Aktuálně: 4 089 inzerátů199 095 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů
Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 27.07.2023, 18:36:01 xxx.xxx.189.104

Myslím, že obecně záleží na tom, jaká je prognóza….jsem chudá, najednou bych třeba ani velkou částku neschrastila, ale tak kdyby bylo nejhůř, tak si můžu vzít půjčku. Ale zaplatit třeba 50 tis. za operaci s tím, že psu prodloužím život o několik měsíců?? Tak to se přiznám, že to bych asi nedala. Na druhou stranu pokud by to byl mladý pes a operací by se problém vyřešil, tak jsem ochotná zaplatit i více.

Pokud by to byla léčba za 250 tisíc, tak se teda přiznám, že mě to mrzí, ale v současné chvíli bych na to neměla.

Já musím zaklepat, že za těch 35 let, co psy mám, jsme zatím nepotřebovali drahou operaci a nebo finančně náročnou dlouhodobou léčbu…doufám, že jsem to teď nezakřikla. Takže zatím největší výdaje jsem měla u feny s osteosarkomem. Za 2 a půl měsíce od diagnostiky do uspání mě to stálo asi 20-25 tis. A to teda sakum prdum…vyšetření, léky na bolest, uspání, ale taky úprava jídelníčku a samozřejmě, když člověk ví, že má před sebou max 3 měsíce se svojí psí láskou, tak teda rozmazluje omega a dopřává psu vše, co má rád, ať to stojí, co to stojí, i kdybych si to měla já utrhnout od huby a žrát jenom suchej chleba.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 27.07.2023, 18:17:31 xxx.xxx.189.104
Anonymní:

Poraďte prosím nejvhodnější plemeno k domu se zahradou. Musí snášet jiné psy, mít rád děti, celoročně v kotci. Díky. PS: uvažuji nad RETRIVREM byla by to dobrá volba?


Celoročně v kotci…?? Když je to takhle napsáno, tak se mi chce říct žádný. Pes na hlídání….jasně hlídat bude asi skoro každej pes…hlídání je z mého pohledu to, že pes štěkotem ohlásí cokoliv z jeho pohledu podezřelého.  A ano i sluníčkový pes může být hlídací. 

Jsem trochu skeptická při podobných dotazech …ani slovo o tom, co nabízíte psu, co s ním budete dělat, kolik času denně se mu budete věnovat. Nějaké aktivity,  kolik času na něj vlastně budete mít, aby chudák pes nebyl sám na zahradě, jaké máte zkušenosti se psy atd atd…..

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 24.07.2023, 14:14:34 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele eena z 24.07.2023, 11:11:06

No já teda teď Matese aktuálně učím “k noze” právě s obratem….ale je to těžký, on je úžasňák, snaživka, ale žádnej myslitel, takže jak jsem si myslela, že tohle sfouknem za jedno pocvičeníčko a nee…bude to trochu na dýl.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 24.07.2023, 09:28:04 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Elisa z 23.07.2023, 17:22:23

Hele já nejsem nějaký zastánce kastrací u psů, ale zkusila bych chemickou kastraci Suprerolin…je to vratný proces, není to na věky věkův ámen a uvidíte, jak bude fungovat a když bude, tak alespoň máte čas nějak pořešit ty ploty. 

PS: Suprerolin jsem nechala aplikovat svému psímu důchodci. Protože kombinace letního počasí, jeho fyzické kondice a háravky v okolí byla už o strach, ale zároveň už jsem nechtěla v jeho věku nechat kastrovat. U nás to zabralo bezvadně….vůbec jsem nevěděla, že v okolí něco hárá resp. pro psa už háravky jak kdyby nebyly. 

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 23.07.2023, 14:56:10 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 23.07.2023, 14:33:42

Já to taky nečtu…jen jsem nakoukla…nevím, co tam lidi probírají, ale jak slyším “politika”, tak šup od toho.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 23.07.2023, 14:30:29 xxx.xxx.189.104
kometa:

Já jsem počítačově tupá, ale i IP adresa se dá změnit. Když budu psát z mobilu nebo z internetových kaváren. Nebo ne?

