mě nějak nenapadlo, že někdo potřebuje pro zhodnocení situace teploměr, tak to je tedy můj omyl… děkuji za vysvětlení
“Fikovnice se neučila řídit včera, jistě umí za těch 30 let velmi dobře odhadnout, jak se má přizpůsobit povětří…”
no, odhad je jedna věc
ale vědět, že to tmavé lesklé už není mokrý asfalt, ale černý led, při častém kolísání teplot kolem nuly, v průběhu cesty, je věc druhá a řekla bych, že nikoliv nedůležitá.
klíště jsem mému ilegálnímu strávníkovi (nesmírně protivný ale krásný kocour) tahala už v lednu - Beskydy domácí zatím nic
Moira vyfasuje simparicu, Aribo byl pozitivní na anaplasmózu (a možná to byla příčina úmrtí), sousedův pes měl babesiozu (Beskydy!), tak mám lehce bobky….
“Papíry na psy nic nevyřeší, dokazuje to praxe z řady jiných odvětví, řidičákem počínaje, zbrojním pasem konče. Žádné papíry nikomu ještě život nezachránily a ani nepředejdou problému”
naopak, to je jediné inteligentní opatření z více důvodů
“Ja mám napríklad “problém” s našou - pretože fakt neznáša hladkanie po hlave (to dovolí iba pár svojím vyvoleným) - neviem čo zažila ako šteňa, ale od mala to je bojko. A teda stále a stále sa stretávam s tým, že vysvetľujem a vysvetľujem - hladkajte zo spodu pod krkom - to má naopak rada!”
eena, tohle není abnormalita, ale normál. Ruka jdoucí shora proti hlavě je znak agrese. Moira na to také reaguje uskočením, také instruuji zboku, zdola….a hned je kámoš. A negativně reagovali i předcházející psi, oba.
“Mě na těch obřích psech děsí jejich krátkověkost. Napřed dlouho štěně, nemůžete na dlouhé procházky, kvůli kloubům. Potom 4-5let chodí a rádi, pak najednou nemoci , pes zestárne a dalších pár let mu pomalu musíte pomahat i vstát, výlet nepřipadá v úvahu.”
délka procházek - to záleží, co si Rezzy představuje. Jestli 20-30ti km tůry, navíc v náročném terénu, pak obr dobrou volbou nebude. Jestli procházky, dejme tomu do cca 10ti km (i něco přes, dle terénu), pak bude obřík rád. A například zde Xerxová s opravdovým obrem to, co jsem napsala, levou zadní popírá. U štěněte - je takové nějaké pravidlo, že by štěně mělo(mohlo) za den naťapkat tolik km, kolik mu je měsíců. Moira (fena PHP) toto hezky potvrzuje (únavu umí dát zřetelně najevo). Teď má 8 měsíců a už je na dospěláckých procházkách. Co se týká stáří - ono to bude plemeno od plemene. Pyrenejáci jsou aktivní do stáří, Aribo v desátém roce věku byl jak jůra (než přišla operace a konec 😢). Rozdíl léto x zima, respektive teplo x zima - velký.
Rezzy psala něco o horizontu desíti let, a to je tak daleko, že nemá cenu nad tím nějak úplně vážně přemýšlet.
trik na to mám : vodítko háravku žádné lákadlo nepřebije
výcvik? jistěže funguje, ale to už musí být pes jó vycvičený, aby to fungovalo i u háravky (měla jsem). A budou i psí “hormoni” , kdy jsem k tomu skeptická….
sardullah, trošku se bojím, že se nepletu, a že tvůj příběh jen ilustruje úskalí “potlačování” chování, což je přesně ten nástroj, který jsi používala, alespoň dle příspěvků. Ne učení chování a s tím spojené změny názoru, ale potlačování. To funguje, pokud působí tlak, když zeslábne či zmizí, zas to bouchne (samozřejmě dle povah psů). A i si myslím, že by to bouchlo i tobě, (resp. že pravděpodobnost by byla nemalá), v rámci dospívání kavkazandy.