Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů
zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 03.06.2023, 09:00:52 xxx.xxx.183.76

Zdravím Vás. Na FB som sa stretla s alternatívnym spôsobom liahnutia (v liahniach), s liahnutím bez dodávania vody, s "liahnutím nasucho". 

Pri tejto metóde liahnutia všetko prebieha tak, ako pri bežnom liahnutí, kde sa vlkosť sleduje, rozdiel je v tom, že voda sa do liahne nepridáva, a keď sa vyliahne prvé kuriatko, vlhkosť sama stúpne, len potom sa už liaheň nesmie otvárať, min. 24 hodín a v priebehu 24 hodín sa zvyčajne aj kuriatka úspešne vyliahnu. Väčšina ľudí si takéto liahnutie "nasucho" pochvaľuje, sú však aj neúspešné liahnutia.

Použil niekto z tunajších prispievateľov túto metódu, ak áno, s akým výsledkom?

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 02.06.2023, 13:36:44 xxx.xxx.183.76

"Letos nám jeden houser dokonce na housatech v noci sedí. Prostě je mámě přebere a stará se o ně sám "

To je krásne, to som nevedela, že u husí je aj toto možné!

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 02.06.2023, 10:44:04 xxx.xxx.183.76

Rovnako. Je to dilema. Asi by som kvočne kuriatka nebrala. Ale možno kvočna sa čoskoro už rozhodne kuriatka nechať. To by bolo po probléme.

A keby ich kvočna už nechala: Keďže máte početnejšiu skupinu kuriatok mladších, tie by som ponechala v prostredí, kde sa majú kuriatka pohybovať po spájaní a pridala by som tie väčšie do "cudzieho" prostredia k menším.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 02.06.2023, 07:44:18 xxx.xxx.183.76

11-týždňové kuriatka by s veľkou pravdepodobnosťou ani kvočka nechránila, z mojich skúseností - kvočka kuriatka už oveľa skôr opustila. (A potom práve ona bola tá, čo najviac klovala svoje kuriatka.)

Ak by som mala voľný priestor pre kuriatka (ideálne taký, aby na seba aj obe skupiny videli), tak by som ich nechala oddelene, kým nedorastú do veľkosti mládok, aby sa veľkostne príliš nelíšili pri spájaní. Klovanie úplne neprestane nikdy, pretože sliepky tak prejavujú svoju nadradenosť a vyššie postavenie v kŕdli.

Tiež som sa bála spájania mládok so sliepkami. Cez deň boli už cca 3-mesačné mládky so sliepkami spolu, lebo majú k dispozícii pomerne veľký priestor s možnosťou nájsť si aj vlastný bezpečný úkryt (časť záhrady), ale bála som sa, čo bude v noci, hlavne nadránom, kým ich neotvorím.

Nakoniec som spájanie mládok s ostatnými vyriešila tak, že v kurníku (je to murovaný kurník) mám pletivom oddelený priestor pre sliepky, ktorý som uzavrela, kým boli kuriatka menšie. Kuriatka sa naučili spávať vo svojej časti, sliepky tam, kde spali pôvodne. Neskôr som už dvere nezatvárala, a rastúce mládky sa postupne dobrovoľne presúvali ku sliepkam. Asi to vnímali ako honosnejšie miesto. Teraz už spia spolu.

To sú moje skúsenosti. Možno iní Vám poradia lepšie a majú vyskúšané iné finty.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 31.05.2023, 18:35:22 xxx.xxx.183.76

Ak by išlo o čistokrvné zviera, určené na šľachtenie, vyberala by som podľa toho, nakoľko kohút zodpovedá kritériám plemena, podľa veľkosti, ale aj povahy a ak by som poznala sliepku, z ktorej vajíčka sa vyliahol, zoihľadnila by som podobne aj  charakteristiky sliepky. Ale aj kvokavosť sliepky, či je, alebo nie je žiaduca.