Chvd se možná odporoučel sám, stejně jako neverend nebo vlasta. Ale nedělám si iluze, že navždy.


Neverenda jsem zahlédla v diskuzním vlákně “politika”…

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 23.07.2023, 09:31:45 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 23.07.2023, 00:06:12

No ono, když člověk nemá výstavního psa, tak ony ty chlupy tak nějak dorostou…resp. nebude to tolik patrné, že byl pes ostříhaný.

Ale u výstavní srsti?? Afgáni mají délku chlupů 20-30 cenťáků…to prostě trvá, než tohle doroste. Nevím, jestli 3 roky, ale za rok to asi nebude. 

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 22.07.2023, 13:37:42 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 22.07.2023, 13:32:38

No to je hustý….to by mě ve snu nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. U našeho afgána by to bylo teda sci-fi, ten byl dost hlídací a dotyčného by hnal sviňským krokem.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 22.07.2023, 13:33:15 xxx.xxx.189.104
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 20.07.2023, 13:32:04

jo, tohle je podle mě ideálka, protože naše chůze -i když chodím rychle - je pro ně pomalá

Tak já mám opačný problém…my se couráme šnečím tempem…Gina chodí jen na vodítku a tak se samozřejmě na procházce přizpůsobím jí. A Gina je čmuchalka. Už i dcera mi říkala, že to je děs, jak se couráme…a já jí povídám, že to není problém, že teda trochu zrychlíme, tak jsme zrychlily a Gina hned říká “tak co to je tohleto, já si to nestíhám všechno očuchat”. Jako jasně, pokud se někam přesunujeme, že jde u nohy, tak to se teda dá trochu zrychlit, ale pokud má “volný” režim, tak to je fakty třeba jen 2,5 kilometru za hodinu….když jdeme “hódně rychle” tak 4 km/h. A pak moje kamarádka říká…to je hrozný, bych se měla trochu hýbat, ale nějak se k tomu nemůžu dokopat…ty to máš dobrý, ty chodíš alespoň na ty procházky se psy, tak ten pohyb máš…no to je teda pohyb…😄

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 22.07.2023, 11:57:06 xxx.xxx.189.104

Ještě k těm malým a pidipejskům.

Jako vůbec si to neumím představit. Já tady furt tvrdím, že i malej pes je prostě pes a velebím třeba sousedku s čivavkama, že to nejsou ty hysterické štěkny, ale upřímně já mít čivavu, tak jí snad nosím na ruce nonstop a na zem by byla postavena pouze v případě, že by široko daleko, kam oko dohlédne, nebylo žádné potenciální nebezpečí.

 Když jsem měla chrťáka, tak to bylo v poho, ten za prvé miloval všechny psy na světě a za druhé byl tak neobyčejně…opatrnej..nebo ani bych neřekla opatrnej, ale měl tak neuvěřitelné manévrovací schopnosti, že si klidně mohl hrát i se štěnětem čivavy. V životě ani v tom největším kalupu mi neporazil dítě a to že letěl od okna v obýváku tryskem přes místnost, protože právě zazvonila pošťačka…synovi se vyhnul a dvouletou dceru, která seděla na zemi přeskočil. Prostě kdokoliv by chtěl socializovat štěňátko malého plemene s velkým psem a nebo by měl bázlivého psíka a potřeboval by nacvičit, že i velký a černý pes může být kámoš, tak jsme teda byli vhodní adepti.

No a pak přišla éra psích buldozerů…Jack, tak ten byl z malých pejsků obzvláště feneček celý hin, auf a nakonec dočista paf…ten je zbožňoval, ale pustit ho k jakémukoliv psu velikosti menší než velký pes nešlo, protože při své neobratnosti byl jak hrom do police. Pak přišla Ginuška…bílá a něžná kráska, která ale psy fackuje…. no a teď Matýsek, naprosto nekonfliktní veselej pes, ale zase je to takovej slon v porcelánu…prostě moji psi, přestože přátelští, tak jsou pro malé pejsky nebezpeční.

A opravdu mě iritují lidi, kteří nechají malé pejsky na ty velké štěkat, přibíhat a podobně….se divím, že se o ně nebojí.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 21.07.2023, 12:50:32 xxx.xxx.221.216
Anonymní:

Ahoj, líbí se nám kanárská doga. Je v něčem specifická oproti jiným plemenům? Jak je náročná na pohyb na procházky?


No asi tak…pokud se ptáte takto…na mě to působí “líbí se mi, ale vlastně o ní nic nevím”, tak si určitě takového psa nepořizujte. Myslím, že takový pes, to už chce opravdu zkušeného člověka. Kanárská doga je vynikající hlídač a ochránce, ale má svá specifika. A při její povaze a velikosti může být nezvládnutá výchova a nebo jen, že si majitel dostatečně neuvědomuje, cože to má za psa a podcení rizika, docela průšvih.

PS: tady je to docela pěkně shrnuto ▷14 důvodů, proč si (ne)pořizovat kanárskou dogu | Hobbio.cz

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 21.07.2023, 12:37:18 xxx.xxx.221.216
keriton:

Taháš stojím, povolíš jdeme - to taky může dopadnout tak, že to člověk dělá roky a pes je furt vytlemený a stejně tahá.

Zásadní je, co pes udělá, když ho opravím (zastavím, cuknu, napomenu, cokoliv). Můj pes například umí udělat “jé hehehehe, to je ale sranda, já nemám tahat, žejo? tak už můžeme zase jít dál, žejo” - a jde a vzápětí je vodítko opět napnuté. Pokud si nevymůžu jinou reakci, třeba “jejda, pardon, já se zapomněl, já už si dám bacha”, bude vesele tahat dál i přes všechno zastavování, změny směru, cukání, nabízení odměn, ….

To samozřejmě neplatí u štěněte řekněme do 5-6 měsíců věku, to je mimino a učí se, zkoumá svět, tam bych to asi řešila trochu jinak. 


No já si vyrobila pěknej zlozvyk u Jacka tím, že jsem použila metodu..."táhneš, tak otočka a jdeme opačným směrem", Jack nebyl žádnej myslitel a navíc chlap a tak to pochopil úplně přesně a prováděl následně samostatně….chůze na vodítku (pokud byl na vodítku volný režim a nešlo se u nohy) vypadala následovně…táhnu, táhnu a pak udělám kolečko kolem paničky (ve své podstatě změním směr a protože ale panička ne, tak se zase musím otočit)…dost blbý a i když se teda potom naučil netahat, tak tenhle debulní zvyk mu zůstal a prostě ty kolečka kolem mě měl tendence dělat.

No a protože chybami se člověk učí, tak jsem se zařekla, že tohle už používat nebudu.

No a přišla Gina…naprosto vzorné a netahací štěňátko, ale jak se dostala do puberty, tak začalo peklo. Nejdřív jsem používala zastavovací techniku a čekala na moment, kdy povolí vodítko, abych mohla pochválit a pokračovat, ale jakmile jsem pak udělala krok, tak vodítko opět v tahu. Takže jsem zvolila jiný způsob a když jsem zastavila, tak jsem po ní požadovala, aby přišla k noze…a nevím proč jsem naučila se k noze přiřadit tak, že mě obejde a ne prostým obratem. Jako ono to ve své podstatě nevadí, když mám jednoho psa, ale když jsou na vodítku dva, tak už je to trochu o cviku, aby se mi nezamotali, ale pokud jde se mnou jedno z dětí jako spoluvenčitel, tak už to problím je. A nějak se mi to nedaří přeučit. A Gina tohle dělá i během procházky, když víc zatáhne, tak mě jde automaticky obejít k noze. A já když se teda soustředím, tak jí nutím, aby se otočila u nohy, ale když si přemejšlím, tak to je pro mě už taky takovej tik…naučený pohyb, aby jsem nebyli zamotaní. A když mi pak naskočí mozek, tak zjistím, že jsem jí to nechala dělat celou prochajdu.