U mixnutého by som si vybrala vyspelého, silného, zdravého, neagresívneho a nie veľmi ťažkého kohúta. Skôr ľahšieho. Pre mňa pekného. A takisto by som prihliadala na kvokavosť matky (niekto kvočky chce, niekto nie), dočítala som sa vo vyjadreniach chovateľov, že kvokavosť sa dedí.

A ešte jedno som si všimla: Kohúti majú rôzne hlasy. Niektorí kikiríkajú celkom smiešne. Ale aj to viem, že niektorí kohúti kikiríkajú neustále, iní menej často. Niektorí dlho, iní len krátko. Problém je, ak ich je 7 spolu, niektorí sú menej aktívni len preto, lebo sú nižšie v hierarchii a ak by v kŕdli neboli "podriadení", rozkikiríkali by sa.  Ale predsa by som zohľadnila aj kikiríkanie.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 29.05.2023, 08:56:12 xxx.xxx.183.76

Človek utrazvuk nepočuje (aj keď ktovie, či napriek tomu, že ho nepočujeme, nemôže mať na naše telo vplyv), ale je množstvo zvierat, ktoré ho počujú. Napr. aj pes. Možno odplašovač odplaší hmyz, ale bude pôsobiť aj na iné živočíchy, a nakoniec si to "vyžerie" aj človek, ktorý takýto odplašovač, nainštaloval, pretože bude mať nepokojné, agresívnejšie  zvieratá okolo seba, ktoré budú trpieť, lebo tak ako blchy, kliešte,..., ujsť nebudú môcť .

Ja by som skúsila radšej inú ochranu.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 29.05.2023, 07:38:40 xxx.xxx.183.76

Mám podsadenú kvočku, sedí 9. deň.

Ráno som ju dala z hniezda dole, aby sa najedla, vyprázdnila, pobehala, okúpala - tak, ako každý deň - a keď som asi po pol až trištvrte hodine išla skontrolovať, či sa vrátila (ako sa vracala každý deň), nebola na hniezde, vajcia boli takmer studené, niektoré mali náznaky vlažnosti. Keď som ju preniesla pred hniezdo, sadla na vajcia.

Aké máte skúsenosti, sú šance, že zárodky prežijú?

Ďakujem.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 27.05.2023, 17:43:07 xxx.xxx.183.76

Otázka je, čo urobiť pre to, aby sa nič takéto nemohlo zopakovať. Ako zálohovať všetky tie cenné informácie do budúcna. Na Ifaune toho bolo mimoriadne veľa - vo forme diskusií a aj článkov.

Tunajší admini sú úžasní, ústretoví a ich úsilie vnímam veľmi vďačne.

Ale nik nemôže dať zodpovedne sľub, že nejaké fórum, plné cenných informácií za každých okolností zachová naveky. Nato sú potrebné peniaze, zdravie, vhodné rodinné prostredie, okolnosti môžu byť rôzne...,  proste každý, hoci aj dobromyseľný admin a majiteľ môže mať dôvody pre ukončenie činnosti. Môže byť donútený životnou situáciou nepokračovať.

Nebolo by dobré porozmýšľať o tom, ako zálohovať informácie aspoň o rôznych praktických metódach, skúsenostiach, cenných vedomostiach aj v inej forme? Aby sa dali obnoviť.  A dá sa to vôbec? Lebo situácia sa môže zopakovať.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 27.05.2023, 17:15:29 xxx.xxx.183.76
JanaJanaJanaJana:
Buggyra:

Přesně, na IF uzamkli celou diskusi, to je ale trapnost nejnižšího kalibru, už nebudu slušná. Dobře jim tak.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 27.05.2023, 08:06:39 xxx.xxx.183.76

zbynek:megi-the-pes:

 

Skončí to tak, že budou chtít koupit chovzvirat. A budem brečet :-)

Vím, že to asi píšete s nadsázkou ale my bychom náš web nedali. Stojí za ním mraky hodin práce a spoustu let.

 
 

 

 


-----

Tak vďaka.

Vidím aj to, že ste už (zdá sa, že na naše prianie) stihli pridať novú možnosť - oceniť príspevok zdvihnutým palcom.

Vďaka za ústretovosť. 👍