Hodně se mi osvědčila metoda změny směru…deset kroků tam, deset zpátky, deset směr sever severovýchod, deset jihovýchodně…To vždycky donutilo pyrenejku přestat si dělat svoje a začít se soustředit. Takže na začítku prochajdy, pokud se rozhodla, že dnes bude tahat jak lokomotiva, jsme udělaly tohle pocvičeníčko a pak už to většinou šlo..už mě potom vnímala.

Co se týká chůze u nohy na vodítku, tak u toho vidím základ v tom, že pes na vodítku umí chodit bez tahání a chůze u nohy je vlastně to samé, akorát je vodítko kratší a zase chceme, aby nebylo napnuté a pejskovi vysvětlíme, kdeže je ta noha.

A nebo si koupíte štěně berňuchy a jasňačka člověk ví, že štěňátko neumí česky a že se musí všechno naučit a že mu člověk musí vysvětlit, co který povel znamená, co má na to které slovo dělat, ale tak nějak povel ze mě vypadne ze zvyku, automaticky…a řeknete “Matý, k noze..” a Matýsek normálně ťape u nohy. Řeknete “Matý, netahej..” a on hned povolí vodítko….takže nevěřila bych tomu, ale některá štěňata se asi rodí už vycvičená, jinak si to neumím vysvětlit.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 20.07.2023, 12:51:46 xxx.xxx.221.216

Pro mě top je kladrubák. Jinak mám slabost pro chladnokrevníky a z těch pro mě nejkrásnější shirský kůň.

Ale teda musím říct, že se mi nestalo, že bych o nějakém koni řekla “fuj, ten je ošklivej”. Prostě kůň je krásnej vždycky…je to kůň.  

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 19.07.2023, 11:26:56 xxx.xxx.221.216

S tím přeskakováním plotu je nutno si uvědomit, že to není o tom, co který pes přeskočí…jako metrový plot není plot, ale plůtek, to je schopen překonat i malý pejsek…třeba nepřeskočí, ale přeleze. Pokud nemáme opravdu plot 2 metry vysoký, který má nahoře nějakou úpravu proti přeskočení, nejsou tam podhrabové desky, není z materiálu, který nemá pes šanci rozebrat a není třeba ještě jištěn el.ohradníkem….prostě plot, který je pro psa opravdu nepřekonatelný, tak je to z mého pohledu jen a pouze o tom, jestli je pes ochoten plot respektovat. Třeba náš berňák respektuje i plůtek výšky 60 cm. Pro mojí bývalou fenu to bylo jako by tam žádný plůtek nebyl. (není to tedy plot ven, ale v rámci zahrady).

Z úvodního dotazu teda nemám moc dobrý pocit….ano přijde mi, že dotyčný shání živý alarm….a to hlídání?? No většina psů umí hlídat…tzn. štěkotem upozornit, když se něco děje….vedle v ulici mají například “hlídací” čivavu. Jasně můžeme se bavit o tom, že mít při dnešních zákonech psa, u kterého je velká pravděpodobnost, že zakročí proti narušiteli a je velká pravděpodobnost, že ho fyzicky zraní, může být následně problém pro majitele…na druhou stranu pokud si chci pořídit psa primárně na hlídání, tak by měl alespoň vzhledem odstrašovat. Což je minimálně větší střední velikost a barevně nejlépe černý, vlkoš a nebo tmavší žíhaný….

Ono ten psychologický dojem dle mého dělá hodně…když budou dvě zahrady v jedné všechny lidi na světě milující černý bull a v druhé moje pyrenejská psice, tak kam byste raději vlezli k “bojovému” černému psu a nebo k bílému medvídkovi s vizáží anděla? Preventivní funkci si myslím moje pyrenejka v tu chvíli, moc neplní. Obzvlášť, když ten piťák bude za plotem blafat a bílá madam bez zájmu bude ležet na dvoře. 

Milane, tak nějak si ujasněte, co od psa očekáváte a co mu vy můžete nabídnout a pokud to je jen to, že budete mít na dvoře psa, který bude blafat, tak se na to prosím vykašlete a žádnýho psa si nepořizujte.🙏

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 19.07.2023, 08:37:12 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele Neználek z 19.07.2023, 07:35:25

Ano, i než si člověk pořizuje blbý mobil, zjišťuje si spoustu informací

Je to velmi zvláštní, když budu kupovat mobil…nový mobil, tak je jasný, že si ho koupím od nějakého Franty Omáčky, o kterém vůbec nic nevím.."a pane Omáčko, vy k tomu mobilu nemáte krabici a žádný papíry??"…"nemám, ale to k provozu telefonu nepotřebujete, vždyť ho máte levněji, než kdybyste ho koupila v krámě" …"pane Omáčko, to je nějaký divný, Iphony mají na zadní straně krytu jablíčko a tenhle ho nemá"…"no ne všichni ho mají…některé se vyrobí bez toho jablíčka a ty jsou potom nestandardní a nedostanou papíry, ale vy ty papíry nepotřebujete a telefon je stejnej, jen za menší peníze"…..no a to se ještě pořád nebavíme o tom, co je uvnitř….

Nejsem PP fanatik, sama jsem 2 psy bez PP měla, ale lidi prosím, přemýšlejte o tom chvíli…PP není zárukou ničeho, snad jen toho, že máme jedince daného plemene. Z mého pohledu je PP důležité k tomu, abychom si mohli dohledat informace, protože v tu chvíli nemáme nějaké no name štěně, ale máme Karl von Banhof a už víme, kdo jsou jeho rodiče, prarodiče atd. když si dáme práci, tak můžeme dohledat strejdy, tety, bratrance, sestřenice, nevlastní sourozence, možná ne všechny, ale část určitě. Můžeme dohledat chovky a odchovy těch CHS, můžeme prohledat internet, abychom našli informace o chovatelích.

Často i slýchám argumenty, že psi s PP jsou nemocní a kam to ta plemena dopracovala…a jasně u některých plemen to může být pravda, ale….to přeci automaticky neznamená, že chov bez PP je zdravý a lepší…z jakých zvířat ty štěňata jsou?? No z těch nemocných a přešlechtěných PP. Snad jedinou vyjímkou, kde mi přijde, že PP není tak důležitý, je asi nějaké účelné pracovní spojení…ale to jsme někde jinde.

Svého času jedna známá mého známého nakryla svojí fenu stafordku - modrou bez PP (teda s PP dovezenou z Ukrajiny, ale z chovatelky papíry nedostala..), no a tak jí vybrala ženicha a těšili se na štěňátka…kéž by bylo víc těch modrých, ty se dají prodat dráž, než ostatní barvy. No jen jsem se tak zmínila jako naprostý laik, která se v těchto plemenech vůbec neorientuje a ani se o ně blíže nezajímá…jestli teda rodiče budoucích štěňátek mají nějaká vyšetření, že mám pocit, že snad ataxie je i povinná v chovu s PP…….a odpověď téhle “zodpovědné chovatelky” bez PP, která má opravdu krásnou a skvělou fenu a vybrala jí krásnýho ženicha, byla “co je to ataxie??”….takže asi tak….

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 18.07.2023, 20:28:41 xxx.xxx.221.216
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 18.07.2023, 20:22:21

Na druhou stranu…naše Sára byla zlodějka a hledačka pokladů v odpadkových koších…a kurňa si dávala pozor, aby jí při tom nikdo nenačapal…..nó, tak to nás naučilo opravdu uklízet…dneska bych ten odpaďák mohla nechat otevřenej, na lince kilo kuřecích řízků a nikdo si toho nevšimne…